REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Od września 2014 r. duże zmiany w obwodach szkół

  26 września 2013

alt='Od września 2014 r. duże zmiany w obwodach szkół'
Szkoła nr 342 przy Strumykowej
źródło: www.sp342.waw.pl

Już za rok czekają nas wielkie zmiany w obwodach szkół. Jak zapowiada burmistrz Piotr Jaworski, rewolucja dotknie 13 placówek.

REKLAMA

- Wszystkie zmiany, które zostaną wprowadzone od następnego roku szkolnego, były dokładnie analizowane i konsultowane z dyrektorami placówek. Są one konieczne ze względu na utworzenie nowych szkół: przy ul. Ceramicznej, Topolowej (robocza nazwa Ordonówny) - jako filii SP nr 342 przy ul. Strumykowej oraz przy Głębockiej - mówi burmistrz Jaworski.

Co i jak się zmieni? Wiele. Spróbujemy w wielkim uproszczeniu przedstawić to, co czeka rodziców i dzieci już od września 2014 r. Obowiązkowo do nowych szkół trafią dzieci rozpoczynające naukę. - W pozostałych klasach decyzja będzie należeć do rodziców - mówi burmistrz Piotr Jaworski.

Nowa podstawówka przy Ceramicznej zabierze część obwodów szkół: nr 257 (Podróżnicza) - lewą stronę Modlińskiej, nr 314 (Porajów) - ul. Botewa, Myśliborską, Ceramiczną, Jagmina, Kaflową i na wschód do Modlińskiej, os. Malwa, Kamińskiego, Talarową, Pomorską. Granice to: Mehoffera, Strumykowa, Ćmielowska, Światowida i Modlińska.

Natomiast szkoła przy Topolowej będzie filią podstawówki nr 342 (Strumykowa), więc ma ten sam rejon co "szkoła-matka": od wysokości Książkowej i Mehoffera przez Osuchowską, kawałek Leśnej Polanki do wysokości Gozdawitów dalej lewą stroną Parku Strumykowa do Dzieżgońskiej, Marcina z Wrocimowic do Aluzyjnej.

- Szkoła przy Głębockiej zabierze część obwodów szkół: nr 112 (Zaułek) - od ul. Podłużnej do wysokości Ostródzkiej wszystko na południe oraz nr 231 (Juranda ze Spychowa) - os. Derby 18 i od ul. Staropolskiej na południe. Zakres na wschód do kanału między Eskimoską a Jesiennych Liści, na zachód do Kanału Bródnowskiego. Szkoła nr 31 (Kobiałka) zmniejsza rejon o obszar od Zdziarskiej do Mańkowskiej, a SP nr 314 (Porajów) zwiększa od mostu Północnego do Kasztanowej, dalej Myśliborską do Zabłockiej - wylicza naczelniczka wydziału oświaty Joanna Lubbe.

W gimnazjach też zmiany

Duże zmiany będą też w gimnazjach. Dotychczasowe obwody zachowają dwie placówki: nr 125 (Kobiałka) i 164 (Ostródzka).

- W celu jednolitego obciążenia gimnazjów po lewej stronie Modlińskiej, czyli na Tarchominie i Nowodworach - nastąpi zmiana rejonów. Gimnazjum nr 121 przy Płużnickiej ma mało uczniów, a sąsiednia szkoła - nr 122 na ul. van Gogha ma ich za dużo. Dlatego obwód Gimnazjum nr 121 zwiększamy w granicach: od wschodu most Północny, Myśliborska do Mehoffera, Mehoffera do Majolikowej, Majolikowa do Milenijnej, Światowida koło urzędu dzielnicy do Modlińskiej i Modlińska do mostu - informuje Joanna Lubbe. To pozwoli na równomierne rozłożenie uczniów.

Podobnie w przypadku kolejnych placówek - nr 123 (Strumykowa) i 124 (Przytulna). Pierwsza ze szkół ma mało uczniów. Dlatego zwiększony zostanie jej obwód: Mehoffera od Polnych Kwiatów do Czeremchowej, Czeremchową do Prząśniczek i do Czajki, dalej wzdłuż oczyszczalni do Dwusiecznej (do torów kolejowych). Ta część jest aktualnie w rejonie Gimnazjum nr 124 w Choszczówce. Teraz nastąpi zmiana, czyli wszystko na północ od Mehoffera (między Wisłą a torami kolejowymi) do wysokości Światowida i Stefanika na zachód do Wisły należeć będzie do Gimnazjum nr 123 na Strumykowej.

- Przedstawiony projekt granic obwodów jest efektem wielomiesięcznych prac białołęckiego wydziału oświaty polegających na przeliczaniu liczby uczniów w obwodach. Oddanie nowych szkół wiąże się nie tylko ze zmianą ich granic, ale też poprawą komfortu dla dzieci, rodziców i nauczycieli - mówi radna Elżbieta Świtalska i podaje przykład: Szkoła Podstawowa nr 342 przy ul. Strumykowej, projektowana na 600 uczniów, jest obecnie zapełniona w ok. 200%. Po oddaniu filii przy ul. Topolowej (Ordonówny) współczynnik ten poprawi się do ok. 130%. - Członkowie komisji oświaty, której przewodniczę, doskonale zdają sobie sprawę, że dla Nowodworów niezbędna jest jak najszybsza budowa szkoły w północnej części dzielnicy, aby poprawić współczynniki w kolejnej nadmiernie obłożonej szkole - nr 154 na ul. Leśnej Polanki. Radni dzielnicy wystąpili do rady miasta o zabezpieczenie finansowania kolejnych niezbędnych inwestycji oświatowych na Białołęce, również z myślą o tzw. Zielonej Białołęce, gdzie liczba mieszkańców dynamicznie rośnie - podkreśla Elżbieta Światalska.

Plany zarządu dzielnicy są takie, że obowiązkowo do nowych szkół trafią dzieci rozpoczynające naukę. - W pozostałych klasach decyzja będzie należeć do rodziców - mówi burmistrz Piotr Jaworski.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (14)

# peciak

26.09.2013 09:12

Pytanie - czy trzeba być zameldowanym, czy wystarczy deklaracja, że się zamieszkuje na terenie obwodu szkoły, aby dziecko na 100% było przyjęte do danej szkoły.
Uprzedzając komentarze - dziecko zameldowane jest na terenie obwodu szkoły nr 342 przy Strumykowej, a mieszka przy Botewa - 200m od powstającej szkoły na Ceramicznej. Nie chce mi się dla pewności przyjęcia dziecka do szkoły w 2015r specjalnie przemeldowywać z Białołęki na Białołękę.
Ktoś jest zorientowany i pomoże, albo odeśle do źródeł?

# TRiddle

26.09.2013 09:52

Naszym urzędnikom i pani Świtalskiej coś się ewidentnie pomieszało. Konsultacje przeprowadzono z dyrektorami szkół, a nie z rodzicami i uczniami. PO planuje zapełniać szkoły stopniowo od 1 klasy czy może będą formy "przekonywania"? O tym, że szkoły powstają wiadomo było od dawna. Jadnak dyrektorzy szkół nie tworzyli klas regionami. Klasy te mogły się przenieść w całości do nowych placówek. Teraz zrobi się misz-masz, bo część uczniów będzie się chciała przenieść, a część nie. Nie wszystkie dzieci dobrze się zaadoptują w nowej placówce, a przecież są przyjaźnie i konflikty. Z jednego osiedla będą dzieci uczęszczały do 3 szkół, a co gorsza z jednej podstawówki trafią do różnych gimnazjów.
Moim zdaniem znów wychodzi indolencja naszych władz. Jestem rozczarowany.

# TRiddle

26.09.2013 09:54

@peciak Dziecko możesz zapisać gdzie chcesz. Meldunku nie potrzebujesz. Wystarczy oświadczenie, że tu mieszkasz i do szkoły rejonowej muszą ci dziecko przyjąć. Trzeba też sobie jasno powiedzieć, że im więcej uczni tym więcej kasy dla szkoły, więc to dobry interes mieć ich dużo.

REKLAMA

# bss

26.09.2013 10:54

17 lat temu wstecz pewne stowarzyszenie samorządowe "NASZE SZKOŁY" apelowało do radnych i burmistrzów (wtedy jeszcze gminy) aby wraz z budową osiedli szła w parze budowa żłobków, przedszkoli i szkół.
Odpowiedzią było stwierdzenie, że w Polsce mamy niż demograficzny.
Kiedy "NASZE SZKOŁY" mówiło o wyżu demograficznym migracyjnym na Białołęce, to zamiast zrównoważonego rozwoju gminy, a potem dzielnicy czyli budowy żłobków, przedszkoli i szkół samorząd nadal dynamicznie inwestował w budownictwo mieszkaniowe i supermarkety.
A szkoły puchły od nadmiaru dzieciaków!!!
Dobrze, że wreszcie po 17 latach samorządowcy zrozumieli, że przy okazji dynamicznej budowy nowych osiedli mieszkaniowych i supermarketów warto pobudować trochę żłobków, przedszkoli i szkół!!!

# z podłużnej

26.09.2013 11:44

W linii prostej mam 1000 m do szkoły na Głębockiej. Jednak będę musiał dowozić dzieci do szkoły samochodem (ponad 2 km) lub autobusem 4 przystanki, ponieważ NIE mam ochoty pół godziny iść w błocie, poboczem, po kałużach, 30 cm od pędzących samochodów, autobusów, ciężarówek.
KIEDY DZIELNICA ZBUDUJE BRAKUJĄCY FRAGMENT UL. SIECZNEJ?
Ulica jest na planach, ale de facto jej nie ma. A dojście ul. Sieczną byłoby szybsze (1 km), bezpieczniejsze (osiedle, nie przelotówka - ul. Głębocka) i najnormalniejsze.

 winnux8

26.09.2013 17:13

Nie można było zrobić dokładniejszej mapki np. z zaznaczonym obszarem na Google Maps zamiast takiego niewyraźnego rysunku? Przecież to pół godziny roboty, a o ile lepiej...

REKLAMA

 tarantula01

26.09.2013 22:40

Wg informacji od urzędników, uczniowie wcale nie chcą chodzić do gimnazjum ze swoimi rówieśnikami z podstawówek. Chcą masowo chodzić do innych gimnazjum w całej Warszawie, ale mają się przyjrzeć granicznej ul. Mehoffera.

 tarantula01

26.09.2013 22:40

Wg informacji od urzędników, uczniowie wcale nie chcą chodzić do gimnazjum ze swoimi rówieśnikami z podstawówek. Chcą masowo chodzić do innych gimnazjum w całej Warszawie, ale mają się przyjrzeć granicznej ul. Mehoffera.

# TRiddle

27.09.2013 08:07

@winnux8 Mapki z regionami dla całej Warszawy były w serwisie beta edukacja.warszawa.pl teraz zniknęły i nie mogę ich znaleźć.
@tarantula01 Podobno urzędnicy twierdzą też, że sześciolatki doskonale czują się w szkołach podstawowych oraz że gimnazjum to świetne miejsce na edukację, choć wszyscy wiedzą, że to nie do końca prawda. Oczywiście większość szóstoklasistów będzie deklarowało chęć pójścia do dobrego i oddalonego od miejsca zamieszkania gimnazjum, ale to tylko chęci. Jak nas pytano w szkole podstawowej do jakiej szkoły się wybieramy po podstawówce to była to rewia życzeń. Im kto wymyślił bardziej egzotyczną szkołę tym lepiej i wtedy był "fajny gość". Rzeczywistość zweryfikowała te życzenia i w praktyce podążyliśmy za grupą i trochę za wolą rodziców. Oczywiście wiem, że czasy się zmieniły i może być teraz inaczej. Znam osoby, które były zdecydowane, że idą na Płużnicką, a w rezultacie poszły na Strumykową, bo tam poszła cała klasa. Uważam, że nie należy w tej kwestii generalizować. Sugeruję jedynie, że okręgi szkół podstawowych powinny bezwzględnie pokrywać się z terenami gimnazjów i odwrotnie. Trzeba też brać pod uwagę poczucie przynależności. Radziłbym w tej kwestii zasięgnąć opinii pedagogów i psychologów niż urzędników.

REKLAMA

# Info

27.09.2013 08:35

Podobnie jak "ci wredni uczestnicy" twierdzi koleżanka Pana Tumasza z klubu radnych, wieloletnia dyrektor szkoły próbująca wytłumaczyć brak racjonalności tej propozycji. Nie robi się propagandy kosztem dzieci !

# mamba

27.09.2013 19:13

Z Derby 18 będziemy mieć znacznie gorszy dojazd do szkoły przy Głębockiej niż ze szkoły na Juranda. Czy ktoś coś wie na temat remontu ul. Współczesnej?

# Maggie

14.01.2014 23:31

cudownie, tylko nikt nie bierze pod uwagę tego, że aktualnie mamy do szkoły 10 minut piechotą a teraz będziemy mieli 30 minut piechotą. autobusem od nas na Porajów nie opłaca się jeździć, bo do przystanku daleko a autobusy jeżdżą dookoła. Nie każdy jeździ samochodem. Zastanawia mnie gdzie i kiedy były konsultacje z rodzicami? Jakoś ani ja ani nikt z moich sąsiadów na takowych nie był.

REKLAMA

# Pytanko

02.02.2014 19:27

A czy ulica Wittiga będzie należało do gimnazjum 121

# Krzysztof

12.09.2014 14:47

Ciekawy artykuł o nowej szkole na Białołęce przy ulicy Topolowej ukazał sie dzisiaj na blogu http://www.tojestchore.pl/
Zapraszamy do komentowania!

# zdegustowany

21.09.2014 21:45

zwłaszcza na Żoliborzu obwody gimnazjów są równomiernie rozłożone, śmiech na sali, i nie było żadnych konsultacji społecznych

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe