REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Giną auta. Szef policji o metodach złodziei i na złodziei
REKLAMA

REKLAMA

Giną auta. Szef policji o metodach złodziei i na złodziei

Dokładnie 128 aut ukradziono w Wawrze w zeszłym roku. To oznacza, że co trzeci dzień z naszych ulic ginie jeden pojazd.

REKLAMA
Kradzieże samochodów, mimo że dziś nie są już taką plagą, jak choćby dwie dekady temu, przyprawiają o ból głowy policję, ale przede wszystkim pechowych kierowców. Wawer walczy z tym zjawiskiem ze zmiennym szczęściem, acz konsekwentnie. Zeszłoroczne statystyki pokazują, że złodzieje ponownie próbowali przejść do ofensywy. Ich łupem padło w Wawrze aż 128 aut, o 39 więcej niż w roku 2015. Jak sprawy mają się obecnie?

- Przez trzy miesiące odnotowaliśmy 17 kradzieży pojazdów. Rok wcześniej było ich w tym okresie 23 - mówi podkomisarz Robert Matusik, komendant wawerskiej policji. Tendencja może więc skłaniać do niewielkiego optymizmu. Zwłaszcza, że kilka aut, które padły w tym roku łupem złodziei, udało się już odzyskać.

Metoda niczym z filmu

Różne historie stoją za tymi statystykami. Jedna z głośniejszych w skali dzielnicy rozegrała się na przełomie lat 2015/ 16. Na terenie Wawra doszło wtedy do serii kradzieży o stałym schemacie. Przestępca wybrał sobie dość prostą, ale skuteczną metodę. Przed bramą wjazdową pozostawiał przeszkodę i przyczajał się w oczekiwaniu na samochód. Kierowca podjeżdżał i wysiadał, by usunąć zawalidrogę. Wówczas złodziej wskakiwał do samochodu i odjeżdżał w siną dal. Często nie tylko z kluczykiem w stacyjce, ale i dokumentami, które mogły ułatwić późniejsze puszczenie auta "w obieg". Kilku kierowców próbujących bronić pojazdu zostało wówczas mocno poturbowanych. Sytuacje się powtarzały. Wszystko to skłoniło policję do wystąpienia z szerszym apelem do mieszkańców. O rzezimieszku i jego metodach usłyszeli uczestnicy osiedlowych zebrań, lokalnych forów internetowych a nawet wierni podczas mszy. Celem było między innymi przekonanie kierowców, by wysiadając z wozu nawet na krótko, wyjmowali ze stacyjki kluczyki i zabierali dokumenty. Apele plus praca policji w terenie przyniosły skutek - przestępca został ujęty.

To kwestia sekund

Ale samochody w Wawrze giną też w innych okolicznościach. Zdarzały się kradzieże, gdy sprawcy korzystali ze skradzionych kluczyków. Zdobytych np. podczas zakupów. To mało wyrafinowane metody. Bardziej zaawansowane to domena zawodowych złodziei aut, grupy żyjącej głównie z tego procederu. To przestępcy, którzy świetnie znają systemy zabezpieczeń. Wiedzą, gdzie auta mają zainstalowane alarmy, immobilisery czy komputery odpowiadające za uruchomienie pojazdu. Pracę ułatwia im seryjność urządzeń i ich stałe umiejscowienie w aucie. Skuteczne podpięcie się pod system elektroniczny nie jest tu wyzwaniem. Wszystko trwa krótko.

- Kiedyś kradzież samochodu zajmowała złodziejom kilka minut. Dziś to kwestia sekund - mówi podkomisarz Matusik. Jak tłumaczy, stało się tak między innymi dzięki elektronice, którą coraz bardziej naszpikowane są pojazdy. Jak przeszkodzić złodziejom? - Najlepszym antykradzieżowym zabezpieczeniem w dzisiejszych czasach są względnie proste, niestandardowe i nieseryjne urządzenia - mówi policjant. Dobrym sposobem może być zamontowanie mechanizmu odłączającego zasilanie czy też rozłączającego dostarczanie energii do rozrusznika. Warunek: musi być zlokalizowany w miejscu znanym tylko właścicielowi pojazdu.

- Dla złodzieja samochodów kwestią priorytetową jest czas. Im dłużej trwa kradzież, tym większe ryzyko, że zostanie zauważona, ktoś zadzwoni na policję i sprawca wpadnie. Wszelkie działania spowalniające zniechęcają go - tłumaczy Matusik. Z innych metod, które mogą okazać się przydatne w walce ze złodziejami warto wymienić systemy elektronicznego namierzania GPS. Muszą być jednak wysokiej jakości, by nie zostały unieszkodliwione przez złodziei.

Szlaban nie jest przeszkodą

Wiele jednak zależy od miejsca, gdzie zostawiamy samochód i od sposobu, w jaki jest ono zabezpieczone. W grę wchodzi szereg czynników. Tak częsty widok ogrodzonych osiedli nie oznacza, że problem mamy z głowy, a auto nam nie zginie. Sam szlaban nie musi być przeszkodą dla przestępców. Mogą dostać się na teren osiedla uszkadzając mechanizm zapory czy bramy na pilota. - Ochrona na odległość czy monitoring też są mało skuteczne. Kradzież samochodu trwa chwilę. Zanim dojedzie załoga interwencyjna, jest już po sprawie - tłumaczy szef wawerskiej policji przyznając, że rzadko zdarzają się kradzieże z osiedli, gdzie jest szlaban i budka, w której siedzi pan z ochrony. To jednak już decyzja wspólnot, czy na taką formę zapewnienia bezpieczeństwa się zdecydują. Wiadomo - koszty. Z drugiej strony i tak najtaniej wychodzi zwykła sąsiedzka pomoc. Osoby, które są na miejscu, znają teren i potrafią zareagować, najskuteczniej psują złodziejskie szyki.

(AS)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wawer

Giną auta. Szef policji o metodach złodziei i na złodziei

Podkomisarz Robert Matusik, komendant komisariatu policji w Wawrze
REKLAMA

11.05.2017 22:02 #Nie kradnij
Bo trzeba przywrócić karę obcięcia ręki za kradzież. Tylko co na to powiedzieliby frajerzy nazywający się obrońcami praw człowieka?
12.05.2017 09:12 #Gość
Powinna być publiczna chłosta. Raz w miesiącu organizowana impreza na stadionie narodowym z publiczną chłostą. Impreza oczywiście transmitowana na żywo w tv. Baty za napaść, porwanie, kradzież, szantaż i rozbój.
12.05.2017 10:56 #swojak
Można wzorem niektórych stanów w USA zmusić takiego złodzieja, aby przez miesiąc w godzinach szczytu przechadzał się z tabliczką - JESTEM ZŁODZIEJEM, UKRADŁEM SAMOCHÓD. Oczywiście na głównej ulicy. Takie upokorzenie jest najlepszą metodą. Można tez podawać pełne dane złodzieja, tzn. imię, nazwisko i adres zamieszkania. Takie rzeczy najbardziej powstrzymać przyszłych złodziei.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Zdrowie i Uroda
 Masaż Leczniczy,rehabilitacja Gocław - (Wizyty Domowe) Dyplomowany terapeuta/masażysta z pond 15 letnim doświadczeniem w pracy z pacjentem serdecznie zaprasza Wykonuje masaże: - leczniczy/klasyczny - sportowy - relaksacyjny www.vitamasaz.pl - prenatalny (dla kobiet w ciąży) - bańka chińska - kręgosłupa Wizyty domowe Rezerwacja telefoniczna 530 878 844

Dom i ogród
 Żywy ogień pod płytą? To sprawca smakowitych dań. Do każdego wnętrza można łatwo zaprojektować kuchnię marzeń (w apartamencie, lofcie). W awangardowych pomieszczeniach, nowatorsko zaprojektowana kuchnia, zaskoczy każdego. Z widocznym ogniem-zahipnotyzuje. Kuchnia z kaflowym ogrzewaczem i ciepłym przypieckiem emanuje długo przyjazne ciepło. Nawet dla alergików. W dużych izbach budujemy kompleksy z trzonem kaflowym, piecem chlebowym, pokojowym piecem kaflowym z ogrzewanym przypieckiem a nawet wędzarnią i ciepłą platformą do spania. Gdy w zimie nas z nim zasypie, zabraknie prądu, możemy przez wiele dni-w przyjaznym cieple-smakowicie biesiadować i wyśmienicie się wysypiać. Kuchnia kaflowa jest nieodzowna w gospod. agroturyst., pensjonatach, domach rekreacyjnych użytkowanych okresowo. Współpracujemy z architektami. Kuchnie stawiamy w kraju i poza. Wykonujemy projekty. Kafle z 20 kaflarni. Więcej: 68 3273341, 606756498 i na www.salonsobkowiak.pl

2-pokojowe sprzedam
 Sprzedam mieszkanie 2 pokojowe z aneksem o powierzchni 40m2 i balkonem 7m2 na strzeżonym osiedlu przy ulicy Kartograficznej. Mieszkanie znajduje się na 1 piętrze w niskim bloku. Okna są na południową stronę dzięki czemu mieszkanie jest bardzo dobrze nasłonecznione. Kuchnia w pełni wyposażona w sprzęt AGD. W przedpokoju oraz małym pokoju szafy w zabudowie. W cenie wliczone jest miejsce postojowe naziemne. Mieszkanie stanowi odrębną własność z KW. W okolicy liczne sklepy i centra handlowe (M1, CH Targówek, Lidl, Biedronka) tel 666-888-525 email adgrudzien@yahoo.pl

Lokal użytkowy do wynajęcia
 Firma Archeion oferuje Państwu wynajem sal zlokalizowanych w ścisłym centrum Warszawy. Gwarantujemy miłą obsługę, szeroki wybór sal oraz niskie ceny. Ceny wynajmu sal rozpoczynają się już od 39 zł netto za godzinę najmu! W naszej ofercie znajdą Państwo sale różnej wielkości; rozpoczynając od małych - idealnych na spotkania biznesowe, coachingowe czy kameralne warsztaty - po sale średniej wielkości, które sprawdzą się na szkolenia, konferencje czy imprezy większego formatu. Oferujemy również sale komputerowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt, tak by sprostać wszelkim Państwa oczekiwaniom. Standardowe wyposażenie sal: - ekran projekcyjny, - rzutnik multimedialny - flipchart W ramach dodatkowego wyposażenia oferujemy nagłośnienie, tablice suchościeralne czy też rzutniki pisma. W trakcie szkoleń oferujemy obsługę cateringową w formie przerwy/serwisu kawowego oraz obiadu, których to ofertę mogą Państwo dowolnie rozszerzać. ZAPRASZAMY!


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.