REKLAMA

Wola

różne »

 

Po co ratować te kamienice?

  13 lutego 2018

alt='Po co ratować te kamienice?'

Czy każdy budynek sprzed II wojny światowej jest wart ratowania? Wolski ratusz nie ma wątpliwości i planuje kolejne milionowe wydatki.

REKLAMA

Gdyby Warszawa nie została zniszczona w 1944 roku, wiele skromnych, modernistycznych kamienic najprawdopodobniej nie dotrwałoby do naszych czasów - zostałyby zastąpione nową, wyższą zabudową. Niewyróżniające się budynki mieszkalne, powstające w latach 30., były odpowiednikami dzisiejszych bloków, budowanych przez deweloperów. Zarośnięte pole to zabytek? Spór o działkę na Woli Zarośnięte pole to zabytek? Spór o działkę na Woli
Spór między samorządem a deweloperami o cenną działkę w centrum Woli nabiera rumieńców.
Dziś takie kamienice, jak bliźniaki przy Grzybowskiej 47 i 47A, są jednak wpisywane do gminnej ewidencji zabytków. Zapewnia im to pewną ochronę konserwatorską, ale nieporównywalnie słabszą, niż ujęcie w rejestrze zabytków, uwzględniającym obiekty znacznie ważniejsze ze względu na historię czy architekturę.

Wśród wieżowców

Wspomniane bliźniaki to - według wpisu do gminnej ewidencji - "kamienica Bychowskiego i Gurwicza", ukończona rok przed II wojną światową według projektu Remigiusza Ostoi-Chodkowskiego. W przedwojennej Warszawie taki budynek był jednym z wielu. Teraz z roku na rok sprawia wrażenie coraz bardziej niepasującego do otoczenia. W latach 90. na jednej z sąsiednich działek wyrósł 80-metrowy wieżowiec banku Pekao. Od kilku lat obok wznosi się jeszcze wyższy, 92-metrowy biurowiec JM Tower.

To nie koniec. W najbliższych latach po drugiej stronie Grzybowskiej wyrośnie 140-metrowa Liberty Tower a w bezpośrednim sąsiedztwie kamienic powstanie 100-metrowa Unique Tower. Przedwojenne budynki już teraz znajdują się poza linią zabudowy i wyróżniają małą - jak na tę część Warszawy - skalą.

Wstąp do księgarni

Prawie dwa miliony na remont

Wszystko wskazuje na to, że kamienice zostaną przy Grzybowskiej już "na zawsze". Wolski samorząd ma w planach remont elewacji, klatek schodowych, piwnic i instalacji oraz zagospodarowanie terenu obok budynków.

- W grudniu opracowana została dokumentacja techniczna, natomiast na ten rok planowana jest realizacja prac - zapowiada Mariusz Gruza, rzecznik urzędu dzielnicy. - Łączny koszt zadań na rok 2018 wynosi 1,94 mln zł.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

 eRDe

13.02.2018 16:02

Świat się kończy. Jakaś pozytywna informacja ze strony władz dzielnicy;)

# ar2r

14.02.2018 21:43

Ale głupoty wypisuje autor.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA