REKLAMA

Bemowo

samorząd »

 

Nowe przedszkola i parkingi? W partnerstwie z biznesem

  12 października 2018

alt='Nowe przedszkola i parkingi? W partnerstwie z biznesem'

Rozmowa z Wiolettą Borecką, kandydatką Nowoczesnej do rady dzielnicy Bemowo.

REKLAMA

Jeśli uda się zdobyć mandat, będzie to pierwsza Pani kadencja w samorządzie. Co nowego może Pani wnieść?

Rada dzielnicy niestety nie ma zbyt wielu kompetencji, ale może opiniować i proponować rozwiązania, wdrażane przez urząd dzielnicy czy warszawski ratusz. Osobiście chciałabym skupić się na promocji partnerstwa publiczno-prywatnego, którego w Warszawie praktycznie nie ma, ale pozwala ono znacząco obniżyć wydatki z miejskiej kasy. Przykładem są przedszkola. Obowiązkiem samorządu jest zapewnienie miejsc dla przedszkolaków, ale nigdzie nie jest napisane, że musi to oznaczać stawianie nowych budynków. Zadanie można realizować, płacąc za miejsca w prywatnych przedszkolach. Na Bemowie to rozwiązanie zostało wdrożone za czasów burmistrza Jarosława Dąbrowskiego, ale jego następcy nie kontynuowali dobrego rozwiązania. Obecnie z powodzeniem korzysta z niego Białołęka, która w przedszkolach prywatnych na zasadach publicznych zapewniła dzieciom kilka tysięcy miejsc. I nie wydała kilkuset milionów na budowę placówek. Pieniądze przeznacza na nowe szkoły.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Dlaczego wykupienie prywatnego miejsca jest lepsze od budowy państwowego?

To bardzo proste. Proszę sobie wyobrazić, że samorząd nie musi wydawać kilkudziesięciu milionów na nowy budynek, ponosi tylko te koszty, które musi ponieść zgodnie z ustawą, czyli pokryć koszty pobytu dziecka w placówce. Poza tym prywatne przedszkola zazwyczaj oferują bardziej kameralne warunki i działają tam, gdzie jest największy popyt, czyli na osiedlach zamieszkanych przez młodych rodziców.

REKLAMA

Co jeszcze mogłoby powstawać we współpracy z prywatnym biznesem?

Na pewno parkingi. Po otwarciu na Bemowie metra może się okazać, że dwa parkingi P+R, zaplanowane przy Górczewskiej i Połczyńskiej, to za mało. Miasto mogłoby uwzględniać budowę nowych garaży, podziemnych lub naziemnych, przy uchwalaniu planów miejscowych. Prywatne firmy same budowałyby parkingi i oferowały abonamenty dla osób dojeżdżających spoza Warszawy oraz okolicznych mieszkańców. Można też pomyśleć o jakiejś formie częściowej refundacji opłat.

Rozm. oko

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# lideksynubeka

13.10.2018 10:56

Rutynowe zaklęcia totalsów- przed wyborami żłobki,parkingi,a po wyborach wyjdą z tego homoedukatorzy w przedszkolach i szkołach podstawowych. Żadnych żłobków i parkingów nie będzie,będzie "tolerancja". A,i jeszcze 1000 nasrallachów na dzielnicę Warszawy i rzecz jasna meczet dla nich na Bemowie.

 Zuzia

14.10.2018 13:45

Myślę, że jest to temat dla Tomasza Jędrzejczaka - polecam dyskusję z tym Panem
tomaszjedrzejczak.pl

# Orto Graff

14.10.2018 18:21

Zdaniem Zuzi p. Tomasz Jędrzejczak musi być co najmniej na pograniczu świętości, skoro słowo "pan" pisze ona z wielkiej litery...

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA