REKLAMA

Bemowo

sport »

 

"Futbol dawnej Warszawy" i dzisiejszego Bemowa

  8 maja 2013

alt='"Futbol dawnej Warszawy" i dzisiejszego Bemowa'

Dzięki życzliwości Domu Spotkań z Historią już po raz kolejny na ogrodzeniu Bemowskiego Centrum Kultury zawisła wystawa historyczna, tym razem opowiadająca o dziejach stołecznej piłki nożnej. Można ją oglądać do końca maja.

REKLAMA

Jak zaznaczyli sami organizatorzy "wystawa ma za zadanie wprowadzić w atmosferę przedwojennej piłkarskiej Warszawy". Przedwojenne kluby piłkarskie znacząco różniły się od tych współczesnych, noszących niekiedy wciąż tę samą nazwę. Dużo klubów przyjmowało nazwę "robotniczych" przez swoje powiązania z lewicową partią polityczną bądź ze związkami zawodowymi. Inne natomiast utrzymywane były przez macierzysty zakład pracy przez co mianowały się: gazowniczymi, hutniczymi, tramwajarzy itd. Sporo było także klubów żydowskich, które całkowicie zniknęły po II wojnie światowej. Przełomem w polskim futbolu był rok 1927, kiedy utworzono Ligę Polską. Do Warszawy zaczęły wówczas przyjeżdżać najlepsze drużyny z kraju, aby zmierzyć się z trzema stołecznymi drużynami grającymi w Lidze: "Legią", "Polonią" i "Warszawianką". Pozostałe kluby ze stolicy grały w niższych rozgrywkach. Niestety, podczas okupacji warszawskie stadiony zostały zarekwirowane, a wszelkie organizacje sportowe rozwiązane. Nastał czas zawieszenia lub nielegalnej działalności klubów. Polscy sportowcy ginęli na frontach lub w obozach. Po wojnie sport odradzał się dość szybko, jednak już nie w tym samym kształcie. Wiele klubów warszawskich nie przetrwało do naszych czasów, dużo obiektów sportowych uległo zniszczeniu, przekreślając tym samym dalsze możliwości rozwoju drużynom piłkarskim.

Świt ma 90 lat

Jednym z przedwojennych klubów piłkarskich, który mimo burzliwej historii przetrwał do naszych czasów, jest grający na Bemowie przy ulicy Oświatowej GKS "Świt" Warszawa. Klub został założony przez kolarzy jako Robotniczy Klub Sportowy Świt aż 90 lat temu, a już rok później uruchomiono sekcję piłki nożnej powstałą z "dzikiej" drużyny złożonej z chłopców mieszkających na Powiślu. "Świt" posiadał swój stadion na Pradze przy ulicy Zielenieckiej.

W latach 30. działało już sześć sekcji, m.in. kolarska, piłkarska, bokserska, zapaśnicza.

W 1937 roku niespodziewanie zniknął z mapy Warszawy, prawdopodobnie na skutek wcielenia do nowo powstałej "Syreny". W czasie wojny kluby piłkarskie oczywiście zawiesiły działalność, ale już w roku 1945 z obozu jenieckiego powrócił były piłkarz "Świtu" Stanisław Bzdak, który podjął pracę w Gazowni Miejskiej i równocześnie reaktywował RKS "Świt".

W latach 1949-1958, wskutek reorganizacji polskiego sportu oraz fuzji z innymi klubami, "Świt" trzykrotnie zmieniał nazwę, aby ostatecznie powrócić do pierwotnej w 1958 roku, kiedy przejął Ludowy Klub Sportowy "Lech" Jelonki z boiskiem przy ul. Połczyńskiej. Zamożny właściciel nie gwarantuje możliwości rozwoju, a nieprzemyślane decyzje mogą przekreślić 90-letnią historię warszawskiego klubu. Dwa lata później, w 1960 roku, "Świt" na stałe przeniósł się na ulicę Oświatową 12, na bemowskich Jelonkach. Lata 60. i 70. to kryzysowy czas dla klubu. Brak zainteresowania Gazowni "Świtem" oraz zmniejszenie funduszy na działalność istnienie klubu postawiły pod znakiem zapytania. Widmo likwidacji zostało oddalone, kiedy prezesem został Sergiusz Strzelczyk, oddany działacz "Świtu" i pracownik Gazowni Miejskiej. W roku 1992 nastąpiła zmiana nazwy klubu na Gazowniczy Klub Sportowy "Świt" Warszawa. Stopniowo modernizowano również zaplecze sanitarno-szatniowe, nawierzchnię murawy oraz trybuny. W 2001 roku piłkarze "Świtu" osiągnęli swój największy sukces sportowy awansując do IV ligi, jednak tylko na jeden sezon. Obecnie drużyna seniorów gra w Lidze Okręgowej, do której awansowała w 2012 roku wygrywając A Klasę.

Właścicielem klubu i gruntów przy ul. Oświatowej jest w chwili obecnej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Spółka Akcyjna (PGNiG). Niedawno były nawet plany wybudowania nowego stadionu dla "Świtu", jednak po zmianie prezesa spółki pomysł upadł. Klub ciągle boryka się z problemami finansowymi. Od 2010 roku otrzymuje dotacje celowe z dzielnicy - m.in. na szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży, obóz szkoleniowy drużyny piłkarskiej oraz szkolenie i rozgrywki ligowe. Jak widać, zamożny właściciel nie gwarantuje możliwości rozwoju, a nieprzemyślane decyzje mogą przekreślić 90-letnią historię warszawskiego klubu. Chyba wszyscy pamiętamy historię wolskiego klubu RKS "Sarmata" powstałego w 1921 roku, którego stadion w 2005 roku został sprzedany hiszpańskiemu inwestorowi. Na miejscu stadionu miało powstać osiedle mieszkaniowe i tylko po licznych protestach sympatyków i interwencji radnych Woli i Warszawy plan zagospodarowania przestrzennego nie został zmieniony.

Paweł Rafalski
radny dzielnicy Bemowo

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Pyrekcb

15.05.2013 09:41

"Od 2010 roku otrzymuje dotacje celowe z dzielnicy - m.in. na szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży, obóz szkoleniowy drużyny piłkarskiej oraz szkolenie i rozgrywki ligowe."
Panie Pawle - mógłby Pan podać konkretne kwoty tych dotacji?

# Paweł Rafalski

16.05.2013 13:58

Według informacji, jakie otrzymałem z Urzędu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy kwoty dotacji wyglądają następująco:
*2010 r.: Szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży z roczników 1994, 1998, 1999 i 2000 - 7.000 PLN
*2011 r.: Szkolenie piłkarskie dzieci z roczników 1998, 1999, 2000 i 2001 oraz młodzieży z rocznika 1994; obóz szkoleniowy drużyny piłakrskiej z rocznika 1994 - 15.000 PLN
*2012 r.: Rozgrywki ligowe MZPN; szkolenie i rozgrywki ligowe MZPN - 10.500 PLN
*2013 r.: Szkolenie i rozgrywki ligowe MZPN - 14.000 PLN

# trener Bogdan

16.05.2013 14:08

#Paweł Rafalski napisał(a) 16.05.2013 13:58
Według informacji, jakie otrzymałem z Urzędu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy kwoty dotacji wyglądają następująco:
*2010 r.: Szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży z roczników 1994, 1998, 1999 i 2000 - 7.000 PLN
*2011 r.: Szkolenie piłkarskie dzieci z roczników 1998, 1999, 2000 i 2001 oraz młodzieży z rocznika 1994; obóz szkoleniowy drużyny piłakrskiej z rocznika 1994 - 15.000 PLN
*2012 r.: Rozgrywki ligowe MZPN; szkolenie i rozgrywki ligowe MZPN - 10.500 PLN
*2013 r.: Szkolenie i rozgrywki ligowe MZPN - 14.000 PLN

Panie Pawle. Jest Pan myślącym radnym, więc proszę teraz 14.000 zł podzielić przez 12 miesięcy. Jaka kwota Panu wyszła i jak Pan myśli - na co ona wystarczy?

REKLAMA

# Paweł Rafalski

16.05.2013 14:19

Oczywiście zgadzam się, że kwota jest niewystarczająca. Zespół z taką tradycją powiniem być lepiej dofinansowany. Z drugiej strony Dzielnica Bemowo nie jest właścicielem klubu, więc nie może angażować więcej pieniędzy niż te przeznaczone na dotacje z Wydziału Sporu i Rekreacji. Nie raz rozmawiałem z wiceburmistrzem Paweł Bujskim na temat pomocy finansowej dla "Świtu". Wiem też, że wiceburmistrz bezskutecznie próbował się spotkać w tej sprawie z ówczesną panią prezes spółki PGNiG. Może rozwiązaniem jest forma współpracy podobna do tej, jaką Bemowo zawarło z koszykarską sekcją Legii Warszawa?

# Andrzej64

16.05.2013 14:28

Problem także w tym, że coraz więcej klubów rezygnuje z tak niskich dotacji, bo rozliczenie ich stwarza małym stowarzyszenim więcej kłopotów nić korzyści. Ostatnio dzielnica (nie Bemowo) zaproponowała naszemu klubowi 2500 zł na obóz dla chłopców. Podziękowałem, bo więcej czasu bym stracił na rozliczenie, wyjaśnienia, kontrole niż to warte.

# Paweł Rafalski

16.05.2013 14:53

Rzeczywiście, takie dotacje są niepoważne. Świadczy to o kompletnym braku kontaktu z rzeczywistością. Władze dzielnicy mają konkretną pulę do podziału na wszystkie rodzaje sportów w formie celowych dotacji. W formie konkursu oceniane są wnioski dotacyjne pod względem formalnym i merytorycznym. Wybierane są najlepsze oferty, jednak rzadko przyznawana jest kwota równa wnioskowanej. Dlatego też nie jest to forma bieżącej działalności klubów. Do tego potrzebny jest zaangażowany sponsor, którym z pewnością nie jest PGNiG w przypadku "Świtu".

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA