REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kawiarnia w parku to zły pomysł? "Sprzeciwiamy się"
REKLAMA

źródło: Wikimedia Commons / Wiii


REKLAMA

Kawiarnia w parku to zły pomysł? "Sprzeciwiamy się"

Gdy trwały konsultacje, było cicho. Po ich zakończeniu wybuchł protest.

REKLAMA

Kondratowicza jak Świętokrzyska. "Przyjazna, zielona aleja"
Kondratowicza jak Świętokrzyska. "Przyjazna, zielona aleja" Dużo zieleni, szerokie chodniki, drogi rowerowe, koniec z parkingowym chaosem - tak ma wyglądać główna ulica Bródna po zakończeniu budowy metra.
czytaj
"Jaki ma być park Bródnowski?" - konsultacje społeczne pod takim tytułem trwały co prawda przez dwa miesiące, ale na ich przeprowadzenie urzędnicy wybrali fatalny okres. Gdy na Bródnie odbywały się weekendowe spotkania dla mieszkańców, ci byli zajęci raczej zakupami przed Bożym Narodzeniem, wyjazdami za miasto i spotkaniami z rodziną, zaś druga część konsultacji przypadła na ferie zimowe. Zabrakło także ogłoszeń o konsultacjach w lokalnych mediach. Rezultat był łatwy do przewidzenia: na zdjęciach ze "spaceru badawczego" po parku i warsztatów widać tylko małe grupki mieszkańców. Większość z ponad 130 tys. warszawiaków z Bródna i Targówka zapewne do dziś nie wie, że konsultacje się odbyły.

Ożywić park...

Naprawdę kawiarnia czy restauracja przy Kondratowicza, to tak fatalny pomysł? Czekamy na komentarze. - Linia metra, która połączy Bródno z centrum Warszawy, zmieni oblicze dzielnicy - czytamy w zaproszeniu na konsultacje. - Będzie to sprzyjało rozwojowi okolicy. Pojawiają się jednak nowe wyzwania, którym już dzisiaj staramy się wyjść naprzeciw. Takim wyzwaniem jest m.in. modernizacja parku Bródnowskiego. Jak będzie wyglądał? Jaki charakter i funkcje otrzyma?

Park Bródnowski jest sercem osiedla od początku jego istnienia. Dzisiejszego charakteru nabrał jednak dopiero w ostatnich latach, gdy z inicjatywy Pawła Althamera, samorządu dzielnicy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej wśród zieleni zaczęły pojawiać się rzeźby i instalacje. Teraz trudno wyobrazić sobie park bez ceglanego napisu "Bródno" czy złotego anioła. Czy w przyszłości równie dobrze wpiszą się w krajobraz... pawilony?

Taki właśnie pomysł dla Bródna mają Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA oraz Pracownia 44STO. W północnej części parku, niedaleko Kondratowicza, powstałyby cztery lekkie budynki: mediateka oraz pawilony, przeznaczone na kawiarnię lub restaurację, wystawy czy toalety. Park Bródnowski wzbogaciłby się też o "klasę plenerową", czyli miejsce do organizacji lekcji na świeżym powietrzu, centralny plac z miejscami do siedzenia, łąki piknikowe, tor dla rolkarzy czy też miasteczko ruchu drogowego. Projektanci najwyraźniej postanowili w pełni wykorzystać potencjał prawie 23 hektarów.

...czy tylko odświeżyć?

Przygotowana po spotkaniach z nielicznymi mieszkańcami koncepcja oczywiście szybko znalazła swoich krytyków. W dniu zakończenia konsultacji w internecie pojawiła się petycja przygotowana przez Roberta Golińskiego, którą poparło do dziś ponad 250 osób.

- Sprzeciwiamy się budowie mediateki, toru rolkowego i trzech pawilonów - czytamy w petycji. - Chcemy, aby park pozostał miejscem zielonym, cichym, sprzyjającym wypoczynkowi. W związku z czym jesteśmy za remontem obiektów wodnych, ścieżek i ławek, a także montażem nowego oświetlenia i monitoringiem.

Protestujący domagają się także rezygnacji z "wycinki drzew" (zapewne chodzi o rozważane przerzedzenie lip, rosnących zbyt blisko siebie). Jeszcze dalej w krytyce idzie Ruch Sąsiedzki Targówek, Zacisze, Bródno, żądający od ratusza zerwania umowy z architektami i oskarżający ich o brak profesjonalizmu.

- Uderza brak krajobrazowego myślenia oraz poszanowania zasad projektowania dla tak ważnych obszarów - piszą aktywiści w liście do wiceprezydenta Michała Olszewskiego. - Brakuje wrażliwego, przyrodniczego potraktowania tematu. - uważają.

Burmistrz reaguje

Przygotowana przez architektów koncepcja jest dopiero pierwszą propozycją, która miała być jeszcze kilkakrotnie omawiana z mieszkańcami Bródna. Internetowa burza szybko wymusiła jednak reakcję zarządu dzielnicy na czele z burmistrzem Sławomirem Antonikiem.

- Cieszymy się, że znaczna część koncepcji zyskała uznanie, tj. remont zbiorników wodnych i nabrzeży, budowa fontanny posadzkowej dla dzieci, modernizacja małego placu zabaw i górki saneczkowej, montaż poidełek, dodatkowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, wymiana ławek, koszy i oświetlenia oraz montaż monitoringu - ogłosił dyplomatycznie ratusz.

Burmistrz zapowiedział także przekazanie architektom, by z następnej wersji koncepcji wykreślili tor dla rolkarzy (być może powstanie on przy Kondratowicza), dwa pawilony, siłownię plenerową i miasteczko ruchu drogowego. Słusznie? Naprawdę kawiarnia czy restauracja przy Kondratowicza, to tak fatalny pomysł? Czekamy na komentarze.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Targówek

Kawiarnia w parku to zły pomysł? "Sprzeciwiamy się"

źródło: UM Warszawa


Kawiarnia w parku to zły pomysł? "Sprzeciwiamy się"

Tak w jednym z wariantów wyglądałaby mediateka.


15.02.2018 13:08 #Bródno-Man
Ech, polityka. Idą wybory. Burmistrz rzucił piękną koncepcję, która po wyborach skończy się i tak na odremontowaniu ławek i nasadzeniu kilku drzew. Oponenci polityczni wzniecają obecnie larum, podobnie jak to jest w przypadku tramwaju na Gocław, gdzie nagle komuś przeszkadza poprawa układu komunikacyjnego. Krótko mówiąc - nie ma się co podniecać. A faktem jest, że trzeba mocno zastanowić się JUŻ TERAZ nad kierunkiem rozwoju Bródna, które starzeje się - tak demograficznie, jak i pod względem infrastruktury i tkanki miejskiej. Metro daje perspektywy na duże zmiany. Przy obecnej stagnacji - będziemy mieli niebawem fawele pod auspicjami SM Bródno, bo nikt o zdrowych zmysłach nie kupi tu mieszkania w zapyziałej wielkiej płycie, do tego docieplonej elewacją o jakimś paskudnym, niepasującym do reszty kolorze. Młodzi ludzie nie wezmą kredytów na 30 lat, aby kupić mieszkanie w dzielnicy gdzie jedyną atrakcją są wieczorki taneczne w lokalnym domu kultury!
16.02.2018 21:43 #mieszkaniecbrd
Tak to fatalny pomysł tego typu obiektów jest dużo w okolicy. Park powinien zostać Parkiem
01.03.2018 16:32 #k.j
Mediateka i tak powstanie, a glownym celem bedzie likwidacja tego przerazajacego parkingu i wybudowanie tam parkingu podziemnego. Chcesz leszczu parkowac w miescie i to przy stacji metra, musisz za to slono placic. Przy okazji przestrzen publiczna zyska, bo nie bedziemy musieli ogladac na powierzchnii tych gruchotow.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

GIEŁDA SĄSIADÓW - ODDAM ZA DARMO
 Ubezpieczenia Darmowa Aplikacja OC/AC w minutę Masz samochód ubezpiecz go szybko, tanio i wygodnie korzystając z naszej bezpłatnej Aplikacji KupDirect. Polisę otrzymasz na mail w minutę od zeskanowania kudu z ostatniej strony dowodu rejestracyjnego. Szybciej i łatwiej się nie da. Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app Link skrócony: http://tinyurl.com/KupDirect

Budowlane
 Żywy ogień pod płytą? To sprawca smakowitych dań. Do każdego wnętrza można łatwo zaprojektować kuchnię marzeń (w apartamencie, lofcie). W awangardowych pomieszczeniach, nowatorsko zaprojektowana kuchnia, zaskoczy każdego. Z widocznym ogniem-zahipnotyzuje. Kuchnia z kaflowym ogrzewaczem i ciepłym przypieckiem emanuje długo przyjazne ciepło. Nawet dla alergików. W dużych izbach budujemy kompleksy z trzonem kaflowym, piecem chlebowym, pokojowym piecem kaflowym z ogrzewanym przypieckiem a nawet wędzarnią i ciepłą platformą do spania. Gdy w zimie nas z nim zasypie, zabraknie prądu, możemy przez wiele dni-w przyjaznym cieple-smakowicie biesiadować i wyśmienicie się wysypiać. Kuchnia kaflowa jest nieodzowna w gospod. agroturyst., pensjonatach, domach rekreacyjnych użytkowanych okresowo. Współpracujemy z architektami. Kuchnie stawiamy w kraju i poza. Wykonujemy projekty. Kafle z 20 kaflarni. Więcej: 68 3273341, 606756498 i na www.salonsobkowiak.pl

Nieruchomości poszukuję
 Bezpośrednio kupię nieruchomość na terenie Warszawy, Pruszkowa, Grodziska Maz., Milanówka, z możliwością adaptacji bądź do generalnego remontu. Interesują mnie nieruchomości z lokatorami, również sprzedaż udziału. Zapraszam do kontaktu: 792 401 501

Administrowanie nieruchomościami
 oferty pozyczki pomiedzy poszczególnymi. Witam, kredyty konsumpcyjne Proponuje wystapic zarówno ofiarom min kredyt rewolwingowy pozyczek Zl 1.000 do 10 000 000 Zl. zaufanie Odnawialne oferty kwota pieniedzy do wykorzystania w calosci lub w czesci, ze splaty kredytu. pozyczki osobiste 5000Zl do 350.000 Zl sza Prywatne pozyczki jest kredyt konsumencki. to na finansowanie ich projektów. Rozwiazanie wykup kredytowych. interfinance72@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA