REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Jak wykorzystać tramwaj na Annopolu?
REKLAMA

Autor mapki: Waldemar Roszak


REKLAMA

Jak wykorzystać tramwaj na Annopolu?

Jednym z największych problemów wschodniej części dzielnicy, zwanej Zieloną Białołęką, jest fatalne połączenie komunikacją publiczną z innymi częściami Warszawy. Powszechny jest pogląd, że ekologiczny transport szynowy jest jedynym rozwiązaniem, które zapewnia sprawne przewiezienie dużej liczby mieszkańców. Od kilku lat dzielnica postuluje więc (na mój wniosek), aby zbudować linię tramwajową wzdłuż ul. Głębockiej i Trasy Olszynki Grochowskiej. Toczy się też pełna emocji dyskusja o skierowaniu do nas II linii metra. Realizacji tych idei nie należy się jednak spodziewać w ciągu kilku najbliższych lat.

REKLAMA
REKLAMA

Niewykorzystany potencjał na Annopolu

W oczekiwaniu na wymienione wyżej docelowe rozwiązania, powinniśmy wykorzystać to, co mamy już teraz. Wszyscy wiedzą, że w ul. Annopol jest linia tramwajowa, która biegnie w kierunku Bródna i dalej do innych części Warszawy. Tylko... dlaczego tak mało mieszkańców Białołęki z niej korzysta? Wydaje się, że główną przyczyną jest brak wygodnych połączeń autobusowych dowożących pasażerów do tramwaju. Nie ma też możliwości pozostawienia samochodu osobowego na parkingu.

Przystanek "Toruńska"

Najlepszym chyba miejscem na przesiadkę z autobusu do tramwaju, jest przystanek przy wiadukcie ul. Annopol nad Trasą Toruńską. Wysiadamy z autobusu i wsiadamy do tramwaju. Z tego miejsca w ciągu 12 minut dojedziemy do ronda Żaba. Dojazd do stacji metra Dworzec Gdański zabiera tylko 22 minuty, a do przyszłej stacji metra Dworzec Wileński około 18 min. Obecnie Trasa Toruńska kojarzy się z gigantycznymi korkami, w których stoją też autobusy. Na szczęście, w kwietniu kończy się jej przebudowa i skończą się problemy. Zaraz potem należy więc skierować więcej autobusów do przystanku Toruńska. Powinny to być "wielozadaniowe" linie, dojeżdżające także do pętli Żerań FSO oraz do stacji metra Marymont.

Parking park & ride

Mieszkańcy wschodniej Białołęki w bardzo dużym stopniu korzystają z prywatnych samochodów. Aby mogli się przesiąść do tramwaju, potrzebny jest więc parking "Parkuj i Jedź", gdzie zostawią swoje pojazdy. Praktycznie jedynym miejscem, gdzie można go zlokalizować, są okolice ul. Annopol. Znajduje się tam teren należący do miasta. Na początku nie jest nam potrzebny drogi, kilkupoziomowy parking. Za nieduże pieniądze można przygotować parking naziemny. Jeżeli będzie zainteresowanie mieszkańców, to w przyszłości będzie można go rozbudować.

Dojazd do parkingu

Kilka lat temu, na mój wniosek, wyasfaltowano ciąg ulic Przykoszarowa/Szlachecka, łączący ul. Białołęcką z ul. Annopol. Korzysta z niego wielu mieszkańców. To wąskie i kręte połączenie, to obecnie praktycznie jedyna możliwość dojazdu do naszego parkingu. Po kilku latach eksploatacji, potrzebna jest naprawa nawierzchni tych ulic.

W najbliższym czasie rozpocznie się budowa magistrali wodociągowej dużego przekroju, od ul. Annopol do wielkich osiedli przy Głębockiej. Przy tej okazji, prawdopodobnie będzie budowane przedłużenie ul. Daniszewskiej do ul. Białołęckiej. Ta szeroka, prosta i wygodna ulica znakomicie zastąpi Szlachecką i Przykoszarową.

Autobus Szlachecką?

Rozważa się także skierowanie autobusów do tramwaju na Annopolu, właśnie ulicami Przykoszarową, Szlachecką i Daniszewską. Aby pojechał tam tak duży pojazd, wymagana byłaby znacząca przebudowa tych dróg: poszerzenie i korekta zakrętów. Miasto jest właścicielem tylko wąskiego paska terenu pod jezdnią, więc potrzebne byłyby kosztowne wykupy dodatkowego miejsca. Cała inwestycja pochłonęłaby przynajmniej kilka milionów złotych. Uważam, że w aktualnej sytuacji budżetowej, lepiej wydać te pieniądze na inne inwestycje. Na razie dojedźmy autobusem do przystanku Toruńska. To nie wymaga inwestycji.

Priorytet dla tramwajów

Tramwaj, dzięki wydzielonemu torowisku nie stoi w korkach. Ma za to wiele przystanków i zatrzymuje się na skrzyżowaniach. Jazda tym środkiem lokomocji nie jest więc szybka. W związku z tym, wprowadza się w życie ideę tzw. priorytetu dla tramwajów. Jej celem jest zminimalizowanie liczby zatrzymań między przystankami. Polega to na odpowiednim sterowaniu sygnalizacją świetlną i zapewnieniu pierwszeństwa ruchu. Czujniki wykrywają zbliżający się tramwaj, następuje automatyczne włączenie zielonego światła dla niego i zatrzymanie ruchu na innych kierunkach. Dążymy ku ideałowi, gdzie tramwaj zatrzymuje się tylko na przystankach!

Najprawdopodobniej w 2013 roku zrealizowana będzie taka właśnie modernizacja linii tramwajowej pomiędzy Annopolem a placem Wileńskiem. W efekcie, spodziewane jest skrócenie czasu przejazdu o jedną czwartą. Do ronda Żaba dojedziemy więc w 9 minut, a do przyszłej stacji metra Dworzec Wileński w około 14.

Waldemar Roszak

radny dzielnicy Białołęka


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Jak wykorzystać tramwaj na Annopolu?

06.02.2012 21:07 Johnny
Radziłbym zweryfikować swoje poglądy. Na takie rozwiązanie szkoda kasy. Lepszym byłoby zbudowanie P+R przy PKP Toruńska. Od marca będzie można dojechać z tego miejsca do Wschodniego i na PKP Śródmieście. Szybciej i wygodniej. Już teraz można dojechać w kilkanaście minut do metra DW. Gdański.
wpis modyfikowany 1 raz, 06.02.2012 21:11 
07.02.2012 11:12 waldek_roszak
Oczywiście P&R przy stacji PKP Toruńska baaaardzo by się przydał. W pełni się zgadzam! Tutaj przesiadałoby się bardzo dużo ludzi nadjeżdżających od wschodu Trasa Toruńską (S8).
Myślę, ze należy proponować różne rozwiązania. Tramwaj z Annopola szybko dojedzie do II linii metra na Pl.Willeńskim. Nie należy kumulować całego ruchu w jedno miejsce. Trzeba go rozdzielać na różne potoki pasażerów.

Mały i tani parking P&R przy Annopolu, ma raczej lokalne znaczenie i jest skierowany do mieszkańców okolic np. Białołęckiej, Ostródzkiej, Juranda ze Spychowa itd. Dojadą do parkingu ulicami Szlachecką/Przykoszarową.
wpis modyfikowany 1 raz, 09.02.2012 07:58 
07.02.2012 17:58 #ddd
Panie Radny !!!! Na miłość boską: Niewykorzystany potencjał ANNOPOLA.

Bo ja to z Wrocławiu jestem...
08.02.2012 07:59 #Marek K
Cieszę się, że 2 z moich pomysłów przesłanych mailem do Pana (17.11.2011) znalazły uznanie i zostały zamieszczone w artykule. Mam nadzieję, że wystarczy determinacji w realizacji opisanych koncepcji.
08.02.2012 08:28 #z ciekawości
"Obecnie Trasa Toruńska kojarzy się z gigantycznymi korkami, w których stoją też autobusy. Na szczęście, w kwietniu kończy się jej przebudowa i skończą się problemy."

Panie Waldku, a to nie jest przypadkiem tak, że niebawem Most Grota będzie zamknięty na czas dłuższy? Tuż po EURO? Tak przynajmniej pani Hania w TV mówiła

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Gastronomia
 Witam, Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. Od lat produkujemy szeroki wybór garmażerki ( od klusek przez pierogi, naleśniki, krokiety, gołąbki itp ) bez konserwantów i sztucznych barwników! Zaopatrujemy przedszkola, szkoły, stołówki, bufety oraz cateringi a także lokalne sklepy na terenie Warszawy i okolic. Możliwość zamówienia prywatnego! Zamówienia realizujemy z dnia na dzień, ponieważ produkcja odbywa się w godzinach nocnych.Produkt jest świeży ( nie mrożony ) i trafia do Państwa prosto z produkcyjnego stołu. ZADZWOŃ - 731500460 a nasz przedstawiciel przyjedzie do ciebie z ofertą i bezpłatnymi próbkami do degustacji !!! Nasza siedziba mieści się w Warszawie na ulicy Annopol 6. Dostawy realizujemy od poniedziałku do piątku. ZADZWOŃ - SPRÓBUJ - ZAMÓW

Lokal użytkowy do wynajęcia
 Wynajmę lub sprzedam pawilon handlowy znajdujący się na terenie targowiska handlowego TARBEM dzielnica Bemowo o powierzchni ok. 20m kw. Od 2 lat funkcjonuje tam lombard. Pawilon posiada klimatyzację, roletę antywłamaniową , system alarmowy, system antynapadowy, sejf , oraz odrębny parking dla kupujących. Na dachu jest umieszczona reklama z czerwonymi diodami. W środku są półki, kanapa, biurko oraz szafki. Nowa instalacja elektryczna oraz zwora elektromagnetyczna w drzwiach Od ulicy jest duża przeszklona witryna z ledami Jest też umieszczenia duża reklama nad całym targowiskiem. Na terenie targowiska jest całodobowa ochrona. Zapraszam do kontaktu. Sebastian 514 250 282

Kupię części
 Do Fiata 125+PRL: 513-606-666

Dam pracę
 aaaaaaaa Poszukujemy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności do ochrony małych budów oraz spokojnych osiedli w Warszawie (WILANÓW, BIAŁOŁĘKA, PRAGA, WOLA, BEMOWO, ŻOLIBORZ, WŁOCHY) oraz w PRUSZKOWIE. Nie wymagamy doświadczenia. 578-002-512 LUB 739-003-512


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA