REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
"Parkingów nie brakuje". Co z garażem pod Chłodną?
REKLAMA

źródło: Wikipedia.org/Travelarz


REKLAMA

"Parkingów nie brakuje". Co z garażem pod Chłodną?

Prezydent miasta uważa, że problemy z parkowaniem w centrum wcale nie wynikają z braku miejsc. Jednocześnie samorząd pracuje nad parkingiem, na którym urządzenie jednego miejsca ma kosztować ponad 100 tys. zł.

REKLAMA

O tym, że mamy w Warszawie ogromny problem z parkowaniem samochodów, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego tak trudno znaleźć miejsce w centrum? Jedną z przyczyn są całkowicie nierynkowe ceny na publicznych parkingach, sztucznie zaniżone przez Sejm do maksymalnie 3 zł/h - przy tak niskich opłatach wolne miejsca w Śródmieściu i na Woli zwalniają się zbyt wolno. Drugi powód to niska skuteczność straży miejskiej, która nie nadąża z wlepianiem mandatów za parkowanie "gdzie popadnie", trzeci - niskie kary, czwarty - słaba informacja o istniejących parkingach podziemnych. W rezultacie mamy w centrum w połowie puste garaże, obok których stoją nielegalnie zaparkowane samochody. Do tej pory samorząd wyciągał wnioski całkowicie odwrotne, niż podpowiadał rozum.

Dziwna "inwestycja"

W 2017 roku warszawscy radni zapowiedzieli, że wydadzą na budowę parkingów podziemnych aż 200 mln zł. Garaże miały powstawać pod boiskami szkolnymi a jako jedną z pierwszych lokalizacji wskazano teren zespołu szkół przy Chłodnej 36/46. Według wstępnych szacunków parking pomieści 225 samochodów i będzie kosztować ok. 25 mln zł.

Dodajmy, że na Chłodnej nie ma problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego o żadnej porze dnia i nocy, a dookoła znajduje się kilka ogólnodostępnych parkingów. 300 metrów od planowanego garażu, na rogu Grzybowskiej i Wroniej znajduje się ogólnodostępny, czynny przez całą dobę parking hotelu Hilton. Godzina parkowania na jednym z 486 miejsc kosztuje 6 zł, cały dzień - 120 zł.

Zmiana kursu?

29 stycznia prezydent Rafał Trzaskowski przyznał w Radiu Zet, że w Warszawie nie brakuje parkingów, słusznie podając jako przykład garaż Złotych Tarasów. Zapowiedział także, że samorząd nie będzie budować "dziesięciu czy piętnastu" parkingów, ale ograniczy się do współpracy z sektorem prywatnym. Według zapowiedzi prezydenta to właśnie prywatny inwestor zbuduje garaż pod pl. Powstańców Warszawy. Jak ma się to do parkingu pod Chłodną?

- Obie inwestycje toczą się równolegle i są od siebie niezależne - zaznacza Tomasz Demiańczuk z Urzędu m.st. Warszawy. - Postępowanie na wybór koncesjonariusza dla parkingu na pl. Powstańców Warszawy prowadzi Biuro Infrastruktury we współpracy z ZTM, natomiast budowa parkingu przy Chłodnej realizowana jest przez ZTM samodzielnie.

Wydali prawie milion

- Aktualnie, od początku roku trwa realizacja projektu budowlanego, którą wykonuje firma Artinex, wybrana w przetargu nieograniczonym - mówi Michał Grobelny z ZTM. - Umowa z tym podmiotem została podpisana przez nas 7 stycznia. Na ten rok planowane jest pozyskanie decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę oraz ogłoszenie przetargu na budowę, po podjęciu decyzji kierunkowych przez władze miasta oraz zabezpieczeniu środków.

Umowa z Artinexem opiewa na ponad 930 tys. zł. Gdy projekt już powstanie, samorząd stanie przed trudnym wyborem. Teoretycznie możliwe będzie odsprzedanie projektu prywatnemu inwestorowi, ale jest mało prawdopodobne, by ktoś chciał zbudować parking akurat pod Chłodną. Jeśli zapadnie decyzja, że ZTM ma samodzielnie budować i prowadzić garaż, trzeba będzie wyłożyć co najmniej 25 mln zł i liczyć się z tym, że inwestycja się nigdy nie zwróci. Wreszcie wyjście trzecie: uznanie 930 tys. zł za koszty utopione i przeproszenie warszawiaków.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wola

11.02.2019 12:55 #Wiesia
Podziemne parkingi to sprowadzanie olbrzymiej liczby samochodow do centrum. Powinno być tak jak w cywilizowanych miastach, parkingi na obrzeżach. W centrum ruch powinien być ograniczony spaliny już nas zabijają, szczególnie gdy korytarze wentylacyjne Warszawy zostały bezmyślnie zabudowane.
11.02.2019 13:08 #Wera
Trzaskowski obiecał, rewitalizację drugiej strony Chłodnej, miała być jak Stare Miasto, teraz jednak buduje parkingi dla biurowców. Teren parkingu pod szkołą, spaliny dookoła szkoły, ruch, hałas. A co szkoła dostanie w zamian za to poświęcenie- boisko. Na Chłodnej jest przecież zabytkowy bruk, ale to jest już nieważne. Ruch w centrum powinien być ograniczony, Wola zatka się maksymalnie, przy takiej liczbie biurowców.
11.02.2019 22:31 #Lukasz321a
#Wiesia napisał(a) 11.02.2019 12:55

Podziemne parkingi to sprowadzanie olbrzymiej liczby samochodow do centrum. Powinno być tak jak w cywilizowanych miastach, parkingi na obrzeżach. W centrum ruch powinien być ograniczony spaliny już nas zabijają, szczególnie gdy korytarze wentylacyjne Warszawy zostały bezmyślnie zabudowane.
W cywilizowanych krajach parkingi są wszędzie pod lub na pierwszych piętrach lokali usługowych. Pańska żenująca światowość poraża.
11.02.2019 23:12 #Marian
Wystarczy nie jeździć do Centrum i wymrze ono śmiercią naturalną. Będzie taki syf jak teraz jest na Marszałkowskiej. Smutne jak piz.... miasto. W bramach sama żulernia. Przy Centrach Handlowch są parkingi a tam sklepy, kina, knajpy. Do Centrum nigdy nie jeżdżę bo po co?
14.02.2019 19:09 #riddik
Wystarczy przejechać się do centrum, przespacerować i zobaczyć dlaczego odstrasza.
Wszechobecne samochody na chodnikach, nie ma jak chodzić, za mało przestrzeni dla ludzi.
Autostrady w centrum, wiadukty, przejścia podziemne. Dawniej reprezentacyjne place zawalone samochodami, zamiast małą architekturą i gastronomią.
Parkingi podziemne w centrum to konieczność jeżeli centrum ma wrócić do życia, ale nie dodatkowo, tylko zamiast parkowania na powierzchni w proporcji 1:1.
Oddać dla ludzi plac Konstytucji, Powstańców Warszawy, Teatralny. Parkingi podziemne zamiast parkowania na powierzchni.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Grunt sprzedam
 Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie Czarna w województwie podkarpackim. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Chrewt 6, przeznaczone są na cele usług turystycznych i rekreacyjnych oraz zabudowy letniskowej. Działka nr 328/7 jest zabudowana. Pozostałe działki są niezabudowane. Przepiękne widoki i bliski dostęp do wody ( 50 m ) gwarantują idealny odpoczynek na działce. Cena- 205 zł/ m2 Kontakt:Jerzy Przybylski tel. 609807954, e-mail. j.przybylski@mikrotech.com.pl https://goo.gl/maps/6cQcrzLjUPm

Zdrowie i Uroda
 Masaż Leczniczy,Terapia manulana - Wizyty Domowe Tarchomin,Białołęka Profesjonalna terapia dla kręgosłupa w Twoim domu . Masaż leczniczy kręgosłupa skuteczna wakla z bólem. Dyplomowany terapeuta manualny I masażysta oferuje swoje usługi na terenie Tarchomina Białołeka I okolic www.vitamasaz.pl W swojej terapii podchodzę zawsze indywidualnie i holistycznie do każdego pacjenta Pomagam w chorobach m.in.: bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, rwa udowa -bóle miednicy, bóle biodra, bóle barku Wizyty domowe 7 dni w tygodniu po wczesniejszej rezerwacji telefonicznej. 530 878 844 Terapeuta manualny

Dom i ogród
 Zasłona Nieprzezroczysta 140 x 245 cm Różne KOLORY! Doda elegancji każdemu wnętrzu. Zasłona wykonana z nieprzezroczystej tkaniny satynowej Z metalowymi pierścieniami (średnica wewnętrzna 4 cm) Rozmiar: 140 cm x 245 cm. 100% poliester. Można skrócić w razie potrzeby. Po rejestracji w sklepie wszystko 20% taniej. Rejestracja do niczego nie zobowiązuje, ale upoważnia do zniżki. https://www.mojadedra.pl/pl/da6538-zaslona-nieprzezroczysta-niebiesko-zielona?ppk=271149 Kontakt: edyta.lojalni24@gmail.com Sklep: https://www.mojadedra.pl/pl?ppk=271149

Usługi transportowe
 Oferujemy kompleksowe przeprowadzki mieszkań i biur na terenie Polski i Europy, w tym pakowanie, montaż/ demontaż mebli, transport gabarytów również tych niestandardowych do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, więc w celu wyceny Państwa zlecenia zapraszamy do kontaktu 510890970 biuro@escapers.com.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA