REKLAMA

Bemowo

historia »

 

Lasery i roboty, czyli tajemnice WAT

  19 listopada 2018

alt='Lasery i roboty, czyli tajemnice WAT'
źródło: Wikimedia Commons / Doxlulzem

Choć kampus wojskowej uczelni zajmuje znaczną część Bemowa, jej działalność pozostaje dla mieszkańców tajemnicą. A szkoda.

REKLAMA

Wojskowa Akademia Techniczna została otwarta w 1951 roku, wkrótce po rozpoczęciu amerykańsko-sowieckiej zimnej wojny i - co za tym idzie - oryginalnie opierała się na wzorcach wypracowanych przez Armię Czerwoną. Od tego czasu wszystko zmieniło się o 180 stopni. Dziś WAT jest nowoczesną uczelnią, którą z powodzeniem można postawić w jednym rzędzie z podobnymi szkołami innych państw NATO. Ruiny w lesie zostały zabytkiem. "To świadek historii" Ruiny w lesie zostały zabytkiem. "To świadek historii"
Najstarsi mieszkańcy wciąż pamiętają 127-metrowe maszty, do 1945 roku górujące nad okolicą jak wieżowce. Pozostałości radiostacji zostały objęte ochroną konserwatorską.
O jej poziomie świadczą także wynalazki, o których istnieniu szeroka publiczność nawet nie wie.

Duma Bemowa

Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm - techniczna nazwa tej broni mówi niewiele osobom, które na co dzień nie interesują się militariami, ale już handlowe określenie "Grot" powinno obić się o uszy nawet laikom. Nowy karabinek automatyczny polskiej armii wszedł do masowej produkcji w 2014 roku, ale narodził się siedem lat wcześniej na Bemowie, dzięki współpracy z fabryką broni Łucznik-Radom. Pod nazwą upamiętniającą gen. Stefana Grota-Roweckiego MSBS-5,56 ma szansę zdobyć popularność nie tylko nad Wisłą, bo jego zakupem zainteresowane są także armie szwedzka i portugalska.

Kup bilet

Coś dla zdrowia

Naukowcy WAT pracują nie tylko nad militariami. W Centrum Inżynierii Biomedycznej Instytutu Optoelektroniki bemowskiej uczelni opracowana została pierwsza w Europie technologia, pozwalająca wykryć próchnicę za pomocą lasera. Dziełem WAT jest także urządzenie o handlowej nazwie iSULIN, niezwykle ułatwiające życie osobom cierpiącym na cukrzycę. Przypominające kształtem zegarek urządzenie pozwala sprawdzić poziom cukru we krwi w sposób całkowicie bezinwazyjny, bez wkłuwania i bólu. Wyniki pomiarów można odczytać na ekranie smartfona dzięki specjalnej aplikacji.

REKLAMA

Strażak-robot

Niezwykle ciekawą konstrukcją, opracowaną przez Instytut Budowy Maszyn WAT, jest Florian. Ta zdalnie sterowana maszyna to prawdziwy strażak-robot, idealnie sprawdzający się przy torowaniu drogi do rannych albo usuwaniu powalonych drzew, również na skażonym terenie niedostępnym dla ratowników. Jak chwalą się naukowcy z WAT, Florian jest trzykrotnie szybszy od podobnych konstrukcji, opracowanych w innych krajach.

O wynalazkach opracowanych przez Polaków (nie tylko na bemowskiej uczelni) można dowiedzieć się więcej dzięki wystawie "100 wynalazków na 100-lecie odzyskania niepodległości", którą można oglądać do końca roku w Bibliotece Głównej WAT przy Urbanowicza 19.

(dg)

REKLAMA

Na podstawie:

  • Mariola Nawrocka, Iwona Piwońska "100 wynalazków na 100-lecie odzyskania niepodległości", WAT..
  •  

    REKLAMA

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Znajdź swoje wakacje

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuBemowo

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    REKLAMA

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA