REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Drogi

Jabłonna: trasa mostowa - zmiana planów?
REKLAMA

O konieczności budowy trasy, która połączyłaby Legionowo z Łomiankami, mówi się już od 30 lat. Obecnie najbliższą przeprawą jest most Północny.


REKLAMA

Jabłonna: trasa mostowa - zmiana planów?

Legionowskie starostwo chce przekonać mieszkańców Jabłonny i Chotomowa do budowy tzw. trasy mostowej. Urzędnicy Jabłonny chcą wykreślenia drogi i przeprawy z planów zagospodarowania przestrzennego. Marszałek szuka kompromisu ograniczając trasę do niezbędnego minimum.

REKLAMA
O konieczności budowy trasy, która połączyłaby Legionowo z Łomiankami, mówi się już od 30 lat. Dla mieszkańców powiatu legionowskiego byłaby to wspaniała alternatywa dla zakorkowanej Modlińskiej. Sprawa utknęła jednak w martwym punkcie. Droga ta nie jest ujęta w żadnych planach finansowych, nawet odległych, od lat figuruje jednak na mapach jako rezerwa terenu. Przeciwko takiej sytuacji, czyli blokowaniu ludziom nieruchomości protestuje wielu mieszkańców Jabłonny i Chotomowa, a gmina wystąpiła oficjalnie o skreślenie drogi ze strategicznych dokumentów planistycznych regionu.

Dlaczego? Przepisy o planowaniu przestrzennym nakazują gminie wypłacanie odszkodowań właścicielom działek zarezerwowanych w planach pod drogi. Inwestycje nie są latami realizowane, ludzie więc mają prawo wystąpić z roszczeniami. Rejon planowanej trasy mostowej, niegdyś zupełnie pusty, dziś jest coraz gęściej zabudowywany.

Starosta legionowski chce przekonać do inwestycji właśnie mieszkańców Jabłonny i Chotomowa.

- Zależy nam na szybkiej decyzji i zaplanowaniu inwestycji. Taki stan zawieszenia jest najgorszy. Dlatego chcemy przekonać mieszkańców do tej trasy - mówi starosta Jan Grabiec. Podkreśla też, że ludzie muszą sobie zdać sprawę, że jeśli okaże się, że droga jest niezbędna, to i tak w końcu zostanie wybudowana, ponieważ specustawa o budowie dróg daje takie możliwości. Wtedy ani głos mieszkańców, ani nawet władz lokalnych nie będzie miał żadnego znaczenia. Będą wyburzenia i znacznie większe koszty.

Jabłonna: wykreślmy z planów

- W sprawie trasy urząd zajął stanowisko 17 marca, wysyłając wniosek o jej likwidację do projektu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego. Czy inwestycja będzie utrzymana na mapach i czy będzie realizowana zależy od sposobu rozpatrzenia naszego wniosku przez marszałka województwa.

Ludzie muszą sobie zdać sprawę, że jeśli okaże się, że droga jest niezbędna, to i tak w końcu zostanie wybudowana, ponieważ specustawa o budowie dróg daje takie możliwości - mówi starosta Jan Grabiec.
Niestety, urząd gminy nie jest władny, aby "uwolnić" tereny zarezerwowane pod trasę, ponieważ jest to inwestycja o znaczeniu krajowym, więc decyzje zapadają na szczeblu województwa. Decyzje odszkodowawcze w omawianej kwestii również nie należą do kompetencji urzędu - mówi Grażyna Kacprzykowska, kierowniczka referatu ładu przestrzennego.

Urząd wystąpił o wykreślenie trasy z planów na wniosek właścicieli działek od lat blokowanych pod tę inwestycję. Od kilkudziesięciu lat nie mają oni możliwości zagospodarowania swoich gruntów. - Albo niech wreszcie kupią od nas te działki, albo pozwolą coś z nimi robić - mówią wściekli właściciele terenów przewidzianych pod trasę mostu.

Łomianki chciały wykreślić. Bezskutecznie

W Łomiankach od ponad 30 lat również są zarezerwowane grunty pod trasę z Legionowa. Powstanie ona wzdłuż ul. Armii Poznań, na której przedłużeniu zostałby zbudowany most. Jakiś czas temu władze Łomianek, podobnie jak Jabłonny, próbowały wykreślić trasę mostową z planów, jednak ich starania spełzły na niczym.

Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji trasa nie powinna być wykreślona z planów. - W tej chwili władze gmin pozawarszawskich mogą nie widzieć sensu utrzymywania pod nią rezerwy w planach miejscowych. Jednak gdy wraz z rozrostem aglomeracji liczba mieszkańców zamieszkałych bezpośrednio za północną granicą Warszawy po obu stronach Wisły wzrośnie do np. 150 tys., tj. podwoi się, to dodatkowy most będzie niezbędny. Trudno go będzie jednak zbudować, gdy nie będzie zarezerwowanego terenu na ten cel. Wykreślić trasę jest łatwo, wpisać ją do planów ponownie dużo trudniej - mówi Wojciech Tumasz, jeden z założycieli SISKOM-u.

Marszałek szuka kompromisu

Tymczasem wygląda na to, że jednak głosy sprzeciwu nie pozostaną bez echa. Marszałek województwa z trasy nie rezygnuje, jednak chce by została ona skrócona.

- Trasa ta była w ostatnim czasie przedmiotem analiz w toku prac nad Studium Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Metropolitalnego Warszawy. W efekcie licznych konsultacji z zarządcami dróg, przyjęto i zapisano w nim ustalenia o ograniczeniu trasy mostowej do odcinka pomiędzy trasą S7 a drogą wojewódzką nr 630 na obszarze gminy Jabłonna oraz rezygnacji z planowanego odcinka na północ od tej drogi. Dokument Studium nie stanowi jednak aktu prawa miejscowego, a jego zapisów nie można uznawać za wiążące - mówi Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Anna Sadowska


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Jabłonna: trasa mostowa - zmiana planów?

Przebieg trasy mostowej oznaczony na mapie to orientacyjna rezerwa terenu przerysowana ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy Jabłonna.
Źródło: www.jablonna.pl


REKLAMA

02.10.2012 09:30 #Mordacz
Trasa ta nie jest dla mieszkańców CHotomowa, tylko dla powiatu. Jak myślići 150 tysięczny powiat chciałby się przemieścić tą drogą przez Chotomów. Fajnie by było, co...? Pozdrawiamy Starostę i dziękujemy Panu. Nie zgadzamy się !!!!!
02.10.2012 09:48 #setiu
Jestem mieszkańcem Chotomowa, bardzo by było fajnie gdyby ta trasa powstała. Była by to bezpieczna wersja ulicy partyzatów. Jeśli zostanie wykreślona cześć dalsza z planów należy uznać że można jechać ulicą partyzatów 140 km/h. Co oznacza zwiększenie prędkości na tym odcinku o 50km/h.
02.10.2012 09:50 #mieszkanka Chotomowa
Właścicielom działek nalezy wypłacić odszkodowanie wykupując od nich grunty. Wykreślanie trasy z planów jest głupotą.
02.10.2012 12:25 #mieszko
Głupotą jest pozostawienie jej.

Jeśli ktoś chce mieszkać przy autotradzie bo taki będzie standard tj. dwa pasy ruchu w każdą stronę to nie ma sprawy. Sprowadzałem się do cichego spokojnego mijejsca, a nie trasy przelotowej dla TIRów na wschód.
Jeśli tak będzie to nie ma perspektyw żeby tu mieszkać.
02.10.2012 12:51 #rozum
Mieszko:
Ta trasa to nie jest żaden nowy pomysł, lecz jest w planach od kilkudziesieciu lat, więc jeśli sprowadziłeś sie tutaj nie zapoznając sie z mpzp to jest to twoja osobista tragedia.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi motoryzacyjne
 SKUP AUT ZA GOTÓWKE! Kupujemy auta używane! Tel. 880-163-880 .... *Jestesmy od 1993r na Rynku* Bezpłatny dojazd do klięta.. Uczciwa wycena .. \\\\\\\\\\\\\\\\\ Wszystkie marki ! Auto Skup Warszawa!

Administrowanie nieruchomościami
 Oferta pożyczki pomiędzy osobami. Witam oferujemy pożyczki między osobami w wysokości od 2 do 15% do uzgodnienia tylko gwarancje na żądanie, ale uczciwy i uczciwy i niezawodny. skontaktuj się z nami już dziś daj nam znać, ile pieniędzy chcesz. Kontakt: interfinance72@gmail.com Kwota obowiązuje: od 1000 do 10 000 000 EUR

Wypoczynek
 Sylwester w Bartlowiźnie nad Biebrzą 29.12.2018 - 1.01.2019 Sobota, 29 grudnia od 14:00 - przyjazd i zakwaterowanie 18:00 - kolacja regionalna Niedziela, 30 grudnia 8:00 - 10:00 -śniadanie 11.00- 13.30 - W poszukiwaniu tropów biebrzańskiego zwierzyńca - autokarowa wyprawa na Bagna z przewodnikami 14:00- obiad w Dworze Bartla 20:00 - rozgrzewka przed Sylwestrem - kolacja, muzyczne przeboje Poniedziałek, 31 grudnia 8:00 - 10:00 -śniadanie 10.30 - Wycieczka do Twierdzy Osowiec 14.00 - obiad grillowy w Altanie nad brzegiem Biebrzy 20.00 Bal Sylwestrowy - oprawa muzyczna DJ Kriss ,pokaz sztucznych ogni, bogate menu, 0,5l alkoholu na parę Wtorek, 1 styczeń Śniadanie Noworoczne wyjazd Cennik: Pakiet Sylwestrowy - koszt 830 zł/os. w pokoju 2 osobowym Dopłata do pokoju 1os. - 100 zł www.biebrza.com.pl Rezerwacja: recepcja@biebrza.com.pl Tel: 85 738 06 30 do 32 Kom.502 772 594 Dla naszych Gości bezpłatnie: Sauna, Jacuzzi, Sala fitnes Bilard, ping pong Wi-Fi, Parking.

Komputery
 A A Tani Serwis Dojazd 0 zł 504-617-837


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%