REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Nowy burmistrz: "Będę twardo negocjował z deweloperami"
REKLAMA

REKLAMA

Nowy burmistrz: "Będę twardo negocjował z deweloperami"

Rozmowa z Grzegorzem Kucą, burmistrzem Białołęki.

REKLAMA
REKLAMA

- Z Bemowa na Białołękę daleka droga?

- Rano do pracy jadę 30 minut.

- Zawodowa droga, rzecz jasna...

- Rzeczywiście, moja dotychczasowa ścieżka kariery była związana z Bemowem, gdzie przeszedłem wszystkie szczeble zawodowe od urzędnika aż po wieburmistrza. Znam zatem samorząd od przysłowiowej podszewki. Funkcjonowanie i zarządzanie urzędem jest podobne w każdej ze stołecznych dzielnic. Burmistrz musi być przede wszystkim sprawnym managerem i umieć wykorzystywać potencjał urzędników. Dwoje moich zastępców to samorządowcy stąd, doskonale znający Białołękę. Z ich doświadczenia na pewno będę korzystał. A fakt, że nie mieszkam w tej dzielnicy ma też swoje dobre strony - nikt mi nie zarzuci, że którąś część Białołęki faworyzuję.

- Przejdźmy w takim razie do konkretów. Jakie będą priorytety w tej rozpoczętej kadencji?

- Priorytety dla Białołęki są znane i wynikają ze specyfiki dzielnicy. Po pierwsze - budowa placówek oświatowych. Nauka w szkołach musi przestać odbywać się do późna. Dzieci powinny mieć czas na odpoczynek, zajęcia dodatkowe. W tej chwili trwa budowa trzech szkół. Dwie placówki - przy ul. Myśliborskiej i Warzelniczej są kończone przez nowych wykonawców, po tym jak rok temu odsunięto od inwestycji firmę z problemami finansowymi. Budowa trzeciej szkoły podstawowej w rejonie ulic Ruskowy Bród i Verdiego ruszyła jesienią. Zadaniem mojego zarządu będzie dopilnowanie sprawnej realizacji tych zamierzeń.

Ale to nie wszystko. Po poprzednikach otrzymałem studium wykonalności trzech kolejnych szkół: przy ul. Świderskiej, Barszczewskiej i Spedycyjnej. Teraz jest czas na analizę tych dokumentów i decyzje, czy w wybranych lokalizacjach szkoły finalnie powstaną. Trzeba też pamiętać, że tylko dla inwestycji przy ul. Świderskiej są zabezpieczone pieniądze w budżecie (i też jest pytanie, czy wystarczające). Dla pozostałych dwóch placówek trzeba się postarać o pieniądze w mieście. Problem jest też z kolejną planowaną szkołą - w rejonie ul. Siecznej. Nie ma działki. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - właściciel terenu - dotychczas odmawiał przekazania nieruchomości, na którą liczył białołęcki samorząd. Na pewno będę pilnował tej inwestycji. Na działce, oprócz szkoły, mógłby powstać teren rekreacyjny. Wiem, że mieszkańcy tego oczekują.

- Szkoły to numer jeden, a poza tym?

- Priorytetem będą także drogi. Wiem, że poprzednicy uruchomili dzielnicowy program utwardzania dróg gruntowych, będę zabiegał o pieniądze na jego kontynuację. Oczywiście będziemy także inwestowali w nowe, pełnowymiarowe ulice z chodnikami i oświetleniem. Rozwój infrastruktury komunikacyjnej musi wreszcie wyprzedzić budowę mieszkań. Chciałbym w większym niż dotychczas stopniu zaangażować deweloperów w tworzenie tej infrastruktury. Liczę też na sprawną budowę dróg, którymi na terenie dzielnicy zarządza Zarząd Dróg Miejskich - m.in. ul. Kąty Grodziskie, Białołęcka, mała Modlińska, Kołacińska i Szynowa. Wiem, że trwa projektowanie tych inwestycji. Jak widać, w tej kadencji wiele się ma szansę zmienić pod tym względem. Wreszcie ma powstać linia tramwajowa na Zieloną Białołękę, ruszy projektowanie tramwaju wzdłuż ul. Modlińskiej, dokończona zostanie trasa do Winnicy. Choć to nie burmistrz dzielnicy odpowiada za te inwestycje, będę im mocno kibicował. A gdy zajdzie taka potrzeba będę lobbował w tych sprawach.

Kolejnym wyzwaniem jest zieleń i tereny do odpoczynku oraz rekreacji. Na Bemowie dałem się poznać jako twardy negocjator podczas rozmów z deweloperami, gdy występowali o pozwolenia na budowę. Zamierzam tak samo działać na Białołęce. Nie możemy zabudować całej wolnej przestrzeni, każdy warszawiak ma prawo do wypoczynku w dobrym, zdrowym otoczeniu. No i oczywiście sport, który jest moim konikiem. A Białołęka to - pod względem wieku mieszkańców - najmłodsza dzielnica, więc potencjał do uprawiania sportów jest ogromny.

- Dzielnica ma 14 mln zł na budowę basenu w rejonie ulic: Ostródzkiej i Hemara. Wstępne założenia projektantów sugerują basen o rozmiarach olimpijskich. Co Pan na to?

- Za tę kwotę na pewno nie powstanie obiekt olimpijski. Przypuszczam, że przy obecnych cenach nawet na zwykłą rekreacyjną pływalnię nie wystarczy. Będziemy zabiegać o zwiększenie tej kwoty. Basen powinien przede wszystkim służyć dzieciom z Zielonej Białołęki do nauki pływania, bo dziś jeżdżą na Targówek. Ale by obiekt zbudować, musimy otrzymać działkę na tę inwestycję. Podczas drugiego dnia mojego urzędowania wysłaliśmy do właściciela terenu - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ostatni brakujący dokument, którego KOWR oczekiwał - mapę zagospodarowania terenu. Teraz czekamy na pozytywną odpowiedź w sprawie przekazania nam gruntu.

- Przed Panem pięć lat na Białołęce. Jaki teraz będzie model sprawowania władzy, kontaktów z mieszkańcami?

- Chciałbym postawić na osobisty kontakt z mieszkańcami i współpracę z organizacjami pozarządowymi. Na Bemowie byłem przedstawicielem zarządu w Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego i współpraca nam się naprawdę układała. To dobre doświadczenia i będę je kontynuował.

Rozm. jd


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

15.12.2018 19:38 #paulina_f
"Na Bemowie dałem się poznać jako twardy negocjator podczas rozmów z deweloperami" - szkoda, że burmistrz nie rozwinął wątku, jako mieszkanka Bemowa chętnie poznałabym jakąś "success story" w tym temacie...
20.12.2018 14:56 #Dragin
Twarde negocjacje, to próba kupienia od dewelopera wielkiego lokalu na przedszkole za kilkanaście milionów. Bez przetargu, bo nikt nie miał takiego lokalu, tylko jeden. Przypadek? W tym celu zabrano wszystkie środki na inne inwestycje edukacyjne. Większość Rady Dzielnicy była przecie, ale Rada nie działała, bo ją PO-PiS (10 z 25 radnych) zablokował na cały rok i się nie odbywały się posiedzenia. Po roku się okazało, że lokal nie ma placu zabaw, więc nie nadawał się na przedszkole. Przez rok nie zrobiono nic, bo kasę zabrana na ten zakup, który ostatecznie po roku nie został sfinalizowany. Ale rok przeleciał.
Masakra.
Drugi sukces edukacji na Bemowie to szkoła w kapuście. A właściwie jej brak. Zakupiony został wielki nieforemny grunt (długi prostokąt), na którym jeszcze przez kilka lat nie będzie mediów. A wszystko w polu kapuścianym na Chrzanowie. Tam szkoła jest potrzebna na gwałt, bo zabudowa pobliska gęsta. Jednak szkoły nie da się budować, bo mediów nie ma i nie będzie jeszcze jakiś czas. Nie przeszkodziło to zakupić grunt na grube miliony i to drożej niż inne grunty w pobliży, do których media byłyby doprowadzone szybciej. Bloki też przystopowały, bo nie ma jak dostarczyć mediów.
20.12.2018 14:59 #Dragin
A jest trzeci twardzioch. Pęd ku budowie ul. Waldorffa. Tam tylko jeden deweloper (ten sam od przedszkola powyżej) pobudował osiedle i nie ma dostepu do drogi publicznej. Tzreba mu ją zbudować za publiczne pieniądze - kilkanście milionów. Kto był za? jak myślcie. A większość Rady Bemowo przeciw.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi stolarskie
 Inter House Windows to fabryka okien i drzwi, korzystając z nowoczesnych maszyn, biorąc udział w wielu szkoleniach i kursach, to sposób, aby Nasz zespół miał możliwość doskonalenia swoich umiejętności, co wpływa na ciągły rozwój Naszej firmy. Inter House Windows Ltd. London Office 240 North Circular Road, NW10 0JU, London, United Kingdom. tel. 0208 459 1660 email. info@inter-house.co.uk inter-house.co.uk

GIEŁDA SĄSIADÓW - ODDAM ZA DARMO
 Pilna oferta kredytowa między osobami fizycznymi Nazywam się Rybska Bronislawa, dyrektor instytucji finansowej Przyszedłem poinformować, że mam kapitał, który zostanie wykorzystany na udzielenie pożyczki krótko- i długoterminowej udzielamy naszych pożyczek od 3000 do 50 000 000 euro nasza stopa procentowa wynosi 3% Proszę odpowiedzieć bezpośrednio na następujący adres e-mail, jeśli i naprawdę potrzebujesz finansowania kredytowego mail: rybskabroni@gmail.com

Usługi transportowe
 Wynajem autokarów klasy lux Ibatur na wakacje / autokary na wczasy / wyjazdy wakacyjne autokarem Firma Ibatur oferuje wynajem autokarów i busów na wakacje, transport osób na wypoczynek / wyjazdy firmowe / dowóz dzieci na kolonie / dowóz na obozy młodzieżowe / wynajem autokarów na obozy językowe krajowe i zagraniczne / obozy w górach i nad morzem / obsługa krajowych wyjazdów i zagranicznych / wynajem autokarów i busów na wycieczki objazdowe/ autobusy na treningi www.ibatur.pl

Inne nieruchomości sprzedam
 Sprzedam miejsce w garażu podziemnym ul.Olbrachta 118 B, Bemowo. Cena 15 000 zł. Kontakt: 791 848 877.


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA