REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA

Zdrowie i uroda

REKLAMA

Męczący trądzik

Trądzik pospolity jest najczęstszą przyczyną, dla jakiej odwiedzamy gabinety dermatologiczne i kosmetyczne. Dotyczy bez mała całej populacji, blisko 80%.

REKLAMA
Występuje głównie u ludzi młodych, początek choroby przypada na okres dojrzewania, często trochę nawet go wyprzedza i zwykle kończy się wraz z zakończeniem tego okresu. Możemy się więc spodziewać trądzika pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. U dzieci poniżej 12 roku życia zmiany trądzikowe występują rzadko (ok. 7%), natomiast coraz częściej obserwuje się późniejszy początek trądzika tj. po 20 roku życia i jego przedłużone utrzymywanie się nawet do trzydziestego czy czterdziestego roku życia.

Trądzik pospolity jest to schorzenie mieszków włosowych i gruczołów łojowych, zlokalizowanych na twarzy i górnej części tułowia tj. plecach i dekolcie, klatce piersiowej, ramionach a czasem nawet na pośladkach. W większości choroba przebiega łagodnie, stanowiąc jedynie defekt kosmetyczny, rzadziej przebiega burzliwie pozostawiając trwałe ślady w postaci blizn. Trądzik jest zmorą zarówno dziewcząt jak i chłopców, których wygląd zewnętrzny może w istotny sposób wpływać na akceptację w środowisku, stan emocjonalny i poczucie wartości młodego człowieka, bywa przyczyną stresu a nawet depresji - stąd stanowi stałe wyzwanie dla dermatologów, firm farmaceutycznych i kosmetycznych.

Podstawowym objawem trądzika jest łojotok, czyli przetłuszczająca się cera. Zmiany na skórze mogą przybierać różne formy. Podstawowym wykwitem są zamknięte i otwarte zaskórniki (zmiany niezapalne) w postaci drobnych grudek w kolorze skóry lub lekko zaróżowione (zaskórniki zamknięte) lub grudki z widocznym ciemnym czopem rogowym (zaskórniki otwarte). Zmiany zapalne przybierają postać grudek lub krost. Przy niekorzystnym przebiegu choroby, w cięższych postaciach obserwuje się guzy zapalne lub cysty o średnicy nawet do 3 cm. Pojedyncze zmiany zapalne ustępują w przeciągu 3 tygodni, cysty i guzy goją się nawet dłużej. Pozostałością po zmianach zapalnych mogą być długoustępujące przebarwienia w postaci brunatnych plam, a po głębszych zmianach mogą pozostawać blizny. Skłonność do powstawania blizn jest indywidualna i trudna do przewidzenia.

Jakie są przyczyny powstawania trądzika?

W patogenezie powstawania trądzika odgrywają rolę cztery podstawowe czynniki:

 • zwiększona produkcja łoju,
 • wzmożone rogowacenie ujść gruczołów łojowych,
 • zasiedlanie tych gruczołów przez bakterie beztlenowe,
 • odczyn zapalny powstający wokół mieszków.
Ważna jest również rola hormonów, głównie androgenów, których wzmożona produkcja przypada na okres powstawania trądzika. U dziewcząt dochodzi do nasilenia trądzika w okresie przedmiesiączkowym. Androgeny wpływają na zwiększoną produkcję łoju i na powiększenie gruczołów łojowych, często przy prawidłowym poziomie tego hormonu we krwi.

Czynniki pogarszające przebieg trądzika:

 • stres,
 • niektóre leki (np. steroidy-anaboliki stosowane przez sportowców, głównie kulturystów przyjmujących leki w celu szybkiego zwiększenia masy mięśniowej),
 • lit, oleje mineralne, dziegcie,
 • dieta (czekolada, kakao, marynaty, ostre przyprawy) - tylko u niewielkiej grupy chorych wpływa na pogorszenie,
 • okres letni - słońce przeważnie poprawia zmiany skórne, ale u niektórych może dochodzić do nasilenia trądzika w lecie głównie w skutek pocenia,
 • kosmetyki - głównie tłuste kremy i maści, czopujace gruczoły łojowe,
 • miesiączka - pogorszenie przed miesiączką.

Czy leczyć trądzik?

Tylko naprawdę łagodnie przebiegający trądzik, z minimalnymi zmianami skórnymi nie wymaga leczenia. Wystarczająca jest wtedy odpowiednia higiena, używanie właściwych preparatów myjących i pielęgnujących cerę (tzw. preparatów przeciwbakteryjnych), kosmetyków nie powodujących czopowania gruczołów łojowych, zabiegów kosmetycznych mających na celu oczyszczenie skóry z zaskórników otwartych.

Większość jednak przypadków wymaga przynajmniej porady lub leczenia przez dermatologa. Podstawową sprawą jest dobry kontakt lekarza z pacjentem. Pacjent powinien być poinformowany o przyczynie swojego schorzenia oraz o tym, że leczenie jest długotrwałe, a przebieg trądzika jest uzależniony w dużej mierze od stosowania się pacjenta do zaleceń dermatologa.

U większości wystarcza leczenie miejscowe, u pozostałych istnieje konieczność włączenia leków doustnych. Przy obecnych na rynku preparatach farmakologicznych istnieje możliwość wyleczenia nawet najcięższych postaci trądzika, leczenie musi być jednak prowadzone pod ścisłą kontrolą dermatologa.

Osobnym problemem jest leczenie blizn i przebarwień będących następstwem zmian trądzikowych. Stosuje się w tych przypadkach zabiegi peelingu z zastosowaniem wzrastających stężeń kwasem glikolowym, peelingi kwasem trójchlorooctowym a w terapii blizn skuteczna okazała się laseroterapia.

Wszystkie wymienione metody powinny być wykonywane przez lekarza.

lek. med. Dorota Bystrzanowska


LINKI SPONSOROWANE
 • Poleć
 • Udostępnij
 • Polub Tu StolicaREKLAMA

17.09.2014 16:58 #majeczka55
Miałam trądzik przez kilka lat. Dopiero po przeczytaniu iqface opinie i zastosowaniu się do wskazówek, moja skóra zaczęła się regenerować.
17.10.2014 12:55 #karpik
Do przedmówcy - środek faktycznie działa i bardzo pomaga. W moim przypadku powrót skóry do normalności trwał kilka miesięcy, ale się udało - źle dobierałem środki. Na iqface to wszystko udało się ostatecznie wyeliminować, można powiedzieć, że skóra w końcu wygląda normalnie i licze, że tak już będzie.
21.10.2014 21:24 #kamilla
Ja polecam wizytę u specjalisty. Dobry lekarz to podstawa sukcesu - odpowiednio dobrane leki itd. Polecam klinikę dermedicus - prawdziwi fachowcy!
17.12.2015 12:58 #panna
Formalnie jak ktoś ma problem z trądzikiem, a w sumie ze zmianami po jego występowaniu to polecam takie produkt jak APISILVER, które można obecnie kupić. Moim zdaniem najlepszy produkt jaki jest teraz na rynku.
21.04.2016 16:00 gruppa
Wejdź do apteki i poszukaj sobie czegoś takiego jak NORMADERM, albo tutaj na stronie http://www.vichy.pl/ . Nie znam środka bardziej skutecznego w przypadku nieznośnego trądziku

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Sprzedam
 Wśród oferowanego przez nas asortymentu posiadamy idealne zabezpieczenie takiego boiska siatkami polipropylenowymi. Są to siatki bezwęzłowe, sznurkowe, które stanowią zabezpieczenie dla sportowców. Zabezpieczenie boiska siatką polipropylenową daje Państwu gwarancję, że dana siatka będzie służyła przez wiele lat. Oferowane przez nas polipropylenowe siatki są również odporne na zmienną pogodę- między innymi promieniowaniu UV, jak i również nadaje się w deszczowe i mroźne dni. siatki na boisko, siatka na boiska, siatka boiskowa, siatka na boisko https://fulo.pl/72-ogrodzenie-boiska-pilkarskie tel. 717-000-354

Inne do wynajęcia
 Do wynajęcia garaż o powierzchni 16m2 przy ul. Radiowej 33. W okolicy Fort Radiowo. Wymiary garażu 5,70 x 2,80m. Brama segmentowana ocieplana pianką poliuretanowa. Dwa dodatkowe zabezpieczenia na kłódki plus zamek patentowy. Oświetlenie ledowe wewnątrz i zewnątrz (brak prądu sieciowego). Garaż świeżo po generalnym remoncie, nowe pokrycie dachowe, rynny, całkowicie odmalowany w srodku i na zewnątrz. Utwardzony podjazd asfaltem. Garaż znajduje sie na obiekcie zamkniętym z bramą wjazdową. Cena wynajmu 390zł miesięcznie z rachunkiem (żadnych opłat dodatkowych). Raptem 20 minut od centrum Warszawy. Do wynajęcia od zaraz. Zachęcam do kontaktu. Tel. kontaktowy: 511 121 112

Nieruchomości
 Chcesz bezpiecznie kupić mieszkanie? Słyszałeś wiele o nieuczciwych transakcjach i boisz się, że spotka Cię coś podobnego? Nie martw się na zapas, lecz skorzystaj z usług Tur Nieruchomości. Dlaczego warto? Bezpieczeństwo transakcji Współpracując z nami masz gwarancję, że Twoja transakcja będzie bezpieczna. Nasi doradcy mają potrzebną wiedzę i doświadczenie by nie tylko zweryfikować stan prawny nieruchomości, ale również przekazać Ci informacje o jego ewentualnych konsekwencjach. Dzięki ich wparciu wybierzesz mieszkanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, wynegocjujesz korzystne warunki transakcji oraz sfinalizujesz zakup bez biegania po urzędach. Rosnąca liczba klientów Najlepszym dowodem na skuteczność naszych działań jest stale rosnąca liczba klientów. Przekonaj się o tym, że setki zadowolonych klientów nie mogą się mylić. Zajrzyj na https://tur-nieruchomosci.pl i znajdź mieszkanie

Dam pracę
 Firma Elsta GmbH z siedzibą w Kolonii, w zachodnich Niemczech działa na rynku od 1994 roku. Wyróżniamy się profesjonalnym podejściem zarówno do klientów jak i naszych pracowników. Nasze zlecenia są długoterminowe, dobrane do potrzeb klienta i umiejętności pracownika. Poszukujemy osob w zawodach: -hydraulik, -monter ogrzewania / wentylacji -elektryk, -ślusarz, -spawacz, -operator maszyn CNC . Jesli poszukujesz pracy od kwietnia 2018 przeslij do nas swoje CV na adres mailowy: a.solyga@elsta- gmbh.de na pewno skontaktujemy sie z Toba !


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA