REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Kiedyś zielono, dzisiaj betonowo. O intensywnej zabudowie Białołęki
REKLAMA

REKLAMA

Kiedyś zielono, dzisiaj betonowo. O intensywnej zabudowie Białołęki

Białołęka jako dzielnica Warszawy na początku swojego rozwoju przyciągała ludzi zarówno cenami mieszkań, jak i swoim wyglądem. Było to miejsce pełne zieleni, w którym ludzie mogli odpocząć od stresów w pracy.

REKLAMA
REKLAMA

Na przestrzeni lat Białołęka padła jednak ofiarą tzw. agresywnej deweloperki i z terenu niegdyś zielonego staje się powoli "betonową dżunglą" i "sypialnią" miasta. Znajdą się głosy, które będą mówić, że bloki mieszkalne trzeba budować. Oczywiście, że tak, jednak w procesie budownictwa trzeba również wykazać się rozwagą. Na Białołęce doprowadzono do zjawiska, w którym masowo wycinane są drzewa tylko po to, aby ustawić kolejny kompleks mieszkalny, a potem nakręcana jest kampania na temat smogu, który bierze się również z takiego a nie innego sposobu stawiania budynków (wycinane są drzewa, które produkują tlen i oczyszczają powietrze, jak również budowane bloki zamykają tzw. kanały napowietrzające).

Betonowa dżungla

Nie trzeba daleko szukać, aby zobaczyć przykłady intensywnego zabudowywania naszej dzielnicy. Zarówno na terenie Nowodworów (np. naprzeciwko osiedla przy ulicy Strumykowej, gdzie między istniejącymi blokami a linią tramwajową postawiono jeszcze jeden ciąg bloków mieszkalnych, czy nawet skwer między ulicami Książkowa i Ciołkosza, gdzie powstał nowy budynek o adresie Książkowa 10), jak i Żerania (ulica Portowa i wszystkie wokoło). Jednak najlepszym przykładem jest część dzielnicy zwana Zieloną Białołęką. Sytuacja tam zmierza w stronę utracenia statusu "zielonej". Kompleksy blokowe budowane przy Głębokiej czy Verdiego powoli zaczynają tam tworzyć betonową dżunglę. Dodatkowo, mimo położenia tych osiedli (często ubogich w komunikację) ceny za metr kwadratowy nie odbiegają od kwoty, jaką trzeba zapłacić w innych częściach Warszawy, które są lepiej skomunikowane.

Zezwalają urzędnicy

Nie można jednak obarczać winą za zaistniałą sytuację w stu procentach deweloperów, gdyż pozwolenia na budowę wydawane są przez urzędników. Starają się oni w każdym możliwym miejscu wcisnąć nowy budynek mieszkalny, co powoduje właśnie wspomniane tworzenie "betonowej dżungli" na terenie Białołęki. Aby powstrzymać takie działania, urząd musiałby się wykazać rozwagą, a nie wydawać pozwolenia na zabudowę gdzie popadnie, w niektórych miejscach w dość niepewny sposób (sytuacja osiedli na Zielonej Białołęce, gdzie nie istniała wystarczająca sieć wodno-kanalizacyjna, czy nawet osiedla stawiane są niedaleko gruntów o nienormowanych stanie prawnym). Można zatem powiedzieć, że urzędnicy zezwalają na wszelkie działania firm deweloperskich, co powoduje często problemy, jak i niszczy status Białołęki jako zielonej dzielnicy Warszawy.

Krzysztof Banasze
Inicjatywa 'Stop deweloperom'
Autor jest kandydatem PiS do rady dzielnicy


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

30.09.2018 17:26 #kkk
Inicjatywa Stop Deweloperom? Której strona na Facebooku powstała 28 lipca?! Typowa akcja pod wybory, zamiast się naprawdę zaangażować w dzielnicę to się robi fejkowe inicjatywy 3 miesiące przed wyborami i udaje, że coś się zrobiło. Jeżeli chcecie, żeby ten pan dalej udawał będąc w radzie, że coś robi, to głosujcie na niego... No czego się można było po PiSowcu spodziewać.
01.10.2018 11:31 #Grzesiek
Akurat na Nowodworach zabudowa nie straszy, nowe bloki w okolicy Stefanika czy Strumykowej są niskie, ładne, blisko przystanków tramwajowych, przy przystanku Mehoffera też niedawno oddano niskie małe osiedle, nieszpecące okolicy. Zieleni nadal jest dosyć - parki, skwery, łąki, laski, o wale wiślanym nie wspomnę, z czego spora część jest pod ochroną (np. las przy Strumykowej 40) i tam zabudowa nam nie grozi. A to, że na klepiskach powstają nowe osiedla, z fajnymi punktami usługowymi, restauracjami itp. jest raczej wartością dodaną niż problemem dzielnicy (proponuję np. przejechać się al. KEN na Ursynowie, zwłaszcza w ciepły weekend - ludzie siedzą w kawiarniach, restauracjach, umiejscowionych w tych strasznych blokowiskach, a nie muszą ładować się do centrum, żeby oderwać się od domowej codzienności i nie widzę, żeby narzekali). Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na tzw. Zielonej Białołęce, ale tam jest już masakra od wieków, od kiedy wbito pierwszą łopatę i tam już nawet nie ma czego ratować, jest dramat i dramat pozostanie, bo nie ma miejsca na poszerzenie drogi czy na tramwaj (vide: np. Skarbka z Gór). Problemem nie są decyzje wydawane przez urząd, bo prawo niestety jest takie, że jeżeli nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (i tu ukłony do Panów urzędników), to występuję sobie o warunki zabudowy i organ musi mi je wydać, jeżeli mój projekt nie narusza prawa, nie ma tutaj miejsca na uznaniowość w stylu, "a nie pozwolę Ci, bo my uważamy, że lepiej będzie dla ogółu, jak ty nam tam wybudujesz coś innego, albo najlepiej nic nie buduj, zostaw otwarty teren i niech psiaki mają tam ogólnodostępny wybieg". Tak działał socjalizm i ich następcy. Dlatego mam dla autora taką swojską radę. Proponuję skrzyknąć ludzi, żeby wyzbierali stonkę, zrzuconą przez imperialistów z Brukseli na polskie ziemniaki, na których kolejni imperialiści chcą nam wybudować "betonową dżunglę".
01.10.2018 16:31 Biało-ruś
Dodam tylko, że gdyby nie ci "źli deweloperzy" i te "straszne bloki" to byś wynajmował mieszkanie za wiele więcej niż obecnie lub kupił nie za 5 tysięcy za m2, a za 10tysięcy. Czy tak trudno zrozumieć prawa rynku? Interes w zablokowaniu takich działań może mieć jedynie osoba licząca na zysk z najmu lub sprzedaży mieszkania i takie "kwiatki" powinny być wnikliwie sprawdzane...
03.10.2018 09:59 drugastrona
A kto powiedział, że Białołęka ma być po wsze czasy zieloną dzielnicą? Proszę o jakieś źródła, akty prawne. Poza tym, pisanie, że nie ma zieleni, to zwykłe kłamstwa. Nikt, kto mieszka na Tarchodworach nie powie, że tu nie ma zieleni. Całe otoczenie wału plus lasy na wydmach, plus mnóstwo mniejszych lub większych zadrzewień. Deweloper zły - to gdzie ludzie mają mieszkać? Wszyscy w domkach, żeby miasto się rozlazło i stało w korkach?
04.10.2018 10:53 Do rzeczy
drugastrona napisał 03.10.2018 09:59

A kto powiedział, że Białołęka ma być po wsze czasy zieloną dzielnicą? Proszę o jakieś źródła, akty prawne. Poza tym, pisanie, że nie ma zieleni, to zwykłe kłamstwa. Nikt, kto mieszka na Tarchodworach nie powie, że tu nie ma zieleni. Całe otoczenie wału plus lasy na wydmach, plus mnóstwo mniejszych lub większych zadrzewień. Deweloper zły - to gdzie ludzie mają mieszkać? Wszyscy w domkach, żeby miasto się rozlazło i stało w korkach?
Nikt nie powiedział, ale chyba większość z nas by chciała, by była zieloną dzielnicą i pewnie "drugastrona" też :). I nie ma co tu szukać dekretów, wystarczy posłuchać ludzi. Po drugie prawdą jest, że akurat na Tarchodworach szczęśliwie jest całkiem sporo naturalnych głównie terenów zielonych. Ratuje nas przede wszystkim położenie przy Wiśle. Ale prawdą jest też, że są tu, zwłaszcza na Nowodworach, straszne zaległości w zazielenianiu okolic naszych osiedli. Proszę się "drugastrono" przejechać po okolicy, a zobaczysz ile jest takich miejsc, gdzie ulice zbudowano kilkanaście lat temu, wydzielono przy nich pasy zieleni, a do tej pory nikt tam nie zrobił nasadzeń drzew, czy chociażby krzewów. W najlepszym wypadku porasta tam tylko trwa, a często jest klepisko. Mała niby sprawa, a do tej pory nie ogarnięta. Dla mnie ten stan, to straszna porażka radnych z Tarchodworów (wszystkich, bez względu na barwy) i oczywiście panującej tu od wielu lat PO. Po trzecie autor swoje uwagi skierował przede wszystkim na tzw. Zieloną Białołękę. A tam, pod tym względem sytuacja jest katasrofalna.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kupię części
 Do Fiata 125+PRL: 513-606-666

Kursy, szkolenia
 Skuteczny angielski przez Skype bo potrzebujesz go w korpo Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też angielski jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy angielskiego, które prowadzę na Skype. Nauka ze mną będzie dla Ciebie, pod kątem Twoich potrzeb. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być stracił/ straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. joanna.angielski@interia.pl Tel: 575 249 030 www.angielski-skype.pl

Komputery
 A A Tani Serwis Komputerowy Dojazd 0zł 504-617-837

2-pokojowe do wynajęcia
 Do wynajęcia od zaraz 2 pokojowe mieszkanie, osiedle za Decathlonem przy trasie Toruńskiej, ul. Kartograficzna, dobra lokalizacja, sklepy, szkoła, przedszkola, żłobki. Osiedle zamknięte, ochrona, 1950 zł. ( w tym czynsz) + media. W cenie wynajmu miejsce postojowe. Umeblowane, na życzenie TV. Mieszkanie odświeżone, pomalowane.


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!