REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA

FELIETON

Lekcja etyki prosto z legionowskiego ratusza
REKLAMA

Rzeczniczka legionowskiego ratusza Tamara Boryczka


REKLAMA

Lekcja etyki prosto z legionowskiego ratusza

Gazeta, której właścicielem jest spółka miejska bezpośrednio podlegająca prezydentowi Legionowa, zwymyślała mieszkańców od "pasożytów", dziennikarzy nazywa "pismakami", a opozycyjnych radnych porównuje do "nieudaczników". Tymczasem rzeczniczka prasowa ratusza chce uczyć etyki niezależnych dziennikarzy.

REKLAMA

Miejscowa "Trybuna Ludu". Podwójnie płacimy za propagandę prezydenta
Miejscowa "Trybuna Ludu". Podwójnie płacimy za propagandę prezydenta Niedawno jedna z agencji zajmująca się marketingiem samorządowym przyznała tygodnikowi "Miejscowa na weekend" tytuł najlepszej gazety w kraju. Bezpłatny tygodnik, udający niezależną prasę, opisujący sukcesy...
czytaj
Zaczęło się całkiem niewinnie. Ot, zwykła prośba o sprostowanie nieprawdziwych lub nieścisłych informacji, którą do naszej redakcji przysłała rzeczniczka legionowskiego ratusza. Artykuł dotyczył komunikacji miejskiej, ale w jednym z pierwszych zdań sprostowania czytamy: "Nieprawdą jest, że gazeta "Miejscowa na weekend" jest uzależniona od legionowskiego ratusza. Gazeta wydawana jest przez spółkę prawa handlowego".

Wymowne. Ratuszowi nie zależy na prostowaniu nieprawdy, lecz raczej na zakłamywaniu rzeczywistości. Czy napisaliśmy coś źle? Wystarczy spojrzeć tylko na jeden(!) fakt. Jednoosobowym zgromadzeniem wspólników w miejskiej spółce KZB (która wydaje "Miejscową") jest nie kto inny, jak sam prezydent Roman Smogorzewski. Zgromadzenie wspólników (w tym przypadku jednoosobowe) powołuje chociażby radę nadzorczą w spółce, która z kolei powołuje i odwołuje jej prezesa. KZB, którego rada i zarząd są w pełni zależne od prezydenta miasta, wydaje "niezależną" od woli władz miasta gazetę? Nikt przy zdrowych zmysłach nie postawi na taką tezę złamanego grosza. Odmówiliśmy opublikowania sprostowania.

Rzeczniczka ratusza na odmowę publikacji sprostowania zareagowała wręcz histerycznie i w kolejnym mailu do naszej redakcji zapowiada, iż sprawę przedstawi Radzie Etyki Mediów. Z przyjemnością staniemy przed Radą, o ile w ogóle będzie chciała się nami zająć, bo nie jesteśmy członkami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Mamy jednak dla legionowskiego ratusza i pani rzecznik propozycję - należałoby się czym prędzej zająć etyką redaktora i dziennikarzy "Miejscowej". Bądź co bądź za chamstwo, jakie pojawia się na tych "niezależnych" łamach odpowiada politycznie prezydent Roman Smogorzewski. Nie jest dobrze, gdy autorzy tegoż samorządowego medium nazywają mieszkańca "pasożytem", dziennikarzy konkurencji "pismakami", a starszych ludzi interesujących się miejskimi inwestycjami "ORMO-wcami". Przypomnijmy choćby tekst poświęcony byłemu opozycyjnemu radnemu Józefowi Dziedzicowi, którego autorzy prezydenckiej gazety nazwali "nieudacznikiem".

To co zrobili ostatnio, czyli publiczny lincz na eksmitowanym mieszkańcu, urąga wszelkim zasadom przyzwoitości i etyki dziennikarskiej. Powiedzmy to otwartym tekstem - prezydent miasta za publiczne pieniądze wydaje poprzez spółkę KZB gazetę propagandowo-tabloidową. Propagandową - gdy trzeba dobrze napisać o władzach, tabloidową - gdy należy "dowalić" przeciwnikom prezydenta. Jeśli już więc mówimy o etyce, to "Miejscowa" nie ma z nią wiele wspólnego. I czas chyba najwyższy, żeby zainteresowała się tym przynajmniej rada miasta, choć oczywiście nie ma zbyt wielkich możliwości ingerowania w działania KZB, ale prezydentowi, który te możliwości ma, warto przemówić do rozsądku, bo jako nadzorca "Miejscowej" cofnął nas wszystkich do czasów "Trybuny Ludu" dodając od siebie tabloid, którego nawet w PRL nie było w takiej formie.

Redakcja


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Lekcja etyki prosto z legionowskiego ratuszaREKLAMA

20.04.2018 14:03 #Wyborca
Smogorek się kończy...
20.04.2018 17:36 #Romek i Hanka
Rada Etyki Mediów powinna zająć się tym, że w mojej ocenie Miejscowa postępuje nieetycznie z komentarzami do artykułów na ich portalu. Spróbujcie, czy mam rację: jeżeli doda się komentarz niewygodny linii gazety, to autor komentarza mając chęć sprawdzić czy został opublikowany wchodzi i oczywiście na swoim urządzeniu go widzi. Wystarczy wejść na innym komputerze i widać, że wcale się nie pojawił. Natomiast tak naprawdę ten komentarz jest widoczny tylko dla tej osoby i może wprowadzać ją w błąd, że został umieszczony. No chyba że ja tylko tak mam wskutek mojej pomyłki za każdeym razem. Spróbujcie jak jest u Was? Nie zastanawiało Was dlaczego tam jest tak mało komentarzy?
21.04.2018 09:44 #szczery do bólu
Moje niepochlebne komentarze pod artykułami Miejscowej nigdy(!) nie były publikowane. I tu nie chodzi o to, że może były mało kulturalne, obrażające kogoś, itp. Najzwyczajniejsza krytyka poczynań władz miasta, czy też ich artykułu i... zero publikacji. Przypadek? Wątpię. Raczej CENZURA.
21.04.2018 10:10 #Fraida
-"niezależnie " można stwierdzić -że poziom artykułów publikowanych w obu gazetach - a co za tym idzie i osób je redagujących jest delikatnie mówiąc "frapujący"dla przeciętnego odbiorcy.przykładem może być odniesienie "wypędzić i smród po nim wygonić"- to zapewne humorystyczne ale na poziomie gazetki szkolnej.- i o takie przełożenia nie prosimy w tekstach naszych "lokalek"- bo czytają je też osoby nie zaangażowane emocjonalnie w przedstawiane problemy- a odbiór i postrzeganie autorów jest właśnie takie!
22.04.2018 23:36 Daro
"Wirtualni" dziennikarze piszący dla miejscowej, rzecznik legionowskiego ratusza która jest jednocześnie redaktorem naczelnym drugiej bezpłatnej gazety "puls miasta, to jedna strona medalu
Znacznie ciekawsze są "lewe" konta pozakładane na facebooku czy komentarze pod artykułami nieprzychylnymi dla obozu władzy
Gdy nie da się ośmieszyć "niepokornych: sięga się po lepsze metody, publikuje się kontrowersyjne posty "podpisane" nickiem przeciwnika a gdy to nie pomoże straszy się go pozwami sądowymi za .. rzekome podszywanie się pod innego nicka
Tego doświadczyłem, do tej pory czekam na obiecaną sprawę sądową za rzekome podszywanie się pod nicka którego używam od wielu wielu lat
Takimi metodami walczy się z niepokornymi w Legionowie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Finanse
 Oferta kredytowa z odsetkami 2% Witam, Poszukujesz pozyczki, aby ozywic swoje dzialania albo do realizacji projektu, albo do zakupu mieszkanie, jesli twój bank ustawia dla ciebie warunki nie sa w stanie zaspokoic. nie martwie sie, ze jestem powazna i szczera osoba, udzielam pozyczek w wysokosci od 2 000 do 10 000 000 EUR wszystkim osobom, które sa w stanie uszanowac jego zaangazowanie, poza oprocentowaniem wynoszacym 2%, Jesli potrzebujesz pieniedzy z innych powodów, skontaktuj sie ze mna, by uzyskac wiecej informacji. Powazne i uczciwe osoby, dziekuje za skontaktowanie sie ze mna przez e-mail: Email: lisettemariane@gmail.com E-mail: lisettemariane@gmail.com E-mail: lisettemariane@gmail.com E-mail: lisettemariane@gmail.com E-mail: lisettemariane@gmail.com

Działkę budowlaną sprzedam
 Witam. Sprzedam działkę budowlana w miejscowości Zakręt k/Warszawy ul. Trakt Brzeski 4. Świetna, malownicza lokalizacja, blisko do Warszawy, dookoła zabudowa jednorodzinna i mnóstwo zieleni. Wymiar 30x40 (szer. x dług.), własna utwardzona droga dojazdowa, prąd. Cena wyjściowa 280 000 zł do negocjacji. tel. 731-007-199

Kupię części
 Kupię stare motocykle-części.505529328

Nauka
 Interesuje Cię szybka i skuteczna nauka praktycznego angielskiego? Wybierasz się do pracy, pracujesz lub uczysz się zagranicą? Twój pracodawca w Polsce chce żebyś lepiej mówiła po angielsku? Jeśli nie masz czasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne to przetestuj metodę dającą praktycznie 100% SATYSFAKCJI. Na pewno zdarzyło Ci się rozmawiać z kimś w obcym języku i "zgadywać" z kontekstu, o czym jest rozmowa. Ale w pracy, jak zadzwoni do Ciebie szef lub klient, nie będzie już czasu na zgadywanie. Musisz dobrze rozumieć i poprawnie mówić po angielsku. Dlatego skorzystaj z metody, która ćwiczy rozumienie ze słuchu i angażuje wzrok. Jolanta Zadzwoń do mnie| Call me NOW: 575-249-030 Jeśli masz pytania, napisz: joanna.angielski@interia.pl www.angielski-skype.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA