REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Kilka słów o urlopach

  18 listopada 2005

Udzielanie urlopów wypoczynkowych reguluje kilka zasad. Urlop wypoczynkowy jest coroczny. Oznacza to, że pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

REKLAMA


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"
Urlop powinien być udzielony w naturze, to znaczy, że nie można zamiast urlopu zapłacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia (ekwiwalent pieniężny). Zamiana urlopu na ekwiwalent pieniężny może nas-tąpić wyłącznie w przypadkach określonych wyraźnie w Kodeksie pracy. Np. w przypadku zwolnienia z pracy za niewykorzystany urlop przysługuje ekwi-walent pieniężny.

Zasadą, od której nie ma wyjątku jest bez-względny zakaz zrzeczenia się przez pracownika prawa do urlopu. Przepis ten ma na celu ochronę prawa do urlopu, tak by pracownicy nie byli przy-muszani do teoretycznie "dobrowolnego" zrzeczenia się urlopu. Jeżeli pracownik nawet podpisze jakiś dokument, w którym zrzekałby się prawa do urlopu, to zrzeczenie takie jest nieważne. Urlop jest odpłatny. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wymiar urlopu wynosi 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Zasada nieprzerwanego urlopu nakłada na pracodawcę obowiązek udzielenia urlopu w całości, jako jednego nieprzerwanego okresu. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W takim wypadku pracodawca ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu; np. jeżeli pracownik będąc na urlopie wyjechał poza miejsce zamieszkania i w związku z odwołaniem z urlopu musi wrócić, to pracodawca ma obowiązek pokryć koszty przejazdu.

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Robert Smoktunowicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break