REKLAMA
REKLAMA

Wypoczynek

Oczko wodne i polany piknikowe w Lesie Bemowo. "Ma to być dobro społeczne"

Działka po 4. batalionie radiotechnicznym - bunkry do usunięcia


REKLAMA

Oczko wodne i polany piknikowe w Lesie Bemowo. "Ma to być dobro społeczne"

Czym dla mieszkańców Ursynowa, Natolina i Kabat jest Rezerwat Przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego - tym dla mieszkańców Żoliborza, Bielan, Bemowa i Babic jest rezerwat Las Bemowo, zwany także Parkiem Leśnym Bemowo. Dwa rezerwaty przyrody, dwa bardzo podobne lasy na krańcach stołecznej osi północ-południe, a jednak różnica między nimi jest kolosalna.

REKLAMA
Advertisement

Las Kabacki tętni życiem rodzinnym, towarzyskim i rekreacyjnym w jego domkach wypoczynkowych, barach, grillach, restauracjach, saunie, korcie tenisowym, siłowni, kręgielni, basenie, polankach piknikowych, boiskach, dmuchanym placu zabaw i parku linowym. Atrakcji tych dopełniają wypożyczalnie sprzętu sportowego letniego i zimowego. Tymczasem w Lesie Bemowo? Nie ma gdzie kupić nawet butelki wody ani rozpalić ogniska, a o jakiejkolwiek z atrakcji rekreacyjnych Lasu Kabackiego można zapomnieć.

Jest działka po wojsku - jest pomysł

Nikt nigdy nie protestował przeciwko inwestycjom w zagospodarowanie części Lasu Kabackiego wokół pomnika przyrody, jakim jest dąb "Hetman", mimo że jest to teren rezerwatu. Przeciwnie, codziennie można tam dostrzec, jak bardzo społeczność Ursynowa, Natolina i Kabat cieszy się tym miejscem. Tam właśnie kumuluje się wspomniana infrastruktura rekreacyjna Lasu Kabackiego.

Las Bemowo ma swoje miejsce na podobne inwestycje na 20-hektarowej działce po byłym 4. batalionie radiotechnicznym. Leży ona na końcu ulicy płk. Kazimierza Leskiego. Właścicielem działki jest osoba fizyczna - Marian Okręglicki.

- Od 13 lat, odkąd jestem właścicielem tego terenu, nigdy go nie ogrodziłem i zawsze deklaruję władzom samorządowym, iż sto procent działki udostępniam dla wszystkich bywalców Lasu Bemowo. Ma to być dobro społeczne. Obecnie proponuję zagospodarowanie terenu infrastrukturą rekreacyjną. Przy jej tworzeniu nie zostanie wycięte ani jedno drzewo. Władzom gminy Stare Babice będę proponował całkowitą rewitalizację tego terenu - zrobienie tam oczka wodnego, być może z wypożyczalnią łódek, ścieżek rowerowych, polanek piknikowych i wielu innych atrakcji dla rodziców i dzieci. Spotykam się nieraz na tej działce z grupami paintballowców, survivalowców, starszych pań zbierających tam zioła i wszyscy przyklaskują moim ideom zagospodarowania tego terenu - mówi Okręglicki.

Sposób na bezpieczeństwo

Od chwili likwidacji ogrodzenia wojskowego działka pozostaje oddana do użytku społecznego, gdyż taki jest zamysł właściciela terenu. Co jednak z bezpieczeństwem bywalców działki? 13 bunkrów w stanie degradacji, z niebezpiecznymi zbrojeniami wystającymi z betonu, nie wygląda zachęcająco i bezpiecznie, szczególnie dla wszędobylskich dzieci, ale też właścicieli psów, których wielu codziennie przewija się przez tę działkę.

Mówi właściciel: - Bezpieczeństwo stawiam na miejscu pierwszym. Działka będzie odbetonowana. Usunięte z niej zostaną drogi betonowe i wszelkie konstrukcje wojskowe, jakie nie będą przydatne do przyszłych projektów inwestycyjnych. Miejsca po usuniętym betonie zastąpi zieleń z nowych nasadzeń. Wieloletnie utrudnianie na różnym szczeblu władz jakichkolwiek prób zagospodarowania tej powojskowej działki i zadbania o jej zieleń ma niestety przełożenie na stan ekologii i bezpieczeństwa na niej. Z dużym smutkiem dostrzegam, iż nie wszyscy doceniają fakt, że oddałem moją olbrzymią prywatną własność dla lokalnej społeczności, a przecież mógłbym ten teren ogrodzić.

O tempora, o mores!

Prywatna, ale otwarta dla wszystkich działka po jednostce wojskowej 2471 jest bardzo popularna wśród mieszkańców Żoliborza, Bielan, Bemowa i Babic. Jest uczęszczanym miejscem turystyki pieszej i rowerowej. Ale nie tylko. Część aktywności na tym terenie od kilkunastu lat budzi gorycz jego właściciela.

- Niezmiernie szanuję to, jak bardzo w ostatnich latach zmienił się Park Leśny Bemowo i jak się o niego dba. Kiedyś nie było w nim utwardzonych dróg gruntowych, tablic informacyjnych o faunie i florze, daszków z ławkami, nie było też takiej, jak obecnie, konserwacji zieleni i nowych nasadzeń. Wszystkie te zabiegi podniosły walory parku. Ale istnieje niestety wielka różnica w kulturze obcowania ludzi z Parkiem Leśnym Bemowo i z moją działką. Mam wrażenie, że wychodzi się z założenia, iż co powojskowe to niczyje. Z mojego terenu uczyniono zlewnię olejów silnikowych, wysypisko śmieci, miejsce burd i wszelkich innych incydentów. Od lat wie o tym lokalna policja. Bunkry na tym terenie wypełniają butelki po alkoholu i strzykawki, a to się samo komentuje. Wszyscy moi partnerzy z Lasów Państwowych i Lasów Miejskich od wielu lat znają moją ideę zagospodarowania tego terenu i rewitalizacji jego zieleni, ale nie wszystko zależy ode mnie - mówi Marian Okręglicki.

Patrzmy na pozytywy

Co dalej z działką po JW2471? Wraz z obecnym projektem zagospodarowania tego terenu istnieje szansa na radykalną zmianę jakościową i harmonijne wpisanie go w obszar Lasu Bemowo, choć formalnie działka do niego nie należy, a jedynie jest usytuowana wewnątrz lasu.

Idea od lat pozostaje niezmienna - moja prywatna 20-hektarowa działka ma być dobrem społecznym otwartym dla wszystkich - komentuje Marian Okręglicki. - Jest w niej olbrzymi potencjał, aby stanowiła uatrakcyjnienie czasu spędzanego w Lesie Bemowo rodzinnie, towarzysko, rekreacyjnie. Przeprowadzę konsultacje społeczne na temat tego, czego lokalne społeczności oczekują na tym terenie, aby wzbogacić go o wszelkie możliwości aktywnego wypoczynku. Nie sądzę, aby ktoś sprzeciwiał się na przykład tak szlachetnym inicjatywom, jak hipoterapia, bo i tę rzecz planuję w omawianym miejscu.

(br)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu BemowoREKLAMA

26.09.2017 14:20 #ona
Sorry, ale ja bym nie chciała by Las Bemowski wyglądał jak przeludniony, zasmrodzony i zatłoczony Las Kabacki
Zawsze jak tam jestem mam ochotę uciekać.
07.10.2017 18:54 #GOSC
jaki on bedzie zalezy przeciez o d n a s

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kursy, szkolenia
 WARSZTAT ABC DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH W PRACY Z DZIEĆMI - DRAMA, TEATR, BAJKA Warsztat dedykowany jest do osób, które chcą poznać kreatywne metody zabawy i nauki z dziećmi. Na warsztacie będziemy poznawać i doświadczać różnorodne ćwiczenia, gry, zabawy oraz techniki , które możemy wykorzystać podczas zabaw oraz w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Program: 1. Drama i jej tajemnice... : Poznanie podstawowych zabaw, gier oraz ćwiczeń dramowych; Poznanie struktury zajęć dramowych oraz różnorodnych możliwości wykorzystywania dramy podczas zabawy i nauki. 2. Podróż w świat bajki: Poznanie struktury zajęć z wykorzystaniem bajki i dramy oraz doboru ćwiczeń, gier i technik. Zapraszamy rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów do wspólnej zabawy! Kiedy: 25 luty 2018, godzina 10:00-15:00 Gdzie: Warszawa, Pracownia Sztuki Niepowtarzalnej, ul. Ząbkowska 2 Koszt: 70zł Zapisy: sztukaniepowtarzalna@gmail.com Prowadząca: Patrycja Bartoszak- Kempa

Dom sprzedam
 Dom o powierzchni całkowitej 275m2, użytkowej 218m2 na działce 780m2 Zapraszam: Wchodzimy do domu i przed sobą mamy salon, z wejściem na piętro. Po lewej stronie kuchnię i jadalnie częściowo otwartą na salon. Natomiast po prawej stronie mamy wejście do sporej łazienki i pokój, który idealnie pasuje na gabinet, a jeśli ma być w domu też prowadzona działalność - będzie idealnie pasował. Z okna pokoju widok na drugi, zaciszny taras. Na piętrze: trzy pokoje, jeden z garderobą, jeden z balkonem, a jeden z oknami połaciowymi. Tutaj też duża łazienka z wanną z hydromasażem, kabina z opcją sauny. Obok łazienki siłownia. Dom posiada poddasze. Właściciele zadbali o dobre docieplenie, które wykonano wełną mineralną. Dzięki temu zmniejszono utratę ciepła. koszt utrzymania domu ok.900zł/mc średniorocznie). Na większej części domu zainstalowane ogrzewanie podłogowe, podłogi wykonano z drewna. Garaż na dwa spore samochody, wbudowany w bryłę domu. Założony alarm, automatyczna brama. www.vanillahome.eu

Sprzedam samochód
 ZAPISZ NUMER TELEFONU! 511-268-711 Właścicielu dzwoniąc do nas oszczędzasz Swój czas i pieniądze, nie musisz jeździć na giełdy i zamieszczać ogłoszeń w portalach i gazetach Poszukuję Właścicieli i Firm posiadających MERCEDESY : Mercedes 190, 124 Mercedes SPRINTER każdy model 208, 210, 212, 213, 216, 308, 310, 312, 313, 316, 408, 410, 412, 413, 416 Mercedes KACZKA każdy model 207, 208, 210, 307, 308, 310, 407, 408, 410 W razie pytań związanych z tą ofertą zapraszam Wszystkich Zainteresowanych do kontaktu telefonicznego, mejlowego lub SMS. Auta w każdym stanie prawnym, wizualnym, technicznym itd Zapewniamy komplet dokumentów do wyrejestrowania pojazdu UMOWA KUPNA-SPRZEDAŻY, GOTÓWKA OD RĘKI Pracujemy 7 dni w tygodniu 24h tel. 511-268-711

Dom i ogród
 Pufa Roller Ekoskóra Wygodny Podnóżek Stolik Duży Wybór Kolorów Pufa Roller jest idealna jako siedzisko do wyższych ław i stolików. Dzięki swojemu kształtowi pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, jak i do modnego stylu futurystycznego i industrialnego. Swoją uniwersalność zawdzięcza to przede wszystkim swojej prostej formie oraz najwyższej jakości ekoskóry. Wypełnienie pufy to kształtka styropianowa obłożona pianką tapicerską. Ta wygodna pufa może być siedziskiem, jak również podręcznym stolikiem i podnóżkiem. Pufa Roller to gwarancja wygody i stabilności! Więcej informacji o produkcie: http://pufy.pl/pufy/134-pufa-roller.html Materiał: Ekoskóra Wysokość: 40 cm Szerokość: 50 cm Wypełnienie: kształtka Posiada atest: PZH Gwarancja: 24 miesiące Koszt wysyłki (przedpłata): 20 zł Koszt wysyłki (płatność przy odbiorze): 25 zł Maksymalna ilość w przesyłce: 2 szt.


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.