REKLAMA
REKLAMA

Budżet partycypacyjny

Osiem pomysłów na Powstańców
REKLAMA

źródło: budżet partycypacyjny


REKLAMA

Osiem pomysłów na Powstańców

Wyznaczyć przejście dla pieszych, poszerzyć chodnik czy... przesunąć przystanek? Mieszkańcy mają sporo pomysłów na zmianę głównej ulicy dzielnicy.

REKLAMA
REKLAMA

Ulica Powstańców Śląskich - jaka jest, każdy widzi. Szeroka jak "prospekt Lenina", wypełniona spalinami i hałasem droga, rozcinająca na pół skupisko wątpliwej urody bloków i pawilonów to dziś raczej trasa z Bielan do Włoch. Liczne sklepy, punkty usługowe, urząd i linia tramwajowa sprawiają jednak, że Powstańców Śląskich to ulica ruchliwa, przez wielu uznawana za główną w dzielnicy. Co zrobić, "by żyło się lepiej"?

"Poprawić"

Najdroższy (164 tys. zł) dotyczący Powstańców Śląskich projekt złożony do budżetu partycypacyjnego na przyszły rok to "Poprawa warunków ruchu pieszych i rowerzystów". Składa się on z jedenastu drobnych elementów mających sprawić, że poruszanie się po ulicy będzie wygodniejsze. Są to: 40-metrowa droga rowerowa przy ratuszu, chodnik w miejscu ścieżki na niezabudowanym rogu skrzyżowania z Górczewską, 12-metrowy łącznik rowery obok przychodni przy Czumy, chodnik i trawnik przy Powstańców 69-69B, asfaltowy chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów przy Powstańców 67, słupki chroniące chodnik przed dewastacją przy Powstańców 45, trawnik zamiast asfaltowego placu przy Sucharskiego 2, łącznik pieszo-rowerowy na końcu Sucharskiego, słupki przy Brygadzistów 18 oraz Powstańców 9 i wreszcie chodnik omijający drzewo przy Powstańców 4.

Zbudować parking

Zupełnie inny pomysł (za 141 tys. zł) ma Joanna Witaszek. Jej propozycja to zamiana dzikiego parkingu na płycie na wysokości Pirenejskiej.

- Płyta jest ciągle zalewana, nawet podczas niewielkich opadów, przez co zaparkowane auta toną a piesi przechodząc przez na przystanek lub bazarek są zmuszeni brodzić w kałużach po kostki - pisze autorka. - Jest to też znaczne utrudnienie dla niepełnosprawnych i rodziców z wózkami.

- To jest jednak główna ulica dzielnicy i utrwalanie w tym miejscu parkingu powoduje degradację przestrzeni - komentuje inna mieszkanka. - Trochę obciach, by wzdłuż głównej ulicy ciągnął się wielki parking. Jestem natomiast jak najbardziej za zapewnieniem bezpiecznego i suchego dojścia do osiedla dla pieszych.

Ustawić ściankę antysmogową

Wyobraźmy sobie wyłożoną drewnem ściankę o wymiarach 3 x 3 metry, pokrytą mchem i połączoną z wygodnymi ławkami. Nie, to nie jest nowe dzieło absolwentów warszawskiej ASP, ale nowe urządzenie oczyszczające powietrze, wymyślone w Niemczech. Mogłyby one stanąć przy pętli Nowe Bemowo, w pobliżu ratusza i obok Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Każda sztuka kosztowałaby 130 tys. zł.

- Ustawienie ścianek antysmogowych sprawi przynajmniej częściowe oczyszczenie powietrza ze smogu - pisze Marcin Ambroziak. - Są one pokryte mchem zmodyfikowanym genetycznie, który pochłania smog i niebezpieczne pyły. Jedna niewielka ścianka ma skuteczność ok. 275 drzew, których nasadzenie kosztowałoby około dwukrotnie więcej i wymagałoby o wiele większego obszaru.

Wyznaczyć przejście

Kolejny projekt - za 95 tys. zł - to nowe przejście dla pieszych z azylem pomiędzy Człuchowską a Synów Pułku. Jak zauważa autor, odległość pomiędzy istniejącymi przejściami to ponad 400 metrów. Aby dostać się do szkoły, kościoła, przychodni, biblioteki czy parku Anieli Krzywoń mieszkańcy muszą teraz znacznie nadrabiać drogi. A niektórzy przechodzą przez jezdnię i tory nielegalnie, o czym świadczy wydeptana ścieżka.

Poszerzyć chodnik

Skrzyżowanie Powstańców z Człuchowską to najbardziej ruchliwe miejsce na Jelonkach. O tym, że chodniki są tam zdecydowanie za wąskie, nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz odwiedził okolicę Hali Wola. Problem częściowo rozwiązałoby poszerzenie chodnika na północno-wschodnim narożniku skrzyżowania kosztem przechodzącego w przystanek autobusowy pasa ruchu. Teraz piesi mają do dyspozycji 1,5 metra. Po przebudowie za 39 tys. zł zyskalibyśmy kolejne 3 metry.

Przesunąć przystanek

Można patrzeć na ulicę z perspektywy wszystkich mieszkańców, a więc perspektywy pieszego. Można spojrzeć także zza kierownicy samochodu, o czym świadczy projekt "Zatoczka autobusowa na przystanku przy Czumy". Autor proponuje przeznaczenie 30 tys. zł na przesunięcie przystanku, wygięcie nowej drogi rowerowej w łuk i zepchnięcie autobusów do zatoki. Co prawda autobusy zatrzymują się najwyżej co 4 minuty (między 8:00 a 9:00), ale zdaniem projektodawcy poranne korki w stronę Połczyńskiej to właśnie ich wina.

- Komunikacja miejska powinna mieć priorytet, bo pozwala przewieźć znacznie więcej osób niż indywidualne samochody przy wykorzystaniu takiej samej ilości miejsca na drodze - spierają się mieszkańcy. - Kierowca w samochodzie może tych 30 sekund poczekać za autobusem.

Kilka drobiazgów

Listę pomysłów na zmiany na Powstańców Śląskich zamykają projekty warte mniej niż 15 tys. zł. W kwocie tej zmieściły się dwa słupy ogłoszeniowe na rogu z Wrocławską oraz rośliny ozdobne na wał ziemny przy Powstańców i Żołnierzy Wyklętych

Projekty mieszkańców są teraz weryfikowane przez urzędników. Te, które okażą się zgodne regulaminem, trafią pod głosowanie. Potrwa ono od 14 do 30 czerwca. Wybrane projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

(dg)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

Osiem pomysłów na Powstańców

źródło: budżet partycypacyjny


Osiem pomysłów na Powstańców

źródło: budżet partycypacyjny


Osiem pomysłów na PowstańcówREKLAMA

08.03.2017 12:56 #qwer
Zlikwidować istniejące przejścia, wyciąć drzewa i postawić ekrany akustyczne.
08.03.2017 13:07 #BeMózg
Posługiwanie się proponowaną przez niedoświadczonego redaktora amatorszczyzną projektową finansowaną z budżetu partycypacyjnego, w przypadku poważnych inwestycji infrastrukturalnych jest nieuzasadnione ekonomicznie i prowadzi do zmarnowania znacznej części środków finansowych.

W przypadku przebudowy zdziadziałej ulicy Powstańców Śląskich kolejność postępowania powinna być następująca:
1) Opracowanie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego odcinek ulicy od Al. Obrońców Grodna do ulicy Reymonta wraz z przyległym terenem, przewidującego utworzenie reprezentacyjnej ulicy, będącej główną osią dzielnicy Bemowo. Oczywistym jest, że postanowienia planu miejscowego muszą być zgodne z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy.
2) Opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przebudowy ulicy, która powinna zostać wybrana w konkursie architektonicznym rozstrzygniętym z udziałem mieszkańców dzielnicy. Konsekwentnie realizowana koncepcja zapewniłaby spójność przestrzenną i estetyczną całego omawianego ciągu.
3) Podjęcie odpowiednich uchwał Rady Miasta i Rady Dzielnicy w sprawie etapowania i realizacji oraz finansowania przebudowy ulicy.
4) Sukcesywne opracowywanie projektów architektoniczno-budowlanych przebudowy i zagospodarowania poszczególnych odcinków ulicy a następnie realizacja robót budowlanych albo realizacja inwestycji w formie "zaprojektuj i zbuduj".

Niestety takich działań można oczekiwać od osób i instytucji samorządowych, potrafiących sprawnie i nowocześnie zarządzać miastem. Sprawne zarządzanie Warszawą realizowane jest tylko częściowo. Jednocześnie naciski społeczne powodują powstawanie jednostkowych i oderwanych od siebie chaotycznych działań, takich jak między innymi budżet partycypacyjny, będący w znacznej części - jak to napisałem na wstępie - amatorszczyzną.
08.03.2017 13:20 #zjelonek
Byłbym ostrożny z tym genetycznie modyfikowanym mchem na ekranach "antysmogowych" - nie wiadomo czy taki mech nie rozrośnie się , zeżre asfalt z jezdni i rozpleni się na okoliczne budynki. Skuteczność takich ścianek jest nieznana , za to znana wysoka cena.
Byłbym za nasadzeniami iglaków bo działają cały rok - tuje i brabanty szybko rosną.
A w ogóle to całkowicie zgadzam się z przedmówcą - dość chaotycznych działań
10.03.2017 21:59 #Chochoł
Ja ostatnio do znajomych na ulicę Pirenejską w godzinach wieczornych awaryjnie taksówką jechałem, więc przepraszam bardzo, ale zapytam, czy w ramach budżetu partycypacyjnego można uruchomić linię autobusową, która obejmie swoim zasięgiem Conrada i Powstańców Śląskich, bo w ramach oszczędności ZTM 167 ZABRAŁ i 184 na Wrocławską samowolnie przełożył?! Widział ktoś z Państwa może eko skwerek przy pętli autobusowej Chomiczówka z ubiegłorocznej edycji? Tak to mini pole ryżowe na którym nic nie rośnie. Szanując mądre propozycje złożone przez mieszkańców Bemowa, skorzystam z okazji i w tym miejscu upomnę się o materiał na temat zachwianej komunikacji miejskiej pomiędzy Bemowem i Bielanami. Na marginesie dodam, że jedno przejście dla pieszych w okolicy ma być tzw. inteligentne, czyli jeżeli ktoś bliża się do zebry to przed pasami zapalają się "kocie oczka" ostrzegające kierowców i ten projekt sfinansuje miasto. Redaktor Gadomski pytał pod artykułem o komunikacji na Chomiczówce co można zmienić i zachęcał do dyskusji, a Czytelnicy dopytują się co z kontynuacją tego ważnego tematu?

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Finanse
 ## Pożyczka pozabankowa Rapida nawet z komornikiem!1 Gwarantowane: Brak opłat wstępnych, Decyzja w 15 minut, Wypłata w 24h, Pożyczka możliwa nawet przy zajęciu komorniczym, Akceptacja zaległości w BIK / BIG, Bez zgody współmałżonka, Minimum formalności, Wysokie kwoty pożyczek http://www.get-money.pl/chwilowki

Budowlane
 Żywy ogień pod płytą? To sprawca smakowitych dań. Do każdego wnętrza można łatwo zaprojektować kuchnię marzeń (w apartamencie, lofcie). W awangardowych pomieszczeniach, nowatorsko zaprojektowana kuchnia, zaskoczy każdego. Z widocznym ogniem-zahipnotyzuje. Kuchnia z kaflowym ogrzewaczem i ciepłym przypieckiem emanuje długo przyjazne ciepło. Nawet dla alergików. W dużych izbach budujemy kompleksy z trzonem kaflowym, piecem chlebowym, pokojowym piecem kaflowym z ogrzewanym przypieckiem a nawet wędzarnią i ciepłą platformą do spania. Gdy w zimie nas z nim zasypie, zabraknie prądu, możemy przez wiele dni-w przyjaznym cieple-smakowicie biesiadować i wyśmienicie się wysypiać. Kuchnia kaflowa jest nieodzowna w gospod. agroturyst., pensjonatach, domach rekreacyjnych użytkowanych okresowo. Współpracujemy z architektami. Kuchnie stawiamy w kraju i poza. Wykonujemy projekty. Kafle z 20 kaflarni. Więcej: 68 3273341, 606756498 i na www.salonsobkowiak.pl

Usługi stolarskie
 Dzień dobry Chcielibyśmy zaprosić Państwa do współpracy z naszą firmą. Zajmujemy się realizacją mebli. Nasze meble wykonywane są na indywidualne zamówienie. Do każdego zamówienia możemy wykonać projekt i wizualizacje. Do produkcji używamy: płyt laminowanych, fornirów, drewna, płyt mdf na nasze meble dajmy 24 miesiące gwarancji, a na niektóre okucia, które stosujemy producent daje nawet dożywotnią gwarancje. Zadzwoń, zapytaj -wyjaśnimy, doradzimy i pomożemy zaprojektować meble które będą praktyczne, funkcjonalne, dopasowane do indywidualnych wymagań i zarazem nie powtarzalne. Zapraszamy na naszą stronę http://WWW.meblenazamowienie.com Kontakt : Tel. 691 709 760 biuro@meblenazamowienie.com

Zdrowie i Uroda
 Mata masująca QUATTROMED III niemieckiej firmy CASADA ma wbudowane kamienie nefrytowe. Każdy masaż koncentruje się na punktach wzdłuż kręgosłupa. W pozycji leżącej będziecie masowani wzdłuż kręgosłupa ciepłymi kuleczkami z nefrytu. Pola energetyczne (Meridiany) są stymulowane ciągłym i delikatnym ruchem po całej linii kręgosłupa. Na zakończenie masażu uciska się poszczególne punkty wzdłuż kanałów energetycznych ciała. Regularne stosowanie masażu poprzez uciskanie obolałych części ciała ma bezpośredni wpływ na poprawę: samopoczucia w związku z bólem po dużym wysiłku fizycznym (tzw. Zakwasami), bólu ramion, karku, barków, ud, łydek, bólów reumatycznych, kręgosłupa, pozytywnie wpływa na zmniejszenie stanu napięć miesiączkowych a także poprawia stan krążenia (obniża ciśnienie) i ogólną kondycję bez potrzeby korzystania z drogich masaży i fitness. Cena zestawu 1 290 zł, tel. 508-053-488 Marek


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.