REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jak nazwać stacje metra? Dziwne propozycje
REKLAMA

REKLAMA

Jak nazwać stacje metra? Dziwne propozycje

Konia z rzędem temu, kto zgadnie, gdzie będzie przystanek "Metro Bemowo". To jeden z pomysłów radnych z Pałacu Kultury.

REKLAMA
REKLAMA

Nazwy stacji metra to temat wtórny wobec ich lokalizacji, ale również bardzo istotny. Krótkie, łatwe do zapamiętania oraz nawiązujące do miejscowej historii i geografii nazwy potrafią zdecydowanie ułatwić poruszanie się po Warszawie, również osobom znającym miasto jak własną kieszeń. Każda taka dyskusja to też okazja do wymiany zdań między hobbystami i lokalnymi patriotami, odróżniającymi Koło od Ulrychowa a Grochów od Kamionka.

Radni radzą

Cztery zaplanowane na terenie dzielnicy stacje mają już wykonawcę, którym będzie turecko-włoskie konsorcjum Gülermak-Astaldi. Na razie oficjalnie obowiązują nazwy robocze Powstańców Śląskich, Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska, ale warszawscy radni przymierzają się już do zatwierdzenia ostatecznego nazewnictwa i zapalenia zielonego światła do zamówienia tablic informacyjnych uwzględniających nowe stacje.

Propozycję ostatecznej nazwy stacji na rogu Powstańców Śląskich trudno określić inaczej, niż jako dziwną i nieprzemyślaną. Komisja d/s nazewnictwa miejskiego słynie wśród zainteresowanych tematem m.in. z ignorowania opinii rad dzielnic i coraz częstszego występowania o zgodę na odstępstwo od zasady mówiącej, że nazwisko patrona nadaje się co najmniej pięć lat od śmierci. Przykłady? Wbrew woli samorządu Targówka trzy nowe ulice egzotycznie dla warszawiaków nazwano: "Miedza", "Niwa" i "Płosa", zaś Władysław Bartoszewski został patronem skweru na Mirowie ledwie rok po śmierci. Jeśli chodzi o stacje metra, dziełem warszawskich radnych jest m.in. przemianowanie stacji Ratusz na absurdalny i niezgodny z polską pisownią "Ratusz Arsenał" oraz dopisanie do nazwy Nowy Świat drugiego członu "Uniwersytet".

Metrem na Bemowo...

To, że robocza nazwa stacji planowanej na rogu Górczewskiej i Powstańców Śląskich jeszcze się zmieni, było oczywiste. Często padająca propozycja pozostawienia nazwy przystanku "Bemowo-Ratusz" była nierealna, bo niezgodna z przyjętymi w Warszawie zasadami, nakazującymi - w miarę możliwości - korzystać z nazw osiedli (mamy Imielin, nie "Ursynów-Ratusz"). Poszukiwanie nazwy krótkiej, łatwej do zapamiętania i jednocześnie nawiązującej do historii okolicy wydawało się banalne. Taka nazwa to oczywiście Górce.

Komisja nazewnictwa zdecydowała jednak, że obok urzędu dzielnicy będzie "Bemowo". Jeśli Rada Warszawy przyjmie tę propozycję, natychmiast pojawią się propozycje zmiany Starych Bielan na "Bielany", Placu Wilsona na "Żoliborz" a Racławickiej na "Mokotów", przy czym wszystkie będą mieć więcej sensu od "Bemowa" na Górcach. W tradycyjnym nazewnictwie Bemowo leży przecież po drugiej stronie trasy S8. Co w sytuacji, jeśli powstanie tam np. III linia metra?

...i na Karolin

Choć komisja nazewnictwa sama twierdzi, że z nazw ulic trzeba korzystać w ostateczności, nazwę stacji Lazurowa przyjęła bez zmian. Przystanek podziemnej kolei powstanie niemal dokładnie tam, gdzie znajduje się pętla tramwajowo-autobusowa. Okolica aż się prosi o pozostawienie "Osiedla Górczewska". Nazwa jest co prawda długa, ale doskonale kojarzona przez warszawiaków, bo widoczna każdego dnia na setkach wyświetlaczy w komunikacji miejskiej.

Dwie ostatnie stacje nie powinny budzić kontrowersji. Chrzanów to zdecydowanie najlepsze, co można wymyślić dla okolicy Szeligowskiej i Rayskiego a Karolin uznano za lepszy pomysł od "Połczyńskiej". W obu tych miejscach działają już zresztą przystanki autobusowe o odpowiednich nazwach.

Propozycje komisji nazewnictwa musi zatwierdzić jeszcze Rada Warszawy, która najprawdopodobniej będzie głosować już po wyborach, w nowym składzie osobowym.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

04.10.2018 17:57 #qvertz
Bo to są, za przeproszeniem, "wsiochy", a nie radni stolicy europejskiego kraju. Jest oczywiste, że zamiast nazwy stacji "Ratusz Arsenał" powinna być od początku nazwa "Plac Bankowy", a "Uniwersytet" to może zarezerwujmy dla stacji z V linii metra. Niektórzy z tych pań/panów reprezentują skrajny poziom prostactwa. W kufajkach i walonkach śmierdzących potem znalazło się to chamstwo przypadkowo na salonach władzy. I dlatego w Wawie mamy taki burdel organizacyjny oraz księżycowe plany radnych i kandydatów przebierających nóżkami w drodze do władzy.
04.10.2018 21:29 #455
najbardziej bezsensowna jest nazwa "Centrum Nauki Kopernik"
Powinno być "POWIŚLE"
05.10.2018 00:15 #Gogol
Zastrzeżenia poruszone w artykule jak najbardziej słuszne. O ile Lazurową można ewentualnie przełknąć (choć Osiedle Górczewska jest lepszą nazwą), o tyle o zmianę Bemowa na Górce warto ostro powalczyć. Zresztą już Jelonki byłyby bardziej adekwatne niż Bemowo. Nazwą dzielnicy można by ewentualnie nazwać stację metra, która byłaby jedyna na jej terenie.
07.10.2018 15:44 #(dg)
#455 napisał(a) 04.10.2018 21:29

najbardziej bezsensowna jest nazwa "Centrum Nauki Kopernik"
Powinno być "POWIŚLE"
Moim zdaniem jeszcze gorsza to "Ratusz Arsenał".

"Powiśle" zamiast "Centrum Nauki Kopernik" - zdecydowanie tak. A dla stacji SKM przy Smolnej wykorzystałbym jej roboczą nazwę z lat 50., czyli "Skarpa".
08.10.2018 00:40 #BeMózg
Najbardziej jajcarsko brzmiała proponowana przed kilkunastu laty nazwa obecnej stacji "Świętokrzyska", która miała podobno nazywać się "PASTA Świętokrzyska". Oczywiście bohaterstwo powstańców warszawskich którzy zdobyli biurowiec firmy PASTA powinno być uhonorowane, ale powinno mieć to formę godną a nie prześmiewczą. Na szczęście ktoś się w porę pokapował i zrezygnowano z tego nieszczęsnego pomysłu. Przecież żaden obcokrajowiec nie byłby w stanie zrozumieć, o co chodzi w tym makaronie świętokrzyskim...
Z innej beczki - na autostradzie A2 jeden z MOP-ów (miejsc obsługi podróżnych) nazywa się "Police" - od położonej w pobliżu wsi o nazwie Police. Co sobie zagraniczni turyści myślą, mijając obiekt autostradowy z tą nazwą?

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Budowlane
 Usługi geodezyjne Wykonujemy : mapy do celów projektowych, tyczenia obiektów budowlanych, podziały nieruchomości, wznowienia granic nieruchomości, inwentaryzacje podwykonawcze obiektów budowlanych, mapy górnicze, klasyfikacje gruntów, działamy na pow. mińskim, wołomińskim, otwockim, miasto stołeczne Warszawa. Oferujemy konkurencyjne ceny. Kontakt: Adres: Kościuszki 13 (BUDOPOL) lok 209 05-300 Mińsk Mazowiecki https://kancelaria-geodezyjna.pl

Różne
 Dam Koszty-Odstąpię Koszty VAT Oferujemy sprzedaż faktur kosztowych (kosztów), które pozwolą Państwu na optymalizację, a nawet całkowite zniwelowanie podatku dochodowego. Jeżeli chcą Państwo obniżyć podatek (CIT lub PIT) z tytułu prowadzonej spółki lub działalności gospodarczej, to powinni Państwo kupić u nas faktury, a następnie zaksięgować jako koszty uzyskania przychodu. Jesteśmy płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) Zakupione u nas dokumenty (koszty VAT) mogą Państwo zaksięgować jako podatek zapłacony i zmniejszyć należność podatkową lub uzyskać zwrot VAT. Bez zaliczek! Oferujemy sprzedaż faktur kosztowych (kosztów), które pozwolą Państwu na optymalizację, a nawet całkowite zniwelowanie podatku dochodowego. Jeżeli chcą Państwo obniżyć podatek (CIT lub PIT) z tytułu prowadzonej spółki lub działalności j

Kursy, szkolenia
 17.12. Szkolenia UDT: wózki,żurawie,hds,suwnice,zwyżki,dźwigi,podesty. Nasze szkolenia dopasowane do twoich potrzeb: - Wózki jezdniowe podnośnikowe kat. I WJO - ładowarka teleskopowa, operator podnoszony wraz z ładunkiem, - Wózki jezdniowe podnośnikowe kat. II WJO - wózek widłowy, - Wózki jezdniowe podnośnikowe kat. III WJO - prowadzone, - Podesty ruchome kat. I P - wolnobieżne, przewoźne - zwyżki, nożycowe, montowane na pojeździe - podnośnik koszowy, - Podesty ruchome kat. II P - wiszące, masztowe, stacjonarne, - Żuraw przenośny kat. II Ż - hds, dźwig samojezdny, - Żurawia kat. I Ż: wieżowy oraz szybkomontujący - żuraw budowlany, - Suwnice kat. I S - suwnice sterowanych z poziomu roboczego lub z kabiny, - Suwnice kat. II S - suwnice sterowane z poziomu roboczego, - Urządzenia do manipulacji kontenerami kat. I K - kalmary, - Konserwacja UDT. Dowiedź się więcej na www.kursylektor.pl. Masz pytania - Zadzwoń - Tel.503 903 303.

Dom i ogród
 Naprawa Okien PCV tel. 796-698-555


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA