REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Dworzec w Legionowie: szczegóły projektu
REKLAMA

REKLAMA

Dworzec w Legionowie: szczegóły projektu

Legionowo przygotowuje się do przetargu, który wyłoni wykonawcę na budowę centrum komunikacyjnego. Miasto planuje także przejąć opiekę nad przejściem podziemnym, którym obecnie zarządzają Polskie Koleje Państwowe.

REKLAMA
- Ogłosiliśmy przetarg na wybór nadzoru inwestycyjnego i jednocześnie przygotowujemy się do przetargu na wybór wykonawcy tej inwestycji - mówi Tamara Mytkowska, rzeczniczka legionowskiego urzędu miasta.

Przejście podziemne przedłużone

Najbardziej reprezentacyjną częścią inwestycji będzie budynek dworca, który ma całkowicie odmienić teren przy PKP. Z dworca zaplanowano bezpośrednie wyjście na perony poprzez istniejące obecnie przejście podziemne. Przejście to zostanie przedłużone, projekt opiera się na obecnie istniejącym fragmencie, który pozostanie niezmieniony, poza końcowym fragmentem po stronie osiedla Piaski. Tam zostanie zbudowana pochylnia umożliwiająca podjazd niepełnosprawnym czy też rowerzystom. W projekcie są także kamery monitoringu. Po wybudowaniu parkingu, w ramach centrum komunikacyjnego, i połączeniu go z przejściem podziemnym, miasto przejmie od PKP tunel w eksploatację. Dlaczego nie można wybudować pochylni także od strony dworca?

- W tej chwili w przejściu nie ma wind, są tzw. dźwigi osobowe. Podjazdy były niemożliwe z powodu dużego nachylenia. Po przebudowie wejście od strony osiedla Piaski będzie wydłużone, zostanie zbudowana pochylnia. Dźwigi pozostaną bez zmian, gdyż zostały wybudowane przez PKP ze środków unijnych, a takie inwestycje obowiązuje pięcioletni okres trwałości projektu. Z jednej strony będą pochylnie, z drugiej tylko windy. Przejście będzie pod opieką miasta, monitorowane, więc zrobimy co w naszej mocy, aby nie było awarii wind - zapewnia rzeczniczka.

Podczas prowadzenia prac istniejące przejście podziemne nie będzie zamknięte.

Budynek dworca z salą widowiskową

Budynek dworca będzie miał trzy kondygnacje, a jego zwieńczenie będzie stanowić kopuła. W południowo-wschodniej części zaplanowano tylko jedną kondygnację.

- Na parterze znajdzie się przestrzeń na działalność usługową-komercyjną. Zaplanowano na ten cel sześć lokali.

31,3 mln zł dołożą do legionowskiego dworca Szwajcarzy.
Część powierzchni przeznaczona zostanie na poczekalnię i kasy biletowe. Na pierwszym piętrze zaprojektowano przestrzeń publiczną ze stanowiskami komputerowymi, a na drugim - przestrzeń wystawową z salą widowiskową z rozkładaną sceną, a także przesuwaną ścianą, która umożliwi powiększenie powierzchni. Natomiast na drugim piętrze znajdą się pomieszczenia dla pracowników - wyjaśnia rzeczniczka.

Czemu ma służyć sala widowiskowa na dworcu? Jak tłumaczy ratusz, na razie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o szczegółach. - Każdy pomysł zagospodarowania przestrzeni musi być ustalony ze stroną szwajcarską i przez nich zaakceptowany. W Legionowie powstaje dworzec, co oznacza, że przestrzeń będzie służyła przede wszystkim podróżnym - tłumaczy wymijająco Mytkowska.

W budynku będzie także system informacji pasażerskiej. Natomiast wzdłuż ściany dworca i krawędzi jezdni zostaną ustawione zadaszone przystanki autobusowe. Bezpośrednio z dworcem sąsiadować będzie parking naziemny na 95 samochodów (i dwa miejsca postojowe dla niepełnosprawnych).

Ostatecznie prawie 800 miejsc

Parking będzie miał powierzchnię ponad 6,5 tys. m2. Dla kierowców dostępnych będzie 771 miejsc parkingowych dostępnych na trzech kondygnacjach. Będą też trzy miejsca dla niepełnosprawnych. Dodatkowo również przed parkingiem znajdzie się 51 miejsc parkingowych. Trzeci poziom parkingu nie będzie posiadał zadaszenia. Przypomnijmy, że w pierwotnej wersji parking miał pomieścić aż 1800 samochodów. Liczba ta została zmniejszona po protestach okolicznych mieszkańców. Czy słusznie protestowali? Przyszłość pokaże, ale niestety muszą się teraz liczyć z tym, że cała ich okolica stanie się... parkingiem.

- W obiekcie znajdą się dwa wjazdy i wyjazdy od strony torów oraz dwa wjazdy awaryjne od strony osiedla. Będą trzy zamknięte klatki schodowe, w jednej będzie znajdowała się winda - tłumaczy Mytkowska.

Legionowo nie zapomniało także o rowerzystach, którzy licznie dojeżdżają na jednośladach na stację PKP. - Będą także parkingi na rowery, ale ich liczba oraz lokalizacja zostanie zaplanowana w późniejszym terminie. Parkingi powstaną zarówno od strony osiedla Piaski, jak i w centrum miasta. Natomiast postój taxi i zatoki autobusowe pozostaną w tym samym miejscu - mówi rzecznik.

Co z garażami przy osiedlu Piaski?

Nowoczesne centrum komunikacyjne, a przy nim stare, obskurne garaże - taki scenariusz jest już pewny. Garaże przy osiedlu Piaski pozostaną bez zmian. Wszystkie są własnością prywatną, więc nie ma możliwości ich likwidacji. - Mieszkańcy na pewno nie zgodziliby się na zamianę ciepłego garażu na otwarte miejsca parkingowe w nowym obiekcie. Poza tym zaprojektowane miejsca parkingowe mają służyć podróżnym, więc nie ma mowy o sprzedaży miejsc mieszkańcom - tłumaczy Mytkowska.

Będzie przejście podziemne pod Torową

Ulicę Polną za przejazdem przez tory kolejowe i Piaskową połączy nowa droga - Torowa - biegnąc wzdłuż torów pod wiaduktem. Znajdą się na niej cztery zatoki autobusowe, po dwie w każdą stronę. Wzdłuż ulicy będzie biegł chodnik, nie zaplanowano tam sygnalizacji świetlnej, ani ekranów, gdyż nie przylegają do niej bezpośrednio żadne budynki mieszkalne.

Pod drogą zostanie zbudowane przejście podziemne, które stanowić będzie kontynuację obecnie istniejącego przejścia pod torami.

Przypomnijmy, że całkowity koszt inwestycji wynosi 37 mln zł, a dofinansowanie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi 31,3 mln zł. Centrum komunikacyjne będzie otwarte dla pasażerów już za rok. Dokładny termin jednak na razie nie jest znany, gdyż jeszcze nie został wyłoniony wykonawca inwestycji.

Ewelina Kurzak


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Dworzec w Legionowie: szczegóły projektu

Dworzec w Legionowie: szczegóły projektu

Dworzec w Legionowie: szczegóły projektu31.08.2012 09:14 #Mateusz
"Ulicę Polną za przejazdem przez tory kolejowe i Piaskową połączy nowa droga - Torowa - biegnąc wzdłuż torów pod wiaduktem. Znajdą się na niej cztery zatoki autobusowe, po dwie w każdą stronę. Wzdłuż ulicy będzie biegł chodnik, nie zaplanowano tam sygnalizacji świetlnej, ani ekranów, gdyż nie przylegają do niej bezpośrednio żadne budynki mieszkalne.

Pod drogą zostanie zbudowane przejście podziemne, które stanowić będzie kontynuację obecnie istniejącego przejścia pod torami. " - O co tu chodzi? Co to za (dez)informacje?! Jak Polna może się polączyć z Piaskową?? I to wzdłuż torów?? Gdzie Polna, gdzie Piaskowa, a gdzie tory?? I o jakim przejściu podziemnym tu mowa? O jakiej kontynuacji, jakiego istniejącego??? Czy autorka wie o czym pisze?
31.08.2012 10:34 #ted
Czego tu nie rozumieć? Zbudują nową drogę która połączy Piaskową (tam gdzie PKP piaski) i Polną (tam gdzie przejazd na Kwiatowej).
Nowa droga będzie biegła wzdłuż torów. A przejście podziemne (te przy PKP Legionowo) zostanie wydłużone i zbudowane pod nową drogą.
31.08.2012 10:40 #Ojciec Mateusz
#Mateusz napisał(a) 31.08.2012 09:14

"Ulicę Polną za przejazdem przez tory kolejowe i Piaskową połączy nowa droga - Torowa - biegnąc wzdłuż torów pod wiaduktem. Znajdą się na niej cztery zatoki autobusowe, po dwie w każdą stronę. Wzdłuż ulicy będzie biegł chodnik, nie zaplanowano tam sygnalizacji świetlnej, ani ekranów, gdyż nie przylegają do niej bezpośrednio żadne budynki mieszkalne.

Pod drogą zostanie zbudowane przejście podziemne, które stanowić będzie kontynuację obecnie istniejącego przejścia pod torami. " - O co tu chodzi? Co to za (dez)informacje?! Jak Polna może się polączyć z Piaskową?? I to wzdłuż torów?? Gdzie Polna, gdzie Piaskowa, a gdzie tory?? I o jakim przejściu podziemnym tu mowa? O jakiej kontynuacji, jakiego istniejącego??? Czy autorka wie o czym pisze?
Synu, to nie jest dezinformacja, to świadczy o epokowej wielkości i rozmachu tego projektu, że aż ludzki rozum nie jest w stanie tego pojąć.
31.08.2012 14:19 #Delon
Za dwa lata Legionowo będzie Paryżem w pigułce.
01.09.2012 21:27 #Zyga
Jest dla mnie wielkim ciemniactwem ...protest przeciwko wielkości parkingu. Czy lepiej żeby ludzie parkowali na uliczkach osiedla piaski.... nie mogę pojąć jak ludzie mogą być aż tak ograniczeni umysłowo!!! To chyba starość ich dopadła.... już się boje być.....starym ;)

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Dam pracę
 Pośrednictwo Pracy Klaver Sp. z o. o. z siedzibą w Częstochowie z certyfikatem o numerze 18450 poszukuje osób do pracy jako: PRACOWNIK PRODUKCJI - PAKOWANIE, SORTOWANIE ELEMENTÓW DROBIU-DUŻO GODZIN Miejsce pracy: Holandia bez doświadczenia i znajomości języka BEZ STAWKI WIEKÓWKOWEJ Wymagania: - motywacja do pracy - gotowość do podjęcia pracy w systemie dwuzmianowym Zakres obowiązków: - pakowanie elementów drobiu - sortowanie elementów drobiu - kontrola jakości mięsa drobiowego Oferujemy: - atrakcyjna stawka godzinowa, - zakwaterowanie - ubezpieczenie, - legalne zatrudnienie (pomoc w wyrobieniu numeru SOFI na miejscu), - możliwość długotrwałej współpracy, - dodatki urlopowe i wakacyjne, - pomoc w zorganizowaniu transportu do Holandii, - opiekę polskojęzycznych koordynatorów

Kupię mieszkanie
 Bezpośrednio kupię nieruchomość na terenie Warszawy, Krakowa, Gdańska, Sopotu, Gdyni, z możliwością adaptacji bądź do generalnego remontu. Interesują mnie nieruchomości z lokatorami, również sprzedaż udziału. Zapraszam do kontaktu 792 401 501

Lokal użytkowy do wynajęcia
 Wynajmę lub sprzedam pawilon handlowy znajdujący się na terenie targowiska handlowego TARBEM dzielnica Bemowo o powierzchni ok. 20m kw. Od 2 lat funkcjonuje tam lombard. Pawilon posiada klimatyzację, roletę antywłamaniową , system alarmowy, system antynapadowy, sejf , oraz odrębny parking dla kupujących. Na dachu jest umieszczona reklama z czerwonymi diodami. W środku są półki, kanapa, biurko oraz szafki. Nowa instalacja elektryczna oraz zwora elektromagnetyczna w drzwiach Od ulicy jest duża przeszklona witryna z ledami Jest też umieszczenia duża reklama nad całym targowiskiem. Na terenie targowiska jest całodobowa ochrona. Zapraszam do kontaktu. Sebastian 514 250 282

Nauka
 Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też angielski jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy angielskiego, które prowadzę na Skype. Nauka ze mną będzie dla Ciebie, pod kątem Twoich potrzeb. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być stracił/ straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. joanna.angielski@interia.pl Tel: 575 249 030 www.angielski-skype.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA