REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

czynsz

 siesiu

11.02.2003 13:30

Kto z was wie jakie są unormowania prawne w sprawie płacenia czynszu za mieszkanie. Chodzi mi o termin płacenia. Czxy to jest do połowy miesiąca, czy do końca, a może z "góry"?
będę wdzięczny za odpowiedź.
Dzięki

# mrok

11.02.2003 14:31

We wspólnotach mieszkaniowych jest ustawowy termin do 10-go z góry za dany miesiąc.

 siesiu

12.02.2003 08:06

Ale to jest termin w przypadku płacenia na poczcie lub w banku. Natomiast mnie interesuje jaki jest termin przewidziany prawem. Szukałem ale nie znalazłem.

REKLAMA

# mrok

12.02.2003 09:11

To właśnie jest przewidziany prawem termin. Wspólnota nie może ustalić innego terminu niż do 10-go z góry za dany miesiąc, niezależnie od formy regulowania należności.

 siesiu

12.02.2003 12:33

Zgoda że do 10-go, ale na poczcie lub w banku. jeżeli płacisz bezpośrednio w banku, gdzie wspólnota ma swoje konto, to możesz wpłacić nawet ostatniego dnia miesiąca. Ja ta robię i nikt nie nalicza mi karnych odsetek. A bywały one gdy wpłaciłem np. na poczcie pod koniec miesiąca. Liczy się termin wpływu pienięzy na konto wspólnoty, a nie termin wpłaty. Chciałbym tylko znaleźć odpowiednią ustawę na ten temat.

# martyna

12.02.2003 15:03

To, że nikt Ci nie nalicza odsetek, to tylko Twoje szczęście. Zajrzyj do Dziennika Ustaw nr 80, poz. 903, z 2000 roku. W rozdziale 3. art. 15 jest wyraźnie napisane to, co mówi Mrok. Myślę, że to o taką podstawę prawną chodzi.

REKLAMA

 siesiu

13.02.2003 15:29

Ale tam chodzi o właścicieli mieszkań, a nie najemców.
A tak wogóle to dzięki Martyna

# martyna

13.02.2003 22:18

Nie jestem pewna, o co Ci chodzi.
Jeśli jesteś najemcą mieszkania od właściciela, który jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej, to obowiązują Cię takie same przepisy jak właściciela. Jeśli umówiłeś się z nim, że to Ty będziesz opłacał czynsz za mieszkanie, to powinieneś to robić do 10.
Jeśli chodzi Ci o mieszkania spółdzielcze, to rzeczywiście jest oddzielna ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, której tekst ujednolicony można znaleźć na stronach Sejmu (www.sejm.gov.pl -> Prawo-> Internetowy System Informacji Prawnej). Jest tam powiedziane: "Art. 4 - 6.2. Opłaty, o których mowa w ust. 1-5, wnosi się co miesiąc z góry do 10 dnia miesiąca. Statut spółdzielni może określać inny termin wnoszenia opłat, nie wcześniejszy jednak niż ustawowy. Spółdzielnia jest obowiązana na żądanie członka lub niebędącego członkiem właściciela lokalu przedstawić kalkulację wysokości opłat".
Natomiast jeśli jesteś po prostu najemcą, czyli wynajmujesz mieszkanie od kogoś, jakiegoś właściciela, on opłaca czynsz, a Ty płacisz jemu, to wydaje mi się, że aż tak daleko prawo nie sięga, możesz się indywidualnie umówić z właścicielem kiedy mu dasz kasę.

 siesiu

14.02.2003 10:06

Dzięki za wiadomości. Chyba jednak ty masz rację. Będę musiał zmienić terminy płatności za czynsz.
Buźki z okazji Walentynek

REKLAMA

Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA