REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd »

 

Nie będzie ul. Kaczyńskiego. Sąd przywraca nazwy ulic

  28 maja 2018

alt='Nie będzie ul. Kaczyńskiego. Sąd przywraca nazwy ulic'
źródło: Wikimedia Commons

Pogłębia się chaos wokół dekomunizacji. Wszystko wskazuje na to, że nazwiska poprzednich patronów wrócą do krajobrazu Warszawy.

REKLAMA

Komunistyczni patroni muszą wrócić - zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny. W poniedziałek 28 maja zapadła decyzja co do 12 ulic: 17 Stycznia, al. Armii Ludowej, Służby Polsce, Kaliskiego, Kulczyńskiego, Szadkowskiego, Wasilkowskiego, Wrońskiego, Bartosika, Bartoszka, Duracza i Szymczaka. W ten sposób pozbawiono patronatu nad ulicami m.in. zmarłego senatora i bohatera opozycji demokratycznej w PRL Zbigniewa Romaszewskiego oraz gen. Witolda Urbanowicza, dowódcę legendarnego Dywizjonu 303. W najbliższych dniach WSA będzie podejmować decyzje co do kolejnych nazw ulic.

Pół miliona w błoto?

O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę Zarządu Dróg Miejskich Karolinę Gałęcką, która była w WSA podczas ogłoszenia wyroków.

- Przypominam, że byliśmy zobligowani do wymiany tabliczek, bo warszawskie urzędy dokonały zmian nazw ulic na mapach i w dokumentach - mówi. - Jeśli zostaniemy ponownie zmuszeni do wymiany tabliczek, zrobimy to. Znaczna część z nich nadaje się do ponownego zamontowania. Te, które były zniszczone, i tak czekałaby wkrótce wymiana na nowe.

Jak dodaje Gałecka, ZDM rozważy zwrócenie się do wojewody o zwrot pół miliona złotych. Tyle bowiem kosztowała drogowców wymiana oznakowań, wymuszona decyzją Zdzisława Sipiery.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kompletny chaos

Zgodnie z zapisami tzw. ustawy dekomunizacyjnej samorządy były zobowiązane do zmiany nazwy wszystkich ulic, mogących w jakiś sposób propagować komunizm lub inne totalitaryzmy. Instytut Pamięci Narodowej wytypował takich nazw 53, ale Rada Warszawy, w której większość ma PO, ogłosiła konsultacje społeczne, a następnie zmieniła nazwy tylko w sześciu przypadkach. Ponieważ samorząd nie wyrobił się w ustawowym terminie do początku września, wojewoda sam podjął decyzję o nowych nazwach. Teraz WSA uznał, że Zdzisław Sipiera nie miał prawa tego robić. W najbliższym czasie sprawa z pewnością trafi do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli jego wyrok będzie inny, niż WSA, nazwy ulic zostaną zmienione po raz kolejny.

Ustawa dekomunizacyjna została przyjęta przez Sejm jednomyślnie, a więc głównie głosami PiS i PO.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Felix

29.05.2018 19:16

"Wszystko wskazuje na to, że nazwiska poprzednich patronów wrócą do krajobrazu Warszawy". Rozumiem, że autorowi marzy się też powrót Dzierżyńskiego? A co ze znajomością historii, panie magistrze?

# Megai

29.05.2018 22:46

Mowa nienawiści.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe