REKLAMA

Wola

samorząd »

 

"Eksperci" ośmieszeni. Twórcy słynnego browaru mają ulicę

  20 listopada 2020

alt='"Eksperci" ośmieszeni. Twórcy słynnego browaru mają ulicę'
Odchodząca od Grzybowskiej ulica Haberbuscha i Schielego powstała razem z kompleksem mieszkaniowo-biurowym Browary Warszawskie.
źródło: Echo Investment

Po dwóch latach i żenującej kompromitacji specjalistów od nazewnictwa wreszcie doczekaliśmy się upamiętnienia ważnych postaci w historii Warszawy.

REKLAMA

Haberbuscha i Schielego - taką nazwę rada miasta jednomyślnie nadała nowej ulicy, łączącej Grzybowską i Krochmalną równolegle do Wroniej. Propozycję upamiętnienia wybitnych warszawskich przedsiębiorców zgłosiła firma Echo Investment, która przekształciła tereny dawnego browaru w kwartał wypełniony mieszkaniami i biurami. Sama budowa ulicy Haberbuscha i Schielego również była dziełem dewelopera a oficjalne zgłoszenie nazwy poprzedził internetowy plebiscyt. Piwnice Haberbuscha odkopane. Powstaną kawiarnie i restauracje Piwnice Haberbuscha odkopane. Powstaną kawiarnie i restauracje
To będzie najbardziej widowiskowa część kompleksu powstającego w miejscu dawnych browarów. Rozpoczęły się prace nad Piwnicami Czasu.

Haberbusch i Schiele upamiętnieni

Propozycję poparło oficjalnie Muzeum Woli, które stwierdziło, że "symboliczne upamiętnienie browarów w formie nazwy ulicy w inwestycji na ich dawnym terenie jest ważne dla wskazania utraconego historycznego dziedzictwa dzielnicy i miasta". Nazwa spodobała się także radzie dzielnicy, ale przeciwny był... Zespół Nazewnictwa Miejskiego, złożony teoretycznie z ekspertów.

- Zespół, który nie miał żadnego problemu z rondem Jawaharlala Nehru na Mokotowie i ulicą Rembrandta na Targówku, oświadczył, że "ulica Haberbuscha i Schielego" to nazwa zbyt długa i zbyt trudna w pisowni dla warszawiaków - pisaliśmy w czerwcu. - Eksperci wykazali się także szokującym brakiem szacunku dla przedsiębiorczości, rozwoju i przemysłu. Okazuje się, że bycie właścicielem ogromnego zakładu przemysłowego nie jest dla nich wystarczającym powodem do patronowania ulicy.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Woonerf w Warszawie

Ulica Haberbuscha i Schielego jest interesująca również z drugiego powodu: jako prawdopodobnie pierwszy w Warszawie "woonerf", zbudowany na wzór rozwiązań rodem z Niderlandów. Podczas projektowania położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.

- Zaproponowana przez wnioskodawcę nazwa została wybrana głosami 1004 mieszkańców Warszawy w plebiscycie przeprowadzonym przez spółki realizujące inwestycję, spośród trzech nazw zaproponowanych przez historyków Muzeum Warszawy - czytamy w uzasadnieniu decyzji radnych.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe