REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Galeria Modlińska czy park w Wiśniewie?

  20 czerwca 2012

alt='Galeria Modlińska czy park w Wiśniewie?'

Firma Astro CM planuje budowę centrum rekreacyjno-handlowego na terenie tzw. parku Wiśniewo i przeprowadziła w tej sprawie konsultacje wśród mieszkańców. Pomysł na nowo rozbudził protesty w tej okolicy. Od kilku lat mieszkańcy działają na rzecz zachowania tej zielonej enklawy naprzeciwko ratusza Białołęki.

REKLAMA

Sprawa zagospodarowania terenu przy Sąsiedzkiej, Podróżniczej i Modlińskiej ciągnie się od lat. Kilkuhektarowy plac jest w użytkowaniu wieczystym Kredyt Banku, który przejął go od FSO w wyniku postępowania windykacyjnego po bankructwie fabryki. Zniszczony, nie porządkowany i nie modernizowany teren leśny - dla części mieszkańców jest zielonymi płucami Tarchomina, Henrykowa i Wiśniewa, dla innych śmietniskiem, miejscem alkoholowych libacji i wylęgarnią dzików. Po kilku nieudanych próbach zagospodarowania terenu przez Kredyt Bank, firma Astro CM zaplanowała tam budowę wielkiego kompleksu handlowego z częścią rekreacyjną. Inwestor kusi strefą sportu, placem zabaw dla dzieci, stawem (a zimą lodowiskiem), ogrodami, ścieżką zdrowia, parkiem rzeźby a nawet amfiteatrem i fontannami.

Historia w pigułce

Jeszcze w latach 80. XX wieku były tu działki rekreacyjne pracowników FSO. Umowa użytkowania mówiła wyraźnie, że może być to teren przeznaczony wyłącznie na rekreację. W roku 1990 wszystkie przedsiębiorstwa państwowe w podobny sposób użytkujące nieruchomości, stały się z mocy ustawy ich wieczystymi użytkownikami. To jest bardzo ważny moment dla przyszłego zagospodarowania tej działki, bo "z mocy ustawy" oznacza, że zapisy umowne o rekreacyjnym charakterze stały się nieważne. Od 1990 roku użytkownik wieczysty ma prawo z nieruchomością zrobić wszystko, co przewiduje plan zagospodarowania. Dla tego terenu planu nie ma, obowiązuje studium, które zabudowę dopuszcza, dlatego mieszkańcy i radni dzielnicy od kilku lat starają się o pilne uchwalenie planu. Jest na to szansa najwcześniej za rok. Radni Białołęki zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem zielonego charakteru tego miejsca i dopuszczają jedynie zabudowę pierzejową od strony ul. Modlińskiej. Teraz wszystko w gestii rady miasta.

Zapraszamy na zakupy

Projekt sprzeczny ze studium

Tymczasem przedstawiona koncepcja jest sprzeczna nawet z obowiązującym studium zagospodarowania przestrzennego. Inwestor nie owija w bawełnę: - Konsultacje społeczne są wstępem do potencjalnej zmiany studium. Dlatego pytania, które zadaliśmy w ankiecie skierowanej do mieszkańców odnoszą się do zapisów tego dokumentu. Studium proponuje zabudowę mieszkaniową. Tymczasem nasza propozycja to zwarty park rekreacyjny, chroniący najcenniejszy drzewstan z pomnikami przyrody na czele, połączony z częścią komercyjną, aby projekt miał uzasadnienie ekonomiczne i ktoś chciał go w ogóle sfinansować - mówi Mirosław Obarski, reprezentujący spółkę Astro CM.

REKLAMA

Mieszkańcy: Nie damy wyciąć drzew!

Inwestor kusi strefą sportu, placem zabaw dla dzieci, stawem (a zimą lodowiskiem), ogrodami, ścieżką zdrowia, parkiem rzeźby a nawet amfiteatrem i fontannami.

Spora grupa mieszkańców protestuje, bo powstanie obiektu wiąże się z wycinką kilku tysięcy drzew, a ich spokój zakłóci zwiększony ruch samochodów. Od razu ruszyła kampania społeczna przeciw budowie Galerii Modlińska. Organizatorzy akcji wydrukowali specjalne ulotki, w których przedstawiają swoje argumenty przeciwko inwestycji. Rozdają je m.in pod podstawówką na Podróżniczej, bo tak wielka inwestycja w jej sąsiedztwie wpłynie negatywnie na bezpieczną drogę do szkoły.

REKLAMA

Dlaczego akurat tutaj?

- Czy możemy pozwolić na niszczenie zieleni, która mogłaby służyć społeczeństwu jako park Wiśniewo z kilkusetletnim starodrzewem? Po co w centrum dzielnicy taka liczba obiektów handlowych (w promieniu kilometra powstaną dwa inne centra)? Białołęka posiada tereny, na których można bez uszczerbku dla przyrody zrealizować takie przedsięwzięcie - czytamy w informacji przeciwników Galerii Modlińska.

- Z przerażeniem patrzę na projekt zbudowania gigantycznej galerii handlowej na terenie parku Wiśniewo. Przy braku odpowiedniej infrastruktury drogowej koszty funkcjonowania obiektu poniosą mieszkańcy. Maleńkie ulice Sąsiedzka, Kołacińska i Żywiczna, po których już dzisiaj trudno bezpiecznie przejść z dziecięcym wózkiem, staną się głównymi arteriami (o osiedlowych parametrach), prowadzącymi do wielkiego kompleksu, z którego codziennie ma korzystać kilka tysięcy osób - mówi Bartłomiej Włodkowski, były radny dzielnicy i mieszkaniec tej okolicy. - Zresztą od swojego powstania na początku XX wieku Wiśniewo i Srebrna Góra miały charakter kameralnej osady z jednorodzinną zabudową. Nie bez przyczyny nasi przodkowie zaplanowali parki Wiśniewo i Henrykowski jako istotne elementy tej przestrzeni. Wtłoczenie w to urbanistyczne założenie sklepu-giganta jest po prostu barbarzyństwem. Kolejnym, dotykającym Wiśniewo - po bezprecedensowym zniszczeniu dworku Srebrna Góra przy ulicy Sąsiedzkiej. Po zamachu na zabytkowe budynki przychodzi czas na zniszczenie kilkusetletniego drzewostanu - mówi Włodkowski.

Konsultacje trwały krótko

Inwestor zakończył właśnie konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu, jednak mieszkańcy są do ich wyników nastawieni sceptycznie. Także urzędnicy dzielnicy nie wypowiadają się dobrze o sposobie ich przeprowadzenia. - Konsultacje społeczne prowadzone były przede wszystkim wśród mieszkańców odległej Choszczówki czy Białołęki Dworskiej, a nie wśród tych, których potencjalna inwestycja najbardziej będzie dotyczyć. Żaden ankieter nie zjawił się na moim osiedlu odległym zaledwie o kilkaset metrów od parku Wiśniewo - podkreśla Bartłomiej Włodkowski.

Tymczasem przedstawiciel firmy Astro CM twierdzi, że forma konsultacji była omawiana z komisją ładu przestrzennego rady miasta, urzędem dzielnicy oraz z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. - Mamy potwierdzenie, że zaplanowaliśmy konsultacje poprawnie. Informacja dotarła do wielu osób, także mieszkających tuż obok planowanej inwestycji. Widać to po treści opinii nadsyłanych przez formularz zamieszczony na stronie www.galeriamodlinska.pl, a także telefonach z pytaniami, czy mailach - mówi Mirosław Obarski, reprezentujący spółkę. Podkreśla też, że w konsultacjach nie zostali przewidziani ankieterzy.

- Te konsultacje to manipulacja - mówi urzędnik dzielnicy Białołęka zastrzegający sobie anonimowość.

Wtłoczenie tu sklepu-giganta jest po prostu barbarzyństwem. Kolejnym, dotykającym Wiśniewo - po bezprecedensowym zniszczeniu dworku Srebrna Góra przy ulicy Sąsiedzkiej. Po zamachu na zabytkowe budynki przychodzi czas na zniszczenie kilkusetletniego drzewostanu - mówi były radny Bartłomiej Włodkowski.
- Wykorzystują "głód" mieszkańców na obiekty handlowo-usługowe, ale nie wspominają ani słowem, że lada moment przy Światowida, pomiędzy blokami na Tarchominie a Modlińską rozpocznie się budowa znacznie większej galerii handlowej z kinami. Także Polfa wciąż prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi budową centrum handlowego na rogu Modlińskiej i Płochocińskiej. Oba te tereny są przeznaczone na takie właśnie inwestycje.

Co z pomnikami przyrody?

Jednym z głównych argumentów "przeciw" jest zniszczenie pomników przyrody - 14 dębów szypułkowych. Inwestor twierdzi jednak, że zamierza zadbać o drzewa i otoczyć je w końcu właściwą ochroną. - Naszym celem jest wyeksponowanie i zabezpieczenie lokalnej roślinności. Projekt otacza szczególną opieką drzewa-pomniki przyrody. Niszczeją one w szybkim tempie, co jednoznacznie wynika z analiz dendrologicznych - mówi Obarski. - Ten kawałek Białołęki pozostaje bez opieki od lat 70. ubiegłego wieku. Nasz projekt daje szansę na rewitalizację i ochronę zaniedbanej przyrody, ale także otwarcie tego terenu, po wielu latach, dla społeczności lokalnej - dodaje.

Las czy śmietnisko?

Projekt Galerii zakłada ponad 3 hektary parku i miejsc relaksu, zabudowa zajmie 4,3 ha.

- Projekt przygotowało SUD Architectes - renomowane francuskie biuro architektoniczne, którego prestiżowym osiągnięciem w Polsce jest łódzka "Manufaktura". Zrewitalizowana fabryka z dziewiętnastego wieku stała się wielkim i popularnym centrum handlowym - mówi Obarski.

- Dla mnie jednym z podstawowych problemów jest brak dużego centrum rozrywkowo-handlowego. Brakuje tu miejsc, gdzie można miło, przyjemnie i bezpiecznie spędzić wolny czas - mówi Janusz z Wiśniewa. Dodaje też, że nawet w dzień czasem strach wejść do parku, ponieważ stał się on ostoją dla grupek spożywających alkohol.

Od konsultacji do realizacji inwestycji jeszcze daleka droga. Urząd dzielnicy niezmiennie podtrzymuje swoje stanowisko z 2009 roku, aby teren zielony w rejonie ulic: Sąsiedzkiej, Podróżniczej, Modlińskiej przeznaczyć pod zieleń parkową i zachować istniejącą enklawę starodrzewu i charakter tej części dzielnicy.

W projekcie planu - zieleń

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tzw. parku Wiśniewo jest obecnie w fazie uzgodnień w urzędzie miasta. - Wyłożenie go przewidywane jest na IV kwartał br. Propozycja zarządu i rady dzielnicy przewiduje zabudowę tylko od strony Modlińskiej. Przewidziano tu budynki usługowe do 12 metrów wysokości - mówi radny Mariusz Wajszczak. A wiceburmistrz Piotr Smoczyński dodaje, że władze dzielnicy chcą zmienić w planie status tego terenu z lasu na zieleń parkową, aby wycięcie każdego drzewa było dla inwestora finansowo znacznie bardziej dotkliwe.

Anna Sadowska, oko

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (28)

# Zmartwiony

20.06.2012 16:37

to rzeczywiscie słuszna uwaga, ze przy tej samej ulicy Sąsiedzkiej gdzie jest granica Parku Wiśniewo, stała przepiekna willa, ,w roku 2006 jescze na pewno do ratowania- mam zdjecia,znajdujaca sie w rejestrze zabytków,otoczona wspaniałymi drzewami , w tym debami. Kto dopuscił do kompletnej dewastacji w ciagu ostatnich 6 lat i wyciecia wszystkich prawie drzew na tym terenie nie wiem. ale wiem ,ze to skandal w skali calej Warszawy i z pewnościa sprawa dla prokuratra. Ale co gorsza to tragiczna przestroga dla mieszkańców jak w tym miejscu traktuje sie Pamiatki kultury i dziedzitwo przyrody.

# Skandal

21.06.2012 08:24

Stwierdzenia padajace z ust urzednikow sa kuriozalne!!! JEST TO POPIERANIE KONKRETNEGO INWESTORA I BLOKOWANIE INNEGO. Za twierdzenie, ze jedna inwestycja jest lepsza od drugiej powinno sie natychmiast opuscic swoje stanowisko! Mam powazne podejrzenie, ze urzednicy biora pieniadze za blokowanie zagospodarowania tego terenu.
Potwierdza to w oczywisty sposob wypowiadanie sie anonimowo. To zupelnie skandaliczne, bo urzednik powinien byc osoba zaufania publicznego, a nie chowac sie za tarcze anonimowosci - na dodatek z taka wypowiedzia.
Wypowiedzia Smoczynskiego powinna zainteresowac sie prokuratura, poniewaz to jest jawne namawianie do utrudniania korzystania ze swojej wlasnosci i ewidentne przekroczenie kompetencji, a takze BLOKOWANIE ROZWOJU BIALOLEKI: "A wiceburmistrz Piotr Smoczyński dodaje, że władze dzielnicy chcą zmienić w planie status tego terenu z lasu na zieleń parkową, aby wycięcie każdego drzewa było dla inwestora finansowo znacznie bardziej dotkliwe".
Osoby broniace drzew - JAKOS NIE PRZESZKADZALO WAM wycicie drzew przy regulowaniu parku miejskiego lezacego kilkaset metrow dalej, nie mowiac juz o Waszych domkach. Jakos nie widze domkow na drzewach w tej okolicy.

# veto

21.06.2012 10:35

Skandalisto, gdyby za bezczelność wsadzali, miałbyś dożywocie. I tyle w tym temacie. Chcesz budować niezwykła galerię? Znajdź sobie frajerów w innym miejscu. Np. w Łodzi... :)

REKLAMA

# Talon

21.06.2012 11:15

Wypowiedzi urzędników i bylego radnego (moze dobrze, ze juz przestal nim byc), sa zastanawiające. Pietrzenie trudnosci przed inwestorem zniecheca do realizacji inwestycji. Ograniczenie konkurencji na rynku galerii handlowych w dzielnicy jest z pewnoscia na reke firmie, ktora planuje juz na tym terenie podobna inwestycje. To elementarz zdrowego myslenia.
Konsekwencja, jak sobie życzy wiceburmistrz, dopisania terenowi przy Modlińskiej funkcji terenu zielonego będzie zatrzymanie zagospodarowania tego miejsca na lata. Miasto, zeby zrobic tam park bedzie musialo wydac pieniadze, ktorych nie ma na:
- wykup gruntu - kilkadziesiąt milionow zl
- czyszczenie terenu, zagospodarowanie parkowe - kolejne miliony.
Burmistrz musi sobie z tego zdawac sprawe. W koncu powinien miec wiedze na ten temat. No i ma dobrze poinformowanych urzędników

# Lupin

21.06.2012 12:52

# veto
Uderz w stol, a nozyce sie odezwa?
Z urzedu dzielnicy sie wpisujesz?
Najlepiej niech postawia to w miejscu urzedu i zapanuje porozumienie. Niewszyscy u mnie w domu kochaja pomysl zainstalowania tego parko-handlu w tym miejscu. Ale wszyscy twierdza, ze Bialoleka jest zatylem Wawy i taki projekt robi wrazenie. Ile to da miejsc pracy? To jest pytanie w naszych czasach! Ile podatkoew?

# Ratte

22.06.2012 11:52

Nie wiem czy galeria w tym parku to lokalizacyjnie dobre rozwiązanie... na pewno nie najgorsze. Ale zamiast zabudowywać parku mogliby zrobić porządek z terenem od mostu na południe wzdłuż Myśliborskiej czyli dawna "fabryka domów" - lokalizacja super, blisko osiedla i budujących się nowych bloków pomiędzy Myśliborską a Modlińską, będzie blisko tramwaj..... a tak stoi takie straszydło bez sensu. Centrum handlowo-rozrywkowe na pewno by się przydało....

REKLAMA

# Ernest

23.06.2012 14:21

Rany boskie, supermarket zamiast tych drzew. Ludzie, przypadkowo dostełem ulotke w swoich delikatesach o tej galeri i pojechałem zobaczc co to za miejce, bo ja to znam Tarchomin. Za zniszczeniem tego lasu, np suprmarketem może, być tylko ktos zupełnie bezduszny. Nie pozwólcie zniszczyć tej zieleni, trzymam kciuki.

# Ilona

23.06.2012 15:45

A ja bym chciała zeby Warszawa był zielona i Białołęka też. Wszystkim będzie przyjemnej i weselej.

# Olka

25.06.2012 15:17

Wycinka tylu drzew tylko po to aby pohandlować? Przecież to niedorzeczność. Na Białołęce, przy Modlińskiej i w okolicach zjazdu z mostu Północnego jest co najmniej kilka lokalizacji, gdzie nie trzeba niszczyć zieleni. Czy w naszym państwie, a w szczególności w Warszawie jeszcze ktoś logicznie myśli? Konsultacje społeczne prowadzone przez inwestora - kto to wymyślił? Wiadomo, że wynik tych konsultacji może być tylko jeden - wycinać Park Wiśniewo. Brońmy tego lasu!!! Dlaczego tym tematem nie zajęła się jeszcze jakaś stacja telewizyjna? Niechby wszyscy dowiedzieli się o tych chorych planach inwestora, a może też i władz miasta ...

REKLAMA

# Niemazgodynanic

27.06.2012 22:06

My tu sobie kulturalnie dyskutujemy, a na ulicy Fleminga skrycie i zdradziecko budują. Chodnik. Bez konsultacji. Taki chodnik nie wiadomo do czego doprowadzi. Trzeba protestować! Dość działań bez zgody społecznej. Dość! Tak dalej być nie może! Wbrew przyrodzie zbudowali park przy Klasyków, zniszczyli ekosystem na boisku szkolnym (wybudowali tartanowe boiska i bieżnie), wybetonowali parking, który był naturalnym zbiornikiem retencyjnym, teraz wbrew społecznej woli rozbudowują szkołę. Dość! Nie ma zgody! Wbrew społeczeństwu zbudowali most północny (ile tam zginęło myszek i robaczków! A ptaszki?). Dobrze, że chociaż zablokowaliśmy im tramwaj! Nie ma zgody na tramwaj. Nie ma zgody na SKM!. SKM to dopiero skandal, co kilkanaście minut zatrzymuje się na naszych stacjach pociąg. Takim pociągiem to nie wiadomo kto może przyjechać... z Legionowa, albo z Gdańskiej, a ostatnio nawet z Okęcia. A żabki? Nie ma zgody na zatrzymywanie u nas pociągów. A wiadukty na Choszczówce i Płudach? Kto nas pytał? Nie ma zgody na wiadukty! Po co nam jeździć za tory? Nie ma zgody na nic! Protest! Tylko brak rozwoju zapewnia harmonijny rozwój! Nie ma zgody na galerię modlińska. Ani na park! Nie dajmy się zmanipulować parkami! Postawią 2 lampy i 3 ławki, ogrodzą i nie będzie jak oddać ekologicznych domowych pozostałości do ekosystemu. Co może być złego w domowych śmieciach? Wszystko naturalne, ekologiczne. Jak nam zagrodzą park będziemy musieli utylizować więcej eko pozostałości w naszych eko-piecach. Wtedy oni będą się nas czepiać, nas prawdziwych mieszkańców, społeczeństwo. Protest! Nie ma zgody! Nie ma zgody na metro! Ani na tramwaj, przez Brudno! Tam tyle bezbronnych krzaczków i motylków. Stop samowoli. Tylko protest przeciwko wszystkiemu gwarantuje harmonię i spokój. Protest!. Zachowajmy czujność na Fleminga!

# Konon_owicz

27.06.2012 22:24

Dobrze mówisz Niemazgodynanic. Czujność! Ręce precz od naszej wioski. Nie potrzebujemy tu żadnych sklepów, ani autobusów. Ogłosimy autonomię i strefę wolną od handlu, usług i komunikacji. W sumie to niech i prąd sobie zabiorą. Damy radę. Niech wszystko będzie zabronione!

# antyurzędnik

03.07.2012 18:28

BrÓdno jeśli mówimy o dzielnicy, a brUdno jeśli mamy na myśli intencje piszącego dwa powyższe teksty.
Tak się składa, że tylko protest społeczny, odpowiednio nagłośniony i zorganizowany może być skuteczny ( patrz ACTA).
O ile jestem w stanie zrozumieć inwestorów, którzy chcą skonsumować swój majątek, o tyle nie jestem ( i nie będę) w stanie zrozumieć decyzji, która pozwoli na niszczenie drzew przy Sąsiedzkiej.
Daliśmy sobie rozbudować Czajkę i kolektory ściekowe, przyjęliśmy kupców ze Jarmarku Europa, nie dostaliśmy metra, które pozwoliłoby na wygodniejszy dojazd do Śródmieścia, prawdopodobnie nie skorzystamy z SKM jadącej z Modlina. Miejsca dogodne do tworzenia centrów handlowych są na ścisk ( i gwałt) zabudowywane przez przez developerów. Ruiny straszące swym wyglądem w pobliżu Mostu Północnego będą straszyć nadal, a my mamy pozwalać na ścinanie drzew które rosły ponad wiek?
Straciliśmy jedyne pełnowymiarowe boisko trawiaste na Białołęce ( teren Polfy za chwilę stanie się kolejnym centrum handlowym- oby nie kolejnym osiedlem developerskim). Dzieci w klubach grają na twardych nawierzchniach Orlików, a za kilka lat będą kalekami ze zniszczonymi stawami kolanowymi.
Nie mamy basenu, który pomieściłby wszystkich chętnych ( o aquaparku nie wspomnę). Pozostają spacery nad Wisłą ( gdzie oczywiście brak koszy na śmieci i kultury ściele się gęsto wzdłuż wału i na nadwiślańskich ścieżkach) i jazda rowerem po ścieżkach często kończących się bez możliwości dalszej jazdy). Dlatego nie pozwólmy na to, aby zniszczono coś co rosło tyle lat tylko po to, aby za dwa-trzy lata mieć trzy centra handlowe w pobliżu.

REKLAMA

# Białołęka Zdrój

03.07.2012 23:04

Absolutnie nic nie budować - Tobie się marzy aguapark -Nigdy na Białołęce - bo ta budowla zabije mrówki i inne żyjątka to dotyczy również szkół , przedszkoli, żłobków - niech mamusie dzieci wiozą do Centrum. MAMY wodę oligoceńską to stwórzmy Białołękę - Żdrój. Niech Białołęka na zawsze będzie wioską i przypomina nam skąd przyjechaliśmy. Precz z Metrem - a kogo ono ma dowozić- antyurzędników. A Lasek Wiśniewo niech zostanie naszym Laskiem Bulońskim- widać , że mieszkańcom Wiśniewa o to chodzi .

# ja też chcę do Kredyt Banku

04.07.2012 02:36

Bardzo się cieszę, że mamy tak wielu zwoleników inwestycji na Białołęce. Dużo się od nich dowiedziałem, należy poprostu budować i nie kombinować. Galeria Handlowa = Metro = Przedszkole = Szkoła = Most = Tramwaj, itd. Apeluję nie blokujmy nowoczesności Białołęki i idźmy dalej budujmy tylko Galerie "Nierozdrabniać się chcemy pięciu nowych Galerii i Outletów!" to same zyski dla społeczeńswa! I może nawet jeden z drugim dadzą nam bezpłatne autobusy, będzie można zaoszczedzić na biletach, wow!

# smoczyński

04.07.2012 12:57

Nie wiem, czy powszechna jest wiedza na temat zamiarów inwestora wobec terenu, o którym mowa. Teren ma ok.8 ha, inwestor zamierza zabudować ponad 5 ha.
W tym teren w głębi, wykorzystując niemal cały dostepny obszar, zachowuja jedynie pomniki przyrody z ustawowa strefą ochronną. Studium dopuszcza tu zabudowę mieszkaniowo-usługową do 12 m przy zachowaniu 70% powierzchni biologicznie czynnej. Oczywiście Studium nie jest wiażące przy wydawaniu warunków zabudowy /w.z./, ale jego ustalenia obowiązuja przy uchwalaniu planu miejscowego /mpzp/. Przy w.z. wykonuje sie analizę funkcjonalno- strukturalna terenu i na jej podstawie ustala dopuszczalne parametry. Z analizy wynika, że aktualnie dopuszczalna jest tam zabudowa usługowo-handlowa pierzejowa wzdłuż ul.Modlinskiej z zachowaniem istniejacego cennego drzewostanu. Teren w głębi jest w znacznej cześci terenem lesnym/ls/ i do czasu odlesienia /np. w wyniku uchwalenia mpzp/ nie może byc wykorzystany pod zabudowę. Taka inwestycja, pozwalająca inwestorowi wykorzystać położenie dzałki /obiekt handlowo-usługowy od strony głównej ulicy/, zachowujaca jednak ok. 4,5 - 5 ha pod ew. park, broni sie pod wzgledem finansowym, ekologicznym i architektonicznym. Jesli wz i ew. pozwolenia na budowę nie zostaną wydane przed wejsciem w życie mpzp, to mpzp może ew. odlesić teren, ale z drugiej strony pozwoli na wykorzystanie terenu tylko zgodnie z dziś obowiazującym studium /patrz wyżej/. Gdybym nawet chciał poprzeć inwestora w jego staraniach o dużą galerię i parking na terenie dzisiejszego nie zwracając uwagi na mieszkańców okolicy, to projekt taki jest wykluczony ze wzgledów formalnych. Nie jest tak, jak niektórzy piszący tu zakładają, że mam swoich faworytów, albo 'podpadziochów'. Zależy mi, żeby teren tak świetnie położony przyciagał funkcją usługową i rekreacyjną. Nie moge jednak naginac prawa
Moje starania /a Rada Dzielnicy podzieliła ten pogląd w przyjetej ucwale/ o wpisaniu zieleni parkowej w miejsce lasu na tym terenie pozwolą na udostępnienie go dla rekreacji, gdyż umożliwią poprowadzenie alejek, zbudowanie placu zabaw, czy altanki. Las na to nie pozwala. Plan urządzenia lasu zakłada pozyskiwanie drewna, a nie to powinno być głównym celem przy inwestowaniu tutaj. Park wymusi również oszczędne gospodarowanie terenem na parkingi. Kazdego, kto zakłada inne cele mojego postepowania zapraszam w kazdy poniedziałek w godz. 13.30-16.00.

REKLAMA

# AndzejK

04.07.2012 15:51

To się trochę zrobiło weselej. Całkiem poważnie, wierzę w szczere intencje Broniących Przyrodę, ale chciałbym zauważyć, że chyba nie zawsze doceniamy moc naszych aktywności: tych za, ale zwłaszcza tych przeciw. Skutki czasami okazują nieprzewidywalne. Dla przykładu. Nie uważam, żeby osoby troszczące się o los ptaków nad Wisłą miały złe intencje. Ale gdyby wiedziały jak morderczo skuteczny będzie ich protest? Z tego powodu w roku 2004 została zatrzymana budowa Mostu Północnego. Kto wie w jakim miejscu dziś byłaby Dzielnica, gdyby nie tamto wydarzenie? Może otwieralibyśmy dziś stację metra Białołęka Ratusz? Podobnie jest teraz z linią tramwajową. Ona rzeczywiście, obiektywnie, komuś przeszkadza. Ale czy jest rzeczywiście szkodliwa w skali społecznej? Czy wiemy za ile lat wrócimy do projektu? Ciekawym epizodem jest protest fikcyjnej osoby przeciwko rozbudowie szkoły podstawowej, opisywany w Echu. Też uzyskał poparcie!!! Wydaje mi się, że głosy na NIE są dobrze słyszalne i wpływają na decyzje Władzy Publicznej. Miejmy świadomość, że one zawsze ważą! Przewidujmy skutki!

 Matka_Sławka_z_Gdańska

05.07.2012 01:25

Ko,Ko ... a pamiętajmy, że pan trener zwykł mawiać:
"Kasa, Misiu, Kasa".
Dlaczego zatem nie powiedzieć: Nie!?
Jeżeli można na tym dobrze zarobić?
I zaśpiewać sobie. Jak Pavarotti...
Co Matkę natomiast cieszy, to fakt, że Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego stoi na prywatnym gruncie... ! Powiecie, jaki problem. Może i słusznie? Zmieni się siatkę na bialo-niebieską, a rozetkię rozsuwanego dachu zastąpi dwoma trójkątami złożonymi na gwiazdę. I będzie! Ładnie. Z samolotów nalatujących na Mazowiecki Port Lotniczy w Modlinie, będzie od razu widać... że w domu my są. Tylko co z Sektorówką? I z Natalią?
No dobrze Panie Goldberg.
Jest teraz takie pytanie:
A czyj jest ten las?
Nie musi Pan krzyczeć. Rozmowa nie jest ( jeszcze ) zamiejscowa.

# NN1

05.07.2012 16:30

Oto cytat z innego forum, ale dotyczy tego, co trzeba: "Jakieś dwa lata temu przedstawiłem p Kaznowskiemu koncepcję wybudowania szkoły podstawowej krótkie nie owocne spotkanie .Dwoje Architektów + Ja właściciel gruntu , przedstawiamy władz koncepcję budowy szkoły w partnerstwie "Publiczno - Prywatnym" tzn ja daję grunt dzielnica buduje szkołę i mamy coś dla mieszkańców , takie rozwiązania działają już w Warszawie ale nie w Białołęce . Dlaczego to czytajcie dalej - Kaznowski popatrzył na koncepcję potarł wąsy i powiedział " u nas to nie przejdzie , szkołę może i by się wybudowało ale nie stać mnie Nas na zatrudnienie personelu " po czym dodał " a nie chcielibyście wybudować szkoły komercyjnej? ( prywatnej) p.s . jego żona taką ma .
Nie było sensu dalej drążyć tego tematu z Kaznowskim kulturalnie pożegnaliśmy się - ale i tak na koniec spotkanie padło pytanie "A nie chcielibyście tego terenu sprzedać "

REKLAMA

 Matka_Sławka_z_Gdańska

05.07.2012 17:24, wpis modyfikowany 2 razy,ostatnio 05.07.2012 19:09

A cóż to za nowa forma kooperatywki? Partnerstwo publiczno-prywatne... Hm? To zupełnie jak agencja towarzyska w komunalnym budynku!? I dlaczego on powiedział w pytającej formie:
" A nie chcielibyście tego terenu sprzedać "
Matka rozumie z tekstu, że właściciel był i jest jeden, i tylko z parą (dwoje - ona i on) architektów poruszał się po urzędzie? Skąd więc ta forma: Wy? Na końcu. Z przyzwyczajenia? Z resortu? Warto tu też zatrzymać się na moment przy słowach "kulturalnie pożegnaliśmy się". Był zatem jakiś konwenans utrzymany i oczekiwanie delegacji na zachowanie pewnego standardu wizyty, jak najbardziej zrozumiałe oczekiwanie... a tymczasem?!
Taki zgrzyt!

# zbigniewl

12.07.2012 15:17

jak czytam te wypowiedzi to dochodze do przekonania ze nikt tam nie był łącznie z radnymi tam po prostu nie da sie wejść ,drzew mało wiekszość to krzaczory no i coroczna wedrówka dzików do zarośnietego stawu aż dziw ze jeszcze zadne dziecko nie zostało zaatakowane z sąsiedzkiej szkoły.Ciekawi mnie bardzo jak radni popisują sie dbałością o przyszłość tego terenu a nie zrobiono nic w tym temacie i skąd na to kasa bo teren ten należy wykupić od banku i dopiero zainwestować w niego niech radni pokażą na to kase gdzie jest tyle terenu pod parki za mniejsze pieniądze do tego drogi obok jeśli nikt nie zainwestuje w ten teren to po deszczu nie da sie tam przejść moze radni pokaza kase na drogi na Wiśniewie reasumując jak sie pojawił ktoś z kasą należy uznać to jak wygrana w lotto dla tego terenu.Jak sie przepuści taką okazje to ten teren na Wiśniwie znowu posłuży do wyrzucania części ludzkich jak to niedawno było a stacja paliw przy ratuszu bedzie dalej lepiej widoczna niż ratusz
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA