REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Hanna Gronkiewicz-Waltz kontra demokracja
REKLAMA

- Zdecydowałem się objąć funkcję przewodniczącego rady, aby nie dawać politykom pretekstu do szykanowania Bemowa z przyczyn politycznych - mówi Jarosław Dąbrowski.
źródło: bemowo.waw.pl


REKLAMA

Hanna Gronkiewicz-Waltz kontra demokracja

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze przed Bożym Narodzeniem zapowiedziała, że nie przekaże pełnomocnictw nowemu zarządowi Bemowa. Burmistrz Krzysztof Zygrzak nie ma wątpliwości, że takie postępowanie pani prezydent jest niezgodne z prawem.

REKLAMA
Burmistrz Zygrzak, zastępcy: Gręziak i Kulikowski
Burmistrz Zygrzak, zastępcy: Gręziak i Kulikowski Zgodnie z przewidywaniami burmistrzem Bemowa został Krzysztof Zygrzak, były wiceburmistrz, a wcześniej rzecznik prasowy dzielnicy - od lat jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Dąbrowskiego....
czytaj

- Nie przekażę pełnomocnictw zarządowi Bemowa. Straciłam całkowicie zaufanie do Jarosława Dąbrowskiego, w związku z tym Bemowo nie jest dzielnicą, która będzie miała swobodę działania. Wyniki kontroli działań pana Dąbrowskiego były druzgocące. Ze względu na brak zaufania na pewno nikt z otoczenia Dąbrowskiego nie dostanie moich pełnomocnictw. Otrzyma je wskazany przeze mnie tzw. komisarz, mój pełnomocnik - poinformowała w grudniu Polską Agencję Prasową Hanna Gronkiewicz-Waltz.

O co chodzi?

Przypomnijmy, że były wiceprezydent, a wcześniej wieloletni burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski podał się do dymisji i opuścił Platformę Obywatelską po wybuchu tzw. afery bemowskiej, czyli głośnych oskarżeniach byłego wiceburmistrza Pawła Bujskiego, upublicznionych w dniu, kiedy rada dzielnicy chciała odwołać go ze stanowiska. Szantaż wiceburmistrza spowodował lawinę dymisji a na Bemowo przysłani zostali kontrolerzy z urzędu miasta, którzy mówili wówczas nieoficjalnie, że tak wnikliwej kontroli jeszcze nigdy nie przeprowadzali. Protokół liczy kilkadziesiąt stron. Dla przeciwników Dąbrowskiego "jest druzgocący", dla jego zwolenników opisuje "małe sprawy i drobne uchybienia". Obie strony wciąż czekają na efekty śledztw prokuratorskich. Jak dotąd w żadnym z postępowań nikomu nie postawiono zarzutów, a jedno ze śledztw (dotyczące pieniędzy z nagród członków zarządu) zostało umorzone. Prokuratura na Woli nie dopatrzyła się znamion przestępstwa.

Jarosław Dąbrowski stworzył własny komitet i wygrał wybory na Bemowie. W radzie dzielnicy nie ma jednak samodzielnej większości a stołeczne władze Platformy Obywatelskiej nie chciały zawrzeć koalicji z jego komitetem. Okazało się, że lepszym koalicjantem jest Prawo i Sprawiedliwość, niż były działacz partii, który rzucił jej rękawicę. Taka postawa władz Platformy nie przypadła do gustu pięciu jej radnym, którzy na znak protestu przeciwko narzucaniu im koalicji z PiS wystąpili z PO i zawarli sojusz z Dąbrowskim, który został przewodniczącym rady. Dlaczego, skoro kandydował pod hasłami, że jest kandydatem na burmistrza Bemowa?

- Zdaję sobie sprawy z atmosfery, jaką wytworzono wokół mojej osoby, dlatego zdecydowałem się objąć funkcję przewodniczącego rady, aby nie dawać politykom pretekstu do szykanowania Bemowa z przyczyn politycznych. Niestety Hanna Gronkiewicz-Waltz nie potrafi uszanować wyniku demokratycznych wyborów i ze względu na własne, prywatne uprzedzenia próbuje szkodzić naszej dzielnicy. Werdykty wyborców trzeba szanować zawsze, nawet jeśli nam się chwilowo nie podobają - mówi Jarosław Dąbrowski.

- Już na pierwszym posiedzeniu nowy zarząd dzielnicy zaapelował do władz Warszawy o podjęcie konstruktywnej współpracy - dodaje nowy burmistrz Krzysztof Zygrzak. - Poprosiłem Hannę Gronkiewicz-Waltz o jak najszybsze spotkanie w celu omówienia ważnych spraw Bemowa. Mamy nadzieję, że niemądre zapowiedzi medialne ze strony ratusza nie znajdą potwierdzenia w faktach. Oczekujemy na pełnomocnictwa. Zgodnie z ustawą warszawską oraz statutami miasta i dzielnicy, prezydent ma obowiązek udzielić ich burmistrzom. Odgórne powołanie prezydenckiego pełnomocnika czy komisarza dla dzielnicy jest po prostu sprzeczne z prawem. Takie postępowanie może skutkować popełnieniem przestępstwa przez panią prezydent. Mam jednak nadzieję, że tak daleko nie posunie się doświadczony i rządzący już trzecią kadencję prezydent Warszawy - podsumowuje burmistrz Bemowa.

Opozycja: wiceburmistrzów wybrano nielegalnie

Nowy burmistrz ma więcej problemów. Nie tylko Hanna Gronkiewicz-Waltz jest mu nieprzychylna. Bemowska opozycja (głównie PiS) kwestionuje wybór wiceburmistrzów. Zdaniem radnych, którzy złożyli skargę w tej sprawie do urzędu miasta, podczas głosowania nad kandydatami na wiceburmistrzów, w sali nie było wymaganego kworum, bo tuż przed głosowaniem obrady opuścili radni PiS, dwie panie z PO i dwójka z Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej. Na sesji pozostało 13 radnych koalicji, ale jeden nie brał udziału w głosowaniu (był kandydatem na wiceburmistrza). Zdaniem skarżących radnych opozycji oznacza to, że nie było kworum, które wynosi 13 radnych.

- To bzdura. Na sesji było kworum - komentuje burmistrz Zygrzak. - Radny Jakub Gręziak wyłączył się z głosowania nad własną kandydaturą, ale był obecny na sesji jako radny. Dlatego pomimo demonstracyjnego opuszczenia sesji przez opozycję, kworum było utrzymane.

- Dopiero po rzetelnej analizie dokumentów przez prawników i ekspertów będzie można stwierdzić ważność uchwały o wyborze wiceburmistrzów - mówi Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza i dodaje, że analizowana jest także sprawa ewentualnego nieudzielenia pełnomocnictw zarządowi Bemowa, a ostateczna decyzja wciąż nie została podjęta.

Można nie dać pełnomocnictw?

W przeszłości zdarzały się takie przypadki. Zarówno za rządów Lecha Kaczyńskiego, jak i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Głośna przed laty historia dwóch zarządów Wawra zakończyła się wieloletnimi sprawami w sądach różnych instancji. Wybrani przez radę dzielnicy byli burmistrzowie tej dzielnicy pozwali miasto o odszkodowanie. Sąd Najwyższy w wielostronicowym uzasadnieniu przyznającym rację byłym członkom zarządu Wawra, kilkakrotnie pisze o bezprawnym postępowaniu ówczesnych władz Warszawy. Wyrok co prawda odnosi się do praw pracowniczych i łamania przez ekipę Lecha Kaczyńskiego przepisów Kodeksu pracy, jednak sprawa nieprzyznania pełnomocnictw przytoczona jest w uzasadnieniu kilkakrotnie w kontekście nielegalności takiego działania byłego prezydenta miasta.

Burmistrz Krzysztof Zygrzak nie ma wątpliwości, że prezydent stolicy musi udzielić pełnomocnictw zarządowi. Inna decyzja byłaby niezgodna z prawem i naraziłaby Hannę Gronkiewicz-Waltz na oskarżenie o przekroczenie uprawnień.

oko, bw

Nasz komentarz:

Demokracja nie jest doskonała. To prawda znana od lat. Nie zmienia to faktu, że wola wyborców jest najistotniejsza dla funkcjonowania organów państwowych i samorządowych. A wyborcy na Bemowie zdecydowali, że chcą we władzach dzielnicy widzieć ekipę Jarosława Dąbrowskiego. Wyrazili to dość dobitnie. I nie ma znaczenia dlaczego tak wybrali. Może uznali, że zarzuty mu stawiane nie są wielkie? A może w ogóle nic o nich nie wiedzą? Może uważają, że to tylko walka polityczna i retoryka pod hasłem "Dąbrowski to aferzysta i złodziej" jest mało wiarygodna i jej nie uwierzyli? Może są zdania, że skoro żaden prokurator przez ponad pół roku nie postawił zarzutów, to facet, który był ich zdaniem dobrym burmistrzem powinien nadal rządzić? Nie ma znaczenia, dlaczego wybrali Dąbrowskiego. Wybrali i już. Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna ten wybór uszanować. Utrata zaufania pani prezydent do Jarosława Dąbrowskiego nie ma i nie może mieć żadnego znaczenia, skoro tak zadecydowali wyborcy z Bemowa. W Polsce obowiązuje zasada, że dopóki nie ma prawomocnego wyroku, nie ma zakazu pełnienia funkcji publicznych. A w tzw. aferze bemowskiej nie ma nawet aktu oskarżenia.

Przedświąteczna wypowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz daje do myślenia i każe głośno powiedzieć: czas najwyższy na bezpośrednie wybory burmistrzów w Warszawie!

Bartek Wołek


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

Hanna Gronkiewicz-Waltz kontra demokracja

- Mamy nadzieję, że niemądre zapowiedzi medialne ze strony ratusza nie znajdą potwierdzenia w faktach. Oczekujemy na pełnomocnictwa. Zgodnie z ustawą warszawską oraz statutami miasta i dzielnicy, prezydent ma obowiązek udzielić ich burmistrzom - mówi burmistrz Krzysztof Zygrzak.
07.01.2015 11:30 #damador
aktu oskarzenia nie ma ale sa wyniki kontroli ... swiadomi politycznie zdaja sobie sprawe jak zagral na nosie wyborcom JD. poparlo go az 12 % calosci wyborcow z bemowa wiecnie mowmy tu o tym ze ma zaufanie wyborcow.
07.01.2015 12:26 #DO damador
Skoro te 12 % całości wyborców to tak niewiele, proszę sprawdzić sobie wyniki na stronach PKW. J.D. uzyskał drugi wynik spośród wszystkich kandydatów do Rad Dzielnic w całej Warszawie!!! Jak na tym tle wyglądają wyniki prawych i sprawiedliwych a także innych uczciwinek jak np. A.Jędrasiak???? Aha, zapomiałem, że wybory zostały przecież sfałszowane ....
07.01.2015 12:45 #Kris
Brawo Panie Dąbrowski. Głosowałem na Pana i wiem że Pan nie zawiedzie. Bez zaplecza politycznego, z taką nagonką taki wynik ! ZNAKOMICIE !
07.01.2015 13:01 #bemowianka
Pełne zaufanie to większość w Radzie, tutaj mieliśmy 9 mandatów na 24. To sporo, niemniej nie jest większością. Większość zrobiła się po zdradzie 5 radnych z PO. Co by nie mówić na ten temat nikt nie przekona mnie, że było to uczciwe. Gdyby ta 5 wystąpiła z PO po pewnym czasie, po roku czy 2 na skutek złej, ich zdaniem, polityki PO to byłaby to zupełnie inna sytuacja. Oni natomiast wystartowali w wyborach z list PO, słusznie oceniając, że z tej listy mają szansę na wygraną. Wyborcy głosowali na nich, bo popierali listy PO i nikt, żadnymi argumentami nie przekona mnie, że było inaczej. To było nieuczciwe zagranie. Oni zdradzili swoich wyborców. Nie dziwię się więc HGW, że nie chce dać pełnomocnictw władzy wybranej dzięki zdrajcom. Niestety w całym tym zamieszaniu jest duża wina HGW,która przed wyborami jak mogła starała się wyciszyć aferę bemowską. Teraz pozostało "piwo", które trzeba wypić.
07.01.2015 13:10 #bemowianka
Kris napisał "bez zaplecza politycznego", faktycznie zaplecza politycznego Pan Dąbrowski nie miał, ale finansowe musiał mieć duże. Nie sądzę, że kampania wyborcza jego komitetu kosztowała 30tys zł, a tyle mógł oficjalnie wydać każdy komitet wyborczy na Bemowie. Różnie ludzie mówią o cichych sponsorach tej kampanii i ewentualnych korzyściach po jej wygraniu. Nie głosowałam na ten komitet, ale przyznać trzeba, że pijarowcem Pan JD jest świetnym. Wielu wyborców uważało, że głosując na ten komitet wybierają Dąbrowskiego na burmistrza. Sprytne podejście do wyborów i sprytna nazwa komitetu. Tylko się od nich uczyć.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Porady prawne
 RESTRUKTURYZACJA dla przedsiębiorców - zarówno Tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak i dla Spółek z o.o. S.A S.k.a etc. Oferujemy skuteczną obronę przed art. 233/299 K.s.h oraz art. 21 Prawa upadłościowego i naprawczego a także art. 116 Ordynacji podatkowej, ochronę majątku prywatnego, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i oddłużenie, a także ochronę majątku przedsiębiorstwa jak i prywatnego w sprawach spornych z instytucjami Skarbu Państwa. Zapewniamy również fachową pomoc i doradztwo w art. 586 K.s.h. Sprawnie działamy w kontekście US/KAS/JPK/ konfiskata rozszerzona, oraz wynikających z tego doświadczeń . www.kancelariapomocy.pl biuro@kancelariapomocy.pl tel. 608-124-127

Finanse
 Witam Pan / Pani I oferuje pozyczke miedzy szczególnie bardzo powazna i bardzo szybka. Aby uregulowac swoje zycie, potrzebujesz pieniedzy, utknales, nie masz dostepu do kredytu bankowego lub nie masz przychylnosci banku, potrzebujesz finansowania na budowe, projektu nieruchomosciowego, stworzenia wlasnego Wlasna firma, wróc do swojej osobistej dzialalnosci, chcesz zrealizowac i potrzebujesz funduszy. Skontaktuj sie ze mna, aby uzyskac wiecej informacji. e-mail: sio.milena@gmail.com Nazwisko Pretor: SIO MILENA NATHALIE Whatsapp: 0022967536384

Sprzedam
 Jak skutecznie, szybko i tanio zabezpieczyć hodowlę ptaków przed ucieczką lub kontaktem z innymi zwierzętami? Praktycznym rozwiązaniem jest polipropylenowa siatka ochronna na woliery do hodowli ptaków. Wykonana z mocnego i trwałego tworzywa gwarantuje długotrwałe użytkowanie bez ryzyka uszkodzenia, przerwania, naciągnięcia czy utraty swojej giętkości. Siatka na woliery doskonale sprawdzi się w ptaszarni, ogrodach zoologicznych oraz do użytku prywatnego. https://polbag.pl/siatka-do-wolierow/84-siatka-zabezpieczen-siatka-woliery-hodowli-ptakow.html https://polbag.pl/ tel. 717-000-391

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Kupie Każde Auto ! GOTÓWKA Tel: 531 305 163


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA