REKLAMA

Białołęka

Legendy

 

Niezwykła legenda kościoła na Głębockiej

  7 kwietnia 2016

alt='Niezwykła legenda kościoła na Głębockiej'
źródło: Parafia Św. Michała Archanioła

Uroczy, drewniany kościółek Św. Michała Archanioła to jeden z najcenniejszych zabytków Białołęki. Wedle legendy ufundowała go sama królowa Bona w podzięce za cudowne uzdrowienie.

REKLAMA

Ustalenie historii kościoła przy ul. Głębockiej na terenie dawnej wsi Grodzisk nie jest wcale proste, bo źródła w wielu miejscach różnią się między sobą. Co do jednego wszystkie źródła są zgodne i podają, że świątynię ufundowała królowa Bona.

Okoliczności tego faktu otoczone są zaś ciekawą legendą. Bona po śmierci męża - króla Zygmunta I Starego otrzymała jako tak zwaną oprawę wdowią rozległe dobra na Mazowszu. Swoim zwyczajem dobrej gospodyni podróżowała często po swych włościach doglądając ich osobiście.

Dzisiejszy Grodzisk porastała wówczas puszcza, w której dwór królewski zorganizował polowanie na dziką zwierzynę. Bona po śmierci męża - króla Zygmunta I Starego otrzymała jako tak zwaną oprawę wdowią rozległe dobra na Mazowszu. Swoim zwyczajem dobrej gospodyni podróżowała często po swych włościach doglądając ich osobiście. Podczas owego polowania królowa nagle i poważnie zaniemogła. Była już na skraju śmierci, gdy nagle cudownie ozdrowiała. Ponoć za sprawą samego archanioła Michała, który objawił jej się, gdy leżała nieprzytomna. Po wyzdrowieniu z wdzięczności za cudowne ocalenie, jak głosi legenda, wystawiła tu modrzewiowy kościółek pod wezwaniem właśnie św. Michała Archanioła. Wedle innej wersji tej legendy Bonę wyleczyć miał mieszkający w lesie pustelnik przy pomocy rozmaitych ziół, mikstur i modlitw. Królowa powróciwszy do zdrowia ofiarowała mu trzos pieniędzy, za które pustelnik zbudował skromny drewniany kościółek.

Kościół nie przetrwał do dnia dzisiejszego w pierwotnym stanie. Źródła historyczne podają informacje o jego dwukrotnym zniszczeniu - w czasie potopu szwedzkiego oraz II wojny światowej. Po wojnie został odbudowany. Od 1984 r. znajduje się w rejestrze zabytków. Zabytkowe jest również wyposażenie jego wnętrza: ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i drewnianymi figurami świętych oraz obraz św. Stanisława biskupa i męczennika. Przeniesiono je w 1811 r. z kościoła oo. bernardynów na Pradze, zniszczonego podczas okupacji prawobrzeżnej Warszawy przez wojska austriackie.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# GTT

08.04.2016 14:39

Dokładnie rzecz ujmując kościół wraz z całą Białołęką spalili w lipcu 1656 roku Tatarzy, krorzy walczyli po polskiej stronie ze Szwedami i Brandenburczykami...

# Jaka

08.04.2016 14:44

Tak dla drzew! tak dla krzewów! tak dla trawy i wszelkiej roślinności !!!!......,
która powolutku znika z każdej strony Tarchomina,
bo to nieopatrznie wyrośnie jakieś osiedle np. przy Milenijnej i wyciachano kilkanaście drzew cienkiego lasku, to znów od drugiej strony tegoż samego lasku wybudowano jakieś coś i znów zniknęło kilkanaście drzew,a to budują galerię i zniknęła sawanna, a to zmów na Światowida będzie tramwaj więc znów rzucili się na drzewa itd.
Oczywiście dobrze, że powstają inwestycje ale co z drzewami???? Te, które zasadzą zazwyczaj usychają w ciągu 2ch lat, a jak już uschnie nikt tego nie uzupełnia i jedyne co roście wokół to wysokie BETONY do tego ogrodzone!!!!

# aniap@hot.pl

08.04.2016 22:07

Tak dla terenów zielonych jak najbardziej, szkoda tylko, że w większości nikt o nie nie dba, gdzie tyko spojrzeć są śmieci. Taka zieleń to zadna atrakcja. Tarchomin to jeden śmietnik niestety :(

REKLAMA

# Czarek

12.03.2023 12:22

Niestety ludobójczyni Bona najpierw zamordował dwóch ostatnich mazowieckich Piastów, żeby objąć w posiadanie Mazowsze.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break