REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Legionowo - kraina mlekiem i miodem płynąca?
REKLAMA

REKLAMA

Legionowo - kraina mlekiem i miodem płynąca?

Legionowo znalazło się na wysokim, trzecim miejscu w 2017 roku wśród gmin miejskich i wiejsko-miejskich według rankingu "Rzeczpospolitej". Władze miasta oczywiście nie omieszkały pochwalić się tym sukcesem za pomocą swojej prasy, jak i bilbordów. Czy rzeczywiście jest tak dobrze?

REKLAMA

Miejscowa "Trybuna Ludu". Podwójnie płacimy za propagandę prezydenta
Miejscowa "Trybuna Ludu". Podwójnie płacimy za propagandę prezydenta Niedawno jedna z agencji zajmująca się marketingiem samorządowym przyznała tygodnikowi "Miejscowa na weekend" tytuł najlepszej gazety w kraju. Bezpłatny tygodnik, udający niezależną prasę, opisujący sukcesy...
czytaj
Autorzy rankingu "Rzeczpospolitej" ocenie poddali wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych oraz dane przekazane przez... same samorządy. Trudno zatem oprzeć się wrażeniu, że jest to swoisty "konkurs piękności", w którym o wadach się nie rozmawia, a wymienia wyłącznie zalety.

Problemy, o których się nie mówi...

Próżno w zestawieniu szukać echa codziennych bolączek, z którymi zmagają się mieszkańcy Legionowa. Jedną z nich jest bowiem bezrobocie. Według danych GUS, w Legionowie w 2016 roku wynosiło ono aż 12,1 proc. - znacznie więcej niż średnia mazowiecka i ogólnopolska. Kolejnymi uciążliwościami są: narastający problem smogu, największe zagęszczenie ludności w całej Polsce (4 tysiące mieszkańców na 1 km2), problem ciągłego ubytku terenów zielonych kosztem rozrastającej się zabudowy, co za tym idzie - w mieście zaczęło brakować wolnych przestrzeni.Odczuwalny też jest brak szpitala czy nawet ambulatorium.

Nie ma obwodnicy miasta wzorem dużo mniejszego Serocka, Jabłonny czy też Marek, o ciągłym braku przynajmniej jeszcze dwóch bezkolizyjnych przepraw przez tory nie wspominając. Na dobrą sprawę w Legionowie próżno też szukać rozrywki, którą oferują inne miasta. Dokuczliwy jest chociażby brak kina, znanych restauracji, kręgielni, parku trampolin, czy też pływalni z prawdziwego zdarzenia. Dla mieszkańców korzystających na co dzień z komunikacji (a tych są tysiące) przydałaby się też I strefa biletowa, w której znalazły się już dużo mniejsze Marki czy Łomianki, a szykują się kolejne miejscowości. Tylko nie Legionowo. O zatłoczonych pociągach w godzinach porannych krążą już legendy.

Partycypacja mieszkańców, której... nie ma

Skoro jest tak źle, to dlaczego jest tak... dobrze? Autorzy rankingu wysokie trzecie miejsce dla Legionowa uzasadniają np. tak: "Miasto jest otwarte na partycypację mieszkańców, stąd duże nakłady na projekty osiedlowe inicjowane z budżetu obywatelskiego". Albo jury konkursoe nie ma pojęcia o czym mówi, albo... kapituła została wprowadzona w błąd. Po pierwsze, Legionowo nie posiada budżetu partycypacyjnego, który doskonale sprawdza się chociażby w dzielnicach Warszawy. Tam mieszkańcy sami mogą zgłaszać pomysły inwestycyjne, a następnie decydować za pomocą głosowania, czy zostaną one zrealizowane. W Legionowie tymczasem istnieją inicjatywy lokalne. Owszem, można zgłaszać swoje pomysły - co by się przydało zrobić na tym, czy na innym osiedlu - lecz i tak o wszystkim decyduje... prezydent. Zatem nawet najlepszy pomysł może trafić do kosza, jeśli nie spodoba się lokalnej władzy.

Dworzec nie taki... "super"

Jak dalej argumentują autorzy rankingu: największą ukończoną inwestycją w 2016 roku w Legionowie było Centrum Komunikacyjne o "multimodalnym charakterze". W ramach tej inwestycji powstały także dwa wielopoziomowe parkingi na ponad tysiąc samochodów. I tu, co do zasadności budowy parkingów, to nie ma nawet o czym dyskutować. Były nie tylko potrzebne, co wręcz konieczne(!) patrząc na ich codzienne obłożenie samochodami. Natomiast co do samego budynku dworca, to zdania są podzielone. Gdyż czasy, kiedy budowało się wszędzie szklane gmachy kolejowe bezpowrotnie minęły. Późniejsze utrzymywanie tak ogromnych powierzchni jest bowiem nierentowne. Zrozumieli to też w PKP i stawiają teraz na małe, innowacyjne dworce systemowe (IDS-y).

Zasłużenie?

Czy zatem Legionowo zasłużenie uplasowało się na tak wysokiej pozycji wśród pozostałych polskich samorządów? Każdy z nas, zapewne ma własne zdanie na ten temat.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

02.02.2018 22:06 Daro
Potencjalny mieszkaniec Legionowa który chce kupić w tym mieście mieszkanie powinien zdawać sobie sprawę że jego życie i tak będzie toczyć się w Warszawie
W 55 tysięcznym mieście nie ma galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia, nie ma kina nie ma szpitala, na całe miasto jest jeden basen oraz jeden jedyny miejski żłobek,
Miejsc pracy także nie ma, większość mieszkańców musi szukać pracy w stolicy
Pomimo już istniejących problemów z jakością powietrza(smog) i zakorkowanymi ulicami cały czas kombinuje się aby zmienić palny zagospodarowania przestrzennego i pozwolić na budowę ...jeszcze wyższych budynków i ich dogęszczenie
Takie są realia życia w tym mieście, chociaż aparat propagandy opisuje to w ten sposób i tu cytat
"miasto sie rozwineło wypiękniło widać rękę dobrego gospodarza miasto skanalizowane z wodociągowane z dobrą komunikacją kolejową z wyremontowanymi ulicami szkołami przedszkolami mozna byc dumnym ze się mieszka w tak pięknym miescie które ma tak dobrego gospodarza a komu sie nie podoba niech sie wyprowadzi tam gdzie jest lepiej"
03.02.2018 09:35 #Riddick
100% racji Daro. Jedyne, co zauważyłem, że władza robi na plus, to już wspomniane w tym tekście parkingi ParkQDrive. To słuszna koncepcja żeby stawiać je przy torach i tak się dzieje. Przecież zaraz na Piaskach otworzą trzeci dość duży parking. Poza tym, miasto architektonicznie jest generalnie brzydkie. Taki misz-masz, każdy stawia co mu się podoba i wciska to na chama gdzie tylko znajdzie odrobinę wolnego miejsca. Wystarczy spojrzeć co się teraz dzieje przy Ogrodowej i wielu innych dzielnicach domkowych, gdzie wciskane są szeregowce tzw. bezczynszowe. I ile jest tam przy nich zieleni? No i dodatkowo wystarczy spojrzeć na te trzy nasze "sławne" galerie, a raczej galeryjki handlowe - przecież to jakaś KPINA. Prawda jest taka, że w naszym mieście oprócz kanapowego oglądania tv, no może jeszcze pójścia na siłownię, to generalnie nie ma co robić, bo... nie ma rozrywek. No i gdzie mamy się leczyć w nagłych przypadkach zagrażających życiu? Na Bródnie, czy w NDM? O problemach z otworzeniem okna żeby złapać trochę świeżego powietrza nie wspomnę. Za co więc tak wysoko w rankingu? Za ładny ratusz, Arenę i dworzec? Sorry, jak na tyle lat rządów wodza Romana, to jak dla mnie, to trochę za mało.
03.02.2018 12:29 #J.P.S.
He, he, czekałem, kiedy pojawi się jakiś artykuł na ten temat.
W Rzepie czytałem o tym jakiś czas temu... i jak przeczytałem, że głównym powodem wyróżnienia dla Legionowa był... no właśnie, już nawet nie dworzec, a multijakieśtam CENTRUM KOMUNIKACYJNE (hm... szumna nazwa jak dla dwóch eLek na krzyż stojących pod wiatą), to myślałem, że zwinę się ze śmiechu w świński ogon :D
Ale cóż, patrzy Romek na owo CENTRUM i myśli: wystawiłem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu... Proponuję jeszcze do kompletu nazwę Centrum Komunikacyjne im. Romana Smogorzewskiego.
Przypomina mi się, jak to swego czasu zapowiadano, że pod dworzec będą zajeżdżać autobusy dalekobieżne (co nie byłoby takim złym pomysłem). Ciekawe wobec tego, dlaczego spieprzono wszystko od początku do końca, projektując stanowiska i wiaty w taki sposób, żeby ŻADEN kierowca dalekobiega zwyczajnie nie mógł się tam zmieścić, choćby bardzo chciał?
Kiedyś to się nazywało; PROPAGANDA SUKCESU. Jak owa propaganda miała się do rzeczywistości, dodawać nie muszę... i mam wrażenie, że w Legionowie jest podobnie.
O braku JAKIEGOKOLWIEK miejsca, gdzie można wyjść po pracy, to już Daro i Riddick napisali wszystko.

Jak to zestawię z opowieściami Ratusza o tym, jak to Legionowo rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatniej, to mogę tylko powtórzyć za dobrym wojakiem Szwejkiem, że ogromnie lubię, jak ludzie bałwanieją do kwadratu.
To wszystko zapewne byłoby śmieszne, gdyby nie było takie smutne.

PS. I proszę tu nie narzekać na smog, jak rządzi (nomen omen) Smogorzewski ;-)
03.02.2018 14:59 #Mart
W mieście przeważają liczebnie seniorzy, a ci nie widzą powyższych problemów, cieszą się drobnostkami. Winić tych Państwa za to nie sposób, nawet wypada przyklasnąć, za piękną filozofię życiową. Cóż jednak to za pociecha, kiedy bezrefleksyjnie wybierają wciąż tych samych, bezużytecznych dla całej społeczności ludzi? Prezydent jasno deklarujący urywanie głowy wszelkim inicjatywom radnych spoza jego ugrupowania, niejasne zarządzanie mieniem publicznym... Niestety, miasto jest upadłe moralnie, cywilizacyjnie (hura! wodociągi! to szczyt marzeń!) i... finansowo. Bo tak powinno się mówić o każdym zadłużonym.
03.02.2018 15:34 #xxx
A inicjatywna lokalna wykorzystywana jest do prac modernizacyjno-remontowych terenów przyległych do placówek oświatowych (szkół i przedszkoli), które winny być wykonane ze środków KZB, będącego zarządcą powyższych placówek..... no i twierdzenie o wyremontowanych szkołach i przedszkolach to jakaś kpina. Wystarczy odwiedzić placówki by się przekonać w jaki sposób odbywają się remonty, oczywiście leżące w gestii wspomnianej spółki. Po prostu, wstyd..... No cóż, papier wszystko przyjmie.

Trwa cisza wyborcza.
Dodawanie nowych wpisów zostało zablokowane.REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Antyki
 Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem odznaczeń, zdjęcia o tematyce wojskowej, przedwojenne pocztówki elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego telefon 694972047

Finanse
 Zajmujemy się udzielaniem prywatnych pożyczek dla firm. Prowadzimy działalność na terenie całej Polski i finansujemy wszystkie sektory gospodarki, niezależnie od stażu działalności-nawet na start, bez względu na BIK, historię i zdolność kredytową oraz pozostałe kryteria charakterystyczne dla banków, oceniamy Twoj biznes-nie bazy bankowe. Najważniejszym elementem każdej transakcji jest zabezpieczenie w postaci nieruchomosci- Kwoty,ktore oferujemy to minimum 10 000 a sięgaja kilkunastu milionow .Czas kredytowania oraz raty miesieczne dopasowujemy do Twoich mozliwosci i charakterystyki dzialanosci.Mozliwe spłaty nawet do 5 lat. Cel pozyczki moze byc dowolny -oddłużenia,restrukturyzacje,splaty zobowiązan ,poprawa plynnosci,inwestycje kazdego rodzaju,splaty innych prywatnych pozyczek http://www.gotowka-podzastaw.letnet.pl http://www.nieruchomoscipodzastaw.eu tel 731531144 podzastaw@int.pl

Wypoczynek
 Półkolonie Warszawa z Queen's Tenis Warszawa Półkolonie Tenisowe to najlepszy wybór dla dzieci i młodzieży na spędzenie wakacji w Warszawie. Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 5-15 lat, ale także osoby bardziej zaawansowane, bądź zawodników, którzy pod okiem profesjonalnej kadry będą mogły poczynić postępy. Nasz autorski specjalny program jest przeznaczony zarówno dla osób początkujących, które nigdy nie grały w tenisa oraz dla dzieci i młodzież już grających. Zajęcia tenisa będą odbywać się w grupie w zależności od poziomu zaawansowania.

Sprzedam samochód
 Sprzedam. Toyota Verso 2,0; diesel; 2009; 162444 km. 7 miejscowy; Bordowy-metalik. Uszanowany. Sprawny technicznie. Badanie do 10.04.2020 r. Dwa komplety kół. Koło dojazdowe; Cena: 29.900 zł. Tel. 508-385-718


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA