REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
"Miejscowa na weekend" - kosztowna propagandówka prezydenta
REKLAMA

REKLAMA

"Miejscowa na weekend" - kosztowna propagandówka prezydenta

"Miejscowa na weekend" jeszcze kilka lat temu była gazetą prywatną. Dziś jest wydawana za publiczne pieniądze, z czego nie zdaje sobie sprawy większość mieszkańców Legionowa. Ile nas to kosztuje?

REKLAMA

Na temat wydatków na samorządowy tygodnik "Miejscowa na weekend" od lat krążą legendy. Jest to ściśle strzeżona tajemnica, do której dostępu nie mają nawet legionowscy radni (choć wydawca gazety - KZB sp. z o.o. w stu procentach należy do miasta). Na ostatnim posiedzeniu legionowskiej komisji rewizyjnej mogliśmy dowiedzieć się, że koszty gazety stanowią tajemnicę nawet dla samego zarządu KZB, z prezes Ireną Bogucką na czele. - To może nie jest nawet dziwne, ale straszne, że spółka, która zarządza naszym wspólnym majątkiem, przeznacza pieniądze na wydawanie bezpłatnej gazety i nie chce pokazać kosztów tego przedsięwzięcia. Do promocji spółki wystarczyłby dwustronicowy biuletyn - komentuje radny Mirosław Grabowski.

Nieuczciwa konkurencja

Zanim zaczniemy o kosztach, skupmy się na przychodach. "Miejscowa na weekend" ma przychody z reklam. Nie spełnia zatem funkcji biuletynu informacji publicznej - jest typową gazetą wydawaną w formie tabloidu. Z informacji zdobytych w kilku firmach wynika, że ceny reklam w samorządowym tygodniku są rażąco niskie - w zasadzie można założyć, że gazeta na siebie nie zarabia, czyli - po pierwsze - stanowi obciążenie dla podatników, a po drugie stosuje ceny dumpingowe i jest nieuczciwą konkurencją dla wydawców prywatnych. Dlaczego? Bowiem inni wydawcy mediów w Legionowie płacą podatki, które władze miasta przeznaczają na konkurencyjną do nich działalność. Kuriozum! Z kolei przetargi na druk ogłoszeń urzędowych są od lat rozpisane w taki sposób, aby tylko jedna gazeta spełniała ich kryteria. Oczywiście... "Miejscowa". Legionowski ratusz płaci więc swojej własnej spółce ok. 45 tys. zł rocznie. I to w zasadzie jedyna znana kwota przychodów "Miejscowej", choć tę akurat trudno też jest nazwać samodzielnym przychodem, gdyż wydatek ten sponsorujemy my, tj. podatnicy.

Pikanterii sprawie może dodać fakt, że powiązane z władzami Legionowa ugrupowania polityczne miały w "Miejscowej" wyjątkowo tanią reklamę wyborczą, nie licząc propagandy pisanej pod dyktando prezydenta miasta.

Tabloid promujący miejską spółkę?

Zatem czemu ma służyć działalność utrzymywanego przez legionowskich podatników tygodnika "Miejscowa na weekend"? Jak usłyszeliśmy od prezes KZB, działalność gazety wydawanej w tabloidowej formie ma za zadanie wyłącznie... promocję miejskiej spółki, co wielu zebranych na posiedzeniu komisji rewizyjnej przyjęło ze sporym zdziwieniem. Zwłaszcza ci radni, którzy dość regularnie "dostają po głowie" w nieprzychylnych opozycji artykułach. Na pytanie jednego z nich "dlaczego tak się dzieje?", pani prezes odpowiedziała z rozbrajającym uśmiechem: "nieważne jak, ważne, że o Panu piszą".

Zastanawia też dystrybucja wielu tysięcy gazet do spółdzielczych bloków. Jak się okazuje pracownicy KZB co tydzień dostarczają ją w dużym nakładzie do głównej siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, a pracownicy spółdzielni kolportują ją do bloków. Zupełnie za darmo, jak stwierdziła podczas posiedzenia komisji prezes Bogucka. Zatem koszty dystrybucji "Miejscowej" do bloków ponoszą również spółdzielcy. Czy spółdzielnia na takich samych warunkach pomogłaby w dystrybucji gazet prywatnych?

Koszty nikomu nieznane

- Koszty tygodnika "Miejscowa na weekend" są nie do oszacowania - informuje Teresa Skibińska, dyrektorka finansowa KZB. Jak dalej tłumaczy, wpisywane są one w jedną rubrykę pod nazwą "promocja i działalność wydawnicza". - Nie jest nam potrzebna taka wiedza, ile konkretnie na gazetę wydajemy - mówi z rozbrajającą szczerością o publicznych pieniądzach. - Znamy koszty druku, ale mamy umowę z wydawnictwem Grey Line (wydawca "Powiatowej" - przyp. red.) z klauzulą poufności - kontynuuje dyrektor Skibińska. Jak twierdzi prezes Bogucka - w redakcji pracuje tylko dwóch dziennikarzy. Co ciekawe - jeden z nich jest też prezesem legionowskiego Stowarzyszenia Myślących Pozytywnie, od którego kilka lat wcześniej miejska spółka nabyła gazetę. Wartość transakcji również nigdy nie została podana do publicznej wiadomości. Czyżby zarząd KZB nie znał i tego wydatku? Według zamieszczonego w Krajowym Rejestrze Sądowym sprawozdania finansowego za 2017 rok, spółka KZB na działalność wydawniczą i promocję wydała 162.440 zł. Zapewne lwia część z tej kwoty jest przeznaczana na propagandową gazetę i niemal na pewno w rubryce tej nie są uwzględnione wynagrodzenia dziennikarzy i innych autorów. Mało prawdopodobne by były w tej kwocie zawarte koszty dystrybucji.

Powiedzmy sobie prawdę

Gazeta wydawana przez KZB nie służy promocji spółki, lecz jest tubą propagandową władz Legionowa. Żałosną zresztą. Treści w niej publikowane są żywcem wyjęte z PRL-owskiej propagandy sukcesu z domieszką języka charakterystycznego dla tygodnika "Nie" Jerzego Urbana używanego wobec opozycji i osób krytykujących prezydenta. Wiele się dziś mówi o tym, co Prawo i Sprawiedliwość zrobiło z telewizją publiczną i krytykuje Jacka Kurskiego za ohydną propagandę i stronniczość. "Miejscowa na weekend" niczym nie różni się dziś od TVP. Prezydent Roman Smogorzewski najwyraźniej dobrze się czuje w tej samej roli, jaką w skali kraju pełni Jarosław Kaczyński, a prezes KZB Irena Bogucka doskonale wypełnia te same obowiązki, które ma prezes TVP Jacek Kurski. A wszystko za pieniądze podatników.

(DB, oko)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

01.05.2019 14:53 #mart
Świetny tekst, gratuluję! Cała prawda. Zabrakło tylko wzmianki o zatrudnieniu na występy na łamach brukowca pracownic Ratusza. Niezatapialnej "Anny Krajewskiej" np ;)
02.05.2019 13:23 #zniesmaczony
Tylko, czy Echo też nie jest finansowane (dofinansowywane) z pieniędzy publicznych Warszawy? A przecież też się mówi, że jest ohydną tubą propagandową peowskich władz Warszawy i dzielnic. Czyżby przyganiał kocioł garnkowi?
Ps. Szanowny redaktor podpisujący się DB do dziś nie wytłumaczył się z okropnych nieprawd, jakimi nas swego czasu raczył, odnośnie ewentualnej budowy mostu pomiędzy Jabłonną i Łomiankami; zawyżył koszt tej przeprawy ok. dziesięciokrotnie i jak przypuszczam nie zrobił tego z powodu bezmiernej głupoty, czy zwykłej ignorancji; po prostu chciał w ten sposób zdyskredytować plan rządzących. Mimo, że na tym forum wykazano mu tę skandaliczną sprawę, ani się do tego nie ustosunkował, ani nie przeprosił, taki OBIEKTYWNY....
04.05.2019 08:10 #Rado
do zniesmaczony

Z tego co wiem, to Echo jest podmiotem prywatnym więc nie ma mowy o byciu na garnuszku samorządu. Owszem, też czasami widuję ogłoszenia samorządów ale to normalne - gdzieś muszą się ogłaszać a działająca na wolnym rynku gazeta ma prawo je pozyskiwać. Tak działają wszyscy. Co innego Zamiejscowa, która w Legio jest wydawana za pieniądze podatników w tym też i... konkurencji a więc mediów prywatnych. Dodatkowo, nawet nie mamy prawa - jako podatnicy płacący za propagandę ratusza - dowiedzieć się ile nas ona kosztuje! W tym całe kuriozum.

Generalnie, kogoś tu prawda w oczy kole... Czyżby Pan/Pani na garnuszku ratusza? ;-)
04.05.2019 10:35 #Mart
@Rado - Dokładnie! Ponadto różnica między Echem a Miejscową jest jeszcze taka, że choćby w ostatnim wydaniu tego pierwszego są dwa wywiady, jeden z Halickim drugi z Czarneckim. Obu nie lubie, ale przyznać trzeba, że przynajmniej jest miejsce dla więcej niż jednej, jedynie słusznej, jak w Miejscowej, opcji.
06.05.2019 10:55 #zniesmaczony
Otóż drodzy forumowicze mylicie się. Natura rynku jest taka, że lokalne gazety są zazwyczaj na garnuszku samorządów. Albo biorą kasę od samorządu bezpośrednio, albo po prostu jest ich zdecydowaniem najważniejszym klientem, na którego się chucha i dmucha, bo inaczej gazetka padnie. Ja czytam Echo i nie mam osobiście wątpliwości, że dotyczy to również tej gazety, bo nie potrafię inaczej wytłumaczyć np. zachowanie redaktora DB, o którym napisałem wcześniej. Dlatego mierzi mnie, gdy w mojej ocenie jedna tuba propagandowa, robi z tego zarzut drugiej. I nie wygłupiajmy się. To, że akurat w gazetce ukazały się wywiady z politykami dwóch opcji, to jeszcze o niczym nie świadczy. W TVP też goszczą politycy różnych opcji, a czy nie jest tubą propagandową PIS? Podobnie z TVN. Czy nie jest to tuba propagandowa PO?
Ps. 1. Dla mnie też jest karygodne, że nie ujawnia się wydatków samorządu na dofinansowanie jakiejś gazetki. Ale jeśli wyborcy to tolerują...
Ps. 2. Osobiście pracuję w Warszawie i nie mam nic wspólnego z samorządem.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Turystyka
 NOCLEGI W MIASTECZKU GALICYJSKIM - Atrakcyjne Ceny 2019 Hotel Nowy Sącz dla szukających niepowtarzalnego galicyjskiego klimatu Gościniec Galicyjski to klimatyczne pokoje gościnne zlokalizowane trzy kilometry od centrum Nowego Sącza, w niezwykłym miejscu, jakim jest Miasteczko Galicyjskie. Tworzące je budynki są wiernym odwzorowaniem małomiasteczkowej galicyjskiej zabudowy z przełomu XIX i XX w., dlatego spędzone tu chwile będą prawdziwą podróżą w czasie na austro- węgierską prowincję sprzed lat.Nasze pokoje czekają na wszystkich Gości, którzy swój pobyt w Nowym Sączu chcą uczynić wyjątkowym i szukają hotelu, który spełni ich wysokie oczekiwania. Zapraszamy na naszą stronę internetową https://miasteczkogalicyjskie.pl

Finanse
 www.pozyczkipodnieruchomosc.pl Bez BIK pożyczki oddłużeniowe pod zastaw nieruchomości oraz pożyczki hipoteczne dla firm bez ZUS i US, BIK i KRD Działamy na terenie całej Polski Szybki i profesjonalnie Budowanie planu finansowego i oddłużeniowego Pożyczki na krótki okres oraz leasingi na długi okres spłaty Wstępna analiza przez telefon Decyzja w 24 godziny W skrócie: Pożyczki oddłużeniowe pod zastaw nieruchomości Pożyczki hipoteczne bez BIK i KRD Pożyczki pod nieruchomość hipoteczne bez ZUS i US dla firm Pożyczki pod zastaw nieruchomości - prywatne Leasing zwrotny nieruchomości dla firm Leasing zwrotny nieruchomości dla osób fizycznych Pożyczki poza bankowe hipoteczne inwestycyjne www.pozyczkipodnieruchomosc.pl www.pozyczkipodnieruchomosc.pl e-mail: biuro@pozyczkipodnieruchomosc.pl houseandcredit2017@gmail.com tel: 515 402 038 lub 664 307 407 House&Credit

Kupię samochód
 Zdobądź pieniądze na swoje projekty lub osobiste finanse, łatwą symulację, szybką i natychmiastową reakcję zasad. Zwrot w wysokości 3%, co pozwala nam zatwierdzać pożyczki od 5 000 do 5 000 000 euro. E-mail: Geroschmitz46@gmail.com Niezależnie od tego, czy kupujesz towar (samochód / motocykl, meble, sprzęt ...) lub usługę (studia, małżeństwo, podróż, prace remontowe, konserwacja lub naprawa w domu ...) lub w celu uzyskania dodatku pieniężnego na wypadek drobnych incydentów życiowych, pożyczka osobista zapewnia środki, których potrzebujesz w dowolnym momencie po przyjęciu pliku. Złóż wniosek o kredyt już dziś, Skontaktuj się z nami przez e-mail, aby uzyskać więcej informacji. E-mail: geroschmitz46@gmail.com Gero Schmitz

Działkę budowlaną sprzedam
 KTO PIERWSZY TEN LEPSZY !!! NAPRAWDĘ WARTO tel. 884649222 Bardzo ładnie położona w spokojnej okolicy na skraju Borów Tucholskich około 8 km od centrum Chojnic. Działka ładnie ukształtowana, częściowo zalesiona łagodnie opadająca w dół. Jezioro Ciechocińskie to strefa ciszy - raj dla wędkarzy (węgorz, szczupak, lin, okoń i inne). Dookoła tereny obfitujące w grzyby i jagody. 2 zł metr działka nad jeziorem koło Chojnic plus prowizja 5 tys. Chojnice Ciechocin. Dodatkowe informacje tel. 884649222


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA