REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

P+R na Jagiellońskiej otwarty, ale kto o nim wie?
REKLAMA

REKLAMA

P+R na Jagiellońskiej otwarty, ale kto o nim wie?

Uruchomiony kilka tygodni temu parking typu "Parkuj i jedź" przy ul. Jagiellońskiej na wysokości przystanku Śliwice nadal stoi prawie pusty. Dlaczego? Fatalna lokalizacja? Z pewnością nie najkorzystniejsza, więc tym bardziej ZTM powinien przekonać kierowców, aby zostawili na nim samochody. Nie robi jednak nic.

REKLAMA
REKLAMA
- Od początku mówiłem, że robienie w tym miejscu parkingu jest bezsensownym pomysłem i codzienność zdaje się to potwierdzać - mówi pan Wojciech. Chociaż parking na sto samochodów działa już ponad miesiąc, każdego dnia zapełniony jest w co najwyżej 10 procentach. - Przejeżdżam tędy codziennie i jeszcze nie zdarzyło mi się, żebym zobaczył tam więcej niż 10 aut - dodaje pan Wojciech.

Nietrafiona lokalizacja

Parking przy Jagiellońskiej powstał z myślą o mieszkańcach Białołęki, Targówka, ale także północno-wschodnich miejscowości podwarszawskich, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w centrum. Miało być to miejsce, w którym mogliby oni pozostawić swoje auta i przesiąść się do tramwaju.

- Zamiast stać w korku na Wisłostradzie albo na Jagiellońskiej przed rondem Starzyńskiego, lepiej zostawić auto i w 15 minut być w centrum tramwajem - argumentują urzędnicy ZTM. Znalezienie miejsca do zaparkowania w Śródmieściu nieraz trwa dłużej. Dlaczego wiec przekonanie stu kierowców to aż taki problem?

- Trawmaj to nie metro, więc na pewno nie skorzystam z tej propozycji - mówi pan Andrzej, kierowca z Lewandowa. - Od poczatku było niemal pewne, że ZTM buduje ten parking, żeby mieć kolejny sukces w portfolio, bez zastanowienia się, czy ktoś na nim zaparkuje - dodaje.

ZTM: były konsultacje

Zarząd Transportu Miejskiego broni się, że przed otwarciem parkingu przeprowadził konsultacje społeczne. Jak one wyglądały? - Zamieściliśmy ankietę na naszej stronie internetowej, pojawiła się ona też na stronach Białołęki, Legionowa, na portalach tvnwarszawa.pl i gazetaecho.pl - mówi Konrad Klimczak, rzecznik prasowy ZTM. Wzięło w nich udział łącznie prawie 6 tys. internautów.

Na stronie ZTM przedstawiono wyniki: "Opcję "tak" zaznaczyło 73,3 proc. internautów głosujących w Legionowie i 67 proc. użytkowników strony urzędu Białołęki. Za uruchomieniem dodatkowego P+R opowiedziało się także 55 proc. osób odwiedzających stronę tvnwarszawa.pl. Na stronie ZTM głosy rozłożyły się następująco - 65 procent głosowało za uruchomieniem postoju a 35 proc. uznało tę inwestycję za zbędną."

W zestawieniu pominięto nasz portal. Dlaczego? Czy odpowiedzi nie były po myśli ZTM? W naszej ankiecie 2/3 pytanych uznało, że parking w tym miejscu nie ma sensu, a dziś na Jagiellońską nie przyjeżdżają nawet ci (kilkadziesiąt osób), którzy opowiedzieli się za uruchomieniem parkingu. Konrad Klimczak wyjaśnia, że na stronie ZTM są wyniki tylko tych ankiet, które ZTM zlecał.

To kolejny w Warszawie przykład na to, jak bez sensu przeprowadzane są tzw. konsultacje społeczne. Opieranie wyłącznie na ankietach internetowych przekonania własnego urzędników co do słuszności ich działań jest zgubne. I kosztowne dla kieszeni podatników.

Co dalej?

Od otwarcia minęło sporo czasu, a parking nadal świeci pustkami. Nie tylko słaba lokalizacja o tym decyduje. Jest tak zapewne również dlatego, że został on otwarty "po cichu" i wciąż niewiele osób wie, że parking już działa. Czy nie warto by go rozpromować? - Wiem, że nasz dział marketingu nad tym pracuje - powiedział nam Konrad Klimczak. Szkoda, że nie zaczął tej pracy znacznie wcześniej. Jakie ma pomysły? Rzecznik ZTM jeszcze nie wie.

- Słyszałem, że jest jakiś parking na Jagiellońskiej i chętnie bym z niego skorzystał, zamiast pchać się autem do centrum, tracić czas na stanie w korkach, a później na szukanie miejsca do zaparkowania - mówi pan Kamil, który Jagiellońską przejeżdża codziennie w drodze do pracy. - Niestety, choć się rozglądałem, nie znalazłem go. Nie zauważyłem żadnych znaków czy banerów, które by na niego kierowały - mówi.

Znaki kierujące na parking są, ale jest ich mało. Zupełnie, jakby ZTM-owi nie zależało na dotarciu do kierowców z informacją o parkingu. - Informacja znajduje się na czterech tablicach: na ul. Jagiellońskiej przed wjazdem na parking, na Jagiellońskiej przy zjeździe z Trasy Toruńskiej w stronę centrum, na Modlińskiej w rejonie stacji paliw BP i na Trasie Toruńskiej przed mostem Grota dla jadących od strony Marek - wylicza Konrad Klimczak. Jak zapewnia, każdy zainteresowany może też sobie odszukać mapkę z dokładną lokalizacją parkingu, która znajduje się na stronie internetowej ZTM.

Czy jest szansa, by znaków było więcej? - W najbliższym czasie nie planujemy ustawienia dodatkowych oznaczeń - mówi krótko rzecznik.

Powtórka z rozrywki

Zdaniem mieszkańców parking przy Jagiellońskiej miałby szanse na większe wykorzystanie, gdyby był bardziej rozreklamowany. W innym wypadku może on podzielić los Połczyńskiej, gdzie P+R świeci pustkami. - Reklama wywieszona na płocie nie wystarczy, tym bardzie, że miejsce, w którym ją wywieszono jest oddalone od jezdni. Kierowca skoncentrowany na prowadzeniu auta może jej najzwyczajniej nie zauważyć. Ja ten baner dostrzegłam, bo tydzień temu w tym miejscu zatrzymała mnie policja - mówi pani Joanna. Jej zdaniem można by wykorzystać na reklamę kładkę dla pieszych, która znajduje się w bliskiej odległości od zjazdu na parking. - Dużego napisu wprost nad jezdnią nie dałoby się po prostu nie zauważyć - dodaje pani Joanna. Można też wykorzystać kolejną kładkę, która jest jakiś kilometr za parkingiem i napisać na niej: "Gdybyś zostawił samochód na P+R, to nie stałbyś teraz w korku. Policz ile tramwajów jedzie w tym czasie do centrum?"

Czy pracownicy ZTM skorzystają z prostego pomysłu? Nie udało się uzyskać konkretnej odpowiedzi na to pytanie.

Niech ta burza mózgów w ZTM przyniesie efekt. Gdy robiliśmy zdjęcia na Jagiellońskiej, na parkingu stało sześć samochodów.

Maciej Kamiński, oko


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

P+R na Jagiellońskiej otwarty, ale kto o nim wie?

P+R na Jagiellońskiej otwarty, ale kto o nim wie?

07.03.2012 19:07 platformers
"Na stronie ZTM przedstawiono wyniki: "Opcję "tak" zaznaczyło 73,3 proc. internautów głosujących w Legionowie i 67 proc. użytkowników strony urzędu Białołęki. Za uruchomieniem dodatkowego P+R opowiedziało się także 55 proc. osób odwiedzających stronę tvnwarszawa.pl. Na stronie ZTM głosy rozłożyły się następująco - 65 procent głosowało za uruchomieniem postoju a 35 proc. uznało tę inwestycję za zbędną."

Wszyscy pracownicy ZTM-u mieszkający w/w miejscach brali udział w ankiecie, dlatego ten parking miał takie poparcie.
07.03.2012 19:18 #anna
Jak juz przebiję się rano przez modlińską, to jest mi wszystko jedno czy zostawić auto po tej czy tamtej stronie wisły... Wolę tam, bo po tamtej jestem juz na miejscu...
07.03.2012 20:31 #itotyleoile
Pies z kulawą nogą nie postawi tam samochodu - a co jest w pobliżu czy stacja metra czy wezeł komunikacyjny czy prom ano NIC. Zrobiono to aby PO w statystyce pochwalił się mamy następny P+R - to kpina z ludzi. Myślę że było uroczystę otwarcie z usdziałem Hani GW - i to było i po to
08.03.2012 09:28 #Rene
Po prostu kampania "Tramwajem na Tarchomin" kosztowała tyle, że już ZTM-u nie stać na zareklamowanie parkingu. To zresztą taki obywczaj ZTM reklamowania rzeczy, których nie ma. Np. Tramwaj na Tarchomin, konsultacje społeczne w sprawie tras autobusów (i tak robią jak chcą).
08.03.2012 10:37 #z Dąbrówki
Ja słyszałem, że to ma być parking dla tych kierowców, co stoją w korku przed rondem Starzyńskiego. Żeby nie stali, tylko parking, potem w tramwaj i do celu. Średnio wyszło, bo rzeczywiście po przebiciu się przez Modlińską, to jest już z górki.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Działkę budowlaną sprzedam
 Okazja ! Dobra inwestycja ! Działka w doskonałym miejscu, przy głównej drodze DK 61, na trasie Warszawa - Ostrołeka - Mazury w odległości 100 km od Warszawy. Cechy: - powierzchnia 3,55 ha z czego 2,68 ha to las (w znacznej części rębny), pozostała część objęta MPZP z przeznaczeniem pod usługi i zabudowę mieszkaniową - media prąd, wodociąg, telefon - asfaltowy dojazd - okolica spokojna, w sąsiedztwie domy jednorodzinne, letniskowe oraz pola Cena 349 000 do negocjacji. tel.692 411 220

Nauka
 CSL Lektor oferuje kompleksowe szkolenia przygotowujące uczestników do uzyskania kwalifikacji w zawodzie operatora maszyn do robót drogowych i ziemnych we wszystkich klasach specjalności. Zapraszamy na Nasz najbliższe szkolenia operatora: - zespołu maszyn do produkcji mieszanek betonowych (węzeł betoniarski), - pomp do mieszanki betonowej. Cena: - 1450 zł - węzeł betoniarski, - 1050 zł - pompa do betonu. Szkolimy w : 05-250 Radzymin, ul. 1 go Maja 7, tel. (22) 786 75 02, 02-275 Warszawa, ul. Al. Krakowska 110/114, tel. (22) 297 21 21, 18-400 Łomża, ul. Al. Legionów 27, tel. (86) 218 52 75. Dowiedz się więcej na www.kursylektor.pl Masz pytania ? Zadzwoń. Tel.503 903 303.

Inne nieruchomości sprzedam
 Sprzedajesz, lub kupujesz nieruchomości? Może potrzebujesz transportu lub przeprowadzki sprawdź Nas 509 191 217 https://eleganckieprzeprowadzki.pl/

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Oferta kredytowa 24h Oferuję pożyczki bez protokołu w zakresie od 5 000 do 15 000 000 EUR z rozsądną stawką 2% dla wszystkich poważnych osób. Kontakt: rosedupenn@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA