REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Jarosław Dąbrowski: Bemowo niepotrzebnie traci cenny czas
REKLAMA

REKLAMA

Jarosław Dąbrowski: Bemowo niepotrzebnie traci cenny czas

Rozmowa z Jarosławem Dąbrowskim, wieloletnim burmistrzem Bemowa, do niedawna przewodniczącym rady.

REKLAMA

- Jak się Pan czuje w roli radnego opozycji?

- Biorąc pod uwagę piekło, jakie zgotowała Bemowu Hanna Gronkiewicz-Waltz, to pełnienie funkcji przewodniczącego rady było koszmarnie trudne i wyczerpujące. Dziś mam znacznie więcej spokoju i czasu na pracę zawodową i dla rodziny, ale oczywiście z wielkim niepokojem patrzę na to, co z moim Bemowem wyrabia koalicja PO-PiS, choć koalicja być może jest tu niewłaściwym słowem, ponieważ rola Platformy w tym układzie jest czysto iluzoryczna. Nie oszukujmy się - Bemowem rządzi Prawo i Sprawiedliwość przy drobnym udziale Platformy. Hanna Gronkiewicz-Waltz kontra demokracja
Hanna Gronkiewicz-Waltz kontra demokracja Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze przed Bożym Narodzeniem zapowiedziała, że nie przekaże pełnomocnictw nowemu zarządowi Bemowa. Burmistrz Krzysztof Zygrzak nie ma wątpliwości, że takie postępowanie...
czytaj

- Skąd taki wniosek?

- Z obserwacji. Gdyby Platforma miała znaczenie w koalicji z PiS, to na Bemowie nie odbyłby się pokaz filmu "Smoleńsk". PiS robi sobie z Platformą, co chce, a władze PO na to pozwalają, bo ich nadrzędnym celem jest zemsta na mnie i moim środowisku, więc nie ma znaczenia, że np. przy okazji wprowadzania kontrowersyjnej reformy oświaty i likwidacji gimnazjów, wiceburmistrz z PiS obraża na Facebooku rodziców zgłaszających wątpliwości i uwagi do planów władz dzielnicy.

- To nie są plany władz dzielnicy, tylko narzucone przez MEN.

- Oczywiście, ale wiceburmistrz Błażej Poboży się z nimi publicznie utożsamia, co szczególnie denerwuje wielu rodziców. A trzeba pamiętać, że ta reforma ma więcej przeciwników niż zwolenników, jest wprowadzona na siłę, bez poprzedzającej ją dyskusji społecznej, bez pytania się o zdanie rodziców i nauczycieli. A przede wszystkim bez rzetelnego wytłumaczenia celów, jakie stawia sobie MEN. Zamiast tego mamy do czynienia z działaniem pod hasłem "my PiS mamy rację", wiceburmistrz wprost to popiera, działa niemalże jako propagandysta ministerstwa, a co najgorsze - lekceważy zdanie rodziców. Najlepszym dowodem na to, że ważniejsi dla niego są partyjni zwierzchnicy, a nie mieszkańcy, jest to, że założenia zmian na Bemowie przedstawił w Sejmie, a nie rodzicom w którejś z naszych szkół.

- A jakie jest Pańskie zdanie na temat reformy oświaty? Jest Pan za czy przeciw likwidacji gimnazjów?

- Ja myślę, że istota zmian w szkole powinna być zupełnie inna. Obecne działania MEN nic nie dadzą, jeśli nie zostaną odchudzone programy nauczania. Dzieci i młodzież obciążone są zbyt wielką, całkowicie zbędną ilością materiału do nauczenia, a właściwie do wykucia na najbliższą klasówkę i egzamin. Nasze dzieci będą musiały sobie radzić na rynku międzynarodowym, a one wychodzą ze szkół być może z nieco większą wiedzą z fizyki, biologii czy chemii, ale bez dobrej znajomości angielskiego. Nauczanie języków wciąż u nas leży i kwiczy. A przecież to podstawa w świecie. Lepszą pracę w międzynarodowych firmach i instytucjach dostaną w pierwszej kolejności ci, którzy lepiej będą znali języki, a nie ci, którzy bezbłędnie rozłożą na czynniki pierwsze i zinterpretują tysiąc pięćset siedemdziesiąty wiersz. Zamiast przeznaczyć pieniądze na urządzenie i wyposażenie w naszych szkołach sal do nauki języków, na regularne lekcje z native speakerami, to wywalimy teraz miliardy w skali kraju na odkręcenie reformy sprzed zaledwie kilkunastu lat.

- Wróćmy na Bemowo. Obecne władze każdy numer wydawanej przez siebie gazety poświęcają kolejnemu odcinkowi tzw. afery bemowskiej. Czy zamierza się Pan jakoś do tego odnosić?

- Po trzech latach od pierwszych oskarżeń jestem już uodporniony na te kłamstwa. Przypomnę, że pomimo nie wiem ilu już spraw, które trafiły do prokuratury, do tej pory nikomu nie postawiono żadnych zarzutów. Współczuję natomiast szeregowym pracownikom urzędu, bo wiem, że ich te artykuły mogą stresować. Obecne władze nie piszą nic nowego, czego nie byłoby już w prasie, opierają się na protokołach kontrolnych, nie pytają osób opisywanych, jak było naprawdę. A pamiętać trzeba, że te kontrole były zlecone przez władze Warszawy, żeby jak najbardziej pogrążyć mnie i moją ekipę. Protokoły zawierają cały szereg zmanipulowanych na potrzeby polityczne informacji. I dziś można napisać, że "człowiek od Dąbrowskiego" zarobił na umowę o dzieło 60 tysięcy. Nie dodaje się, że te 60 tysięcy należy podzielić przez 24 miesiące i wychodzi miesięczne wynagrodzenie brutto 2500.

Czy będę coś z tym robić? Na pewno będziemy bronić dobrego imienia osób opisywanych jako "aferzyści". Szczególnie, że artykuły nie ukazują się w gazecie prywatnej, ale w piśmie urzędowym, wydawanym za pieniądze wszystkich podatników. Tak bezczelne wykorzystywanie urzędowego pisma do walki politycznej z obecną opozycją jest przekroczeniem wszelkich granic przyzwoitości. Gazeta wydawana przez samorząd ma służyć wszystkim mieszkańcom, promować dzielnicę, tłumaczyć decyzje władz, pytać mieszkańców o ich zdanie, może nawet budować autorytet urzędującego burmistrza, ale na pewno nie walczyć z opozycją kłamliwymi artykułami o wydarzeniach sprzed trzech lat, kiedy to jakaś grupa decydentów PO postanowiła pozbyć się mnie z polityki i przy okazji rozprawić z całym moim zapleczem. To jest najlepszy dowód na to, jak bardzo im przeszkadzałem, bo Bemowo zawsze wyprzedzało inne dzielnice.

- Dziś już nie wyprzedza?

- Dziś Bemowo niepotrzebnie traci cenny czas. Przedszkole na Pełczyńskiego dwa lata czekało na otwarcie. Straciliśmy połowę stacji rowerowych, zamiast mieć ich trzy razy więcej. Park Górczewska nie może doczekać się rewitalizacji. Tak samo ulica Powstańców Śląskich. Nowe ścieżki rowerowe powstają w żółwim tempie. Nowa szkoła będzie opóźniona o dwa lata. Budowa metra odcięła dzielnicę od reszty miasta, a zarząd dzielnicy bez walki na to pozwolił. Moje Bemowo dawno przestało być liderem Warszawy. A odpowiedzialność za to ponoszą władze Platformy Obywatelskiej, które w imię własnej - w zasadzie prywatnej wojenki ze mną - oddały władzę PiS-owi.

- Chce Pan wrócić do władzy?

- Nie wiem. Obecnie tego nie rozważam. Jestem bardzo zadowolony ze swojej obecnej pracy w międzynarodowej firmie. A korzystając z okazji, życzę wszystkim mieszkańcom Bemowa zdrowych, radosnych świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku, choć w tym roku mamy wyjątkowo pechowy układ kalendarza na święta i Nowy Rok i mało wolnych dni. Życzę, by Bemowo jak dawniej rozwijało się szybciej od innych dzielnic, a jego władze słuchały mieszkańców a nie partyjnych liderów.

Rozm. oko


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

20.12.2016 11:25 #lideksynubeka
A ta międzynarodowa firma to przypadkiem nie jest Robyg?
20.12.2016 12:48 #Jeep
#lideksynubeka napisał(a) 20.12.2016 11:25

A ta międzynarodowa firma to przypadkiem nie jest Robyg?
A co Cię to interesuje gdzie pracuje. To jego prywatna sprawa.

Faktem jest że za rządów pana Jarosława Dąbrowskiego - Bemowo było silnym liderem, miał wiele fajnych pomysłów które zostały wdrożone.
20.12.2016 13:07 #skafanderek
Jarosław Dąbrowski - z jednej strony populista i mistrz autopromocji, z drugiej osoba chyba świadomie prowadzące politykę samorządową. Z jednej strony porządkował wiele rzeczy na Bemowie z drugiej liczne afery. Pomstuje na PiS i PO ale z obu tych partii się wywodzi. Zrobił sporo potrzebnych inwestycji na Bemowie, ale unikał trudnych tematów. Poprawił wizerunek dzielnicy, ale nie przeprowadził kluczowych zmian. W wywiadzie wspomina o porządkowaniu Powstańców Śląskich. Jednak sam też tego nie uporządkował mimo licznych zapowiedzi. To nie był zły burmistrz na tle wielu innych. Daleko mu do wybitnego, trochę technokrata, ale mający też umiejętność przebicia się z niektórymi pomysłami. Na tle poprzedników i następców wypada nieźle. Wziąwszy pod uwagę totalny brak samorządności na Bemowie i jakiejkolwiek wspólnoty trudno tutaj o rzeczywiste zmiany.
20.12.2016 15:44 #Chochoł
Najlepszy pomysł pana Dąbrowskiego to puszczenie trasy S-7 przez Maczka i przedłużoną Księżycową, więc Drogi Jeepie dla tego pana nie ma wjazdu na Bielany. Osiedle Chomiczówka zwłaszcza po lewej stronie ulicy Conrada rozpaczliwie próbuje od dłuższego czasu odepchnąć te cholerstwo. Jest nawet komitet protestacyjny bodajże na Maszewskiej. Przeczytaj sobie artykuł autorstwa redaktor Anny Przerwy z 2010 roku, gdzie S-7 wchodzi w strefę łąki przy Arkuszowej miejsce występowania chronionego motyla modraszka telejusa(obszar z puli Natura 2000), co zapowiada w razie czego drugą Rospudę. Mniej więcej na styku ulic Kwitnącej i Księżycowej przecinają się trzy inwestycje: estakady Mostu Północnego, które mają lecieć do Ursusa, Włoch i na Ursynów, trasa S-7 i przedłużona przez Księżycową Maczka. Hałas z lotniska i tsunami aut z Białołęki to małe miki. Żadnego nasypu, żądnego parowu, żądnego tunelu ani innego pokemona pod płaszczykiem wariantu numer II trasy S-7. I Neapol śmieciowy to jego sprawka.
20.12.2016 16:35 #bemowianka
Tiaaa, a Słoneczna Szkoła powstała bez żadnego opóźnienia?

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

GIEŁDA SĄSIADÓW - ODDAM ZA DARMO
 KupDirect Ubezpieczenie OC i AC w minutę bez wpisywania danych bez szukania w Internecie, wszystko w twoim smartfonie. Skanujesz kod z ostatniej strony dowodu rejestracyjnego i już widzisz ile kosztuje ubezpieczenie w różnych firmach a zaoszczędzić możesz kilkaset złotych. Odpowiadasz na kilka pytań, wybierasz najkorzystniejszą ofertę, wpisujesz mail, nr telefonu i polisa już pojawia się na twoim koncie a nie upłynęła jeszcze minuta. Szybciej i łatwiej się nie da. Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details? id=pl.kupdirect.app Link skrócony: http://tinyurl.com/KupDirect

Grunt sprzedam
 ATRAKCYJNY GRUNT 7000 M2 WARSZAWA BRONOWSKA/TRAKT LUBELSKI BEZP. 602-862-643

Kupię mieszkanie
 2 lub 3 pokoje 511-642-709

2-pokojowe sprzedam
 Mieszkanie dwupokojowe w nowym budownictwie. Centrum Grodziska Mazowieckiego, na zamkniętym osiedlu. Mieszkanie składa się z dużego salonu z aneksem kuchennym, sypialni, przedpokoju, łazienki. 2 piętro. Mieszkanie funkcjonalne, przestronne i dobrze doświetlone. Cena: 329 000,00zł


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA