REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

Konkursy dla i na urzędników

# historyk

01.10.2002 18:09

Jakie konkursy dla urzędników?
W poprzednim artykule uznałem za jedną z najważniejszych spraw, które mogą poprawić jakość samorządności w naszej gminie (dzielnicy) wprowadzenie konkursów dla urzędników. Dziś chciałbym to zagadnienie skonkretyzować. Oprę się tutaj przede wszystkim na własnych doświadczeniach, zwłaszcza tych związanych z dwumiesięcznym stażem w gminie Bonn jaki odbywałem jesienią 2001 roku podczas nauki w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.
W przeciwieństwie do Polski, w niemieckich samorządach również występuje instytucja służby cywilnej. Oznacza to, że tryb zatrudniania, kwalifikacje, jak i sam przebieg pracy niemieckiego urzędnika samorządowego szczegółowo reguluje ustawa.
Dziś chciałbym się jednak przede wszystkim skupić na zasadach rekrutacji. Jest regułą w Niemczech, że wszystkie wolne stanowiska w gminie są publicznie ogłaszane. Dotyczy to zarówno stanowisk typowo urzędniczych, jak i miejsc pracy dla tzw. pracowników technicznych. Z tego też powodu ogłasza się nabór zarówno na szefa gabinetu burmistrza, jak i na ślusarza w tymże urzędzie. O miejsca pracy mogą się ubiegać tak obywatele Niemiec, jak i obywatele państw Unii Europejskiej. Obowiązują specjalne preferencje dla osób niepełnosprawnych. Powyższy charakter rekrutacji jest raczej konkursem ofert. Wydaje mi się, że dla naszych celów o wiele lepszy byłby jednak egzamin konkursowy.

# historyk

01.10.2002 18:15

Ciąg dalszy na forum wyborczej/Praga Pn

# NN

01.10.2002 21:28

Chciałbym tylko przypomnieć, co obecny rząd zrobił z ustawą o służbie cywilnej, tzn. unicestwił ją praktycznie, gdy tylko objął władzę! W najbliższym czasie nie będzie żadnych konkursów, niestety, bo nie ma z kogo wybierać! I o to chodziło!

REKLAMA

 denis10

24.10.2017 11:52

Ja zamówiłem meble kuchenne na wymiar u stolarza. Jestem bardzo zadowlony i nie ma porównania w stosunku do tych meblów papierowych ze sklepów.
Trwa cisza wyborcza. Dodawanie nowych wpisów zostało wstrzymane.

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy