Na Strumykowej dzieci garną się do zapasów

10 kwietnia 2012

alt='Na Strumykowej dzieci garną się do zapasów'

- Codziennie dzwoni telefon z pytaniem od rodziców, czy możemy przyjąć kolejne dziecko. Zapasy są u nas coraz bardziej popularne - cieszy się Radosław Radtke z UKS Talent, wybrany trenerem roku 2011 na Białołęce

W dawnych czasach polscy zapaśnicy zdobywali mnóstwo medali na największych światowych imprezach. Ich walki pokazywała telewizja, dyscyplina była bardzo popularna. Nie tylko w mniejszych miejscowościach. To się zmieniło. Młodzież nie garnie się do sportu jak kiedyś, a do zapasów nie garnie się zdecydowanie. Na Białołęce jest inaczej. - Trenujemy z dziećmi w Szkole Podstawowej nr 342. Zaadaptowaliśmy szkolny hall, który pęka w szwach - mówi trener roku.

Radtke został wybrany najlepszym szkoleniowcem, natomiast jego zawodnik Olivier Sanza zajął drugie miejsce w IX Plebiscycie na Najlepszych Młodych Sportowców Białołęki. Wygrał kolarz MTB Mateusz Kąkolewski, trzeci był Bartek Smoczyński uprawiający enshin karate. Sanza niedawno awansował do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która na przełomie czerwca i lipca odbędzie się w Myślicach. Wcześniej zdobywał medale nie tylko na turniejach ogólnopolskich, ale i zagranicznych.

Młodzi atleci z UKS Talent wzięli udział w międzynarodowym turnieju w duńskim Aarhus. W kategorii wiekowej młodzików wywalczyli tam dwa medale - Mateusz Langowski srebro i Paweł Milewski brąz. Jeszcze lepiej było w punktacji drużynowej, w której jako Warsaw Team Poland okazali się najlepsi. Białołęccy zapaśnicy urodzeni w latach 1998-2000 wywalczyli następnie drugie miejsce w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży, tak w stylu wolnym, jak i klasycznym. Finał WOM w stylu wolnym odbył się zresztą w hali przy ul. Strumykowej 21 na Białołęce.

- Mamy kilku dobrze zapowiadających się chłopców. Przychodzą do nas trenować także dziewczęta. Często trafiają do nas te bardziej niepokorne i znakomicie sobie radzą. Zapasy to sport nie wymagający specjalnego sprzętu. Wystarczy przyjść na trening, wejść na matę i zacząć trenować. Zdarza się, że rodzice przyprowadzają dzieci trochę na siłę, a im tak się podoba, że zostają. My nikogo do niczego nie zmuszamy - mówi trener Radtke.

Zapasy mają mocne oparcie we władzach dzielnicy. Pod koniec marca został zorganizowany II turniej minizapasów, w którym wzięło udział aż 107 dzieci. Gościem specjalnym był medalista mistrzostw świata, Europy oraz igrzysk olimpijskich - Andrzej Supron.