REKLAMA
REKLAMA
Parafia odmawia pogrzebu. "Bo zmarła nie przyjęła księdza po kolędzie"

źródło: wikipedia.org


REKLAMA

Parafia odmawia pogrzebu. "Bo zmarła nie przyjęła księdza po kolędzie"

Czy można odmówić rodzinie zmarłego ostatniej posługi, jaką jest pogrzeb? Czy nieprzyjmowanie księdza po kolędzie oznacza brak kontaktu z parafią, brak wiary? W parafii Św. Włodzimierza na Bródnie oznacza. Tam duchowni odmówili pochówku.

Czy jeżeli nie wpuści się do domu księdza, to jest się niewierzącym? Mieszkaniec Bródna nie wpuścił. A niedługo później zmarła mu matka i udał się do parafii załatwiać formalności. Tam uznano, że skoro Kuba niechętny jest Bogu, to tak samo Bóg Kubie. Nie dostał zezwolenia na dokonanie pochówku. W kancelarii parafii była obecna przyjaciółka zmarłej. To ona powiadomiła naszą redakcję.

- Śmierć bliskiej osoby to zawsze tragedia. Szczególnie, gdy chodzi o matkę. Bardzo bolesne jest również załatwianie spraw związanych z pogrzebem. Nie spodziewałem się takiego zachowania i braku empatii ze strony księdza - mówi syn nieboszczki, który jednak nie chciał podać nazwiska.

Telefon do księdza

- Załatwiając formalności dotyczące pogrzebu dowiedziałem się, że muszę dostarczyć do zakładu pogrzebowego m.in. zaświadczenie z parafii, do której należała zmarła. O tym, że była katoliczką i można jej wyprawić tradycyjny chrześcijański pogrzeb z udziałem księdza - opowiada pan K., syn zmarłej. - Poprosiłem moją przyjaciółkę, żeby zadzwoniła w tej sprawie do parafii Św. Włodzimierza przy ul. Kondratowicza 2. Osoba, która podniosła słuchawkę, była bardzo niemiła. Na pytanie, czy rozmawiam z księdzem, bardzo się obruszyła. Ostatecznie przyjaciółka umówiła mnie na spotkanie w kancelarii.

Dowód wiary: kolęda W Kodeksie Prawa Kanonicznego stwierdzono (kanon 1184): § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:
1° notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;
2° osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;
3° inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.

Do kancelarii przy Kondratowicza 2 syn zmarłej udał się wraz z przyjaciółką. - Zastaliśmy mężczyznę w wieku ok. 50-60 lat, w okularach, z krótkimi siwiejącymi włosami. Domyślałem się, że to ksiądz. Przedstawiłem się i przeszedłem do meritum, prosząc o wydanie zaświadczenia. Okazałem akt zgonu. Ten popatrzył na nazwisko i poszedł do drugiego pokoju. Przyniósł karteczkę - taką szaro-brązową, z którą księża chodzą po kolędzie.

- Wiecie o czym będziemy rozmawiać? Kontakt z parafią był żaden. Księża po kolędzie nie byli przyjmowani, więc brak kontaktu - powiedział.

- Zamurowało mnie. Nie wiedziałem, co powiedzieć. Zapytałem, czy w takim razie ksiądz nie wyda zaświadczenia? Usłyszałem odpowiedź księdza: "To mam wystawić zaświadczenie, że zmarła nie chodziła do kościoła?".

Po tych słowach ksiądz znów poszedł do drugiego pokoju, skserował akt zgonu, coś sobie zaznaczył, po czym powiedział nam, że nie wystawi żadnego zaświadczenia. Od początku zachowywał się bardzo arogancko i chamsko. Byliśmy zszokowani.Poprosiliśmy księdza o podanie nazwiska, z zamiarem wyjaśnienia tej sytuacji i złożenia skargi. Odmówił! Powiedział, że jego nazwisko nie jest tajne, ale go nie poda. Opuściłem kancelarię, żeby nie wybuchnąć. Krzyknąłem tylko do księdza, że z nim czy bez niego mamę i tak pochowam. Jak można, w obliczu takiej tragedii, śmierci bliskiej osoby, okazać taką bezduszność i brak empatii? - pyta pan K.

Ksiądz czy "ksiądz"?

- Gdy K. wyszedł z kancelarii, zostałam tam, aby spokojnie wyjaśnić sytuację. Zapytałam "księdza", czy faktycznie jest tym za kogo się podaje, skoro nie chce zdradzić swojego nazwiska - opowiada pani A. - Kiedy "ksiądz" to usłyszał, rozzłościł się i krzycząc kazał mi opuścić kancelarię. Moim zdaniem zwyczajnie bał się konsekwencji - komentuje pani A.

Próba wyjaśnienia. Bez szans

Zadzwoniliśmy do parafii. Osoba, która odebrała telefon, nie zamierzała się przedstawić. Po opisaniu problemu i prośbie o komentarz rozłączyła się. Kolejne próby kontaktu nie przyniosły efektu. Telefon milczał. Na sekretarkę została nagrana wiadomość z naszym numerem telefonu i prośbą o kontakt i rozmowę. Nikt się nie zgłosił. Chociaż ponawialiśmy próby i od pierwszego kontaktu minęło sporo czasu.

A może kuria?

Parafia Św. Włodzimierza podlega Kurii Warszawsko-Praskiej. Poprosiliśmy o komentarz, czy księża mogą odmówić ostatniej posługi na podstawie własnych zapisków, że odmówiono przyjęcia po kolędzie. Czy na takiej podstawie można stwierdzić, że odmawiający nie jest osobą wierzącą?

Były już rzecznik prasowy kurii, ks. Wojciech Lipka (odwołany po aferze tarchomińskiej) niejako wsparł przedstawicieli parafii.

- Kuria nie rozmawia z wiernymi poprzez media i nie udziela wywiadów. Proszę poradzić zainteresowanym, aby zgłosili się do mnie - powiedział. Zainteresowani uznali, że nie ma to sensu.

To, jakim osobom można odmówić pogrzebu katolickiego reguluje, kanon 1184 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Nieprzyjmowanie księdza po kolędzie nie wyczerpuje żadnego paragrafu tego kanonu.

Pan K. pochował matkę w innej parafii.

Marek Szczawiński


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Targówek

Parafia odmawia pogrzebu. "Bo zmarła nie przyjęła księdza po kolędzie"24.10.2013 23:20 #Mieszkaniec Bródna
Albo jest się katolikiem albo nie. Jak się jest to trzeba przestrzegać reguł katolickich. Są jeszcze cmentarze komunalne, gdzie nie ma tego problemu. Są cmentarze prawosławne, żydowskie, ewangelickie, itd. Przyczepiłeś się redaktorze do katolików. Niech się stara na pochowanie na cmentarzu żydowskim. Na pewno otrzyma identyczną odpowiedź jak u katolików. I co będzie artykuł na temat tego jak żydzi są wstrętni i okrutni.
24.10.2013 23:54 #*czytelnik*
Przyjmowanie księdza po kolędzie nie jest obowiązkowe i nie świadczy o tym czy ktoś wierzy czy nie. Pani mogła być starszą osobą bądź była chora i może to był powód nie przyjmowania księdza po kolędzie. Równie dobrze mogła przyjmować księdza u znajomej na innym osiedlu. Po za tym kanon 1184, kodeksu prawa kanonicznego nic nie wspomina o tym aby odmówić pochówku osobie która nie przyjmowała księdza po kolędzie. Zwyczajny brak empatii i ks. który powinien się wstydzić
25.10.2013 07:36 #SZOK
A później się będą dziwić że ludzie przestaną chodzić do tamtego kościoła. Postawili wielki kościół z pieniędzy wiernych a stwarzają problemy z pogrzebem. Szkoda słów.
Polecam kościół na Żuromińskiej.
25.10.2013 08:21 #Marita
Kościół to nie cmentarz. Takie wymogi stawia Cmentarz Bródzieński. Aby msza mogła odbyć się w jednym z kościołów na terenie Cmentarza, należy dostarczyć takie zaświadczenie. Cel znany czyli "kasa", takie zaświadczenie wydaje się za minimum 50 zł.
25.10.2013 10:35 #mshshsrth
Dlatego uważam, że współpraca z firmą o nazwie "Kościół katolicki" nie ma żadnego sensu... Nie przyjęła po kolędzie, bo może nie miała, żeby dać w łapę, o przepraszam, w ofierze...

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Finanse
 Oferujemy calkowicie pozabankowe pożyczki dla przedsiebiorców,spółek,start up [oraz osob fizycznych -inna oferta] Nie sprawdzamy baz typu BIK,KRD,BIG . MAMY TEZ OFERTE DLA OSOB BEZ DZIALALNOSCI Pozyczamy na dowolny cel w tym firmowe inwestycje,poprawa płynnosci finansowej,oddluzenia zus i us ,splaty komornika,chwilowek,innych pozyczek prywatnych,czynszu mieszkaniowego Jedynym zabezpieczeniem jest zastaw na dowolnej nieruchomosci własnosciowejDla pozyczek firmowych nie wykluczamy nieruchomosci w malych miejscowosciach Kwota pozyczki standardowej od 10 tys brutto do 10 milionow,srednio 30-60% wartosci danej nieruchomosci. Umowy notarialneczas kredytowania dostosowany indywidualnie 3-36 msc zawsze z mozliwoscia przedluzenia aneksem lub od razu na 5-8 lat. Zadzwon moze własnie Tobie jestesmy w stanie pomóc,obsługujemy caly kraj http://www.gotowka-podzastaw.letnet.pl http://www.podzastawnieruchomosci.eu 731-531-144 biuro@podzastawnieruchomosci.eu

Gastronomia
 Firma cateringowa nadajie usługi cateringowe na obiady uwzględniając wszystkie twoje wymagania i życzenia. Smaczna polska i ukraińska domowa kuchnia w przystępnych cenach dlia kazdego. Rabaty dlia stalych klientom, grup zorganizowanych i studentów. Odpowiadamy na każde zamówienie i możemy stworzyć dla ciebie indywidualne menu. Telefon +48575034218. +48 790432967, +48693723582

Kursy, szkolenia
 Wolne miejsca! Nowe kierunki - Rekrutacja TRWA Nie zdążyłeś zapisać się do szkoły? Nie ma miejsc? U NAS wciąż masz szansę na darmową naukę! Zarezerwuj miejsce online ** www.zak.edu.pl/zapisz-sie-online ** lub telefonicznie 605-490-067. Pamiętaj że u nas możesz podjąć naukę w każdym wieku! Całkowicie za DARMO! Administracja, BHP, Informatyka, Florysta, Trener Personalny... i wiele więcej! Sprawdź Naszą Ofertę i podejmij decyzję już dziś! Wolne miejsca czekają! Centrum Nauki i Biznesu "Żak" w Legionowie ul. Jagiellońska 8a ( II piętro ) www.legionowo.zak.edu.pl / Tel. 605-490-067 Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00 oraz Sobota: 9:00 - 14:00

Turystyka
 .Ferie w Bieszczadach. Blisko stoki narciarskie i szlaki górskie. Zakwaterowanie w domkach lub w pokojach. Wyżywienie w karczmie, jacuzzi i sauna. Ośrodek DANFARM Ustrzyki Dolne. Tel. 695 904 772


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.