REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Metro pod Górczewską to błąd? "Jelonki na tym stracą"
REKLAMA

źródło: Wikimedia Commons / I, Adamon


REKLAMA

Metro pod Górczewską to błąd? "Jelonki na tym stracą"

Jeszcze 10 lat temu plany budowy metra zakładały, że podziemna kolej pojedzie prosto na Jelonki. Coraz więcej wskazuje na to, że decyzja o odejściu od tej koncepcji była błędem.

REKLAMA
O budowie metra na szybko zaludniające się Jelonki mówiło się już w latach 70-tych. Spośród planowanych wtedy w Warszawie trzech linii pierwsza już powstała, druga jest w budowie ze znacznymi zmianami wobec oryginalnego pomysłu, zaś z trzeciej zrezygnowano jako dublującej kolej miejską. Linia M2 miała przebiegać przez Śródmieście, Wolę i Jelonki w najprostszy możliwy sposób: pod ulicami Świętokrzyską, Prostą, Kasprzaka i Człuchowską do skrzyżowania z Lazurową. Dopiero ekipa prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego komisarycznych następców zmieniła plan i zdecydowała o budowie linii metra, biegnącej wielkim zakolem przez Górczewską. W rezultacie do stacji metra Górce, która powstanie w 2022 roku, będzie daleko z obu największych osiedli zachodniej Warszawy.

- Założony przebieg metra pod Górczewską wykluczy właściwą obsługę zarówno Jelonek, jak i Nowego Bemowa - komentuje specjalista transportu Marcin Banach. - Przebiegi metra w osi korytarzy komunikacyjnych pozwalają na realne zastąpienie transportu naziemnego. Meandrowanie linii pomiędzy Kasprzaka, Górczewską a Połczyńską wyklucza pełne przejęcie obsługi połączeń międzyobszarowych przez metro. Trudno wskazać korytarz, z którego mają zniknąć autobusy, jeśli każdy z korytarzy będzie obsłużony przez metro tylko na pewnym odcinku.

Innymi słowy: w 2022 roku czekają nas kolejne nerwowe konsultacje społeczne z Zarządem Transportu Miejskiego, który po otwarciu nowych stacji powinien odzyskać z Bemowa jak najwięcej autobusów i wysłać je tam, gdzie za siedem lat nie będzie komunikacji szynowej. Przy planowanej trasie metra bunt pasażerów jest pewny, bo podziemna kolej zastąpi - spośród najpopularniejszych obecnie linii - tylko E-5. E-2, 523 czy 190 będą dublować metro na Górczewskiej, ale już nie w dalszych relacjach. A przecież z podziemnej kolei opłaca się korzystać dopiero wtedy, gdy mamy do pokonania dłuższy dystans, powyżej 10 km.

Metro wolniejsze od autobusu?

Linia 506 pokonywała odcinek między Halą Wola a stacją Świętokrzyska w ok. 25 minut. Obecnie trasy tej nie da się przejechać bez przesiadki: jedziemy 26 minut do przystanku Ratusz Arsenał tramwajem 26, przesiadamy się po schodach (nie ma przejścia naziemnego) do innej linii i podjeżdżamy jeszcze dwa przystanki. Równie dobrze można byłoby wypożyczyć na tym krótkim odcinku rower Veturilo (i jechać jezdnią, bo nie ma drogi rowerowej) lub po prostu iść pieszo przez park Saski. Co da nam metro?

W roku 2022 otwarta będzie już stacja Górce. Spod hali dojedziemy do niej w 4 minuty, zejdziemy na stację, przejdziemy przez bramki, poczekamy na peronie i spędzimy w metrze prawdopodobnie 17 minut. Następnie powoli wyjedziemy na powierzchnię z bardzo głęboko położonego peronu i uznamy, że lepiej korzystać z tramwaju albo spacerować przez park Saski. Czy tak powinno wyglądać połączenie Jelonek z centrum aglomeracji, w którym przecinają się dwie linie metra?

- Szacuję, że podróż z rejonu Człuchowskiej do centrum miasta z wykorzystaniem metra zajmie przynajmniej tyle czasu, ile na pokonanie tego odcinka potrzebowała linia 506 - mówi Banach. - Doliczając ekwiwalent czasowy z tytułu niedogodności związanej z przesiadką, metro przyczyni się w odczuwalny sposób do pogorszenia jakości obsługi komunikacyjnej Jelonek, poza niewielkimi fragmentami osiedli Górce i Górczewska. Uruchomienie drugiej linii metra pozostanie bez znaczenia dla Nowego Bemowa. Czas przejazdu z wykorzystaniem metra będzie nawet o 50% dłuższy, niż tramwajem ciągiem Radiowa - Obozowa - al. "Solidarności".

Za późno na zmiany

Oferty na budowę stacji Płocka, Młynów i Księcia Janusza są już otwarte, obecnie trwa wybór wykonawcy a w Warszawie nie ma woli politycznej do zmiany niekorzystnego dla większości mieszkańców przebiegu linii. Gdyby można było zaprojektować M2 od nowa, Banach zaproponowałby rozwiązanie zastosowane na Mokotowie.

- Metro pobiegło pod al. Niepodległości, zastępując ursynowskie autobusy przyspieszone, natomiast na Puławskiej i Wołoskiej pozostały tramwaje - przypomina.

W wizji specjalisty transportu metro jechałoby prosto pod Człuchowską i Kasprzaka, zaś Radiową-Obozową i Połczyńską-Wolską obsługiwałyby szybko jeżdżące tramwaje. Komunikacja tramwajowa ruszyłaby na Górczewskiej i jednocześnie zniknęła z Kasprzaka jako dublująca metro i nieobsługująca całego ciągu Kasprzaka-Prosta-Świętokrzyska. W efekcie wszystkie istniejące ciągi komunikacyjne między Bemowem a Śródmieściem byłyby obsłużone przez szybki transport szynowy i doszedłby nowy korytarz w postaci niemal idealnie prostej linii metra. Ale skoro już zdecydowano się na odgięcie metra na Górczewską, to w opinii Banacha najlepszym wyjściem byłaby kontynuacja trasy na Nowe Bemowo i Chomiczówkę.

Jak taką koncepcję oceniają nasi Czytelnicy? Czy budowa linii metra z Woli na Chrzanów łukiem pod Górczewską jest racjonalna? Zapraszamy do dyskusji.

Dominik Gadomski


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

Metro pod Górczewską to błąd? "Jelonki na tym stracą"

REKLAMA

08.09.2015 15:48 #qaz
Jelonki mają tramwaj i chodniki. To powinno nam wystarczyć. Metro pod Górczewską niech będzie dla kupujących w Auchan i Castoramie. Porządek musi być.
08.09.2015 16:58 #tomm
Bez sensowne dywagacje. Autor wizjoner ;)
08.09.2015 18:32 #ludzik
Nie znam autora, ale widzę że człek nie ma nic do powiedzenia. Przypuszczam, że mieszka przy hali na Człuchowskiej i ubolewa, że nie będzie miał pod klatką zejścia do metra.
08.09.2015 18:52 #Dominik Bełkot
Marudzenie bez sensu.
08.09.2015 19:32 #pasażer
Niestety u nas metro buduje się aby budować. To że na absurdalnej trasie? A kogo to obchodzi. Grunt, ze ci co na jego budowie maja zarobic - to zaroba. Smutne ale prawdziwe.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Dam pracę
 Zatrudnię do sprzątania hali produkcyjnej pon-pt. 6-14,14-22 z książeczką sanepid! 16 zł/h! Tel. 660-780-141

Kupię samochód
 KUPIE KAŻDĄ TOYOTĘ Z LAT 1988-2018 TEL 725-790-480 ABSOLUTNIE KAŻĄ USZKODZONĄ SKORODOWANA ROZBITĄ CAŁĄ W KAŻDYM STANIE TECHNICZNYM JAK I PRAWNYM OFERUJE GWARANCJE NAJWYŻSZEJ CENY UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY I DOKUMENT KASACJI POJAZDU PRACUJEMY 24/7 DNI CAŁA POLSKA!!!! TEL 725-790-480 KUPIE KAŻDEGO MERCEDESA SPRINTERA KACZKĘ 190 124 STAN OBOJĘTNY GWARANCJA NAJWYŻSZEJ CENY!!! W KAŻDYM STANIE TECHNICZNYM JAK I PRAWNYM OFERUJE GWARANCJE NAJWYŻSZEJ CENY UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY I DOKUMENT KASACJI POJAZDU PRACUJEMY 24/7 DNI CAŁA POLSKA!!!! SKUP HYUNDAI H 100 Z LAT 1994-2004 KUPIE KIA PREGIO KAŻDĄ ZAPŁACĘ NAJWIĘCEJ ZAPRASZAM TEL 725-790-480 ZADZWOŃ PRZEKONAJ SIE ŻE JESTEŚMY NAJLEPSI!!! TEL 725-790-480 SKUP KUPIE ABSOLUTNIE KAŻĄ TOYOTĘ I MERCEDESA 100% SATYSFAKCJI KLIENTA GOTÓWKA OD RĘKI TEL 725-790-480

Nieruchomości
 Chcesz bezpiecznie kupić mieszkanie? Słyszałeś wiele o nieuczciwych transakcjach i boisz się, że spotka Cię coś podobnego? Nie martw się na zapas, lecz skorzystaj z usług Tur Nieruchomości. Dlaczego warto? Bezpieczeństwo transakcji Współpracując z nami masz gwarancję, że Twoja transakcja będzie bezpieczna. Nasi doradcy mają potrzebną wiedzę i doświadczenie by nie tylko zweryfikować stan prawny nieruchomości, ale również przekazać Ci informacje o jego ewentualnych konsekwencjach. Dzięki ich wparciu wybierzesz mieszkanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, wynegocjujesz korzystne warunki transakcji oraz sfinalizujesz zakup bez biegania po urzędach. Rosnąca liczba klientów Najlepszym dowodem na skuteczność naszych działań jest stale rosnąca liczba klientów. Przekonaj się o tym, że setki zadowolonych klientów nie mogą się mylić. Zajrzyj na https://tur-nieruchomosci.pl i znajdź mieszkanie

Kursy, szkolenia
 Tatusiowie/Mamusiowie Ruszyły zapisy na zajęcia z nauki pływania. Dla kogo? Dla dzieci od 2 roku życia, oraz osób dorosłych. Gdzie? 1. Na Pływalni OSIR Włochy ul. Gładka 18. 2. Pływalnia ul. Niegocińska 2 (niedaleko Galerii Mokotów) 3. Pływalnia ul. Hirszfelda 11, Koncertowa 4, Wilczy Dół Kabaty (Ursynów). Kiedy? Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 16-21, oraz w weekendy od 9 do 15. Forma zajęć? Zapraszamy na zajęcia indywidualne, oraz zajęcia grupowe w kameralnych grupkach maksymalnie do 4 osób. Cena? Cena zajęć jest uzależniona od formy zajęć, karnetu lekcji, oraz ilości uczestników. Informacje dodatkowe Trener podczas zajęć jest z dziećmi w wodzie, więc dziecko może czuć się bezpiecznie, oraz mieć komfort psychiczny podczas nauki. Rezerwując już teraz miejsce, możecie Państwo wybrać najdogodniejszy dla siebie termin zajęć. Jeśli szukasz dodatkowych, pozalekcyjnych zajęć dla swoich pociech, Zapraszam do kontaktu 500-575-840 mpawlakpaar@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA