REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Nowy park leśny na Targówku. Pieniądze wyłoży Unia

  11 października 2017

alt='Nowy park leśny na Targówku. Pieniądze wyłoży Unia'

Gdy proponował to aktywista Zielonego Mazowsza, było niewykonalne. Teraz samorząd sam realizuje ten pomysł a współfinansuje go Unia Europejska.

REKLAMA

Od kiedy przy Bardowskiego, obok pętli autobusowej Elsnerów powstał sztuczny zbiornik wodny, mieszkańcy Targówka coraz chętniej odwiedzają zapomniany, poprzecinany nieczynnymi torami kolejowymi las na Utracie. W 2016 roku Aleksander Buczyński z Zielonego Mazowsza zaproponował przekształcenie niepotrzebnych bocznic w ścieżki pieszo-rowerowe o łącznej długości 3,2 km.

Od pomysłu...

- Trasa stworzy atrakcyjne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu we wschodniej części dzielnicy - pisał pomysłodawca. - Umożliwi dojazd na rowerze do nowo powstałego jeziora zarówno z terenu obszaru, jak i od strony Targówka Mieszkaniowego, Rembertowa i Ząbek. Rekreacyjne zagospodarowanie terenów pokolejowych ograniczy ich wykorzystanie do nielegalnego wywozu śmieci.

Buczyński złożył projekt do budżetu partycypacyjnego na bieżący rok, ale nie został on dopuszczony do głosowania. Powód? "Brak możliwości pozyskania terenu będącego w dyspozycji PKP. Część projektu objęta jest projektem realizowanym przez Biuro Funduszy Europejskich związanych z ochroną środowiska. Koszt projektu winien obejmować również waloryzację terenów leśnych będących własnością Skarbu Państwa".

Zamiast poprawić projekt tak, by możliwe było jego wykonanie z budżetu partycypacyjnego, urzędnicy ukręcili pomysłowi łeb. Jak się okazało: na niedługo.

Wstąp do księgarni

...do realizacji?

10 października warszawski samorząd ogłosił, że na Utracie powstanie park leśny. Koszt jego budowy będzie dziesięciokrotnie większy, niż realizacja pomysłu aktywisty Zielonego Mazowsza i wyniesie 3,3 mln zł. Prawie połowę z tej kwoty wyłoży Unia Europejska.

Zagospodarowana zostanie południowa strona Kanału Bródnowskiego na odcinku sąsiadującym z zalewem przy Bardowskiego. Jednym z założeń jest jak najmniejsza ingerencja w istniejącą zieleń, co w praktyce oznacza, że ścieżki powstaną - jak w pomyśle Buczyńskiego - na nasypach nieczynnych torów. Powstaną także polany do wypoczynku na trawie, wiaty, kosze na śmieci i "ścieżka zdrowia". Wszystko powinno być gotowe w 2019 roku.

- Generalnie cieszę się, że pomysł został podchwycony, ale uważam, że to dobry przykład jak bardzo uznaniowa jest procedura weryfikacji w budżecie partycypacyjnym - komentuje Aleksander Buczyński.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

 ali22

17.10.2017 23:23, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 19.10.2017 12:57

w koncu ktoś się za to weźmie. :)
http://www.tierraadentro.org

# armageddon

19.11.2017 10:54

Słoiki i lemingi muszą mieć gdzie wyprowadzać yorki i amstaffy na kupki, PO-pedałować na veturilo, robić selfie i wypić IPA dyskutując o robocie w korpo.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024