REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

Fragment analizy społecznej sprzed 20 lat

# historyk

18.02.2003 00:30

Cytat z raportu przygotowanego przez niezależnych intelektualistów w ramach konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość; w 1979 roku:
Zjawisko korupcji przynosi straty gospodarcze, których nikt nie jest w stanie obliczyć, ale z pewnością znacznie większe spustoszenie czyni ono w świadomości całego społeczeństwa. W powszechnym przekonaniu bierze u nas każdy urzędnik za podpis, lekarz za opiekę nad chorym w szpitalu, profesor za przyjęcie na studia. Z pewnością w tej obiegowej opinii jest przesada. Ale ona sama liczyć się musi jako fakt z dziedziny patologii społecznej.

# Mieszkaniec

18.02.2003 12:30

Jeśli wtedy byli tzw. "niezależni" tzn. poźniejsi sprawcy stanu RP'03 ?
Jeśli jakieś procesy społeczne mają charakter powszechny stają się normą.
Patologią społeczną jest przekonywanie, że "tak nie jest".

# NN

18.02.2003 12:51

Jeśli jakaś "norma" jest niezgodna z prawem, to nie jest normą na którą może być przyzwolenie społeczne. To problem edukacji!

REKLAMA

# Mieszkaniec

18.02.2003 13:40

A cóż to takiego "przyzwolenie społeczne" ? Niejasna jest dla mnie relacja pomiędzy głosem sprzeciwu, a zmianą systemu.
Patologią współczesności jest socjotechnika i jej owoc: m.in. wiara, że jakaś struktura lub idea dba o "dobro" obywatela.
Oczywiście to nie jest temat do wykrzykiwania na ulicach, ani do prezentacji pomiędzy teleturniejami.
Ale jeśli ktoś zadaje sobie trud "filozofowania" w wąski gronie, warto by nie powoływał się obowiązującą polityczną poprawność.

# obserwator

18.02.2003 16:28

Jak widać powoli ale systematycznie zmienia się normy. Normalne staje nię nienormalne i na odwrót. W końcu już nikt nie ma pojęcia co powinno być normalnością. Było nawet hasło wyborcze powrotu do normalności. Tylko pytam - jakiej???
Dlatego nie dziwi mnie ani tzw. Rywingate", ani inne afery korupcyjne. Za to bardzo się zdziwię jeśli komuś w tej sprawie cokolwiek udowodnią, lub co gorsza skażą!!!
Nie dziwi mnie też propozycja lekarzy chcących usankcjonować korupcję (świat dla bogatych, smierć biedocie).
Można mieć tylko i wyłącznie pretensje do Fenicjan. Kiedy wymyślali pieniądze od razu było wiadomo, że wyślili ich stanowczo za mało!!!

# NN

18.02.2003 16:42

Korupcja jest złem, walka z nią jest dobrem. Nad czym tu się zastanawiać? Co najwyżej nad środkami służącymi realizacji tego celu. I tu jest pies pogrzebany. Z wiarą to nie ma nic wspólnego, ani z polityczną poprawnością. Jeśli coś jest złem należy się temu przeciwstawiać, czyż nie?

REKLAMA

# obserwator

18.02.2003 16:54

Masz rację NN. Środki są. Może nie najlepsze ale ...
Tylko czy znajdzie się wśród nas jeden taki jak Eliot Ness???

# NN

18.02.2003 17:09

Ness nie był sam, miał poparcie wymiaru sprawiedliwości, co jest najważniejsze obok poparcia społecznego.

# historyk

18.02.2003 21:05

Podstawą jest jawność - to warunek konieczny, lecz nie wystarczający. Kiedyś w imię obowiązku patriotycznego należąło powielać ulotki o mordzie w Katyniu, a teraz rozliczać np. gminę z wydawania publicznych pieniędzy (w tym również na diety- drogi RR,że nawiąż do naszych lipcowych pogwarków). A dalej jest miejsce na edukację, czyli uświadamianie co z tego,że jest jak jest wynika.

REKLAMA

Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break