REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Ocalić Wiśniewo przed Kredyt Bankiem

  20 marca 2009

Ponad 8 hektarów lasu to teren tzw. parku Wiśniewo, o który bój półtora roku temu rozpoczęli mieszkańcy okolicy. Nie chcą, by powstało tu kolejne osiedle. O warunki zabudowy wystąpił wówczas Kredyt Bank.

REKLAMA

Park Wiśniewo to teren z niezwykle cennym drzewostanem, położony mniej więcej naprzeciwko urzędu dzielnicy, pomiędzy Modlińską, Podróżniczą, Żywiczną i Są-siedzką. Większość drzew ma ponad 20 lat, ale jest też kilkanaście 300-letnich dę-bów, które są pomnikami przyrody. - Kilku nie mogło objąć trzech dorosłych męż-czyzn - mówi Leszek Zawadzki, jeden z organizatorów protestu mieszkańców. Są też 100-letnie buki, mające blisko metr średnicy. Część tego terenu pełni rolę strefy ochronnej kanałku Henrykowskiego.

W czerwcu 2007 r. Kredyt Bank wystąpił o warunki zabudowy dla tego terenu. W ostatnim okresie nastąpiło wyraźne przyspieszenie. - Około trzech tygodni temu odwiedziłem urząd miasta, gdzie usłyszałem, że wydadzą te warunki. Odpowie-działem, że na to nie pozwolimy i zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby do budowy nie dopuścić - mówi Zawadzki.

Formalnie działka w Wiśniewie należy do miasta. Przed laty jej wieczystym użytkownikiem była żerańska Fabryka Samochodów Osobowych. Pracownicy FSO mieli tu działki rekreacyjne. Po bankructwie Daewoo-FSO teren został przejęty przez Kredyt Bank na skutek działań windykacyjnych. Bank wszedł w prawa wie-czystego użytkownika. Nie jest właścicielem hipotecznym.

- W umowie wieczystego użytkowania jest zapis mówiący wyraźnie, że jest to teren rekreacyjny i tylko w ten sposób może być wykorzystywany - mówił "Echu" półtora roku temu burmistrz Jacek Kaznowski. - Jest to sprzeczne z obecnymi za-pisami studium zagospodarowania miasta.

Burmistrz jeszcze w 2007 roku chciał, by pilnie wyjaśniono, jak to się stało, że w studium znalazły się zapisy sprzeczne z umową wieczystego użytkowania. Obec-nie jest w nim bowiem zapis, że jest to teren dopuszczający niską zabudowę. Nato-miast we wniosku Kredyt Banku są bloki od trzech do siedmiu pięter wraz z gara-żami podziemnymi. Tymczasem wszystkie okoliczne domy, zbudowane poza spor-nym terenem zielonym, nie dostawały pozwolenia nawet na budowę piwnic, żeby nie zaburzyć gospodarki wodnej. Gdyby wydano warunki zabudowy zgodnie z wnioskiem Kredyt Banku, to nastąpiłoby całkowite naruszenie zasady dobrosą-siedztwa, ponieważ w okolicy są niemal wyłącznie domy jednorodzinne, a najwyż-szym budynkiem jest szkoła na Podróżniczej.

- Komisja ochrony środowiska rady miasta uznała, że teren, o który walczymy, czyli ponad 8 ha, jest obszarem cennym krajobrazowo i przyrodniczo - mówi Le-szek Zawadzki. Komisja ma wystąpić o ochronę prawną tego terenu. Takie sta-nowisko zostanie przesłane również do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, by podjąć procedurę ustanowienia na tym obszarze ochrony prawnej. Wystąpiono też do urzędu miasta z postulatem jak najszybszego uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Osoby prowadzące postępowanie o wydanie warunków zabudowy uchylają się od wystąpienia o opinię środowiskową, co jest konieczne od 15 listopada 2008 r. Do komisji ochrony środowiska urzędu miasta taki wniosek nie wpłynął. Natomiast urzędnicy prowadzący sprawę nie odpowiedzieli na pismo z pytaniem, dlaczego tego nie zrobili - mówi Zawadzki. - Bulwersujące jest też stanowisko Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który zapytany o uzgodnienia warunków zabudowy dla tego terenu, upomniał się jedynie o 14 pomników przyrody. Przecież ważny jest cały park, a nie tylko poszczególne drzewa.

Rada dzielnicy przegłosowała w 2007 roku uchwałę, w której domaga się utwo-rzenia na terenie tzw. parku Wiśniewo terenu wolnego od zabudowy, skonstruowa-nie miejscowego planu zagospodarowania z zapisem o zieleni parkowej w tym miejscu.

- Zebraliśmy około 400 podpisów, które trafiły do pani prezydent, urzędu mias-ta i rady dzielnicy. W naszym piśmie podkreślamy, że idea niepodzielnego parku ma sens - mówi Zawadzki. - Nie powinno być tak, żeby warunki zabudowy mogły kształtować przestrzeń miasta. To plany zagospodarowania powinny kształtować tę przestrzeń.


Burmistrz Jacek Kaznowski: Uważam, że są podstawy do wypowiedzenia Kredyt Bankowi umowy użytkowania wieczystego. Skoro ktoś chce stawiać wysokie bloki na podstawie umowy, w której jest zapis o wyłącznie rekreacyjnym wykorzystaniu nieruchomości, to przekracza swoje prawa wynikające z tej umowy.

Już półtora roku temu burmistrz Białołęki mówił "Echu", że miasto powinno Kredyt Banko-wi wypowiedzieć umowę wieczystego użytkowa-nia, bo bank przekracza zawarte w niej zapisy. W umowie jest mowa o wyłącznie rekreacyj-nym charakterze nieruchomości, co nijak się ma do planów budowania wysokich bloków.

Burmistrz Jacek Kaznowski podkreśla, że choć minęło półtora roku odkąd wielu urzędni-kom miasta zgłosił wątpliwości prawne dotyczą-ce tej sprawy, nie uzyskał żadnej odpowiedzi.

Burmistrz zastrzega jednocześnie, że dziel-nica nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia, bo wszystkie decyzje podejmuje miasto.

Sprawą zajmuje się jeden z białołęckich radnych miasta Maciej Maciejowski. - W ostat-nich dniach komisja ładu przestrzennego rady Warszawy zobowiązała biuro architektury do pilnego przygotowania projektu uchwały o przy-stąpieniu do procedury planistycznej. Jej wszczęcie będzie oznaczało zamrożenie trwają-cych postępowań administracyjnych - mówi radny Maciejowski. - Komisja ochrony środo-wiska poparła mój projekt objęcia tego terenu ochroną przyrodniczą i zobowiązała biuro ochrony środowiska do wszczęcia od-powiednich procedur. Chcę doprowadzić do stworzenia tam zespołu przyrody chro-nionej z odpowiednimi zapisami w planie.

bk, oko


 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA