REKLAMA

Wawer

Historia

 

Falenica, czyli żydowskie miasteczko

  10 maja 2016

alt='Falenica, czyli żydowskie miasteczko'
Największym żydowskim zabytkiem, jaki przetrwał wojnę i ludobójstwo, jest dwupiętrowy budynek dawnej synagogi przy Bambusowej. źródło: Wikimedia Commons / Mariannah

Przed II wojną światową Żydzi stanowili dwie trzecie mieszkańców Falenicy. Co pozostało po nich do dziś?

REKLAMA

W XIX wieku do Falenicy zaczęli napływać Żydzi, którzy dość szybko zmienili późniejsze letnisko w swoje miasteczko. Tuż przed II wojną światową Polacy stanowili już zdecydowaną mniejszość - około 34% ludności. Jednocześnie kultura żydowska kwitła: istniały m.in. synagoga, chasydzkie domy modlitwy i łaźnia rytualna.

- Żydowska część Falenicy składała się przede wszystkim z budynków drewnianych. - podaje portal Wirtualny Sztetl, prowadzony przez muzeum Polin. - Nie było tygodnia, żeby od szabasowych świec nie zajęły się liche ściany. Wybuchały pożary, a ostatni miał miejsce podczas bitwy 19 września 1939 roku. Spaliła się wówczas cała ulica Handlowa, główna arteria żydowskiej Falenicy. Łagodna symbioza Polaków i Żydów trwała w zasadzie do wybuchu pierwszej wojny światowej.

Największym żydowskim zabytkiem, jaki przetrwał wojnę i ludobójstwo, jest dwupiętrowy budynek dawnej synagogi przy Bambusowej. Powstała w latach 30. XX wieku i służyła jako dom modlitwy tylko przez kilka lat. Ponieważ Żydzi bardzo często budują synagogi w aktualnie modnych stylach, dziś trudno odgadnąć pierwotne przeznaczenie falenickiego domu modlitwy. Nie różni się właściwie niczym od budowanych ówcześnie kamienic, zaś obecnie jest zwykłym domem mieszkalnym.

W oczy nie rzuca się także dawna łaźnia rytualna przy Kłodzkiej, znacznie przebudowana po wojnie. Łaźnie takie, nazywane mykwami, są przez wyznawców judaizmu wykorzystywane m.in. do rytualnego oczyszczania ludzi i przedmiotów. Ciekawym zabytkiem jest także dawny żydowski dom starców, a dzisiejszy biurowiec na rogu Patriotów i Ciepelowskiej. Także powstał w czasach międzywojennych dla Towarzystwa Wspomagania Ubogich Żydów "Ezra".

Pamiątki po falenickich Żydach to niestety także miejsca, w których podczas II wojny światowej dokonano na nich ludobójstwa. Wiele osób zostało zamordowanych w obozie zagłady w Treblince, jednak - jak podaje Wirtualny Sztetl - naziści mordowali także w samej Falenicy. Przy Dusznickiej, w pobliżu torów kolejowych, można znaleźć nieoznakowaną mogiłę dzieci, zabitych podczas likwidacji getta. Te i inne ofiary upamiętnia odsłonięty dopiero w 1992 roku pomnik, stojący na skwerze w centrum osiedla.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy