REKLAMA

Forum › Bemowo

REKLAMA

# Klonojad

24.02.2017 17:57

Czy ktoś wie jak ma być przebudowana Szeligowska w związku z budową metra? Chodniki, poszerzenia, skrzyżowania, etc? Bardzo proszę o informację.

# bem

24.02.2017 18:51

@Klonojad, nie ma jeszcze żadnych informacji. Najwcześniej pojawią się gdy rozstrzygnięty zostanie konkurs na ten odcinek.

# yelonkers

24.02.2017 19:21

506 trzeba przywrócić, a nie pisać o 743 i kałużach na wsi Szeligi. Kumasz pan?

REKLAMA

# Horseradish

26.02.2017 20:28

@yelonkers
Można rozmawiać i o Pańskim 506, i o autobusach na Szeligowskiej dla rozbudowującego się Chrzanowa. Jedno drugiego nie wyklucza. Kumasz Pan?

# Klonojad

27.02.2017 08:17

bem
OK, dzięki. Myślałem, że gmina lub ratusz ustala jakieś warunki a potem ogłasza konkurs. Wizja powinna chyba powstać w UG a projekt to tylko jej doprecyzowanie, dopasowanie do norm i standardów i przelanie na papier. Jednak wygląda, że wszystko oddaje się na zewnątrz.

# zen

28.02.2017 15:47

Cała Szeligowska to się za chwilę rozejdzie, transport budowlany swego dokonał....

REKLAMA

# antyblazen

01.03.2017 16:28

@ klonojad
Jaka gmina?

# Klonojad

01.03.2017 17:52

antyblazen
No u nas to gmina Bemowo. Myślałem tak; gmina wie co się dzieje na jej terenie (zna plany zagospodarowania, wie kiedy kto i co wybuduje, etc) i ustala jakieś generalne wytyczne. Np. tu potrzebna dwupasmowa droga a tam parking, tu mamy teren na pętlę autobusową a tam powinien być przystanek bo będzie szkoła. To konsultuje z zarządem dróg jeżeli plany wychodzi poza drogi gminne (tzn. wojewódzkie, krajowe, itp) który przygotowuje inwestycje. Napiszcie jak jest bo może się mylę a chciałbym wiedzieć.

# jkk

01.03.2017 17:54

Nie ma gminy Bemowo, jest dzielnica Bemowo będąca częścią gminy Warszawa.

REKLAMA

# antyblazen

01.03.2017 18:42

Gmin nie ma w Warszawie od 15 lat. Prowincjonalne umysły słoików nie są w stanie tego przyswoić.

# Klonojad

01.03.2017 22:58

A co to ma do rzeczy jak się nazywa? Gmina czy dzielnica? Moje pytanie było o proces czyli jak się decyduje o budowie ulic. Oczywiście ludzie z kompleksami muszą dorzucić jakąś inwektywę. Ja akurat urodziłem się w Warszawie choć kilkadziesiąt lat mieszkałem poza Polską. Rzeczywiście nie śledziłem zmian w nazwach choć dalej nie wiem jaka to różnica czy nazywa się gmina czy dzielnica. Ale po co od razu obrażać?

# podatnik

02.03.2017 08:55

#Klonojad napisał(a) 01.03.2017 22:58
A co to ma do rzeczy jak się nazywa? Gmina czy dzielnica? Moje pytanie było o proces czyli jak się decyduje o budowie ulic. Oczywiście ludzie z kompleksami muszą dorzucić jakąś inwektywę. Ja akurat urodziłem się w Warszawie choć kilkadziesiąt lat mieszkałem poza Polską. Rzeczywiście nie śledziłem zmian w nazwach choć dalej nie wiem jaka to różnica czy nazywa się gmina czy dzielnica. Ale po co od razu obrażać?
Różnica jest taka że gmina coś tam może w ramach swojego budżetu a dzielnica tak naprawdę nic nie może i dlatego uważam radnych dzielnic za zbędne ogniwo czyli bandę darmozjadów - chociaż mogliby wnioskować o ustawienie tymczasowych przystanków, normalnie na istniejącej jezdni i chodniku - te autobusy jeżdżą tak rzadko że korków to nie zwiekszy

REKLAMA

# Klonojad

03.03.2017 06:00

Podatnik
Dziękuję za odpowiedz. Sądziłem, że dzielnica też ma swój budżet i może sfinansować jakieś analizy tego co jest w danym miejscu potrzebne. No a chociażby zebrać informacje o tym co jest planowane i upewnić się, że są one przekazane do tego organu który planuje szczegóły układu komunikacyjnego. Chodzi mi o uniknięcie sytuacji jaka powstała (jak zrozumiałem z mediów) w kwestii szkoły w części Bemowa zwanej Chrzanowem. Otóż jak czytałem, w nowych blokach na tym obszarze ma mieszkać nawet do 30 000 mieszkańców. Jednak urzędnicy nie wiedzieli o tym i nie zaplanowali budowy szkoły na tak olbrzymim terenie. Obecnie trzeba by nabyć bardzo drogą działkę od dewelopera by w ogóle można było szkołę zlokalizować. W innym przypadku dzieci będą musiały chodzić do szkoły kilka kilometrów dalej. To nie jest dobre. Kwestia bezpieczeństwa, więzów społecznych no i niestety część rodziców będzie miała pokusę by wozić samochodem. Lepiej moim zdaniem przemyślano osiedle Jelonki bo tam szkoły i przedszkola są wkomponowane w środku osiedla. Widocznie kiedyś urzędnicy i radni planowali takie inwestycje i mieli wiedzę o tym co gdzie powstanie. Chodziło mi o to by teraz ktoś też takie informacje zebrał i przekazał gdzie trzeba. Tylko nie wiem kto w tej obecnej strukturze może to zrobić. Może radni? Ja mogę sam napisać pismo w sprawie konieczności zaplanowania kształtu ulicy Szeligowskiej, tylko powiedzcie komu?

# bemol

03.03.2017 09:43

Planowanie i wizja ot co. Ówczesnym problemem było wyegzekwowanie tego co zaplanowano wcześniej. Mówię o przełomie lat 70 i 80- tych i dalej. Mimo autentycznego kryzysu, spółdzielnie mieszkaniowe z poparciem mieszkańców mocno lobbowały - dosłownie wymuszały na decydentach miejskich i resortowych realizację budownictwa towarzyszącego i pozostałej infrastruktury. Pamiętam, bo sam brałem w tym udział. Mała satysfakcja, że wysiłki nie poszły na marne. Istnieją przedszkola, szkoły, pawilony handlowe i usługowe, zieleń. To wszystko zrobiono ogólnie dostępnie, bez tworzenia grodzonych enklaw i gett przez deweloperów.

# jkk

03.03.2017 10:18

To o czym pisze Klonojad jest domeną planowania miejscowego. Jeśli, zamiast według planów miejscowych, podstawą rozbudowy miasta będą tzw. WZ, deweloperzy budować będą domy mieszkalne czyli to na czym mogą zarobić. Budowa szkół, przedszkoli itp należy do zadań samorządów a nie deweloperów. Zaprojektowanie w mpzp obiektów typu szkoła czy żłobek wiązać się może z koniecznością wykupu terenu pod planowany obiekt, często ze sporym wyprzedzeniem czasowym w stosunku do potrzeby realizacji. Niestety, miasto stosuje politykę realizacji zakupów terenów pod miejskie inwestycje dopiero wówczas, kiedy już musi to zrobić, oznacza to zakup po znacznie wyższej cenie. Podobnie zresztą dzieje się z wykupem terenów pod drogi, nawet te znajdujące się w zapisach mpzp.

REKLAMA

# BeMózg

03.03.2017 11:47

Za komuny zaplanowano i zrealizowano całe osiedla na Jelonkach (jak również w innych dzielnicach Warszawy i w innych miastach Polski), ponieważ obowiązującą doktryną była wówczas socjalistyczna gospodarka planowa. Nie wynikała ona z jakiegoś widzimisię lokalnych decydentów, lecz była wpisana w Konstytucję PRL. Lobbowanie na rzecz budowy szkoły, przedszkola czy sklepu było wówczas potrzebne, ale z tego powodu że była to gospodarka charakteryzująca się powszechnymi niedoborami. Po zmianie ustroju doktryna planistyczna w większości przestała obowiązywać, odtworzono natomiast samorząd terytorialny, któremu powierzono między innymi duży zakres praw i obowiązków w zakresie zagospodarowania przestrzeni. Samorząd nie potrafi się w pełni wywiązać z tych obowiązków, czego przykłady widzimy na każdym kroku. Nie można jednak powiedzieć, że samorząd niczego nie robi - przecież w kranach mamy wodę z wodociągu zbudowanego i zarządzanego przez samorząd, po samorządowych ulicach jeżdżą autobusy i tramwaje w systemie komunikacji publicznej zorganizowanej przez samorząd, przykładów może być wiele.
Jak się tak głębiej zastanowić to dochodzi się do wniosku, że praprzyczyną niewywiązywania się organów samorządowych z trudnego obowiązku planowania przestrzeni publicznej jest po prostu niewysoki poziom rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju. Nieistotne dlaczego - można oczywiście tłumaczyć się rozbiorami, dwoma najcięższymi wojnami i komuną, ale to nie zmienia faktu. W krajach stojących na wysokim poziomie rozwoju władza publiczna, przy poparciu społeczeństwa, potrafi dobrze gospodarować przestrzenią, nie ingerując w nadmierny i niedopuszczalny sposób w prawo wykonywania własności nieruchomości.
Dodaj komentarz:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA