REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Ostatnia kadencja prezydenta Smogorzewskiego?
REKLAMA

źródło: FB/Miasto Legionowo


REKLAMA

Ostatnia kadencja prezydenta Smogorzewskiego?

Proponowane przez PiS i popierane przez część środowisk politycznych wprowadzenie kadencyjności organów samorządowych może oznaczać, że obecna kadencja będzie ostatnią. Z tym, że nie na pewno...

REKLAMA

Za rok znów czekają nas wybory samorządowe. Wiele wskazuje na to, że, jeśli zmiany zasad wyboru organów samorządowych, o których coraz głośniej mówi PiS, zostaną wprowadzone, może być to ostatnia kadencja prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego. Wszystko jednak zależy od tego, w jakim kształcie ewentualne zmiany w ordynacji wyborczej proponowane przez PiS miałyby wejść w życie.

Dwie kadencje i koniec

Kadencyjność samorządów od lat postuluje wiele środowisk, choćby Ruch Palikota, SLD, a całkiem niedawno Nowoczesna. Z grubsza rzecz biorąc sednem zmian miałoby być ograniczenie do dwóch kadencji władzy prezydentów, burmistrzów i wójtów. Nie wiadomo jeszcze, czy mają to być kadencje jak dotychczas czteroletnie, czy pięcioletnie. Sama zmiana wydaje się łączyć bardzo na co dzień podzielone środowiska polityczne. Wielu komentatorów wskazuje też, że kadencyjność obowiązuje w niemal wszystkich zachodnich demokracjach.

Łatwo wytłumaczyć dlaczego. Wieloletnie rządy tych samych ludzi i ekip rodzą problem tworzących się w miastach i miasteczkach korupcjogennych układów, uwikłanych w koligacje ze światem lokalnego biznesu. Układy, znajomości, nepotyzm, kolesiostwo, łapówkarstwo trawią polskie samorządy. W wielu przypadkach przekłada się to na jakość naszej polityki, w szczególności tej samorządowej, gdzie lokalne media są słabe i albo wchodzą w układ albo klepią biedę, w dodatku docierają do niewielkiej liczby mieszkańców. Owszem, media nagłaśniają afery, patrzą na ręce, ale propagandowe tuby władzy niejednokrotnie zamiatają sprawy pod dywan. Rozbicie tych układów w wyborach jest trudne, wszak na władzę głosuje sztab urzędników, nauczycieli, wspiera ją zainteresowany zachowaniem status quo lokalny biznes.

Układ towarzysko-biznesowy

Czy z taką sytuacją mamy do czynienia w Legionowie? Część mediów lokalnych uważa, że tak i wręcz domaga się rozbicia układu polityczno-biznesowego na linii prezydent - ratusz - SML-W - koncesjonowany biznes. Szeroko opisywane afery, z którymi wiązany jest prezydent Smogorzewski, układy z prezesem SML-W Szymonem Rosiakiem zdawałyby się potwierdzać ten stan rzeczy. Na razie, badający kolejne sprawy prokuratorzy nie znaleźli w działaniach prezydenta nieprawidłowości.

Ale zostawmy afery i aferki, bo niezależnie od tego, co wykażą prowadzone wciąż jeszcze postępowania, dla wszystkich - nawet dla tych, którzy prezydenta Smogorzewskiego lubią i doceniają jego dotychczasową pracę - jest chyba jasne: układ władzy w Legionowie istnieje - tworzy się niejako naturalnie, towarzysko, czasem jest wybrukowany dobrymi chęciami, czasem interesem. Ale istnieje! Jaka jest w nim rzeczywista rola prezydenta? Nie mnie o tym sądzić, wiadomo, że zmiana trybu wyboru i funkcjonowania samorządu może oznaczać, że sprawujący urząd czwartą już kadencję Smogorzewski nie będzie mógł startować w kolejnych wyborach, spełniając tym samym życzenia legionowskiej opozycji wieszczącej, po sprawach ze sprzedażą działki przy Parkowej, czy ujawnienia faktu wynajmowania lokalu nabytego od spółdzielni bankowi, jego rychły koniec.

Czy prawo działa wstecz?

Z tym, że jednak nie na pewno. Wszystko zależy od tego, w jakim kształcie nowe przepisy miałyby wejść w życie i od kiedy miałyby obowiązywać. PiS coraz wyraźniej dąży do tego, by szybko przesłać wprowadzenie kadencyjności do Trybunału Konstytucyjnego, który miałby zalegalizować działanie prawa wstecz. Jeśli tak by się stało, Roman Smogorzewski byłby rzeczywiście jednym z 66 ze 107 prezydentów miast, którzy odpadliby z wyborczego wyścigu przed startem.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje jednak nie tylko opozycja, oskarżająca PiS o kierowanie się doraźną korzyścią polityczną, ale i prawnicy, konstytucjonaliści, wskazując na niebezpieczeństwa takiego rozwiązania, które byłoby de facto podważeniem zaufania do prawa. Także część środowisk związanych z partią rządzącą mówi głośno, że prawo nie może działać wstecz. Jeśli te argumenty przeważą, kadencyjność zacznie obowiązywać rzeczywiście od nadchodzących wyborów, ale dotychczasowe kadencje nie będą brane pod uwagę. W takiej sytuacji nowa ordynacja nie zablokuje ubiegania się o reelekcję rządzącym już ponad dwie kadencje. W tym także prezydentowi Smogorzewskiemu, który, jeśli wygra wybory, będzie mógł rządzić Legionowem jeszcze przez osiem, a gdyby wydłużone zostały kadencje, nawet przez dziesięć lat.

Skok do parlamentu

Inna sprawa, że nie wiadomo, po pierwsze, w jakim stopniu kampania przeciw prezydentowi wpłynie na jego wynik wyborczy, a po drugie, czy Smogorzewski w ogóle będzie chciał jeszcze kandydować. Już przed poprzednimi wyborami mówiło się, a on sam nie zaprzeczał, że zamierza kandydować do parlamentu. Z ramienia PO. Ostatnio ustąpił miejsca Janowi Grabcowi, niewykluczone jednak, że w kolejnych wyborach wystartuje sam i wcale nie będzie pozbawiony szans na sukces, o ile Grabiec utrzyma wysoką pozycję w strukturach PO. To, póki co, wróżenie z fusów, ale może się okazać, że ostatnia kadencja naszego prezydenta wcale nie musi być ostatnią.

(wk)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Zdrowie i Uroda
 Gorąco polecamy nowo otwarty salon Beautyroom na ulicy Burakowskiej 16 koło Arkadii manicure pedicure zabiegi twarzy botox depilacja laserowa przemiła atmosfera duży wybór lakierów strona: http://beautyroomburakowska.pl możliwość rezerwacji przez FB https://www.facebook.com/beautyroomburakowska tel:792-888-298

Usługi transportowe
 Wynajem autokarów klasy lux Ibatur na narty/ wyjazdy narciarskie / snowboardowe Wynajem busów oraz autokarów turystycznych Ibatur na narty: - wyjazdy narciarskie, - dowóz osób na kursy narciarskie i do szkółek narciarskich. Oferty dla zorganizowanych wyjazdów grupowych na narty, wyjazów integracyjnych na naukę jazdy na nartach lub snowboaradzie. Gwarantujemy udany przejazd na wyjazdy narciarskie dla studentów, firm oraz osób indywidualnych. Więcej informacji: http://ibatur.pl/wynajem-autokarow/

Nieruchomości
 Oferta pozyczki pomiedzy szybka i niezawodna osoba w ciagu 24 godzin szukasz pozyczki, aby ozywic swoje dzialania zwiazane z realizacja projektu lub potrzebujesz funduszu na zakup domu lub samochodu. Jestem osoba fizyczna, która chce udzielic Ci pozyczki w wysokosci od 2000 EUR do 35 000 000 000 EUR wszystkim osobom, które sa w stanie spelnic warunki mojej oferty. Nie wymagam wielu dokumentów, ale musisz byc uczciwa, uczciwa osoba. Przy rozsadnej stopie procentowej i podlegajacej splacie od 1 do 20 lat. Jestem w stanie zadowolic moich klientów w ciagu 48 godzin od otrzymania formularza wniosku. Ulatwi ci zycie. Zainteresowanych prosze o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji: mcaldaras709@gmail.com

Budowlane
 Wykonujemy ciepłe kominki: kaflowe, szamotowe tynkowane, obłożone kamieniem, łupkiem, cegłą lub spiekami kwarcowymi. Z boczną szybą i na przestrzał. Kominki akumulacyjne, w których pali się tylko dwa razy dziennie, gdyż od 12 do 16 godzin oddają ciepło w postaci przyjaznego także dla alergików promieniowania. Proces palenia sterowany automatyką. Przystosowane do domów z rekuperacją. Także z wymiennikami wodnymi do CO. Długotrwałą pracę zapewnia ich duża pojemność cieplna i automatyka. Są na drewno (także iglaste) i brykiety drzewne. Możliwe palenie tylko 2 razy dziennie, gdyż energia kumuluje się w ceramice, a nie ucieka do komina. Nigdy nie stygną. Ich konstrukcja zapewnia minimalną emisję spalin. Spełniają wymagania Ekoprojektu. Można z nimi budować stabilne hybrydowe instalacje grzewcze (akumulacja+woda+DGP). Gdy mają piekarnik, możliwy jest wypiek w nim nawet pizzy i chleba. Projekty. Tel. 68 3273341, 606756498, www.salonsobkowiak.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Centrum Perfum Lanych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA