REKLAMA

Wawer

Przed wojną w sosnowych lasach warszawiacy nabierali sił

 

Pociągiem na wilegiaturę do Międzylesia

  10 kwietnia 2015

alt='Pociągiem na wilegiaturę do Międzylesia'

Przepiękny dworzec kolejowy Warszawa-Międzylesie to kompletna ruina. Peron jest popękany, przedwojenne tablice próchnieją, a w poczekalni czuć smród stęchlizny. A nie tak powinien wyglądać zabytek, który jest idealnym przykładem nowoczesnej architektury połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku - czasów, w których Wawer był letniskiem, a do drewnianych wilii na całe lato ściągali warszawiacy.

REKLAMA

Stację kolejową Warszawa-Międzylesie zbudowano 1936 roku według projektu Kazimierza Centnerszwera. To idealny przykład połączenia modernizmu i funkcjonalizmu. Charakterystyczny jest dach stacji - dwa skrzydła, które wyglądają jak lecący ptak. To pamiątka po czasach, gdy dzisiejszy Wawer był blisko, ale daleko od Warszawy i słynął z letnich wilii na wynajem. "Wilegiatura" - tak wówczas nazywało się wypoczynek poza miastem

Budynek dworca znajduje się w rejestrze zabytków. No i co z tego? Blisko osiemdziesięcioletnia stacja wygląda, jakby zaraz miała się rozpaść. W latach siedemdziesiątych wyasfaltowano peron, co dziś wygląda po prostu ohydnie. Masa bitumiczna jest popękana. Klinkierowe płytki, którymi wyłożona jest z zewnątrz poczekalnia, jest brudna. Drewniane tablice kierunkowe z napisem "DO WARSZAWY" i "DO OTWOCKA" przed wieloma laty ktoś pomalował żółtą farbą. Dziś próchnieją i jeśli czym prędzej się ich nie podda renowacji, będzie je można jedynie wyrzucić na śmietnik. W poczekalni z kolei czuć smród stęchlizny. Walają się niedopałki papierosów, kapsle po napojach i przeróżne śmieci.

Warto jednak przypomnieć, że osiemdziesiąt lat temu cała dzisiejsza dzielnica Wawer stanowiła miejsce wypoczynku wielu warszawiaków. Niektórzy wynajmowali tutejsze drewniane domy na cały sezon i relaksowali się wśród sosnowych lasów od wiosny aż po jesienne grzybobrania. W dwudziestoleciu międzywojennym linia otwocka była bardzo popularnym miejscem wypoczynku warszawskich mieszczan, w tym stołecznych Żydów. Jeden z największych drewnianych budynków w Europie - sanatorium Abrama Gurewicza - znajduje się właśnie w Otwocku. Za to Falenica przypominała maleńkie żydowskie miasteczko gdzieś na kresach. Ulice były wąskie i gęsto zabudowane drewnianymi domkami pełnymi małych sklepików, gdzie można było kupić mydło i powidło. Ulica Walcownicza w dawnych czasach słusznie nosiła nazwę Handlowa, ponieważ słynęła z kramów i kramików.

Cały ten świat runął wraz z wybuchem wojny. Niemcy zamknęli Żydów w gettach - falenickim, otwockim i warszawskim, a następnie wymordowali w obozach zagłądy. Po wojnie drewniane budynki coraz bardziej zaczęły popadać w ruinę. Rozpadały się ze starości i braku konserwacji, bezdomni rozbierali je na opał. Z czasem działki ze świdermajerami - jak nazwał je Konstanty Ildefons Gałczyński - zaczęli kupować przedsiębiorcy, którzy burzyli przedwojenne zabudowania, by w ich miejscu postawić nowe domy. Przedwojenne dworce, dawniej symbole nowoczesności - popadły w ruinę.

PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że planują remont przystanków od Olszynki Grochowskiej do Świdra, wciąż nie podając konkretnych terminów.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# fredzik

10.04.2015 12:13

najbardziej rażą mnie puste butelki po alkoholach, ktore widuje codziennie rano na peroenie

# jakjak

10.04.2015 12:34

To tam jest poczekalnia? Przepiękny dworzec?
A stacja kolejowa w Wawrze z kasami, przechowalnią bagażu, poczekalnią, kolorowymi szkiełkami przy zejściach do tunelu co z tego pozostało?

# maria76

10.05.2015 19:51

wnioski z lektury dwa:
1.wszystko co stare i wartościowe popadło w ruinę
2.Warszawę, a być może i całą przedwojenną Polskę zamieszkiwali wyłącznie żydzi

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy