REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Kompostownia na razie zostaje. Sąd zadbał o interes MPO

Opary z kompostowni źródło: Stowarzyszenie Czyste Radiowo


REKLAMA

Kompostownia na razie zostaje. Sąd zadbał o interes MPO

Nadzieja na szybkie zamknięcie kompostowni w sylwestra zniknęła jak sen złoty. Wojewódzki Sąd Administracyjny tymczasowo wstrzymał zamknięcie zakładu. Ostateczny wyrok w tej sprawie poznamy zapewne za około rok przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

REKLAMA
Segregacja śmieci to fikcja? MPO "zaorane" przez Struzika
Segregacja śmieci to fikcja? MPO "zaorane" przez Struzika Przetwarzanie odpadów w kompostowni na Radiowie to iluzja - twierdzą urzędnicy marszałka Struzika.
czytaj

Mieszkańcy Radiowa, samorząd Bielan, stowarzyszenie Czyste Radiowo, mazowiecki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski, główny inspektor dr Marek Haliniak i marszałek mazowiecki Adam Struzik - wszyscy przegrali bitwę o szybkie zamknięcie kompostowni, która od czterech lat jest wrogiem numer jeden dla kilku tysięcy warszawiaków. 5 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie zagrożonych interesów Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Kompostownia może działać dalej, bo jej zamknięcie z końcem roku groziłoby "niebezpieczeństwem wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowaniem trudnych do odwrócenia skutków".

Grali jak nigdy...

24 października generalny inspektor ochrony środowiska nakazał MPO zamknięcie instalacji na Radiowie, zaś 28 listopada marszałek mazowiecki odmówił firmie udzielenia tzw. pozwolenia zintegrowanego, potrzebnego do prowadzenia kompostowni w przyszłym roku. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji marszałka, instalacja na Radiowie nie spełnia wielu wymogów prawa, a "proces przetwarzania odpadów jest prowadzony w sposób iluzoryczny, bez efektu ekologicznego w postaci skutecznego wydzielenia podstawowych odpadów nadających się do recyklingu".

Jak czytamy w dokumencie, proces technologiczny w kompostowni rozpoczyna się, gdy śmieciarka jest rozładowywana, śmieci trafiają na wagę, a następnie pracownicy wybierają spośród nich odpady gabarytowe i niebezpieczne. Pozostałe odpadki są ładowane do elektrycznej rozdrabniarki, a powstałe w ten sposób odłamki są sortowane na mniejsze (poniżej 8 cm - trafiają do tzw. lejów zasypowych) i większe, spośród których metalowe elementy są wyciągane przez elektromagnesy. Kolejnym etapem jest biologiczne przetwarzanie odpadków. Rozdrobnione śmieci trafiają na półtora miesiąca do jednego z 36 bioreaktorów, w którym są kompostowane przez bakterie tlenowe. Jeden lub dwa razy podczas trwania procesu śmieci są "przerzucane" do sąsiedniego reaktora. Zdaniem marszałka już w momencie otwierania kompostowni dostępne były w Polsce znacznie nowocześniejsze rozwiązania.

- Ograniczony zasób urządzeń technicznych uniemożliwia efektywne wydzielenie surowców wtórnych przeznaczonych do recyklingu oraz odpadów takich, jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny czy baterie i akumulatory - czytamy w decyzji marszałka. - W wyniku procesu przetwarzania nie są wysegregowywane podstawowe odpady surowcowe, takie jak papier i tektura, tworzywa sztuczne, szkło, odpady wielomateriałowe i metale nieżelazne. Jedynym odpadem wydzielanym w toku procesu technologicznego są metale żelazne, jednak również w tym przypadku efektywność procesu nie jest wysoka.

Wszystko to sprawia, że w opinii urzędników marszałka Adama Struzika MPO nie powinno dostać pozwolenia zintegrowanego.

...ale przegrali jak zawsze

- Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do naszego wniosku i postanowił wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji głównego inspektora ochrony środowiska - poinformowało MPO 13 grudnia w specjalnym komunikacie. - Postanowienie z 5 grudnia oznacza, że instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w Radiowie będzie funkcjonowała po 1 stycznia.

W uzasadnieniu wyroku WSA napisano m.in., że zamknięcie kompostowni w sylwestra oznaczałoby, że MPO nie mogłoby wywiązać się z obowiązujących do końca lipca umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, co skutkowałoby karami finansowymi.

- Skutki te mają charakter nieodwracalny, ponieważ nawet ponowne uruchomienie instalacji nie pozwoli na zwrot poniesionych wydatków, a ze względu na wysokie koszty eksploatacji szkoda mogłaby być znaczna - czytamy w uzasadnieniu wyroku WSA.

Sąd uznał, że związane z zamknięciem kompostowni na Radiowie przekazanie zebranych śmieci innym firmom wiązałoby się z ich transportem na duże odległości, co skutkowałoby ryzykiem zagrożenia ekologicznego. Innymi słowy: MPO nie ma co zrobić ze śmieciami i może ponieść ogromne straty finansowe, więc kompostownia zostanie. WSA - jako sąd administracyjny, badający tylko legalność postanowień instytucji państwowych - nie był zobowiązany do zajęcia się problemami warszawiaków, mieszkających w pobliżu kompostowni. MPO wygrało na kolejnym froncie. Instalacja na Radiowie zostaje z nami.

Co dalej?

Wstrzymanie wykonania decyzji to jeszcze nie jest wyrok. To stosowana często przez sądy administracyjne procedura zabezpieczająca interes strony postępowania sądowego w przypadku, gdy zaskarżona decyzja może wyrządzić jej nieodwracalne skutki. Po pierwsze Czyste Radiowo może złożyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji, a po drugie za kilka miesięcy przed WSA odbędzie się zasadnicza rozprawa, na której sąd merytorycznie rozpatrzy sprawę. Wstrzymanie wykonania decyzji nie przesądza o tym, jaki będzie ostateczny wyrok. Oczywiście należy spodziewać się skargi kasacyjnej każdej ze stron do NSA po wyroku WSA, więc poczekamy jeszcze co najmniej rok na prawomocne rozstrzygnięcie. Póki co kompostowania może działać dalej bez pozwolenia zintegrowanego.

Wiceburmistrz Bielan: Nie poddajemy się

- Postępowanie MPO przez ostanie lata to skandal - mówi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan. - Trzy niezależne instytucje (WIOŚ, GIOŚ oraz Urząd Marszałkowski) wydały decyzje o zamknięciu kompostowni, która szkodzi tysiącom mieszkańców! Sąd stanął jednak po stronie spółki, która z pełną premedytacją łamie prawo! To pokazuje, że prawo w Polsce obowiązuje tylko niektórych. My się nie podajemy. Będziemy skarżyć postanowienie sądu.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany14.12.2016 13:16 #KasiaB
Sąd raczej zadbał o interes całego miasta. Zamknąć miejskie wysypisko i co? Ludzie przestaną wyrzucać śmieci?
14.12.2016 14:06 #Radix
Nie chodzi o górkę tylko o kompostownie. Są inne zakłady z których mpo może skorzystać.
14.12.2016 18:25 #Nieugięty
Uprzedzałem, że tak właśnie będzie i tak się stało. Kompostownia nadal będzie normalnie pracować i grupka krzykaczy tego nie zmieni. Mogą sobie pokrzykiwać, ile chcą.
14.12.2016 18:45 #rambo
yebać taki sąd !!!!!!!
14.12.2016 21:56 #Księżycowy
Jestem tylko ciekaw, gdzie ten trypel będą wywozić ?

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Porady prawne
 Dam faktury VAT - Koszty VAT Dam - szybko, profesjonalnie i tanio. Zmniejsz swój podatek i płać mniej. Chciałbyś obniżenia zbyt wysokiego podatku VAT oraz PIT (CIT), potrzebujesz faktur kosztowych od innych podmiotów gospodarczych napisz. Gwarantujemy: - pełne i profesjonalne doradztwo - przystępne ceny 7-10% Zapraszamy wszystkich do współpracy - niższe podatki tylko z nami. Wszystko sprawnie i szybko, a co najważniejsze w miłe atmosferze i z pełnym profesjonalizmem. Proponujemy Faktury VAT na usługi, oraz Faktury VAT na towary. Zapewniamy i gwarantujemy profesjonalizm, dyskrecję i bezpieczeństwo transakcji nawet w przypadku kontroli krzyżowej oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Sprzedam fakturę , kupie fakturę , sprzedam vat , kupie vat , sprzedam koszty , kupie koszty Zapraszamy do kontaktu email: newis@mail.com Tel. 61 624-29-58 http://www.sites.google.com/prod/view/koszt https://sites.google.com/prod/view/koszt

GIEŁDA SĄSIADÓW - PILNIE POSZUKUJĘ
 Kupie Mercedesa Sprintera 208 209 210 211 212 213 215 216 308 309 310 311 312 313 315 316 408 410 412 413 416 Kupię Mercedes 190 W201 W202 W203 124 W124 C-klase W202 W203 E-klase E210 E211 Vito MB100 Atego Kaczka Kaczkę 207 208 209 210 308 309 310 407 408 410 tel.725 361 836 kupie starego Volkswagena Lt28 Lt31 LT35 Lt45 Lt46 Transportera T3 T4 T-5 Caddy Renault Master Trafic Kangoo Opel Vivaro Mavon Fiata Ducato Florino Doblo Scudo Citroena Jumpera Jump Nemo Peugeot Boxer Bipper Skup Toyot Avensis Yaris Kupię Toyotę Avensis Corolla Carina Hiace Auris Starlet Tel.725 361 836 (oddzwaniam na sms-y z ofertami sprzedaży) Ogłoszenie Zawsze Aktualne

Finanse
 01. A. +++ Kredyt gotówkowy na Święta do 50 tys. zł 3x0 - niska miesięczna rata.Najtańszy kredyt na Święta na rynku Kontakt: http://www.get-money.pl/kredyty-gotowkowe

Nieruchomości zamienię
 Mieszkanie zadłużone własnościowe lub lokatorskie odkupię lub dam na zamianę jedno z moich mieszkań 1 i 2 pokojowych. Jestem zainteresowany odkupieniem domu do remontu, nieruchomości z komornikiem, z lokatorami. Dostałeś w spadku część nieruchomości? Należy Ci się zachowek? Nie przegap go - odkupię spadek, udział w mieszkaniu, domu, kamienicy, działce. Nie jestem pośrednikiem. Tel 733+995+999, zamieniamy@gmail.com *Za mieszkania kwaterunkowe dziękuję.


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
regeneracja wtryskiwaczy warszawa   •   regeneracja wtrysków mazowieckie