REKLAMA

Białołęka

500-lecie kościoła św. Jakuba

 

"Oratorium Jakubowe" tym razem zabrzmi w Płudach

  5 września 2018

alt='"Oratorium Jakubowe" tym razem zabrzmi w Płudach'
Prawykonanie "Oratorium Jakubowego" 24 VI 2018
Fot. Maciej Zawistowski

Przypadający w tym roku jubileusz 500-lecia wzniesienia gotyckiego kościoła św. Jakuba na Tarchominie zaowocował również specjalnym utworem muzycznym napisanym z tej okazji. Czerwcowe prawykonanie "Oratorium Jakubowego" na chór mieszany, dzieci, solistów, organy i kwartet smyczkowy zostało przyjęte owacjami na stojąco. Kolejna okazja do wysłuchania utworu już w najbliższą niedzielę 9 września o godz. 19. Tym razem w neogotyckim kościele przy ulicy Klasyków 21.

REKLAMA

- Miejsce nie jest przypadkowe - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Płudowska świątynia z 1913 roku była filią tarchomińskiej parafii i powstała jako architektoniczne nawiązanie do kościoła-matki. Wiąże się z nią również dynamiczny rozwój tych terenów, związany z odzyskaniem niepodległości. Oryginalny gotyk, najstarsze organy, srebrny koń i tajemnica krypty Oryginalny gotyk, najstarsze organy, srebrny koń i tajemnica krypty
W 1890 roku w "Gazecie Świątecznej" opublikowano list mieszkańca wsi Tarchomin, oddalonej 10 wiorst od Warszawy. Tak pisał: "Tarchomin nasz leży w bardzo pięknéj miejscowości nad samą Wisłą. Jadąc ku wsi Jabłonnie szosą kowieńską dojeżdża się do wsi Świdrów, a przejechawszy ją, zjeżdżamy na lewo z szosy i jeszcze mamy 2 wiorsty drogi piaszczystéj. W Tarchominie jest dość dawna świątynia Pańska, pobudowana w roku 1516-tym przez biskupa płockiego i przerobiona przez właścicieli Tarchomina, hrabiów Ossolińskich. Patronem naszéj świątyni i parafji jest święty Jakób apostoł, którego uroczystość obchodzimy w dniu 25 lipca. Kościół nasz nie jest bardzo wielki, może jednak pomieścić przeszło dwa tysiące ludzi. Jest on murowany, z jedną niewysoką wieżyczką, w której się mieści sygnaturka" (pisownia oryginalna - przyp. BW).
Dlatego chcieliśmy, żeby "Oratorium" zabrzmiało i tutaj.

Utwór powstał z inicjatywy Fundacji Ave i radnego Piotra Oracza. Autorem muzyki jest Jerzy Cembrzyński, instrumentalista i kompozytor, związany z Filharmonią Narodową, słowa napisała poetka Aldona Kraus.

- To muzyczna modlitwa, która prowadzi nas od grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela poprzez średniowieczne szlaki pielgrzymkowe aż naTarchomin - dodaje Włodkowski. - Atutem utworu jest jego różnorodność. Oprócz partii solowych i chóralnych nie zabraknie też "Kantyczki" w klimatach ludowych, przywołującej na myśl dawne jakubowe odpusty, czy "Piosenki tarchomińskiej dzieciarni", w której najmłodsi podziękują za "nasz kościół już pięćsetletni", ale i "za domy, bloki, parki, ogrody". Całość wieńczy monumentalna "Pieśń dziękczynienia".

Kompozycję wykonają znakomici artyści. Partie solowe zaśpiewają Agnieszka Kozłowska z Polskiej Opery Królewskiej, świetna sopranistka, występująca na wielu zagranicznych scenach operowych oraz Jerzy Sznajder, baryton przez lata związany z Teatrem Wielkim, laureat I nagrody na Konkursie im. Mieczysława Fogga. Utwór dziecięcy zaprezentują z kolei mali soliści z Białołęki - Ewa Bogucka i Adam Sobko. Wtórować im będą instrumentaliści Lucjan Szaliński-Bałwas - I skrzypce, Anna Ceglińska - II skrzypce, Karolina Matyas - altówka, Justyna Meliszek - wiolonczela i Maksym Rzemiński - organy oraz wielokrotnie nagradzane chóry - mieszany Ave, działający przy Fundacji Ave i Parafii Narodzenia NMP w Płudach, studencki Camerata Varsovia oraz męski Oktawian. Dyrygować będzie Barbara Hijewska. O historii świątyni opowie Bartłomiej Włodkowski.

Przed "Oratorium" męska grupa "Jerycho" pod kierunkiem Bartosza Izbickiego - najlepszy polski zespół specjalizujący się w muzyce dawnej i odtwarzający techniki wykonawcze sprzed kilkuset lat - wykona kilka średniowiecznych utworów jakubowych ze słynnej księgi "Codex Calixtinus". To XII-wieczny przewodnik do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, zawierający szereg porad praktycznych dla ówczesnych pielgrzymów dotyczących na przykład noclegów, ale także opisujący cuda św. Jakuba, szereg modlitw, w tym pierwsze wielogłosowe śpiewy średniowieczne.

- Nasza propozycja nawiązuje również do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - uzupełnia prezes Fundacji Ave. - Jakubowy kościół odegrał znaczącą rolę w 1918 roku. To właśnie tutaj, z udziałem aktywnych i zaangażowanych społecznie obywateli Białołęki oraz miejscowego proboszcza powołano do życia Straż Obywatelską, która organizowała życie pod koniec I wojny światowej i była pierwszym lokalnym samorządem. Wspomagała poszkodowanych, zorganizowała ochronkę dla sierot, dbała o porządek. To właśnie działaczom Straży Obywatelskiej dedykujemy "Oratorium".

Bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne w zakrystii kościoła przy ul. Klasyków 21, można też je rezerwować mailowo avetki@wp.pl lub telefonicznie: 608-178-447.

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe