REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Kolej oszczędza na Legionowie. Kto pokpił sprawę?
REKLAMA

REKLAMA

Kolej oszczędza na Legionowie. Kto pokpił sprawę?

Łochów to niewielkie miasteczko w północno-wschodniej części Mazowsza, w którym PKP PLK wybuduje wiadukt, tunel i przejście dla pieszych. Zielonka w powiecie wołomińskim zyska od kolejowej spółki dwa przejścia podziemne dla pieszych, tunel oraz wiadukt. Podobnych przykładów można znaleźć więcej. Tymczasem w 55-tysięcznym Legionowie kolejarze sfinansowali na dobrą sprawę tylko jeden tunel. Kto pokpił sprawę?

REKLAMA

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują podziemne przejście w niewielkim, ponad 6-tysięcznym Łochowie. W mieście tym będą jeszcze dwa bezkolizyjne obiekty. - Teraz, w ramach dalszych prac na linii łączącej Białystok z Warszawą, wybudujemy kolejne przejścia i skrzyżowania bezkolizyjne. Łącznie trzy: jedno przejście dla pieszych, jeden wiadukt dla samochodów i jeden tunel dla samochodów - mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Mniejsi od nas dostali więcej

To nie wszystko, gdyż podobnych przykładów jest znacznie więcej! Ostatnio zespół prasowy kolejowej spółki pochwalił się inwestycjami np. w nieodległej Zielonce. - Zmodernizowane zostały perony na stacji, wybudowane zostały dwa przejścia podziemne dla pieszych, tunel i wiadukt drogowy - wyliczał Karol Jakubowski. Tymczasem Legionowo, ponad 55-tysięczne miasto, bardzo zatłoczone i podzielone na trzy części torami kolejowymi, "dostało" od kolejarzy tunel na Przystanku, dwa przejścia podziemne na stacjach PKP i remont peronów. Wiadukt na Zegrzyńskiej (czyli bezkolizyjny przejazd przez tory) był bowiem inwestycją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w ramach modernizacji drogi krajowej nr 61. Kładkę na ul. Parkowej sfinansowały władze miasta, a dworzec był wspólną inwestycją Szwajcarów oraz miasta.

Kto zawinił?

Jak wielokrotnie tłumaczyli przedstawiciele legionowskiego ratusza, rozmowy z władzami PKP PLK nigdy nie należały do łatwych. Przysłowiową "kością niezgody" były zawsze pieniądze, czyli kto daną inwestycję miałby sfinansować. Tak było chociażby w przypadku kładki na ul. Parkowej, za którą ostatecznie zapłaciliśmy my wszyscy. PKP PLK zaś tłumaczyło, że przecież nieopodal jest stacja, na której wybudowali już przejście dla mieszkańców. I wystarczy. Podobnie rzecz się miała z dworcem, którego ostatecznie nie sfinansowali kolejarze. Tymczasem PKP PLK już od kilku lat finansuje na Mazowszu innowacyjne dworce systemowe (tzw. IDS-y). Są tanie, nieduże, estetyczne, ekologiczne, bardzo funkcjonalne. Zbudowano je chociażby w Ciechanowie, Nasielsku, Strzelcach Krajeńskich oraz w Mławie. - Na etapie składania wniosku w sprawie Centrum Komunikacyjnego kolej nie budowała dworców - tłumaczy rzeczniczka ratusza Tamara Mytkowska. Jak się okazuje, zupełnie inaczej to widzą kolejarze. - Władze Legionowa nigdy nie zwróciły się z tym do spółki PKP S.A., w gestii której leży budowa dworców - kwituje Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP.

"Niczego od nas nie chcieli"

Nasze władze przegapiły najlepszy moment na skuteczne negocjacje, kiedy linia do Gdańska była modernizowana na legionowskim odcinku. Wówczas aż prosiło się, aby wymusić na kolejarzach budowę tunelu lub wiaduktu na Nowym Bukowcu, a także planowanego niegdyś tunelu na wysokości ul. 3 Maja. Tymczasem PKP PLK wydało pieniądze tylko na zmodernizowanie własnej infrastruktury, a więc m.in. peronów z przejściami podziemnymi, budowę tunelu w Al. Róż, oraz modernizację niemal stale zamkniętego przejazdu z rogatkami na Nowym Bukowcu. Z pewnością współpraca władz Legionowa z władzami PKP PLK jest trudna. Widać to też na ostatnim przykładzie planów budowy bezkolizyjnej przeprawy przez tory na legionowskim Bukowcu. Miasto by chciało, aby to kolej sfinansowała tę inwestycję, z kolei kolejarze tłumaczą, że jest to zadaniem miasta i mogą się jedynie "dorzucić". Pat trwa, a rozwiązania nadal nie widać. Co znamienne, przedstawiciele kolejowej spółki bardzo chwalili sobie współpracę z włodarzami Legionowa podczas modernizacji linii do Gdańska. Skwitowali ją takimi mniej więcej słowami: "W przeciwieństwie do innych samorządów, właściwie niczego od nas nie chcieli".

Dariusz Burczyński


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu LegionowoREKLAMA

30.06.2017 09:45 #mieszkaniec L
niech się kolej weżmie do wypełniania swoich obowiązków na terenie Legionowa- wszystko ramowo zostało za kolej zrobione - teraz chodzi o utrzymanie na odpowiednim poziomie infrastruktury i jej ulepszenie - władze miasta mogą przyjąć do wiadomości raporty o działaniu kolei na ich terenie - nie są egzekutorem - proszę wreszcie ruszyć - "d-pę" piszę do do kolejowych "ciepłopsadkowców" i nie zmuszać nas mieszkańców do brodzenia w brudnej deszczowej wodzie w przejściach do peronów oraz zaplanować strategię co budowy nowych udoskonaleń dla mieszkańców ,dotyczących głównie przejść na drugą stronę torów.Proszę nie mówić o braku środków bo o tym wszyscy wiedzą że są dostępne w nadmiarze.Chyba 60-o tys miasto zasługuje na uwagę notabli kolejowych jeśli wogóle są zainteresowani jakąkolwiek formą aktywności na swoich kolejowych "posadkach"- stanowiskach.Oczekujemy tego- mieszkańcy!
06.07.2017 19:08 Daro
Dlaczego w małych miejscowościach liczących po 5 tyś ludzi kolej potrafiła zrobić znacznie więcej niż w 55 tyś Legionowie
Dlaczego w takich miejscowościach jak Jaktorów czy Łochów kolej wybudowała tunel dla samochodów osobowych , podziemne przejście na perony oraz wiadukt dla samochodów
Dlaczego w takim 10 razy większym Legionowie kolej zdobyła się jedynie na wybudowanie tunelu, dlaczego z planów zniknął projekt tunelu w samym centrum Legionowa na wysokości 3 Maja
Dlaczego każda większa czy mniejsza miejscowość przy modernizowanej trasie doczekała się poprawy infrastruktury, wszystkie oprócz Legionowa
Może odpowiedzią będzie komentarz kolejarzy którzy stwierdzili że współpraca z władzami Legionowa układała się idealnie ponieważ władze Legionowa ...niczego nie wymagały
Władze Legionowa
Dzięki temu na dłuuuuugie lata zostaliśmy z ręką w nocniku
11.08.2017 23:27 #Kwiatkowski z Gucina
Informacja o wynikach kontroli FUNKCJONOWANIE GRUPY KAPITAŁOWEJ PKP www.nik.gov.pl/plik/id,9682,vp,11936.pdf

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Lokal użytkowy sprzedam
 CITIHAUS oferuje oddłużanie i ochronę prawną obiektów komercyjnych, których zobowiązania takie jak np. kredyty przewyższają wartość nieruchomości. Zapewniamy kompleksową pomoc dla klientów banków posiadających kredyty hipoteczne, również walutowe. Koszty z tytułu sprzedaży nie obciążają klientów. Negocjujemy z wierzycielami oraz współpracujemy z instytucjami finansowymi. Skontaktuj się z nami: Tel: 571-360-354 E-mail: ewelina.swietek@citihaus.pl www.citihaus.pl

Budowlane
 ! Malowanie mieszkań domu na terenie Warszawy 7 lat na rynku zapraszam do wyceny serwis domowy TEL 503-901-700

Usługi motoryzacyjne
 NUMER EORI DLA TWOJEJ FILRMY EKSPRESOWO I WSZYSTKO PRZEZ INTERNET Nadamy Twojej firmie numer EORI nawet w 24h Nie chodź po urzędach , nie stój w kolejkach - załatw z nami wszystko przez internet. Każdy przedsiębiorca sprowadzający lub wysyłający towar choćby jednorazowo z poza unii europejskiej musi posiadać unikalny numer EORI , jesteśmy jedną z kilku firm w całej Polsce , która pomoże waszej firmie w uzyskanie tegoż numeru. Obsługujemy cały kraj i wystawiamy faktury VAT. Pełen zakres dla firm i osób fizycznych. Zarejestrujemy za Państwa pojazd: - rejestracja pojazdów zakupionych w kraju i za granicą, - przesiedlenia mienia - tłumaczenia przysięgłe - urząd celny - akcyza, zwrot akcyzy, - urząd skarbowy - vat23, vat24, vat- 25, - eurotax - darmowa wycena pojazdów, - opinie rzeczoznawców (legalnie obniżamy akcyzę do 65%), - ubezpieczenia OC, AC, NNW Będziemy reprezentować Ciebie we wszystkich urzędach w całej Polsce !

Dom i ogród
 Piec do pizzy może być zamontowany w salonie lub kuchni. Dzięki izolacji może stać na blacie kuchennym lub być wbudowany w ciąg mebli. W najmniejszym można upiec jedną pizzę, w największym nawet 8 naraz. Po 15- 20 minutach od rozpalenia można go użytkować. Jedną pizzę piecze 1,5 minuty. Od murowanego pieca chlebowego spala aż o 2/3 mniej opału. Idealny do pizzy i do pieczenia chleba, do przygotowywania całych obiadów, kolacji, przystawek i słodyczy. Rewelacyjnie gotuje i piecze dzięki potrójnemu oddziaływaniu wytworzonej w nim energii na potrawy w postaci promieniowania, przenikania i konwekcji. Opalanie drewnem nadaje potrawom niepowtarzalny aromat. Dzięki przystawkom, można w nim grillować. Za potrawami z pieca do pizzy przepadają wszystkie dzieci. Do każdego pieca można zakupić akcesoria do obsługi. W ofercie są też gazowe piece do pizzy, mniej uciążliwe dla sąsiadów. Więcej: 68 3273341, 606756498 i na www.salonsobkowiak.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.