REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Decyzje środowiskowe wkrótce stracą ważność

Modlińska i Marywilska - zaczynamy od początku
REKLAMA

REKLAMA

Modlińska i Marywilska - zaczynamy od początku

Przyglądając się co najmniej dziwnym terminom realizacji drogowych inwestycji, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że władze Warszawy popełniły fatalny strategiczny błąd planując ich zbyt dużo jednocześnie, a także "zatkały" budżet miasta budową metra (które na centralnym odcinku niewiele da), przez co na wiele lat odłożono znacznie bardziej potrzebne inwestycje w dzielnicach peryferyjnych.

REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem radnego dzielnicy Wojciecha Tumasza, członka zarządu Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM), po zastoju inwestycyjnym lat 2004-2006 chciano nadrobić tamten czas i przy okazji pokazać, że można skuteczniej od poprzedników realizować inwestycje. W kilku przypadkach to się udało i budowy trwają, ale dla wielu inwestycji, w tym dla Modlińskiej i Marywilskiej zabrakło pieniędzy w budżecie miasta. - Można powiedzieć, że te ulice przegrały z metrem, które bardzo obciąża budżet stolicy. Za kwotę 4,1 mld zł, które pochłania metro, można zrealizować wszystkie "zamrożone inwestycje" i jeszcze wystarczyłoby funduszy na most Krasińskiego - mówi Wojciech Tumasz.

Na Białołęce są dwie strategiczne inwestycje drogowe, których wykonanie stanęło pod znakiem zapytania za względu na to, że wkrótce ich decyzje środowiskowe utracą ważność.

Na Modlińskiej planowana była budowa dwóch jezdni o czterech pasach ruchu każda i sześciu bezkolizyjnych skrzyżowań. Niestety, nie jest ona ujęta w prognozie finansowej miasta do 2017 r., a decyzja środowiskowa wygasa z końcem przyszłego roku.

Ten sam problem dotyczy ciągu ulic Marywilska - Czołowa - Polnych Kwiatów. Wraz z Mehoffera Bis i Światowida miała to być mała obwodnica Białołęki. A co jest? Wciąż tylko marzenia. Jakie były plany i obietnice Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Na Modlińskiej planowana była budowa dwóch jezdni o czterech pasach ruchu każda i sześciu bezkolizyjnych skrzyżowań. Niestety, nie jest ona ujęta w prognozie finansowej miasta do 2017 r., a decyzja środowiskowa wygasa z końcem przyszłego roku.
Budowa dwóch jezdni o trzech pasach ruchu każda na odcinku od Trasy Toruńskiej do miejsca przyszłego węzła z trasą mostu Północnego, dalej do Bohaterów miały być dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a na kolejnym odcinku do Mehoffera - jedna jezdnia z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Decyzja środowiskowa ważna jest do marca 2014 r. W prognozie finansowej miasta inwestycja jest ujęta po 2015 roku.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych przyznaje, że wymienione inwestycje wypadły z najbliższych planów. - Zostały wykreślone z prognozy finansowej ze względu na drastyczny spadek dochodów miasta, będący reperkusją kryzysu światowego - mówi Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID. - Istnieje prawna możliwość przedłużenia terminu decyzji środowiskowej o kolejne dwa lata, o ile inwestycja jest etapowana - dodaje Gajewska, wskazując szansę na uniknięcie ponownego czasochłonnego zdobywania dokumentacji.

Co teraz począć?

Wkrótce w całej Warszawie skończy się ważność decyzji środowiskowych dla 12 planowanych wcześniej inwestycji. Wojciech Tumasz ma nadzieję, że władze miasta wytypują np. 4-5 z tej dwunastki (Marynarska, obwodnica Pragi, Modlińska, ul. Tysiąclecia, Trasa Świętokrzyska, Żołnierska, Łodygowa, Grzybowska, Dolina Służewiecka, al. Wilanowska, Zwoleńska i Marywilska), dla których zdecydują się na złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji lub wniosku o przedłużenie ważności decyzji środowiskowej uzasadniając, że inwestycja będzie trwała etapowo.

Radny Roszak: Marywilska jest kluczowa

Za kluczową inwestycję drogową w dzielnicy radny Waldemar Roszak uważa Marywilską, a w zasadzie jej I etap na odcinku od Trasy Toruńskiej do rejonu przyszłej trasy mostu Północnego. Przebudowa tej ulicy miała się zakończyć w tym roku.
- Poszerzenie Marywilskiej jest potrzebne. Powiem więcej, jest niezbędne! Dzięki temu, radykalnie poprawi się sytuacja komunikacyjna mieszkańców wschodniej Białołęki. Dodatkowo, znacząco zwiększy się też atrakcyjność należących do miasta terenów przy Płochocińskiej, w sąsiedztwie centrum handlowego Marywilska 44.

Obecnie władze miasta i Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie wspominają nawet o przebudowie Czołowej i Polnych Kwiatów.
Przybędą kolejni inwestorzy i powstaną nowe obiekty handlowe, biurowe, rozrywkowe i inne. Białołęka zyska wiele nowych miejsc pracy, a budżet dzielnicy dużo nowych dochodów. To wszystko stanie się jednak dopiero po przebudowie Marywilskiej. Staramy się więc wszelkimi sposobami, aby pieniądze na tę ważna inwestycję znalazły się jak najszybciej. Od kilku lat, przy rozstrzyganiu większości przetargów są oszczędności. W efekcie, wielokrotnie w ciągu roku następuje nowelizacja budżetu miasta. W ten sposób pojawiają się dodatkowe pieniądze na realizację czekających w kolejce inwestycji. Głęboko wierzę, że tak właśnie stanie się z Marywilską - mówi radny Roszak.

Radny Tumasz: Obie ulice są bardzo ważne

Wojciech Tumasz mówi z kolei, że to bardziej złożony problem, bo każda z tych ulic obsługuje inną część dzielnicy: Modlińska - zachodnią, a Marywilska - centralną.

- Z punktu widzenia liczby kierowców korzystających z obu ulic w ruchu lokalnym, międzydzielnicowym czy międzymiastowym, na pewno ważniejsza jest ulica Modlińska, która dodatkowo jest drogą krajową. Jednak z punktu widzenia potrzeb mieszkańców dzielnicy, to ważniejszą jest ulica Marywilska z tego względu, że dla ulicy Modlińskiej, oprócz mostu Północnego, potrzebna jest alternatywna trasa. Gdyby na Modlińskiej (na odcinku od Światowida do Mehoffera lub dalej) wydarzył się wypadek, to zablokowany zostałby ruch w kierunku mostu Północnego i Żerania. Podobne w skutkach zdarzenie na ul. Marywilskiej (np. przed Płochocińską) jest do ominięcia szerszą Modlińską. W odwrotnym przypadku z szerszej Modlińskiej ruch skierowałby się na wąską Marywilską - mówi radny Wojciech Tumasz.

Obecnie władze miasta i Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie wspominają nawet o przebudowie Czołowej i Polnych Kwiatów. Dobrze będzie, jeśli w najbliższych latach znajdą się pieniądze na pierwszy odcinek - od Trasy Toruńskiej do Płochocińskiej. Na dalszy fragment pieniądze znajdą się zapewne dopiero wówczas, gdy nadzór zamknie wiadukt nad bocznicą kolejową na Marcelinie. Może czas, by przeniosły się tu krowy z Kobiałki. W końcu negocjowały skutecznie.

Anna Sadowska


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Modlińska i Marywilska - zaczynamy od początku

Może czas zaprosić na Marcelin krowy z Kobiałki? W końcu bardzo dobrze negocjowały w sprawie mostu nad kanałem Żerańskim.
22.03.2012 12:36 #Alfista
Sytuacja na Marywilskiej do Płochocińskiej jest krytyczna i poszerzenie tej ulicy (wraz z przebudową skrzyżowania z Odlewniczą) jest absolutnie konieczne!
W drugiej kolejności jest przebudowa skrzyżowania Modlińska - Kowalczyka. Chodzi przede wszystkim o budowę wiaduktów wzdłuż Modlińskiej.
RESZTA MUSI CZEKAĆ, bo pieniędzy dużo nie ma...
17.01.2014 15:44 #wyborca
W. Roszak: "Staramy się więc wszelkimi sposobami, aby pieniądze na tę ważna inwestycję znalazły się jak najszybciej." Może Pan wymienić te sposoby i co one przyniosły za efekt?

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Nieruchomości poszukuję
 KUPIĘ MIESZKANIE 1-2 pokoje na Bielanach, za gotówkę, do remontu, może być zadłużone. Marcin tel. 512-560-829

Kursy, szkolenia
 Skuteczny angielski przez Skype bo potrzebujesz go w korpo Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też angielski jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy angielskiego, które prowadzę na Skype. Nauka ze mną będzie dla Ciebie, pod kątem Twoich potrzeb. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być stracił/ straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. joanna.angielski@interia.pl Tel: 575 249 030 www.angielski-skype.pl

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Oferta kredytowa 24h Oferuję pożyczki bez protokołu w zakresie od 5 000 do 15 000 000 EUR z rozsądną stawką 2% dla wszystkich poważnych osób. Kontakt: rosedupenn@gmail.com

1-pokojowe sprzedam
 Kawalerka na Woli Obozowa 56 po remoncie z KWMieszkanie 28m2- kawalerkę przy ulicy Obozowej 56 w dzielnicy Wola. Znajduje się na ostatnim 9 piętrze w bloku z 2-ma windami. Blok z domofonem, odremontowany, czysty. Blokiem opiekuje się spółdzielnia mieszkaniowe Koło, która na bieżąco wykonuje wszelkie inwestycje. TEL: 605920692


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA