REKLAMA

Puls Warszawy

kronika policyjna »

 

Nowe, skuteczne oszustwo. "Uważaj na wiadomości z messengera"

  20 września 2019

alt='Nowe, skuteczne oszustwo. "Uważaj na wiadomości z messengera"'

Matka, przyjaciel lub ktokolwiek ze znajomych wysłał Ci na platformie Messenger prośbę o szybką pomoc i przelanie niewielkiej kwoty pieniędzy? Nie daj się nabrać. Nowa metoda złodziei zbiera żniwo w Warszawie i okolicach.

REKLAMA

W dzisiejszych czasach z portali społecznościowych czy popularnych komunikatorów korzysta niemal każdy. Także oszuści. Szybki rozwój technologii powoduje, że policjanci spotykają się z coraz nowszymi metodami działania przestępców. Od niedawna działa oszustwo na BLIK-a.

"To wcale nie moja ciotka tylko ktoś się pod nią podszywa"

- Koleżanka wysłała mi wiadomość na messengera, że potrzebuje pieniędzy i żebym wysłała jej "blikiem". Oczywiście ktoś jej się włamał na konto i nie byłam jedyną osobą wśród grona jej znajomych na Facebooku, do których wysłała taką wiadomość. Zgłosiła na policję - opisuje pani Monika. - Ja też dostałam wiadomość od bliskiej mi osoby, że chciałaby pożyczyć poprzez Blik dwa razy 500 zł. Już wygenerowałam kod, przesłałam go w wiadomości na messengerze, ale pomyślałam sobie, że zadzwonię i dopytam. Okazało się, że to wcale nie moja ciotka, tylko ktoś się pod nią podszywa. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej metodzie - opowiada pani Paulina.

Zapraszamy na zakupy

Od czerwca ponad 200 zgłoszeń

Jak to działa? Przestępcy włamują się na konta użytkowników a następnie za pomocą komunikatora piszą do osób z listy kontaktów prośbę o przelew pieniędzy za pomocą aplikacji mobilnej. Niestety wiele takich przypadków zakończyło się utratą pieniędzy. Pokrzywdzeni byli pewni, że pieniądze trafiły do znajomych. - Od czerwca do końca sierpnia na terenie stołecznego garnizonu tj. Warszawy i okolic odnotowaliśmy ponad 200 zgłoszeń tego typu oszustw - informuje aspirant sztabowy Tomasz Oleszczuk z Komendy Stołecznej Policji.

Policja ostrzega - niezależnie od sytuacji, należy dobrze zweryfikować osobę, która prosi nas o przelanie gotówki. Nawet jeśli w komunikatorze znajduje się na liście naszych kontaktów, nie zapominajmy, że ktoś mógł włamać się na jej konto. Zadzwońmy do tej osoby i sprawdźmy, czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Tylko przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy