REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

Pocztówka z Podkowy leśnej

 historyk

25.05.2003 21:55

Byliśmy dzisiaj w Podkowie, przepiękna miejscość położona na urokliwej trasie WKD (nb. lepszy dojazd do Centrum niż z Tarchomina). Założona w 1925 Podkowa od razu miała być miastem-ogrodem i swego charakteru nie utraciła, czego najlepszym przykładem hest kościół ogród (nb. ważne miejsce życia kulturalnego i społeczne, a w II poł. 70. dzięki działalności ks. Kantorskiego także ośrodek opozycji demokratycznej).
Jako mieszkaniec tej cześci Białółęki, która też liczyła,że uda się u nas zrealizować podobną koncepcję urbanistyczną (obecnie już coraz mniejszą) mogę podkowianą tylko zazdrościć. Oczywiście, tam od 1925 r. konsekwentnie trzymano się przyjętego scenariusza (waga nazwisk mieszkańców spodowała,iż niezakłóconą także w PRL), a poza tym Podkowa ma ok. 4 tys, mieszkańców, a Biłoęka ok. 12 razy więcej i bardzo zróżnicowaną strukturę osiedleńczą. Tym niemniej gdyby bardziej dowartościowano tzw. stare osiedla (Wiśniewo, Białoękę DW), oraz bardziej zrównoważenie zabudowywano Tarchomin ten ideał byłby do osiągnięcia. Bliżej moglibyśmy być Podkowy a nie tradycyjnych przedmieść wielkich miast (które teraz próbują to zresztą zmieniać)
PS. Zauważyłem,że istnieje korelacja między modelem urbanistycznym, a życiem samorządowym. W Podkowie publicznie informije się nie tylko o posiedzeniach rady Gminy (informująć kiedy i i jaki temat), ale również zachęca się do udziału w posiedzeniach komisji rewizyjnych. Ośrodek kultury w Podkowie (mieście 4-tysięcznym!) ma bardzo pluralistyczną ofertę kulturalną, której sława wykracza poza miasteczko. Na temat miasteczka w miejscowej księgarence było ok. 5 pozycji. Ech.. pomarzyć.

# historyk-wyjatkowo

25.05.2003 22:10

Przepraszam za literówki (m.in. podkowianom), ale czas goni.

# RR

26.05.2003 08:51

Zamiast baz przerwy narzekac wziąłbyś się do roboty. Ksiegarnie przeciez możesz załozyć, jeśli nie osobiście bo np. nie masz kasy, to niech ci pomoże klasa srednia, której tak bronisz, czyli kupcy.

REKLAMA

# Rozsądek

26.05.2003 09:20

Jeśli tam tak jest fajnie, to czemu się nie wyprowadzić do Podkowy ? Kiedyś sam o tym myślałem, ale każdy kij ma dwa końce i może tylko na kościele ks. Kantorskiego ten "dobrobyt" podkowiański się kończy. Są i inne aspekty, które pewnie nie napawają optymizmem, ale jak widać łatwo zachłysnąć się fasadą, którą zawsze sie pokazuje na dobry początek.

# historyk- wyjątkowo

26.05.2003 23:24

W związku z takim, a nie innym rozwojem Białołęki, księgarnia zwłaszcza niszowa -stawiająca na ambitną literaturę- nie miałaby szans. Inteligencja kupuje w Centrum, a powstająca tu klasa średnia walczy o byt i nie czasu na czytanie). Moje doświadczenie i wiedza mówią mi,że przy minimum stabilizacji zaczyna się inwestować w kulturę (tzw. potrzeby wyższego rzędu). Myślę,że część (reszta nie ma takich aspiracji) tych kupców mogłaby dużo wnieść w rozwój kultury czy społeczeństwa obywatelskiego. WARUNEK przynajmniej mała stabilizacja. Np. Tesco miałoby np. książkę na 70.lecie Białołęki Dw. głęboko w ... Natomiast lokalny handel czy rzemiosło mogłoby się nań złożyć w ramach autopromocji (tak np. wspierano Biuletyn).
Mój post nie był jednak o księgarniach, a różnychh drogach rozwoju i ich skutkach. Ale RR tego chyba nie załapał...
Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy