REKLAMA

Wola

Kultura

 

Po Apokalipsie. Przenieś się do powojennej Warszawy

  2 listopada 2016

alt='Po Apokalipsie. Przenieś się do powojennej Warszawy'

Wirtualna rzeczywistość wkroczyła na Wolę. Dzięki nowoczesnej technologii możemy nie tylko przenieść się w zniszczone wojną ruiny dzielnicy, ale i znaleźć się w samym centrum wydarzeń.

REKLAMA

W technologii Virtual Reality powstał film "Po Apokalipsie", który zabiera nas w wirtualny spacer po Woli z 1945 r. oraz tej teraźniejszej. Główną atrakcją takiego filmowego spaceru jest poczucie, że poniekąd uczestniczymy w filmie, a nawet jesteśmy jego elementem. Technologia VR pozwala "wejść" w film i obserwować wydarzenia w pierwszej osobie. Możemy swobodnie rozglądać się na cztery strony świata i patrzeć, co dzieje się za naszymi plecami lub nad nami.

"Po Apokalipsie" jest dziełem Wolskiego Centrum Kultury i Domu Spotkań z Historią. Obraz jest wirtualną wycieczką po Woli z dwóch okresów. Najpierw widzimy teraźniejszą Wolę, z jej drapaczami chmur, ulicami i samochodami. Potem zostajemy przeniesieni do zniszczonej wojną dzielnicy z 1945 r.

- Odbiór filmu zostaje zmieniony z pasywnego oglądania na aktywne doświadczanie wydarzeń. Najpierw widz porusza się po obecnej Woli, po czym nagle znajduje się w tym samym miejscu, tylko zrujnowanym wojną. To pozwala uruchomić emocje i empatię widza - mówi Anna Podłucka, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.

Dzisiejszą Wolę nakręcono w technologii 360 stopni. Część archiwalną przedstawiającą niekończące się morze ruin z kolei oparto na autentycznych fotografiach z 1945 roku, w większej części wykonane przez Juliusza Bogdana Deczkowskiego "Laudańskiego" pochodzące z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. Uzupełnieniem zdjęć są zaś głosowe relacje świadków tamtych wydarzeń, m.in.: Julianny Rozenbaum, Bogdana Wyporka, Andrzeja Plaskowskiego, Haliny Rościszewskiej.

Film "Po Apokalipsie" daje rzadką szansę pokazania historii Warszawy. Nie tyle biernie oglądamy, co przenosimy się do trójwymiarowej Warszawy w 1945 i 2016 roku, patrząc na nią z niedostępnego na co dzień miejsca - wieży kościoła św. Augustyna na Muranowie. Obraz jest nie tylko próbą pokazania pejzażu po zagładzie miasta, ale też przywołaniem wieloletniego sporu o odbudowę Warszawy i jej dzisiejszy kształt.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024