REKLAMA

Białołęka

zabytki »

 

Na ratunek Fletniowej 2. Musimy działać od jutra

  9 grudnia 2015

alt='Na ratunek Fletniowej 2. Musimy działać od jutra'
fot. Barbara Wendt

To miejsce absolutnie wyjątkowe i prawdziwie magiczne. Kiedy podczas tegorocznych wycieczek historycznych po Białołęce zabytkowymi autobusami jechaliśmy na Fletniową 2 w Płudach, żartowałem z uczestnikami, że na widok tego zabytku na pewno zakrzykną pełne zachwytu "Wow".

REKLAMA

I nie myliłem się. Niezależnie od tego, czy w ogórku lub londyńczyku siedziały młode małżeństwa, seniorzy czy dzieciaki z podstawówki, zawsze reakcja była podobna. Najpierw zachwyt, że coś tak wyjątkowego mamy na Białołęce, potem pytania o to, kiedy ruszy remont budynku, a na końcu. Świdermajer na wykałaczki? Świdermajer na wykałaczki?
Drewniany dom na Fletniowej to piękny przykład dawnej architektury, która w świadomości przetrwała jako świdermajery. Jest ich sporo w Aninie i Otwocku. Na Białołęce jest jeden. Grozi mu jednak zagłada.
.. rozczarowanie. Bo w sprawie ratowania świdermajera z Fletniowej 2 tak naprawdę trudno powiedzieć coś konkretnego. Tymczasem właśnie konkrety są niezbędnie potrzebne. Na nic innego nie ma czasu.

Białołęckie SPA

Stylowy budynek, jako żywo przeniesiony z linii otwockiej, jest unikatem w północno-wschodniej Warszawie. Okazała dwupiętrowa, podpiwniczona budowla ze zdobionym gankiem, pomimo postępującej degradacji, wciąż zachwyca. Dom powstał na początku XX wieku w okresie niezwykle dynamicznego rozwoju Białołęki, kiedy uruchomiono wąskotorową Kolejkę Jabłonowską, a rejent Krzysztof Kiersnowski planował zorganizowanie tutaj podwarszawskiego letniska. Chociaż plany nie doszły do skutku, przez pierwsze trzy dekady XX wieku tereny te przeżywały dynamiczny rozwój. Świdermajer przy Fletniowej (dawniej - ulica Długa) jest jedną z ostatnich materialnych pamiątek po ambitnych zamierzeniach sprzed wieku.

Pamiątką tym cenniejszą, że ma ponad sto lat. Na Białołęce, ubogiej w zabytki, gdzie przechodzący w 1944 roku front skutecznie zniszczył większość cennych historycznie obiektów, tego rodzaju zabytek ma wartość podwójną. Zresztą spośród wszystkich drewnianych domów zinwentaryzowanych przez Fundację Ave w 2008 roku - a było ich wtedy ponad 100 - świdermajer wysuwał się na niekwestionowane prowadzenie i to nie tylko w skali Białołęki, ale całej prawobrzeżnej Warszawy.

Wstąp do księgarni

Konserwator docenia

Ostatnio obiektem zainteresowało się Biuro Konserwatora Zabytków, które wykonało ekspertyzę techniczną. Dokument jednoznacznie potwierdza wartość obiektu i konieczność jego ocalenia. Nakazuje również właścicielowi przeprowadzenie kompleksowego remontu.

I tutaj dotykamy istoty sprawy. Dom nieremontowany od ponad 40 lat, w którym w PRL-u urządzono mieszkania komunalne, a potem dwukrotnie przymierzano się do jego rozbiórki (decyzje z lat 80.), wymaga znaczących nakładów. Inwestycja przekracza możliwości finansowe obecnego właściciela obiektu, nawet przy założeniu częściowego ich wsparcia w ramach systemu dotacyjnego. W tej sytuacji istnieje bardzo realne zagrożenie, że budynek może w niedalekiej przyszłości zniknąć z białołęckiego krajobrazu.

REKLAMA

"Ratujmy Białołęckiego Świdermajera"

Dlatego Fundacja Ave i Stowarzyszenie Białołęka Dworska rozpoczynają akcję społeczną. Nasze starania poparły już kolejne organizacje pozarządowe, m.in. Stowarzyszenia Moja Białołęka, Nasza Choszczówka, Razem dla Białołęki, a także niektórzy radni dzielnicy: Agnieszka Borowska, Mariola Olszewska, Piotr Oracz i Piotr Cieszkowski.

Wydaje się, że jednym z możliwych wariantów, do którego przychyla się właściciel obiektu, jest przejęcie nieruchomości przez m.st. Warszawa i podjęcie kompleksowej renowacji. Posiadanie tego rodzaju obiektu przez dzielnicę stanowiłoby dodatkową wartość, wszak brakuje nam obiektów użyteczności publicznej. Ocalony świdermajer byłby zatem nie tylko kolejnym ważnym materialnym śladem dziedzictwa historyczno-kulturowego, ale mógłby służyć lokalnej społeczności. Lokalizacja nieruchomości również nie jest problemem. Rozwój osiedla Płudy wymusi w niedalekiej przyszłości kursowanie autobusów ulicą Fletniową, co zresztą miało miejsce w okresie budowy wiaduktów kolejowych.

Mam świadomość, że przejęcie zabytku przez miasto stworzyłoby swego rodzaju precedens, którego władze mogą się obawiać. Wielu właścicieli "zabytkowych problemów" chętnie by się ich pozbyło w ten sam sposób. Może jednak na Białołęce, uchodzącej za nieciekawą, peryferyjną sypialnię bez historii, potrzeba takiego wyjątku?

A może znajdzie się inwestor, który zechce przejąć obiekt i go uratować? A może warto pomyśleć o zbiórce publicznej na rzecz zabezpieczenia obiektu przed dewastacją? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi. Jedno jest pewne: pat, który trwa od lat, bez podjęcia energicznych działań, zakończy się w łatwy do przewidzenia sposób. A Białołęka straci kolejną szansę na odzyskanie swojej tożsamości.

Wszystkie organizacje społeczne, środowiska biznesowe oraz osoby indywidualne, które chciałby zaangażować się w naszą akcję, prosimy o kontakt: Bartłomiej Włodkowski (Fundacja Ave) tel. 608-178-447, Tomasz Zamorski (Stowarzyszenie Białołęka Dworska) tel. 500-068-007. Znajdziecie nas też na facebooku.

Bartłomiej Włodkowski
Autor jest białołęckim aktywistą i popularyzatorem historii, prezesem Fundacji Ave

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Magda le

10.12.2015 18:30

Ależ piękny budynek!Cukiereczek!Ratujcie go.

# lutek

17.02.2016 08:46

a może dewloperzy co zarabiają krocie na bialolece zrzuciliby się na ratunek,PO ma z nimi dobre układy to choć raz by zrobili cos dla nas a nie tylko dla siebie

# Sylwia Z.

05.04.2016 06:48

Kolejny świdermajer spalił się na linii otwocki. Ciekawe czy nasz też spłonie czy doczeka remontu

REKLAMA

# Mieczysław Bar.....

31.12.2023 19:43

Jak znam życie spalą i śladu nie będzie. A to przecież zabytek......przepiękny. Sam mieszkam w budynku który ma około trzysta lat od czterdziestu trzech lat remontuję a mam 80 lat....wszystko robię sam został do wymiany dach ma ponad sto lat po ostatnim remoncie w 1918roku.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA