REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nadarzyn wyprodukuje własny prąd? "Ogromna szansa"
REKLAMA

REKLAMA

Nadarzyn wyprodukuje własny prąd? "Ogromna szansa"

Nowości, nowinki technologiczne, rozwiązania ekologiczne usprawniające działanie sieci wodnej i kanalizacyjnej, a także przyjazne dla środowiska oraz mieszkańców. Po listopadowym XXI Kongresie Naukowo-Technicznym WOD-KAN-EKO w Łodzi Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn planuje zakup nowych urządzeń. Jakie nowości zwróciły uwagę naszych ekspertów, zdradza prezes spółki Bogdan Malinowski.

REKLAMA

- Które nowinki techniczne na kongresie w Łodzi zwróciły Pana uwagę do tego stopnia, że chciałby Pan je widzieć w naszej gminie?

- Zainteresował mnie klaster energetyczny, który z powodzeniem działa w Słupsku. W naszej gminie osoby fizyczne, firmy i instytucje, takie jak urząd gminy, szkoły, przedszkola, hale sportowe i wiele firm prywatnych - mają do dyspozycji duże powierzchnie dachowe. Można je wykorzystać do zainstalowania paneli fotowoltaicznych, które stworzą klaster energetyczny. Dzięki temu będzie można magazynować prąd produkowany na własne potrzeby z odnawialnych źródeł energii i być dystrybutorem energii. W przyszłości rachunki za prąd mieszkańców gminy byłyby zdecydowanie niższe. Bylibyśmy niezależni. Klaster energii to porozumienie samorządów i firm działających na terenie jednej lub kilku gmin. W ostatnich dwóch latach w Polsce powstało prawie 150 takich klastrów.

Rosnące ceny prądu i kosztów ogrzewania/chłodzenia budynków oraz świadomość społeczna w zakresie wpływu jakości powietrza na zdrowie - to dwie główne przyczyny popularności klastrów energii i spółdzielni energetycznych w Europie. Energia pochodząca z elektrowni węglowych drożeje na skutek rosnących opłat za emisję CO2. Sieci energetyczne w Polsce są przestarzałe. Dlatego mamy do czynienia z powtarzającymi się przerwami w dostawach prądu. 15% energii nie dociera z elektrowni do odbiorców, jest tracone na grzanie się starych przewodów i straty na przestarzałych transformatorach. Energia drożeje a technologie lokalnego, ekologicznego wytwarzania energii (np. panele fotowoltaiczne) tanieją. W Europie panele fotowoltaiczne staniały w ciągu ostatnich 5 lat o 50%.

Energia wytwarzana lokalnie w klastrze będzie lepiej spożytkowana (współdzielenie z sąsiadami), tańsza (monitoring produkcji, zakupy grupowe instalacji i dofinansowanie). Uczestnicy klastra będą zużywać mniej energii dzięki przemyślanej termomodernizacji i systemom zarządzania efektywnością energetyczną (monitoring produkcji i zużycia energii). Elektromobilność w klastrze rozwinie się szybciej, dzięki rozwojowi sieci ładowarek i dostępności samochodów w formule carsharing. Pojawi się tani wynajem długoterminowy, gdzie czynsz najmu uwzględni zużycie energii do ładowania pojazdu. Klastry energii to szansa na rozwój gospodarczy i zdrowe życie. Klastry przyciągną na swój teren nowych inwestorów. Staną się preferowanym miejscem zamieszkania.

- Jaka jest szansa na wprowadzenie w naszej gminie koncepcji klastra energetycznego?

- Ogromna, ponieważ wójt Dariusz Zwoliński jest tym rozwiązaniem zainteresowany. Jesteśmy po pierwszym spotkaniu z firmą, która specjalizuje się w podobnych rozwiązaniach. Kolejne spotkanie ma się odbyć najpóźniej w styczniu.

- Jakiego rzędu koszty musiałaby ponieść gmina, żeby wprowadzić takie rozwiązanie?

- Trudno na razie je oszacować, ponieważ jesteśmy na etapie pomysłu. Jednak jeśli mamy plan bycia gminą innowacyjną, możemy się ubiegać o dotację z Ministerstwa Ochrony Środowiska. Mamy też kilka innych możliwości: pieniądze z budżetu państwa np. z rządowego programu operacyjnego, z budżetu marszałka województwa, programy unijne, Fundusz Norweski. Przypomnę, że panele fotowoltaiczne, które zamontowane zostały u 300 mieszkańców gminy Nadarzyn, w 80% sfinansowane były z funduszy zewnętrznych. W Słupsku dzięki utworzeniu klastra energetycznego zbudowano pływalnię, która płaci znacznie niższe rachunki. W normalnych warunkach pływalnie są skarbonką bez dna.

- Czy były inne ciekawostki, które można by wykorzystać w gminie Nadarzyn?

- Widzieliśmy firmy, które produkują nowoczesne wozy, radzące sobie z najbardziej skomplikowanymi awariami kanalizacyjnymi. Zdarza się, że mieszkańcy kanalizację traktują jak zsyp (jest to oczywiście zabronione). Zapycha się wówczas kolektor a do udrożnienia przepływu potrzebna jest ogromna moc. Samochód, o którym wspomniałem, jest wyposażony w urządzenie, które wprowadza wodę do niedrożnej kanalizacji z ogromną siłą i pod wielkim ciśnieniem. Dzięki temu zator puszcza i przepływ wraca do normy. Jesteśmy zainteresowani zakupem takiego samochodu, ale kosztuje on od miliona złotych w górę. Staramy się o uzyskanie dotacji na ten cel.

Wśród dyskusji stricte naukowych, na kongresie omawiano także urządzenia ekologiczne, pomiarowe, które wspomogą modernizację i utrzymanie sieci wodno-kanalizacyjnej w zgodzie z ekologią.

Na przykład ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się rozwiązania do zdalnego odczytu wodomierzy i monitoringu sieci 24 godziny na dobę. Zdalny, automatyczny i bezobsługowy odczyt danych z wodomierzy różnych producentów w ramach jednego systemu, to byłoby ogromne ułatwienie pracy dla naszego przedsiębiorstwa, dające oprócz oszczędności możliwość przeglądania i analizowania danych przez pracowników w każdym miejscu i czasie. Dzięki temu łatwiej będzie lokalizować awarie i szybciej rozwiązywać problemy, jak np. zmniejszenie poziomu strat wody i ograniczenie ilości wody niefakturowanej poprzez redukcję nadużyć. Klientom platforma daje dostęp do ich danych poprzez standardową przeglądarkę internetową. Zakupiliśmy już 200 nakładek GSM do odczytu zdalnego 24 godziny na dobę i będziemy je montować w Wolicy.

Zainteresowała nas również technologia budowy sieci kanalizacyjnej z materiałów ekologicznych oraz jej późniejszy monitoring. Istnieją już rozwiązania, które pomagają precyzyjnie, co do metra lokalizować awarię. Dzięki temu rozwiązaniu spółka będzie także wiedziała, kto i gdzie zrzuca wodę opadową do kanalizacji lub zapycha ją odpadami. Na kongresie pojawiły się także tematy związane z nowoczesnymi technologiami pomiarowymi, które kontrolują zużycie wody. Mówiono o nowoczesnym systemie uzdatniania wody i lampach UV, które mamy zamontowane w Walendowie. Dużo było nowości, ale prawda jest taka, że na wszystko trzeba mieć pieniądze. Zwróciliśmy także uwagę na specjalne pompy podciśnieniowe, które zużywają mniej prądu. Świat idzie do przodu, chcemy korzystać z nowych możliwości, oczywiście w ramach rozsądku i naszego budżetu.

Rozm. jk


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Nadarzyn

Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Różne
 Ogrodzenie Boiska, Siatki Sportowe Ogrodzenie boiska do piłki nożnej musi być zrobione z wysokiej jakości materiałów, ponieważ jedynie w ten sposób zyska się pewność, iż będzie ono doskonale zabezpieczone. Dlatego też wybierając siatki sportowe powinno zwracać się szczególną uwagę na ten właśnie typ siatek, gdyż to dzięki nim można zabezpieczyć boisko oraz jednocześnie nie obawiać się o bezpieczeństwo graczy oraz kibiców. Przy wyborze siatki należy się kierować jej wymiarami oraz zadbać o to, by miała ona stosowne zabezpieczenia. https://siatki-sportowe.pl/90-ogrodzenie-boiska-do-pilki-noznej tel. 717 000 354 https://siatki-sportowe.pl/

Administrowanie nieruchomościami
 Pilna pożyczka bez protokołu 24h Witam Jestem osobą oferującą międzynarodowe pożyczki między osobami w krótkim i długim okresie, od 2000 do 5 000 000 euro dla wszystkich poważnych osób w prawdziwej potrzebie. Kontakt e-mail: rosedupenn@gmail.com

2-pokojowe do wynajęcia
 Do wynajęcia od zaraz 2 pokojowe mieszkanie, osiedle za Decathlonem przy trasie Toruńskiej, ul. Kartograficzna, dobra lokalizacja, sklepy, szkoła, przedszkola, żłobki. Osiedle zamknięte, ochrona, 1950 zł. ( w tym czynsz) + media. W cenie wynajmu miejsce postojowe. Umeblowane, na życzenie TV. Mieszkanie odświeżone, pomalowane.

Dom sprzedam
 OKAZJA! Dom bezpośrednio 180 m2. Dobczyn ok. 7 km od Wołomina. Ok 300 m do stacji PKP, 30 min do Warszawy Wileńskiej. Dom do zamieszkania, hipoteka bez obciążeń, jedyny właściciel, 2220 zł/m2. tel. 535-50-170, 503-768- 158!


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!