REKLAMA

Forum › Bia³o³êka

REKLAMA

# Patrycja

30.10.2014 11:57

Moja rodzina ¿yje na bia³o³êce szmat pokoleñ wiêc stwierdzenie ¿e s± tu same s³oiki jest nie na miejscu. Adamie wypchaj siê tym metrem :)

# odkryta

30.10.2014 12:07

Przyjad± inni zamiejscowi maj±cy wp³yw na wszystko, wezm± mapy i narysuj± granice "po swojemu".
Wtedy obszar Lewanowa Grodziska Brzezin Olesina mo¿e nawet byæ przynale¿ony jako enklawa Krakowa.
By³ ju¿ w historii taki przyk³ad.
Niedawno, gdy Polska by³a podzielona na 49 województw, na terenie ówczenego województwa siedleckiego istnia³a taka enklawa przynale¿na do województwa sto³ecznego warszawskiego.
Dla u³twienia rozwi±zania zagadki (rozwi±zuje kto chce) podam, ¿e enklawa ta istnia³a na linii kolejowej Warszawa - Pilawa.

# Kasia72

30.10.2014 12:38

urodzi³am siê w Warszawie / ¶ci¶lej szpital Bielañski, do 2012 roku mieszka³am na ¯oliborzu, przeprowadzi³am siê z synem na Zielon± Bia³o³êkê i trochê mnie boli jak mówi siê o mieszkañcach tej dzielnicy "s³oiki". Po za tym nawet tych co tu przyjechali spoza Warszawy i "osiedlili siê" tu na sta³e to nie wypada tak nazywaæ. Czy naprawdê trzeba wypowiadaæ siê z taka pogarda o nas. jestem Warszawiank± i po prostu wstyd mi za pseudo warszawiaków którzy po macoszemu traktuj± mieszkañców Zielonej Bia³o³êki

REKLAMA

# Witek

30.10.2014 12:46

Kiedy¶ mówiono "chamy" , "buraki" teraz mówi± "s³oiki" w przysz³o¶ci bêd± mówiæ jeszcze inaczej.
¦wiat i nazewnictwo siê zmienia.

# abrakadabra

30.10.2014 13:00

"II linia metra bêdzie budowana najpierw w kierunku Targówka. Stacje Targówek, Trocka, Zacisze, Bródno, G³êbocka i Grodzisk powstan± ju¿ za kilka lat"
Sk±d on to wymy¶³i³????? Nie ma nawet takich planów na dzieñ dzisiejszy, ¿eby powsta³y stacje G³êbocka i Grodzisk!

# z Dabrówki

30.10.2014 13:01

Co by by³o gdyby.

REKLAMA

 antyurzêdnik

30.10.2014 17:30

Honorowym s³oikiem jest król Zygmunt III Waza, wiêc czy s³oik to ¼le brzmi?

# s³oikowa

30.10.2014 23:05

A co z³ego jest w byciu " s³oikiem"? Zazdro¶cicie czy co?? W czym rodowici warszawiacy s± lepsi?

# Ewka

30.10.2014 23:20

Nie ma nic z³ego w byciu "s³oikiem". Mam wra¿enie, ¿e to ludzie wywodz±cy siê z ma³ych miasteczek (ale ju¿ z pewnym "sta¿em" w Warszawie) wytykaj± nowoprzyby³ym obco¶æ - bo odrzucanie obcych to w³a¶nie taka ma³omiasteczkowa mentalno¶æ.

REKLAMA

# Witek

31.10.2014 00:24

Dla mnie s³oik to po prostu jeden z rodzajów naczyñ szklanych.

 ochoc

31.10.2014 09:21

#Kasia72 - Dok³adnie Ciê rozumiem.
Najciekawsze jest to, ¿e Tarchomin te¿ jest zaliczany do tego samego worka co i Zielona Bia³o³êka. Tarchomin powsta³ w 1979 roku - osiedle mia³o byæ sypialni± dla pracowników kilku du¿ych okolicznych zak³adów. Wtedy jeszcze nie by³o takich migracji - zamieszkiwa³y tam w wiêkszo¶ci osoby z Warszawy - zmieniaj±c po prostu miejsce zamieszkania na bli¿sze wzglêdem miejsca pracy...
Sam niedawno mia³em dylemat czy nie przeprowadziæ siê z Tarchomina na Zielon± Bia³o³êkê - my¶lê, ¿e niebawem bêdzie to bardzo ciekawe miejsce do zamieszkania - trzeba jeszcze tylko trochê poczekaæ na infrastrukturê. Ale po przeprowadzce z pewno¶ci± zosta³ bym w³o¿ony w ten sam worek co wszyscy przyjezdni - zosta³ bym "s³oikiem"... Czy tego chcê czy nie :-) Pozostajê jednak na Tarchominie - mam nadziejê, ¿e na nastêpne 30 lat :-O

# abrakadabra

31.10.2014 10:50

do ochoc - Tarchomin to te¿ s³oiki!
Moim zdaniem, to pojêcie wziê³o siê z zazdro¶ci tych, którzy nie potrafi± nawet ogórków zamarynowaæ! A wiem, co mówiê, bo mieszka³am przez pewien czas z tak± wspó³lokatork±, która dziwi³a siê, ¿e ogórki konserwowe nie musz± byæ z carrfeura :)
Ale ten artyku³ nie jest akurat o s³oikach, wiêc proponujê powrót do tematu.

REKLAMA

# kolll

31.10.2014 11:22

ochoc napisa³ 31.10.2014 09:21
#Kasia72 - Dok³adnie Ciê rozumiem.
Najciekawsze jest to, ¿e Tarchomin te¿ jest zaliczany do tego samego worka co i Zielona Bia³o³êka. Tarchomin powsta³ w 1979 roku - osiedle mia³o byæ sypialni± dla pracowników kilku du¿ych okolicznych zak³adów. Wtedy jeszcze nie by³o takich migracji - zamieszkiwa³y tam w wiêkszo¶ci osoby z Warszawy - zmieniaj±c po prostu miejsce zamieszkania na bli¿sze wzglêdem miejsca pracy...
Sam niedawno mia³em dylemat czy nie przeprowadziæ siê z Tarchomina na Zielon± Bia³o³êkê - my¶lê, ¿e niebawem bêdzie to bardzo ciekawe miejsce do zamieszkania - trzeba jeszcze tylko trochê poczekaæ na infrastrukturê. Ale po przeprowadzce z pewno¶ci± zosta³ bym w³o¿ony w ten sam worek co wszyscy przyjezdni - zosta³ bym "s³oikiem"... Czy tego chcê czy nie :-) Pozostajê jednak na Tarchominie - mam nadziejê, ¿e na nastêpne 30 lat :-O
Moich te¶ciów chcieli na Tarchomin przenie¶æ, ale siê nie dali :) Owszem do 1990 to by³a normalna warszawska dzielnica. Zaczê³o siê zmieniaæ, gdy przyjecha³o mnóstwo ludzi spoza Warszawy. Podejrzewam, ¿e dzi¶ wiêkszo¶æ ma miejsce urodzenia inne ni¿ Warszawa. Ale w ca³ej Warszawie nap³yw po 1990 by³ olbrzymi. Ani to dobrze, ani to ¼le :)

# Taltos2

31.10.2014 12:15

Co do tzw "s³oików":
Dramat dla Warszawy to zacznie siê wtedy, gdy przestan± do niej nap³ywaæ nowi ludzie z ca³ej Polski, bo bêdzie to oznacza³o, ¿e mamy powa¿ny kryzys gospodarczy. Miasta i pañstwa rozwija³y siê wtedy i by³y najwiêkszymi potêgami, gdy ¶ci±ga³y do siebie ludzi z ca³ego ¶wiata. Te, które zdecydowa³y siê na izolacje i wykluczanie obcych, z czasem popada³y w ruinê, wystarczy porównaæ Chiny z Japoni± w drugiej po³owie XIX wieku.
PS. Ja pracujê z wieloma przyjezdnymi i mam do zdecydowanej wiêkszo¶ci z nich ogromny szacunek. Zaryzykowali wyjazd do obcego miasta, zdobyli tu pracê, czêsto równocze¶nie studiuj±c, spora czê¶æ z nich wziê³a kredyt na kupno mieszkania, czyli zdecydowa³a siê na trwa³e zwi±zaæ z tym miastem. A kiedy urodz± im siê tu dzieci, to Warszawa bêdzie ich ma³± ojczyzn±.
PS. ja to wszystko mia³em na tacy, mieszkanie z rodzicami, dlatego studia bezstresowe i praktycznie bezkosztowe, i ca³y czas u siebie, z tymi samymi przyjació³mi i kolegami. W SWOIM od urodzenia mie¶cie.

# Tikitak

31.10.2014 19:27

#abrakadabra napisa³(a) 30.10.2014 13:00
"II linia metra bêdzie budowana najpierw w kierunku Targówka. Stacje Targówek, Trocka, Zacisze, Bródno, G³êbocka i Grodzisk powstan± ju¿ za kilka lat"
Sk±d on to wymy¶³i³????? Nie ma nawet takich planów na dzieñ dzisiejszy, ¿eby powsta³y stacje G³êbocka i Grodzisk!
Grunt to umieæ czytaæ ze zrozumieniem 😉

REKLAMA

 sibeliuss

04.11.2014 08:15

Siedziba gminy Bródno by³a jak sama nazwa wskazuje na Bródnie u zbiegu ulic Wysockiego, ¯ytomierskiej i Bia³o³êckiej.

# odkryta

04.11.2014 08:51

A obecnie znajduje siê w blisko¶ci skrzy¿owania ulic ¦wietego Wincentego i Kondratowicza.
Jedynie zamiejscowi maj±cy wp³yw na wszystko nadali b³êdn± nazwê dzielnicy.
#odkryta napisa³(a) 30.10.2014 12:07
...na terenie ówczenego województwa siedleckiego istnia³a taka enklawa przynale¿na do województwa sto³ecznego warszawskiego.
Dla u³twienia rozwi±zania zagadki (rozwi±zuje kto chce) podam, ¿e enklawa ta istnia³a na linii kolejowej Warszawa - Pilawa.

Rozwi±zanie zagadki:
Zabie¿ki.

# maro

04.11.2014 18:51

Propaganda

REKLAMA

# xxx

05.11.2014 08:54

#odkryta napisa³(a) 04.11.2014 08:51
Rozwi±zanie zagadki:
Zabie¿ki.

Potwierdzam dok³adnie.

# Go¶æ

29.12.2014 12:59

A ja wiem kto tak nazywa s³oików, pseudowarszawiacy, którzy mieszkaj± max 20 lat w Warszawie, ale ju¿ siê uwa¿aj± za wielkie pokolenie warszawiaków.

# byæ mo¿e

30.12.2014 11:25

i ja te¿ jestem "s³oikiem" bo urodzi³em siê "pod Warszaw±" chocia¿ Tata, Babcia i Pradziadek byli rodowitymi warszawiakami.
S³owo "s³oik" mnie ani ziêbi ani parzy i my¶lê, ¿e jest ono wymys³em tych warszawiaków (urodzonych po wojnie w Warszawie) a maj±cych swoje korzenie w "s³oikach" podwarszawskich, bli¿szych i dalszych.
Wielu tych m³odych rodowitych warszawiaków nie zna swojego miasta (jego tradycji a czasami i topografii)
Prawdziwi warszawiacy to pra¿anie, ch³opaki ze Szmulek, z Woli, ze Starówki, ¦ródmie¶cia, Mokotowa, ¯oliborza, Czerniakowa czy z Ochoty
Za to Belany przed wojn± byli zawsie mejscem wypoczynku ferajny warsiawskiej
"nie s³oiki" pos³uchajcie sobie piosenek Ch³opaka z Woly (Jaremy Stêpowskiego) i Grzesiuka to poznacie warsiawsk± gwarê
teraz takiej ferajny nie znajdziecie
teraz s± "kibole"
Kiedy¶ dyshonorem by³o zaczepiaæ ch³opaka id±cego z pann± ulic± nawet takiego z innej dzielnycy
teraz byle cham i ³achudra mo¿e napa¶æ i pobiæ
Prawdziwi warszawiacy odeszly wraz z upadkiem Powstania
Przyjezdni nie bardzo sie zasymylowaly i nie za bardzo przejely tradycje ferajny
dlatego teraz pisz± o takich samych nap³ywowych jak oni mieszkañcach "s³oiki"

REKLAMA

Trwa cisza wyborcza. Dodawanie nowych wpisów zosta³o wstrzymane.

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

City Break
City Break

Najnowsze informacje na TuBia³o³êka

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajd¼ swoje wakacje

Powy¿sze tre¶ci pochodz± z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasa¿u

Wst±p do ksiêgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe